O pracach nad utworzeniem funduszu poinformowały agencję Bloomberg źródła zaznajomione ze sprawą. Według nich Bruksela rozpracowuje tę kwestię, ponieważ trwająca w Ukrainie wojna „nie wykazuje oznak zakończenia”.
Fundusz dla Ukrainy z budżetu Unii
Fundusz mógłby stać się częścią kolejnego siedmioletniego budżetu Wspólnoty. Jeśli państwa członkowskie zdecydują o jego utworzeniu, wypłaty rozpoczną się w 2028 r. i będą trwały do 2034 r. Projekt siedmioletniego planu finansowego może zostać opublikowany 16 lipca. Dyskusje na temat budżetu i powiązanych propozycji zaplanowano na koniec lipca.
Czytaj więcej
Dziś, 9 kwietnia, Ukraina otrzymała trzecią transzę pomocy Unii w wysokości 1 miliarda euro w ram...
Jak zauważa Bloomberg, Unia zwiększa swoje wsparcie militarne i finansowe dla Ukrainy, reagując w ten sposób na zmianę stanowiska USA po dojściu Donalda Trumpa do władzy. Według źródeł „Financial Times” (FT) wśród europejskich urzędników, wielu w Brukseli liczyło, że Rosja i Ukraina podpiszą w tym roku porozumienie o zawieszeniu broni, co mogłoby złagodzić problemy budżetowe Kijowa. Jednak ze względu na negatywną postawę Rosji, Komisja Europejska zmuszona była dostosować wydatki w ramach ukraińskich programów finansowych na bieżący rok.
Ile w tym roku pomocy dla Ukrainy?
W tym roku kraje Wspólnoty obiecały Ukrainie 23 mld euro pomocy wojskowej i udzieliły 30 mld euro pożyczek zabezpieczonych zamrożonymi rosyjskimi aktywami. Według FT Bruksela szuka również sposobów na pokrycie deficytu budżetowego Ukrainy, który w 2026 r. może wynieść od 8 do 19 mld dol.