Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Eksplozja na największym złożu Rosneftu. Jedna osoba nie żyje, szaleje pożar

Do nieoczekiwanego wybuchu doszło na największym polu gazowym koncernu Rosnieft na Półwyspie Jamalskim. Na miejscu zginął jeden pracownik, siedmiu zostało rannych. Złoże płonie.

Szefowa Banku Rosji traci cierpliwość, mówi o największym przegrzaniu gospodarki

Rosja znajduje się w stanie cyklicznego przegrzania gospodarki, a jego skala jest największa od 16 lat - stwierdziła Elwira Nabiullina kierująca rosyjskim bankiem centralnym. Przyznała, że zwiększa się dziura między spadającą podażą, a rosnącym popytem. Nie wskazała wprost, że to skutki wojny Putina, ale zapowiedziała, że żadnych obniżek stóp już w tym roku nie będzie.

Bohater Rosji zatrzymany przez FSB. Odpowiadał za zaopatrzenie wojsk

Rosyjska bezpieka aresztowała byłego wiceministra obrony pod zarzutem korupcji. Generał Dmitrij Bułhakow mający tytuł Bohatera Rosji, trafił do celi w słynnym miejscu kaźni czasów sowieckich - w Lefortowie. Był wiceministrem przez 14 lat.

Bieda znikła z Rosji? Kreatywna statystyka na potrzeby Kremla

Z jednej strony ociekające złotem kremlowskie komnaty, z drugiej - co najmniej 14 mln ludzi żyjących za równowartość 700 zł miesięcznie. Taka jest Rosja Putina. Ale władze ogłosiły triumf: wszyscy mają wystarczające dochody, by kupić sobie żywność.

Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami

Komisja Europejska zakazała obywatelom i podmiotom prawnym krajów członkowskich udziału w wymianie aktywami z Rosjanami. Decyzja niweczy plany Kremla, który na 12 sierpnia ogłosił wymianę aktywami między inwestorami z Rosji i zagranicy.

Kryptowaluty na ratunek rosyjskim importerom. Przepisy uchwalone w jeden dzień

Nie mając już niemal za co handlować z zagranicą, Kreml w trybie nagłym wprowadza przepisy legalizujące płatności w kryptowalutach.

Państwa G7 uzgodniły warunki pożyczki dla Kijowa

Ukraina skorzysta na wycofaniu się Joe Bidena z walki o reelekcję. Prezydent skupi się na pomocy dla Kijowa. Kraje G7 uzgodniły już warunki pożyczki na 50 mld dol. zabezpieczonej dochodami z zamrożonych aktywów Rosji.

Powiedział prawdę o Gazpromie, stracił stołek w parlamencie

Deputowany rosyjskiej Dumy i szef jednej z najważniejszych komisji, który 30 lat przepracował w sektorze gazowym i przewidział finansowy krach Gazpromu, został usunięty ze stanowiska w parlamencie.

Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony

Celem ataku hakerskiego stał się drugi bank Rosji - VTB, trzeci na rynku - Gazprombank, największy bank prywatny - Alfa Bank, państwowy Rosbank oraz ciągle obecny w Rosji austriacki Raiffeisen. Władze uspokajają, że to „niewielkie problemy” dotyczące „niewielu klientów”. Przeczy temu liczba zgłoszeń.

Joe Biden będzie teraz skuteczniejszy. Ukraina w centrum działań Białego Domu

Ukraina skorzysta na wycofaniu się Bidena z walki o reelekcję. Prezydent skupi się na pomocy dla Kijowa. Kraje grupy G7 uzgodniły już warunki pożyczki na 50 mld dol. zabezpieczonej dochodami z zamrożonych Rosji. USA i UE przeznaczą po 20 mld dol., a Wielka Brytania, Kanada i Japonia - resztę.