Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii dotyczący portalu DOM (Dane o Obrocie Mieszkaniami), który będzie dostarczać danych o cenach transakcyjnych lokali i domów z rynku pierwotnego i wtórnego. Formalnie chodzi o nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (potoczna nazwa to ustawa deweloperska) oraz ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.
Czytaj więcej
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi w...
Kiedy portal DOM trafi pod obrady rządu?
„W najbliższym czasie zostanie skierowany wniosek o rozpatrzenie projektu ustawy przez komisję prawniczą. Po skierowaniu projektu na komisję prawniczą projekt zostanie udostępniony na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny, gdzie będzie ogólnodostępny. Po zakończeniu prac komisji prawniczej projekt trafi pod obrady Rady Ministrów. Nastąpi to prawdopodobnie w III kwartale” – napisało nam biuro prasowe MRiT.
Na sam portal poczekamy jednak nawet dwa lata, biorąc pod uwagę prace legislacyjne i proces techniczny. Projekt stanowi, że ustawa wejdzie w życie 20 miesięcy po ogłoszeniu. Wdrożeniem zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i z jego środków portal będzie utrzymywany.
Jakie dane o rynku będzie udostępniać portal DOM?
Z uwagi na ochronę nabywców, w portalu nie znajdziemy danych o cenie zapłaconej za konkretną nieruchomość. Użytkownicy będą mogli uzyskać dane w oparciu o wybrane parametry (np. rynek pierwotny czy wtórny, mieszkanie czy dom, powierzchnia użytkowa, liczba pokoi, kondygnacja, transakcja dokonana przez osobę fizyczną czy prawną), w interesującym okresie (maksymalnie dwa lata wstecz), na interesującym terenie (od ulicy po województwo).