Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.07.2025 20:35 Publikacja: 05.05.2025 13:07
Adam Zakrzewski – managing associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Foto: Mat. prasowe
Do Marszałka Sejmu trafił poselski projekt ustawy, który rozszerza zakres odpowiedzialności deweloperów za wady nieruchomości. Nowelizacja obejmie nabywców lokali mieszkalnych, domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych, którzy zawarli z deweloperami umowy inne niż sprzedażowe, takie jak umowy deweloperskie, które zobowiązują do późniejszego przeniesienia własności. Propozycję komentuje Adam Zakrzewski – managing associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Propozycja zmiany ustawy deweloperskiej, choć dotyka problemu zdecydowanie istniejącego i przede wszystkim istotnego z punktu widzenia codziennej rzeczywistości obywatela, w żaden sposób nie rozwiązuje najważniejszych aspektów tego problemu. Aby to wyjaśnić, trzeba nieco zarysować kontekst zmian, które weszły w życie w tzw. ustawie deweloperskiej w lipcu 2022 r. Rzeczywiście, usunięto wtedy z treści ustawy bezpośrednie odwołanie do przepisów o rękojmi w odniesieniu do nabywców lokali, którzy własność mieszkań nabyli poprzez podpisanie najpierw umowy deweloperskiej, a następnie, już po wybudowaniu przez dewelopera budynku, umowy przenoszące własność mieszkania. W zamian ustawodawca wprowadził do przepisów dużo bardziej szczegółową procedurę zgłaszania wad przez nabywcę podczas odbioru mieszkania. Jednak w żadnym wypadku nie ograniczyło to ochrony tych nabywców w sposób, jaki zdają się sugerować twórcy projektu nowej ustawy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ponad 70 proc. pośredników uważa, że w najbliższym czasie nie zdrożeją ani mieszkania, ani domy z rynku wtórnego...
W czerwcu oferta mieszkań z rynku wtórnego zmalała. Jak to wpłynęło na ceny, analizuje portal GetHome.pl.
Największy nacisk położymy na projekty mieszkaniowe. Perspektywiczne są też akademiki i logistyka miejska. Nie p...
Na wakacyjny lokal o powierzchni do 50 mkw. trzeba mieć co najmniej 300–350 tys. zł. Polskie kurorty oferują set...
Udzielony przez PKO Bank Polski kredyt deweloper przeznaczy na budowę wielofunkcyjnego kompleksu Swobodna Spot w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas