Reklama
Reklama

Mieszka w Holandii, nie chce w Polsce sprawy o korzystanie z mieszkania. Jest wyrok TSUE

Spór o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu nie musi być prowadzony w kraju jej położenia.

Publikacja: 16.07.2025 05:01

Mieszka w Holandii, nie chce w Polsce sprawy o korzystanie z mieszkania. Jest wyrok TSUE

Foto: Adobe Stock

To jedno z rozstrzygnięć w najnowszym wyroku TSUE, który wyjaśnia zasady prowadzenia transgranicznego sporu o zapłatę za bezumowne korzystanie z lokalu w Polsce przez Polkę mieszkającą od wielu lat w Holandii.

O rozstrzygnięcie tych zawiłych kwestii wystąpił do TSUE Sąd Rejonowy w Koszalinie, prowadzący sprawę o bezumowne korzystanie z lokalu należącego do miejscowej gminy.

Bezumowne korzystanie z nieruchomości. Pozwana cała rodzina

Po wypowiedzeniu najmu i orzeczeniu eksmisji czterech zamieszkałych tam osób gmina wniosła przeciwko nim pozew, żądając zapłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z lokalu, wskazując adres zamieszkania wszystkich pozwanych w Polsce. W sprawie wydano nakaz zapłaty, odebrała go – pod adresem w Polsce – jedna z pozwanych osób (także w imieniu pozostałych).

W sprzeciwie od tego nakazu jedna z tych osób domagała się ponownego zbadania sprawy i odrzucenia wobec niej pozwu, wskazując, że od 2007 r. ma wyłączne miejsce zamieszkania w Holandii i nigdy umowy najmu lokalu z gminą nie zawierała. Z kolei gmina podkreśliła, że sądom polskim przysługuje jurysdykcja w tej sprawie, bo między pozwanymi występuje silna więź, są oni spokrewnieni i mieszkali razem w tym lokalu. Pożądane jest więc łączne rozpoznanie wniesionych przeciw nim żądań zapłaty.

Czytaj więcej

Co z umową dożywocia, gdy dożywotnik wybierze innego opiekuna? Ważny wyrok SN
Reklama
Reklama

W tym celu sąd rejonowy skierował pytanie do TSUE, bo chciał ustalić, czy wszczęcie postępowania cywilnego na gruncie prawa unijnego ma miejsce w chwili wniesienia pozwu czy wniosku przez pozwanego o ponowne zbadanie sprawy. Zapytał też, czy pozew o zapłatę odszkodowania za zajmowanie bez tytułu prawnego cudzej nieruchomości po zakończeniu umowy najmu jest pozwem „w sprawach, których przedmiotem są prawa rzeczowe na nieruchomościach oraz najem lub dzierżawa nieruchomości” w rozumieniu m.in. art. 22 pkt 1 unijnego rozporządzenia nr 44/2001 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych. To ważne pytanie, gdyż ten przepis przewiduje dla takich sporów jurysdykcję wyłączną (czyli prawo rozpoznania sprawy) przez sąd państwa, w którym nieruchomość jest położona (a więc w Polsce).

Gdzie gmina ma pozywać za bezumowne korzystanie z lokalu? TSUE wskazał

TSUE odpowiedział, że postępowanie sądowe należy uważać za wszczęte w rozumieniu prawa unijnego, w dniu, w którym powód wniósł pozew w sprawie, w której zapadło orzeczenie, a nie w którym pozwany wniósł sprzeciw od tego orzeczenia w celu ponownego zbadania sprawy.

Czytaj więcej

Lepiej dzielić działkę zgodnie niż przed sądem

Trybunał wskazał też, że postępowanie o zapłatę odszkodowania za bezumowne zajmowanie nieruchomości po zakończeniu umowy najmu tej nieruchomości, położonej w państwie członkowskim innym niż państwo miejsca zamieszkania pozwanego, nie jest postępowaniem „w sprawach, których przedmiotem są prawa rzeczowe na nieruchomościach” i nie jest objęte zakresem pojęcia „najmu lub dzierżawy nieruchomości” w rozumieniu art. 22 pkt 1 rozporządzenia nr 44/2001. Żądanie odszkodowania za bezumowne zajmowanie nieruchomości (czyli w związku ze zdarzeniem wywołującym szkodę) należy więc traktować jak czyn niedozwolony lub czyn do niego podobny.

TSUE wskazał ponadto, że osoba zamieszkała na terytorium państwa członkowskiego może być pozwana przed sąd miejsca, w którym mieszka jeden z kilku pozwanych, o ile między ich sprawami jest tak ścisła więź w chwili wytoczenia powództwa, że pożądane jest ich łączne rozpoznanie w celu uniknięcia wydania sprzecznych ze sobą orzeczeń.

Sygnatura sprawy: C-99/24

Reklama
Reklama
Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Artur Grajewski, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie

W omawianym orzeczeniu TSUE najbardziej pomocna będzie interpretacja „spraw, których przedmiotem są prawa rzeczowe na nieruchomościach oraz najem lub dzierżawa nieruchomości” w rozumieniu m.in. art. 22 pkt 1 rozporządzenia nr 44/2001. Wątpliwości sądu pytającego były w tym zakresie słuszne i zgodzić się trzeba z TSUE, że żądanie odszkodowania za bezumowne zajmowanie nieruchomości należy uznać za objęte pojęciem co najmniej „czynu podobnego do czynu niedozwolonego”. Wówczas dla ustalenia sądu właściwego (jurysdykcji szczególnej) konieczne jest ustalenie, gdzie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę, a więc czy pozwana osoba bezumownie zajmowała ten lokal. Przy braku takiego zajmowania nieruchomości przez pozwaną nie można będzie zastosować art. 5 pkt 3 tego rozporządzenia, który dopuszcza pozwanie osoby w innym państwie członkowskim, gdzie nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

 

To jedno z rozstrzygnięć w najnowszym wyroku TSUE, który wyjaśnia zasady prowadzenia transgranicznego sporu o zapłatę za bezumowne korzystanie z lokalu w Polsce przez Polkę mieszkającą od wielu lat w Holandii.

O rozstrzygnięcie tych zawiłych kwestii wystąpił do TSUE Sąd Rejonowy w Koszalinie, prowadzący sprawę o bezumowne korzystanie z lokalu należącego do miejscowej gminy.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama