Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno- Budowlanego oraz dziennikarstwa - studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim

Biały Dom sięga po ropę Wenezueli, by „złagodzić cierpienia narodu”

Amerykanie złagodzili sankcje wobec Wenezueli i zezwolili koncernowi Chevron na wydobycie ropy w tym kraju. Motywują to względami humanitarnymi, ale może chodzić o Rosję i ograniczenie jej wpływów w kontrolowanym przez prorosyjski reżim kraju.

Licznik bije, rosyjski reżim zarabia na wojnę. Polska wciąż w czołówce donatorów

Od 24 lutego świat wspomógł rosyjskie mordy, grabieże i zniszczenia na Ukrainie kwotą 232,89 mld euro. Licznik cały czas bije, pieniądze płyną. Najwięcej dotuje zbrodnie Rosjan Unia Europejska. Do dziś kraje wspólnoty zapłaciły Rosji ponad 117,88 mld euro, z czego Polska ponad 10 mld euro.

Rosjanie polecą bezpośrednio do 22 państw, w tym 8 byłych republik

Kreml opublikował listę 22 państw, z którymi obecnie Rosja ma bezpośrednie połączenia lotnicze. Na liście nie ma żadnego kraju z Europy, poza leżącą na dwóch kontynentach Turcją. Nie ma też państw Ameryki Północnej, kontynentalnej Afryki ani Antypodów. Jest jeden kraj Ameryki Płd. i jeden Ameryki Środkowej oraz osiem byłych republik sowieckich. Zaskakuje obecność na liście Izraela.

Ujawniono nazwy wszystkich firm budujących Nord Stream 2

Niemiecki sąd nakazał finansowanej przez Gazprom Fundacji Klimatu i Ochrony Środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego udostępnienie prasie nazw firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Lista, którą dysponuje agencja DPA, liczy około 80 firm, głównie z branży morskiej, logistycznej i inżynieryjnej.

Rosja wpisała właściciela Facebooka na listę ekstremistów

Amerykański gigant internetowy Meta znalazł się w rejestrze organizacji ekstremistycznych. Kremlowi nie podobały się antywojenne wpisy i komentarze na portalach społecznościowych Facebook i Instagram. Uznał je za zagrożenie swojej władzy.

Bloomberg: Polska chce zatrzymać dostawy rosyjskiej ropy przez Przyjaźń

Polska zamierza zerwać kontrakt na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Potrzebuje do tego pomocy Brukseli i Berlina.

Rosja ogłosiła osiągnięcie suwerenności cyfrowej. Wzywa informatyków do powrotu

Kreml twierdzi, że bez zachodnich technologii rosyjski sektor IT sobie radzi. Jednak wciąż zaledwie 20 proc. oprogramowania wykorzystywanego w Rosji ma krajowe odpowiedniki.

Tunezja pomaga Korei Płd. omijać antyrosyjskie sankcje

Korea Południowa, aby ominąć zachodnie sankcje, importuje rosyjskie produkty naftowe przez Tunezję.

Prąd z Unii Europejskiej popłynie na Ukrainę. Niemcy inicjują pomoc

Ukraina przygotowuje mechanizm importu prądu z Unii Europejskiej. Pozwoli uzyskać do 600 MW wsparcia. Niemcy organizują spotkanie ministerialne G7 w celu wsparcia systemu energetycznego Ukrainy. W piątek rano Ukraińcy znów podłączyli swoje sieci do sieci Unii.

Rosyjski Nowy Rok bez choinek z importu. Alternatywa? Świerk pospolity

Choć trudno w to uwierzyć, ale Rosja, kraj tajgą stojący, swoje największe święto – Nowy Rok – obchodziła przy choinkach z importu. Ale one teraz też podlegają sankcjom.