Przepisy wejdą w życie w dwóch etapach. – To, kiedy klient zobaczy cenę mieszkania na stronie internetowej, będzie zależało od tego, kiedy deweloper formalnie rozpoczął sprzedaż – tłumaczy Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). – W większości przypadków na pełną przejrzystość cen trzeba poczekać do 11 września.
Cena nieruchomości ma być pokazana klientowi od razu
Przypomnijmy: nowe regulacje to efekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. – W praktyce oznaczają obowiązek publikowania na stronie internetowej dewelopera ofert wraz ze szczegółowymi informacjami o cenach mieszkań i domów – tłumaczy PZFD.
Dziś firmy deweloperskie szczegóły dotyczące mieszkań – łącznie z ich ceną – przedstawiają często tylko w biurach sprzedaży. A prezentując ofertę online, stosują praktykę „zapytaj o cenę”. Zgodnie z szacunkami firmy REDNET24 przedstawionymi na łamach „Rzeczpospolitej” w lipcu ub.r., w zależności od rynku ceny mieszkań nie są podawane w ok. 60–80 proc. inwestycji.
– To reguła, że ceny nie są przedstawiane w przypadku ponad połowy projektów. Na największych rynkach czy w mikrolokalizacjach, gdzie jest duża konkurencja, nawet 80 proc. inwestycji nie pokazuje cen lub pokazuje tylko części lokali – mówiła na łamach „Rz” Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET24. – W mniejszych miastach, gdzie ceny są mniej zróżnicowane, a deweloper często nie ma profesjonalnego biura sprzedaży, ceny są podawane częściej.
Czytaj więcej
Wielu deweloperów nie podaje cen oferowanych mieszkań. Czy zmieni to nowy kodeks dobrych praktyk?