Reklama
Rozwiń

Deweloper nie ukryje cen mieszkań

11 lipca zacznie obowiązywać tzw. ustawa o jawności cen, zobowiązująca deweloperów do publikowania na stronach internetowych cen ofertowych mieszkań i domów.

Publikacja: 10.07.2025 10:32

Firmy deweloperskie szczegóły dotyczące mieszkań – łącznie z ich ceną – przedstawiają często tylko w

Firmy deweloperskie szczegóły dotyczące mieszkań – łącznie z ich ceną – przedstawiają często tylko w biurach sprzedaży. Teraz to się zmieni

Foto: rednet

aig

Przepisy wejdą w życie w dwóch etapach. – To, kiedy klient zobaczy cenę mieszkania na stronie internetowej, będzie zależało od tego, kiedy deweloper formalnie rozpoczął sprzedaż – tłumaczy Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). – W większości przypadków na pełną przejrzystość cen trzeba poczekać do 11 września.

Cena nieruchomości ma być pokazana klientowi od razu

Przypomnijmy: nowe regulacje to efekt nowelizacji ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.  – W praktyce oznaczają obowiązek publikowania na stronie internetowej dewelopera ofert wraz ze szczegółowymi informacjami o cenach mieszkań i domów – tłumaczy PZFD.

Dziś firmy deweloperskie szczegóły dotyczące mieszkań – łącznie z ich ceną – przedstawiają często tylko w biurach sprzedaży. A prezentując ofertę online, stosują praktykę „zapytaj o cenę”. Zgodnie z szacunkami firmy REDNET24 przedstawionymi na łamach „Rzeczpospolitej” w lipcu ub.r., w zależności od rynku ceny mieszkań nie są podawane w ok. 60–80 proc. inwestycji.

– To reguła, że ceny nie są przedstawiane w przypadku ponad połowy projektów. Na największych rynkach czy w mikrolokalizacjach, gdzie jest duża konkurencja, nawet 80 proc. inwestycji nie pokazuje cen lub pokazuje tylko części lokali – mówiła na łamach „Rz” Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET24. – W mniejszych miastach, gdzie ceny są mniej zróżnicowane, a deweloper często nie ma profesjonalnego biura sprzedaży, ceny są podawane częściej.

Czytaj więcej

Dlaczego deweloper ukrywa ceny
Reklama
Reklama

Z taką praktyką postanowiła walczyć Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej. Według niej stosowana przez deweloperów praktyka „zapytaj o cenę” sprawia, że konsumenci nie mają rzetelnego obrazu rynku, nie mogą więc podejmować najkorzystniejszych dla siebie decyzji. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego zobowiązujący deweloperów do podawania cen nieruchomości w internecie, w lutym do laski marszałkowskiej złożyli posłowie Polski 2050.

Czytaj więcej

Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Nie bójmy się katastru

– PZFD od początku popierał wprowadzenie obowiązku publikowania cen ofertowych mieszkań. Jesteśmy zwolennikami transparentności i uczciwej konkurencji – komentuje Bartosz Guss, dyrektor generalny PZFD. – Klienci mają prawo znać pełne koszty zakupu nieruchomości, a jawność cen wspiera podejmowanie świadomych decyzji.

Co się zmienia na rynku nowych mieszkań

Nowe przepisy nakładają na deweloperów obowiązek informowania o: cenie metra kwadratowego powierzchni użytkowej każdego oferowanego lokalu (mieszkania i domu), cenie pomieszczeń przynależnych (np. komórek lokatorskich czy boksów rowerowych) i miejsc postojowych, wszystkich dodatkowych kosztach związanych z zakupem nieruchomości, które nabywca będzie zobowiązany ponieść na rzecz dewelopera.

– Informacje te muszą być zamieszczane od momentu opublikowania ofert po rozpoczęciu sprzedaży, a w przypadku prowadzenia tzw. przedsprzedaży – przed zawarciem pierwszej umowy rezerwacyjnej. Wszystkie informacje muszą być publicznie dostępne na stronie internetowej firmy, w miejscu umożliwiającym ich łatwe odnalezienie przez klienta – tłumaczy PZFD. – Dopuszczalne są podstrony lub poddomeny, ale z głównej strony musi prowadzić do nich czytelny link czy odesłanie. Ważne jest również, by informacje były jednoznacznie powiązane z konkretnym deweloperem i możliwe do zidentyfikowania przez nabywcę.

Jeśli ceny są publikowane wyłącznie na portalach ogłoszeniowych lub stronach pośredników, nie spełnia to wymogów ustawy. Deweloper nadal ma obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej lub zarządzanej przez siebie witryny z informacjami o cenach.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Spór o ściany i straty nabywców mieszkań idące w grube tysiące złotych

– To istotna zmiana, która uporządkuje sposób komunikowania cen na rynku – mówi Przemysław Dziąg, zastępca dyrektora generalnego PZFD. – Już teraz wielu deweloperów prezentuje ceny na swoich stronach, ale nowe przepisy tworzą jednolity standard, zrozumiały dla wszystkich. To korzystne zarówno dla klientów, jak i dla firm, które chcą działać na jasnych zasadach. Obowiązek prowadzenia i aktualizowania strony internetowej obowiązuje tak długo, jak długo na osiedlu są dostępne niesprzedane lokale mieszkalne lub domy jednorodzinne. Deweloper musi utrzymywać stronę aż do momentu przeniesienia własności wszystkich nieruchomości na nabywców.

Nowe przepisy nie obejmują lokali usługowych (przeznaczonych na działalność handlową, usługową czy biurową), a także lokali na wynajem krótkoterminowy (np. aparthotele, condo-hotele).

Dostosowanie systemów informatycznych 

– Choć przepisy formalnie wchodzą w życie 11 lipca, dla zdecydowanej większości inwestycji będzie obowiązywał dwumiesięczny okres przejściowy. Dotyczy to osiedli, których sprzedaż rozpoczęła się przed tą datą. W ich przypadku obowiązek publikacji cen zacznie obowiązywać od 11 września 2025 r. – podaje PZFD.

Jak wyjaśnia Bartosz Guss, nowe przepisy wymagają dostosowania systemów informatycznych, materiałów marketingowych i procedur sprzedażowych.  PZFD rekomenduje, by deweloperzy, którzy nie są objęci obowiązkiem od 11 lipca, wyraźnie informowali o tym na stronie internetowej.

Przepisy wejdą w życie w dwóch etapach. – To, kiedy klient zobaczy cenę mieszkania na stronie internetowej, będzie zależało od tego, kiedy deweloper formalnie rozpoczął sprzedaż – tłumaczy Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). – W większości przypadków na pełną przejrzystość cen trzeba poczekać do 11 września.

Cena nieruchomości ma być pokazana klientowi od razu

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Nieruchomości
Właściciele większych mieszkań spuszczają z tonu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Kolejny szkieletor przestanie straszyć. Przy Sobieskiego powstaną apartamenty
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama