Przyjęty projekt jest zgodny z decyzją wykonawczą Rady Unii Europejskiej dla wszystkich unijnych krajów. Nowe przepisy pozwolą na kontynuowanie pomocy uchodźcom, którzy należą do grup szczególnie wrażliwych. Jednocześnie mają podnieść jakość danych gromadzonych na temat obywateli Ukrainy w rejestrach państwowych.
PESEL z biometrią dla obywateli Ukrainy
Nowelizacja kontynuuje funkcjonowanie uproszczonych trybów legalizacji pobytu. Zachowane zostanie uprawnienie do udzielenia obywatelowi Ukrainy zezwolenia na pobyt czasowy na okres jednego roku, nawet w razie niespełniania standardowych przesłanek pobytowych, z zastrzeżeniem, że zezwolenie to może zostać udzielone tylko raz. Wprowadzono także możliwość cofnięcia takiego zezwolenia w przypadku nadużyć – np. przedstawienia nieprawdziwych danych, dokumentów, zawarcia małżeństwa wyłącznie w celu obejścia przepisów migracyjnych.
Zgodnie z projektem, nie będzie możliwości nadawania uprawnień osobom z Ukrainy, które krótkoterminowo przekraczają granicę, na podstawie zezwolenia w ramach małego ruchu granicznego.
Wprowadzone zostają zmiany dotyczące systemu ewidencji i rejestrów. Urzędnicy nadający Ukraińcom numer PESEL będą mogli wykorzystać mechanizmy identyfikacji biometrycznej, jeśli chodzi o wizerunek osoby. Przy nadawaniu dzieciom PESEL-u wymagana będzie ich osobista obecność, bez względu na wiek.
Przyjmowanie uchodźców wojennych z Ukrainy do ośrodków zbiorowego zakwaterowania możliwe będzie tylko do 31 października 2025 roku (poza grupami wrażliwymi wskazanymi w ustawie). Minimalna liczba mieszkańców ośrodka wzrośnie z 10 do 20 osób (z zachowaniem wyjątków). Doprecyzowano również definicje grup wrażliwych oraz przypadki uzasadniające wykwaterowanie przez wojewodę.