Od 2019 r. spadkobiercy, którzy odziedziczyli mieszkanie czy dom w większości przypadków mogą je od razu sprzedać nie oglądając się na skarbówkę. Pięcioletni termin liczony od końca roku nabycia czy wybudowania, po upływie, którego nieruchomość mieszkalną można już sprzedać bez PIT dotyczy bowiem w tym przypadku posiadania przez spadkodawcę, a nie spadkobiercę. Zasada ta nie obejmuje jednak nabycia lokum w wyniku odkupu udziału spadkowego. Potwierdza to jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gliwicach.
Czy mieszkanie w spadku można sprzedać od razu bez PIT?
Sprawa dotyczyła małżeństwa, które w połowie lutego 2024 r. zakupili udział w spadku po zmarłej matce od jej syn. W skład udziału spadkowego wynoszącego 1/3 wchodziła m.in. część mieszkania. I to właśnie podatkowe skutki jego odpłatnego zbycia stały się kością niezgody między małżonkami a fiskusem.
Czytaj więcej
Jeśli spadkodawca był właścicielem mieszkania czy domu dłużej niż pięć lat, spadkobierca może je...
Podatnicy wystąpili bowiem o interpretacje indywidualną. A od urzędników oczekiwali oficjalnego potwierdzenia, że w ich przypadku przy sprzedaży lokum w lipcu 2024 r. mogą zastosować preferencję z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT tak jakby był spadkobiercą. Zgodnie z tą regulacją w przypadku odpłatnego zbycia, tzw. nieruchomości prywatnych i praw majątkowych do nich, nabytych w drodze spadku, 5 letni okres po upływie, którego nie trzeba już płacić PIT, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie przez spadkodawcę. Małżonkowie uważali, że łapią się na tę zasadę i zbycie udziału w nieruchomości spadkowej nie będzie wiązało się z powstaniem obowiązku podatkowego w PIT. A to dlatego, że lokum zostało kupione w 1979 r.
Kiedy mieszkanie spadkowe można sprzedać bez podatku dochodowego?
Fiskus podstaw do rezygnacji z PIT od sprzedaży spadkowego mieszkania jednak nie znalazł. Zauważył, że przedmiotem spadku było m.in. spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Nigdy nie doszło do działu spadku. Fiskus szczegółowo przeanalizował przepisy podatkowe i spadkowe. Podkreślił przy tym, że zgodnie z art. 1051 k.c. spadkobierca, który spadek przyjął, może go zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.