Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno- Budowlanego oraz dziennikarstwa - studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim

Prąd popłynął z Ukrainy do Unii Europejskiej

Dziś 30 czerwca Ukraina rozpoczęła komercyjny eksport energii elektrycznej do UE. W pierwszym etapie moc eksportu i importu zostanie ograniczona do 100 MW tylko w kierunku Rumunii i będzie dystrybuowana na aukcjach dziennych.

Masowa wyprzedaż akcji Gazpromu. Moskiewska giełda się chwieje

Rozpoczął się gwałtowny spadek akcji Gazpromu, po tym jak koncern zdecydował, że „w obecnej sytuacji” nie zapłaci akcjonariuszom dywidendy za 2021 rok. Koncern stracił na wartości ponad 30 procent w godzinę. Moskiewska giełda się chwieje.

Litwa poradzi sobie bez prądu z Rosji

Litwa kupiła wielkie akumulatory prądu. Jeżeli Rosja nagle odłączy Litwę od postradzieckiej sieci BRELL (oficjalnie ma to nastąpić w 2025 r), to Wilno będzie miało dość własnej zmagazynowanej energii.

Produkcja aut osobowych w Rosji sięgnęła dna

W maju produkcja samochodów osobowych w Rosji zmniejszyła się o 97 procent w ujęciu rocznym. To skutek wycofania się z rynku wszystkich zachodnich koncernów samochodowych.

Rosyjska wódka trafiła do aresztu. Pójdzie pod młotek

Sąd w Hadze zatwierdził konfiskatę 18 rosyjskich znaków towarowych w krajach Beneluksu (Belgia, Holandia i Luksemburg), w tym marek wódki Stolichnaya i Moskovskaya, na rzecz byłych udziałowców większościowych zniszczonego przez Kreml koncernu Jukos.

Londyn zaostrza sankcje. Na czarnej liście krewna Putina i nowi oligarchowie

Wielka Brytania rozszerzyła sankcje wobec Rosji. Na czarnej liście znalazł się m.in. twórca klasy rosyjskich oligarchów Władimir Potanin - największy udziałowiec koncernu Norylski Nikiel.

Co Rosjanie chcieli wwieźć na Spitsbergen? Norwegia postawiła szlaban

Rosyjski reżim kipi z oburzenia decyzją Norwegii o niewpuszczeniu na Spitsbergen rosyjskiego statku z 20 tonami ładunku. Miała się na nim znajdować żywność dla 500 rosyjskich górników pracujących na wyspie. Ale czy na pewno?

Gaz ziemny płynie do unijnych magazynów

Rada UE zobowiązała państwa członkowskie do napełnienia do 1 listopada podziemnych magazynów gazu w co najmniej 80 proc. Dziś tylko Polska i Portugalia spełniają ten wymóg.

Świat po pandemii wrócił do pożerania węgla i ropy

Ukazał się najstarszy cykliczny raport o globalnej energii. Jego 71 edycja opisuje świat roku 2021 r, kiedy Ziemianie zaczęli podnosić się po pandemii. Wyzwania i niepewność stojąca przed globalnym systemem energetycznym okazały się największe od prawie 50 lat. Znów zużywaliśmy więcej węgla i ropy naftowej emitując więcej gazów cieplarnianych.

Więcej egzotycznych walut na moskiewskim parkiecie

Warszawska giełda kupuje giełdę w Armenii, a moskiewska giełda rozpoczęła handel egzotycznymi walutami, w tym ormiańskim dramem. Zainteresowanie pierwszego dnia okazało się śladowe.