Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno- Budowlanego oraz dziennikarstwa - studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim

ExxonMobil stracił aktywa w Czadzie. Nacjonalizacja czy grabież?

Władze Czadu - jednego z najbiedniejszych państw Afryki, znacjonalizowały wszystkie, warte ponad 400 mln dol., aktywa giganta naftowo-gazowego Exxon Mobil. Ropa to jedyne źródło dewiz w kraju, gdzie PKB na mieszkańca nie przekracza 850 dolarów

Łukaszenko nie polata. USA nakładają nowe sankcje, w tym na samolot

Biały Dom nałożył sankcje na samolot białoruskiego dyktatora, na zakłady samochodowe i wielu urzędników reżimu. Samolot Łukaszenki - Boeing 737 - pozostanie bez serwisu, części zamiennych i obsługi.

Potężna francuska sieć opuszcza Rosję. Pomógł międzynarodowy bojkot?

Zatrudniająca w Rosji 45 tysięcy ludzi i posiadająca 111 hipermarketów w 65 miastach Rosji francuska sieć budowlana Leroy Merlin ogłosiła, że opuszcza federację. Sklepy zostaną przekazane lokalnym zarządom.

Paryż chce wymierzyć Rosji atomowy policzek. Odbije jej kluczowego klienta

Francja jest gotowa zastąpić Rosatom w rozbudowie elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech. Negocjacje już trwają. Zgoda Węgier otworzy drogę do sankcji Unii wobec rosyjskiego sektora jądrowego.

Znana marka wciąż zarabia w Rosji. Najwyżej zmieni nazwę

Holenderski koncern kawowy JDE Peet's może wycofać się z używania flagowej marki Jacobs w Rosji. Nowa nazwa popularnej kawy mogłaby brzmieć Monarch lub Milicano.

Raiffeisen Bank nie porzuci Rosji. Za dobrze zarabia na wojnie

Europejski Bank Centralny zażądał, aby grupa bankowa Raiffeisen Bank International zakończyła działalność w Rosji. Wczoraj bank został wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny. Dochodzenie w sprawie działalności Austriaków prowadzą też USA.

Austriacki bank wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny

Władze Ukrainy wpisały Raiffeisen Bank International na czarną listę międzynarodowych sponsorów wojny. Bank nie tylko obsługuje połowę rosyjskich płatności w tym zbrojeniowych, ale też uznaje okupowane przez Rosję terytoria ukraińskie - za rosyjskie.

Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?

Rosja może przeorientować swój niesprzedany na Zachodzie eksport na kwotę 37 mld dol. Najlepiej idą rosyjskie surowce, nawozy, owoce morza, plastik, reaktory jądrowe. Ale nie zastąpi to utraty około 150 mld dol. dochodów z eksportu na Zachód.

Rosjanie dostaną swoje Klondike, będą kopać złoto legalnie

Każdy obywatel Rosji będzie mógł na własną rękę szukać i wydobywać złoto. Da to reżimowi dodatkowe dochody na prowadzoną wojnę w Ukrainie. Profesjonalni górnicy są przeciw.

Kreml ujawnił dane o rezerwach: góra złota w skarbcu Rosji

Po roku rozpętanej wojny, Rosja znów opublikowała dane o strukturze swoich rezerw międzynarodowych. W skarbcu Rosji brakuje połowy walut wiec króluje złoto. Jest go tam 2330 ton.