Zełenski: Negocjacje z Rosją możliwe dopiero po zakończeniu uzgodnionych wymian
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył to oświadczenie podczas konferencji „Odbudowa Ukrainy” w Rzymie
- Musimy doprowadzić do końca to, co strony uzgodniły na drugim spotkaniu, aby sfinalizować wymiany skoordynowane w Stambule. Moim zdaniem niezbędne kroki zostaną wkrótce podjęte. Dopiero potem zespoły będą mogły przystąpić do dyskusji nad skuteczną opcją przygotowania spotkania na szczeblu przywódców – powiedział Zełenski.
Meloni: Żadna firma powiązana z Rosją nie powinna czerpać korzyści z odbudowy Ukrainy
- Chcemy współpracować z Ukrainą, aby zapewnić, że podmioty, które przyczyniły się do finansowania rosyjskiej machiny wojennej, nie skorzystają na odbudowie – powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy.
Zełenski: Sygnały Trumpa o wsparciu dla Ukrainy są „bardzo, bardzo ważne"
Wołodymyr Zełenski przemawiał w Rzymie na konferencji „Odbudowa Ukrainy”. Podziękował sojusznikom za zadeklarowanie ponad 10 mld euro na pomoc w odbudowie kraju.
Podziękował też generałowi broni Keithowi Kelloggowi, specjalnemu wysłannikowi Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji, oraz senatorom USA Lindseyowi Grahamowi i Richardowi Blumenthalowi za ich obecność.
Zełenski z zadowoleniem przyjął również ostatnie sygnały wsparcia Trumpa dla Ukrainy. - Jego sygnały są bardzo, bardzo ważne i na to liczymy – powiedział.
UE zapewni Ukrainie 2,3 mld euro w formie gwarancji kredytowych i dotacji
Unia Europejska ogłosiła podpisanie umów o udzieleniu Ukrainie 2,3 mld euro w formie gwarancji kredytowych i dotacji. Oddzielnie ogłoszono uruchomienie Funduszu Odbudowy Ukrainy z kapitałem początkowym w wysokości 220 mln euro. Inicjatywa ma na celu stymulowanie prywatnych inwestycji w kluczowych sektorach, takich jak energetyka, infrastruktura i przemysł.
Koalicja chętnych otrzyma stałą kwaterę główną w Paryżu
Koalicja chętnych – grupa 31 państw, które zobowiązały się do wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji - ma utworzyć stałą siedzibę główną w Paryżu, a w Kijowie planowane jest utworzenie komórki koordynacyjnej.
Grupa uzgodniła dziś utworzenie wielonarodowej siedziby operacyjnej w Paryżu, kierowanej przez Wielką Brytanię i Francję, która będzie nadzorować wszystkie ustalenia taktyczne i operacyjne. Kwatera główna, która po pierwszych 12 miesiącach będzie rotacyjnie przenoszona do Londynu, umożliwi partnerom elastyczne delegowanie sił i rozmieszczanie zespołów wojskowych w różnych obszarach operacyjnych.
Po rozmieszczeniu sił w Kijowie zostanie również utworzona komórka koordynacyjna, na której czele stanie dwugwiazdkowy oficer brytyjskiej armii.
Rosyjski ambasador w Polsce kończy misję
Oczekuje się, że ambasador Siergiej Andriejew zakończy swoją pracę w Polsce we wrześniu – poinformowała agencja RIA Nowosti, powołując się na swoje źródło. Zaznaczyło ono, że planowana jest wizyta nowego ambasadora w Warszawie, który zastąpi Andriejewa, ale nie wymieniono jego nazwiska.
Andriejew pełni funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rosji w Polsce od 2014 roku.
Włochy wesprą renowację sześciu obiektów dziedzictwa kulturowego w centrum Odessy
Włochy przeznaczą 45 milionów euro na renowację sześciu obiektów dziedzictwa kulturowego w Odessie. Całkowity pakiet pomocowy zostanie rozdzielony między różne obiekty dziedzictwa kulturowego.
Minister kultury i komunikacji strategicznej Mykoła Toczycki podkreślił, że jest to kolejne potwierdzenie, że Ukraina nie jest osamotniona w walce o zachowanie swojej kultury i tożsamości.
- Krąg partnerów będzie się nadal powiększał – dodał minister.
Kreml wszędzie szuka pieniędzy na kontynuowanie wojny w Ukrainie
W ciągu trzech lat tej brutalnej wojny reżim Putina zagrabił prywatne aktywa o wartości co najmniej 50 mld dolarów, czyli równowartość jednej trzeciej rocznego budżetu wojskowego Rosji.
Czytaj więcej
W ciągu trzech lat tej brutalnej wojny reżim Putina zagrabił prywatne aktywa o wartości co najmni...
Holandia przeznaczy dodatkowe 30 mln euro na odbudowę Ukrainy
Ukraina i Holandia podpisały memorandum w sprawie przyznania dodatkowych 30 mln euro w ramach Instrumentu Partnerstwa dla Ukrainy (UPF). Program, realizowany przez Holenderską Agencję Przedsiębiorczości, ma na celu zaangażowanie holenderskich przedsiębiorstw w projekty odbudowy Ukrainy.
Memorandum zostało podpisane przez pierwszą wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julię Swyrydenko oraz holenderskiego ministra spraw zagranicznych Caspara Veldkampa podczas Konferencji na temat Odbudowy Ukrainy (URC-2025) w Rzymie.
Sekretarz stanu USA: miejmy nadzieję, że uda nam się przekonać sojuszników do dzielenia się systemami Patriot z Ukrainą
Sekretarz stanu USA Marco Rubio oświadczył na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, że Stany Zjednoczone będą starały się przekonać sojuszników z NATO do przekazania Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot, których Kijów potrzebuje do odpierania rosyjskich ataków.
Rubio zauważył, że Ukraińcy potrzebują więcej baterii Patriot, które, jak powiedział, są na wyposażeniu kilku krajów europejskich, „ale nikt nie chce się z nimi rozstać”.
- Mam więc nadzieję, że to się zmieni. Jeśli Ukraina rzeczywiście jest priorytetem, jak twierdzi wiele krajów w Europie, to powinny one być skłonne udostępnić baterie, których obecnie nie potrzebują. Miejmy więc nadzieję, że uda nam się przekonać niektórych naszych partnerów z NATO do dostarczenia Ukrainie baterii Patriot - stwierdził sekretarz.
Kanclerz Niemiec wzywa Ukrainę do kontynuowania reform na drodze do członkostwa w UE
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Ukrainę do kontynuowania reform, aby zapewniła sobie pomyślną integrację z Unią Europejską.
Merz powiedział, że udana integracja Ukrainy z Unią Europejską jest jednym z czynników, które mogą przekształcić jej odbudowę w cud gospodarczy.- Tą dźwignią jest udana integracja europejska Ukrainy. Mówiąc jasno, w pełni popieramy Ukrainę na jej drodze do członkostwa w UE. Obejmuje to reformy takie jak wzmocnienie praworządności czy walka z korupcją. Zachęcamy naszych ukraińskich przyjaciół do dalszego podążania tą drogą, która prowadzi do wolności i dobrobytu w Unii Europejskiej - powiedział kanclerz.
Szwecja utworzy centrum rehabilitacji dla rannych żołnierzy ukraińskich
Rząd szwedzki zlecił przeznaczenie środków na utworzenie na Ukrainie centrum, w którym ranni żołnierze będą przechodzić rehabilitację. Centrum będzie częścią projektu realizowanego wspólnie przez NATO i Ukrainę w ciągu ostatnich dwóch lat. Powstanie do 2027 roku.
Celem projektu jest rehabilitacja rannych żołnierzy, aby w miarę możliwości mogli powrócić do czynnej służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy lub prowadzić zintegrowane życie cywilne.
Czerwcowe ataki Rosji spowodowały największą liczbę ofiar śmiertelnych od początku wojny
W czerwcu 2025 r. Misja Monitorująca ONZ odnotowała najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych wśród cywilów na Ukrainie w ciągu ostatnich trzech lat pełnej inwazji: 232 zabitych i 1343 rannych.
„Dane za czerwiec potwierdziły pogarszający się trend z tego roku – w pierwszej połowie 2025 r. zginęło lub zostało rannych 6754 cywilów, co stanowi gwałtowny wzrost o 54 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2024 r., kiedy odnotowano 4381 ofiar wśród cywilów. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano 17 proc. wzrost liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów i 64 proc. wzrost liczby rannych”- czytamy w raporcie.
Misja odnotowała, że w czerwcu 2025 r. Rosja przeprowadziła dziesięciokrotnie więcej ataków rakietowych i ataków z użyciem amunicji krążącej niż w tym samym miesiącu 2024 r. Ofiary wśród ludności cywilnej odnotowano w co najmniej 16 obwodach i w Kijowie.
Kellogg przedstawił amerykańską wizję powojennej odbudowy Ukrainy
Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Ukrainy, wypowiedział się w imieniu administracji USA na temat oczekiwań dotyczących powojennej odbudowy Ukrainy. Podkreślił, że Stany Zjednoczone popierają szeroko zakrojone inwestycje na Ukrainie po osiągnięciu stabilnego rozejmu, ale zaznaczył, że odbudowa nie dotyczy wyłącznie kwestii finansowych.
- Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę, że odbudowa Ukrainy będzie ogromnym, ale krytycznym zadaniem, które będzie miało wpływ na szerszy region europejski. Zdajemy sobie również sprawę, że odbudowa Ukrainy wykracza daleko poza odbudowę infrastruktury fizycznej Ukrainy, ponieważ wiąże się również z zajęciem się społecznymi i gospodarczymi skutkami wojny - powiedział wysłannik Trumpa.
Kellogg podkreślił, że Stany Zjednoczone będą między innymi domagać się zwrotu ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję.
Po spotkaniu z Ławrowem Rubio przekaże Trumpowi nową „pokojową” koncepcję Rosji
Sekretarz stanu USA Marco Rubio powiedział, że Stany Zjednoczone są rozczarowane brakiem postępów w sprawie pokojowego zakończenia wojny.
Przekazał, że odbył „szczerą, ważną rozmowę” z Siergiejem Ławrowem, podkreślając, że Waszyngton „chce zobaczyć mapę drogową”, jak zakończyć wojnę na Ukrainie. Rubio zaznaczył, że prezydent Donald Trump jest rozczarowany brakiem „większej elastyczności” ze strony Moskwy w sprawie Ukrainy. - Rozumiemy, że takie rzeczy wymagają czasu i cierpliwości, ale jesteśmy rozczarowani, że nie poczyniono dalszych postępów – powiedział Rubio.
Dodał, że Rosja podczas dzisiejszych rozmów zaproponowała „nowe i inne podejście”, nie precyzując, co dokładnie to podejście obejmuje. - Nie nazwałbym tego gwarancją pokoju, ale to jest koncepcja, którą dziś przekażę prezydentowi - powiedział.
Finlandia pomoże Ukrainie zbudować 10 tysięcy schronów
Finlandia, jako lider międzynarodowej Koalicji na rzecz Ochrony Cywilnej Ukrainy, będzie koordynować działania związane z budową 10 tysięcy schronów przeciwbombowych dla ludności na terenie całej Ukrainy w ciągu dziesięciu lat – zapowiedział premier Finlandii Petteri Orpo.
Wielka Brytania podpisze umowę na dostawę pocisków obrony powietrznej dla Ukrainy
Wicepremier Wielkiej Brytanii Angela Rayner podpisze w czwartek ogłoszoną wcześniej umowę na dostawę dla Ukrainy ponad 5000 pocisków obrony powietrznej firmy Thales.
Konferencja ds. odbudowy Ukrainy. Zapadła decyzja o wsparciu
Uczestnicy konferencji w Rzymie poświęconej odbudowie gospodarki Ukrainy zadeklarowali ponad 10 mld euro na pomoc dla ogarniętego wojną kraju – poinformowała premier Włoch Giorgia Meloni.
Meloni i kanclerz Niemiec Friedrich Merz przytoczyli przykład odbudowy swoich krajów po II wojnie światowej jako przykład tego, co może osiągnąć Ukraina. - Myślę, że powinniśmy być dumni z wyniku, jaki dziś wspólnie osiągnęliśmy – narody, organizacje międzynarodowe, instytucje finansowe, władze lokalne, sektor biznesowy i społeczeństwo obywatelskie – powiedziała Meloni w przemówieniu otwierającym konferencję.
Konferencja organizowana przez Włochy jest czwartym tego typu wydarzeniem od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Jej głównym celem jest mobilizacja międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.
Kreml twierdzi, że proces pokojowy na Ukrainie nie utknął w martwym punkcie
Kreml oświadczył, że Rosja nie uważa, aby rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy utknęły w martwym punkcie, pomimo wypowiedzi Donalda Trumpa na temat Władimira Putina i wznowienia przez Waszyngton dostaw niektórych rodzajów broni na Ukrainę.
Trump powiedział we wtorek, że nie jest zadowolony z Putina i oskarżył go o „wygłaszanie wielu bzdur”.
Zełenski: Sygnały Rosji o gotowości do negocjacji były częścią propagandy
Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że sygnalizowanie przez Rosję gotowości do negocjacji było częścią propagandy, którą szerzyła, aby oskarżyć Ukrainę o niechęć do pokoju.
- Przypomnijcie sobie: zaledwie rok temu wielu sądziło, że Rosja chce prawdziwych negocjacji pokojowych i zawieszenia broni. Moskwa wysyłała odpowiednie sygnały – było to częścią ich propagandy, aby oskarżyć Ukrainę o niechęć do pokoju. Ale my już wtedy mówiliśmy: trzeba wywierać presję na Rosję, bo ona nie przygotowuje się do pokoju. I teraz wszyscy widzą – Putin odrzucił każdą propozycję pokojową i tylko eskaluje przemoc – powiedział prezydent Ukrainy.
Dwóch obywateli Chin zatrzymanych w Kijowie. Zarzut szpiegostwa
Chiny analizują obecnie sytuację związaną z zatrzymaniem dwóch swoich obywateli w Ukrainie pod zarzutem szpiegostwa – poinformowała rzeczniczka MSZ Chin Mao Ning. - Jeśli potwierdzi się, że sprawa dotyczy obywateli Chin, Pekin będzie chronił prawa i interesy swoich obywateli zgodnie z prawem – dodała.
W ocenie ukraińskich służb zatrzymani Chińczycy próbowali przekazać służbom swojego kraju tajne dokumenty dotyczące ukraińskiego systemu rakietowego Neptun.
Pułkownik SBU zastrzelony w Kijowie
W czwartek rano pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy został zastrzelony w Kijowie. Zamaskowany napastnik podbiegł do członka SBU około godziny 9 rano czasu lokalnego. Oddał w jego kierunku pięć strzałów i uciekł z miejsca zdarzenia.
Andrzej Duda: Uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady im się należą. Nie jest ich, jest nasze
- Uważałem, że nie wolno nas pomijać, bo jesteśmy krajem dla nich tranzytowym i mamy prawo do swoich oczekiwań. Nadal tak uważam. Nikt tego nie egzekwuje, a ja uważam, że trzeba – mówi o polskim wsparciu dla Ukrainy prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda krytycznie ocenił postawę Ukrainy i sojuszników Kijowa w kontekście udziel...
MSZ Ukrainy: Rosja robi wszystko, aby podzielić Ukraińców i Polaków, wykorzystując bolesne karty przeszłości
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy w przeddzień dnia upamiętnienia ofiar tragedii wołyńskiej w Polsce wydało oświadczenie „w sprawie tragicznych kart w historii stosunków ukraińsko-polskich”.
„W przeddzień upamiętnienia przez Rzeczpospolitą Polską ofiar tragedii wołyńskiej Ukraina podziela ból i smutek narodu polskiego. Jednocześnie nie zapominamy o licznych Ukraińcach, którzy stali się niewinnymi ofiarami przemocy na tle etnicznym, represji politycznych i deportacji na terytorium Polski. Ukraina oddaje hołd pamięci wszystkich ofiar, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy miejsca pochówku. Nie można zapominać, że Rosja robi wszystko, aby podzielić Ukraińców i Polaków, wykorzystując bolesne karty przeszłości. Niestety, niektórzy polscy politycy świadomie lub nieświadomie pomagają agresorowi w tych działaniach” – opublikowano na stronie MSZ Ukrainy.
Zełenski spotka się z przedstawicielami USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbędzie w czwartek kolejne spotkania z urzędnikami USA na konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy – poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy.
„Główny nacisk zostanie położony na politykę sankcji i przyjęcie kolejnego pakietu sankcji USA w najbliższej przyszłości” – napisał Andrij Sybiha.
Wielka Brytania i Francja chcą zamówić więcej pocisków manewrujących Storm Shadow
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zapowiedziało, że Wielka Brytania i Francja zamierzają zamówić więcej precyzyjnych pocisków manewrujących Storm Shadow, jednocześnie intensyfikując prace nad ich zastąpieniem przez pociski nowej generacji.
Ukraińskie Siły Powietrzne zestrzeliły w nocy 164 Shahedy i 14 rakiet
Armia Ukrainy podsumowała nocne rosyjskie ataki. Jak przekazano w raporcie.
Zełenski: Rosja użyła tej nocy przeciwko Ukrainie około 400 dronów i 18 rakiet
Prezydent Ukrainy podsumował nocne ataki Rosji. W ocenie wojska w nalotach wykorzystano 18 rakiet i około 400 dronów bojowych, w tym 200 bezzałogowców typu Shahed.
Rubio spotka się z Ławrowem
Sekretarz stanu USA Marco Rubio spotka się w czwartek z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych ASEAN w Kuala Lumpur – poinformowały w czwartek Departament Stanu USA i rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Będzie to drugie spotkanie dyplomatów. Pierwsze miało miejsce w Arabii Saudyjskiej w lutym.
UE zrywa współpracę z tłumaczką z powodu obaw o bezpieczeństwo Zełenskiego
Komisja Europejska poinformowała, że podjęła działania w związku z „incydentem związanym z robieniem notatek” podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jedna z tłumaczek mogła współpracować z rosyjskimi służbami.
Czytaj więcej
Tłumaczka pracująca dla Komisji Europejskiej została zwolniona z powodu podejrzeń o szpiegostwo n...
Ukraina po przerwie znów otrzymuje broń ze Stanów Zjednoczonych
Dostawy amerykańskiego uzbrojenia obronnego dla Ukrainy zostały wznowione po niedawnym wstrzymaniu pomocy wojskowej ze strony USA – poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji Stanów Zjednoczonych. Ukrinform.
„Stany Zjednoczone dostarczają Ukrainie pociski artyleryjskie oraz mobilne wyrzutnie rakiet” – cytuje agencja swoje źródła. Według nich ubiegłotygodniowa przerwa w dostawach niektórych rodzajów broni była najprawdopodobniej związana z obawami o nadmierne wyczerpanie amerykańskich zapasów wojskowych.
Rosyjski atak na Kijów: ofiary, pożary i zniszczenia
W nocy ze środy na czwartek Rosja przeprowadziła zmasowany atak dronami i rakietami na Kijów, powodując pożary i zniszczenia w kilku dzielnicach miasta. Według władz zginęły co najmniej dwie osoby, a rannych zostało co najmniej 16, z czego większość wymagała hospitalizacji. Uszkodzone zostały mieszkania, budynki gospodarcze, magazyny i samochody, a w kilku miejscach wybuchły pożary po upadku odłamków.
Służby ratunkowe i wojsko przez całą noc gasiły pożary i udzielały pomocy rannym, władze apelowały o pozostanie w schronach do końca alarmu. Atak był częścią większej fali rosyjskiego uderzenia, które w ciągu ostatniej doby objęło także inne regiony Ukrainy, mimo działań obrony powietrznej, która zneutralizowała setki pocisków i dronów.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1232. dniu wojny
Ukraina zaktualizowała dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na froncie ponad 900 żołnierzy oraz m.in. 38 systemów artylerii – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zapis środowej relacji
Wydarzenia z 1232. dnia wojny Rosji z Ukrainą można było śledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
Niedługo po wstrzymaniu przez USA dostaw niektórych rodzajów uzbrojenia dla Ukrainy, Donald Trump...