Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno-Budowlanego (kierunek automatyka) i dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim. Początki to media regionalne Warmii i Mazur. Rok pracy na Ukrainie (1989/90) jako tłumaczka. Od 1995 r na etacie w Rzeczpospolitej. Najpierw jako reporterka i korespondentka z Polski Północno-Wschodniej, od 2003 r. - publicystka; Od 2008 r - w dziale ekonomicznym; publikacje także w czasopiśmie Uważam Rz i Bloomberg Businessweek. Nagrody: SDP (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) - za reportaże społeczne; ekonomiczne (m.in. 2000, 2001, 2004); konkursy na reportaż Gazeta Krakowska; Gazeta Wyborcza 2010 - Dziennikarz Roku - nagroda SDP na Warmii i Mazurach. Języki obce: angielski i biegle rosyjski. Ponad 5000 opublikowanych publikacji – reportaży, komentarzy, informacji. Reportaże publikowane w Plusie Minusie; Kilka z nich: *W krainie cichej śmierci (15.12.2000 r) – obszerny reportaż z martwej strefy Czarnobyla, gdzie wciąż żyli ludzie i rodzą się dzieci – przyjechałem tam z przemytnikami złomu); *4 duże reportaże z Sachalinu (notatki sachalińskie z podroży 1,2; Wyjazd jak podróż ostatnia – o potomkach Polaków na Sachalinie – wszystkie pomiędzy 05 a 08 2001) * Koniec Europy (10.04.2004) – reportaż z Amsterdamu o podróży dwóch holenderskich dziennikarek po wschodniej granicy nowej UE; opublikował książkę o mnie i został moimi przyjaciółmi * Na eksporcie jak w niebie – reportaż z budowy huty aluminium w Islandii * Wiking płacze pod bankiem – 10.10.2008) – opowieść o kryzysie gospodarczym w Islandii *Ukraina: naród griluje, władza robi gazowe interesy – opowieść o wojnie gazowej Rosja-Ukraina 16.01.2009 * O czym marzy bałtycki tygrysy - reportaż z Estonii 22.09.2011) * Czarnobyl 25 lat po katastrofie - reportaż z wejścia do sarkofagu elektrowni w Czarnobylu z dziennikarzami z największych mediów światowych (Rzeczpospolita jako jedyna z Polski) *Prywatny pozew w obronie Polski – powtórka – polski emeryt pozywa wielkie wydawnictwo Axel Springel za nazywanie obozów koncentracyjnych – polskimi obozami. *Hobbici i uciekają do miast - reportaż z Nowej Zelandii (31.10-2.11. 2014) *Mała Polska w Alabamie - reportaż z życia Polonii w centrum amerykańskiej branży kosmicznej Huntsville w Alabamie (25-26 lipca 2015 r) *Oaza parweniusza - reportaż z Ukrainy o ludziach, którzy po Majdanie opiekują się byłą siedzibą ukraińskiego prorosyjskiego prezydenta Janukowycza w Meżyhiria. 5-6 marca 2016 r. Wywiady, m.in. z Petro Poroszenką, Leszkiem Balcerowiczem, Aleksandrem Kwaśniewskim, Andriejem Bogdanowem (b. kandydat na prezydenta Rosji).

Leroy Merlin w Rosji schowa się za nową nazwą. Zdumiewające tłumaczenie

Francuska sieć handlowa skompromitowana w oczach wielu klientów w Unii trzymaniem się rynku kraju-agresora, ogłosiła zmianę nazwy. Leroy Merlin zniknie z Rosji, a pojawi się Lemana PRO.

Tego bardzo boi się Rosja: Dania chce zablokować „flotę cieni"

Stare rosyjskie tankowce bez wymaganych ubezpieczeń nie przepłyną cieśninami duńskimi na Bałtyku. Zapowiedź takiego kroku Kopenhagi wywołała histeryczną reakcję na Kremlu.

Oni wciąż zarabiają w Rosji. „Czarna lista”, a na niej znane koncerny

Koncerny zachodnie, które mimo publicznych obietnic, nie opuściły Rosji, zarabiają tam krocie i sowicie wspierają wojnę Kremla podatkami. Wśród nich są tuzy amerykańskiego i unijnego biznesu.

Serbia litem stoi. Surowiec przyszłości prosto z Bałkanów

Serbia posiada jedne z największych na Starym Kontynencie zasobów litu - strategicznie cennego metalu, kluczowego dla produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Rozpoczęcie wydobycia wzbudza jednak liczne protesty.

W Rosji brakuje juanów. Chiński pieniądz pilnie poszukiwany

Rosyjska gospodarka może zostać odcięta nie tylko od dolara i euro, ale i chińskiego juana. To postawi cały handel zagraniczny pod znakiem zapytania.

Wódka drożeje w Rosji. Kreml chce więcej pieniędzy na wojnę

Teraz Rosjanie naprawdę poczują, że jest wojna. Kreml podniósł cenę produktu, który zawsze zapewniał szybkie i duże wpływy do budżetu. Tak będzie i tym razem, bo od agresji Putina na Ukrainę Rosjanie piją na umór. Oficjalne spożycie alkoholu w 2023 r. było rekordowe. A jest jeszcze szara strefa.

Euroclear nie odblokuje rosyjskich aktywów. Amerykanie to uniemożliwili

Kolejny efekt nowych sankcji USA. Największy depozytariusz Europy - belgijski Euroclear, przerwał proces odblokowania rosyjskich aktywów. Rosjanie nie dostaną z nich ani centa.

G7 uderza w rosyjskie surowce: na celowniku ropa i flota cieni

Kraje grupy G7 wspólnie zaostrzą egzekwowanie limitów cenowych na rosyjską ropę i paliwa, nie dopuszczą do realizacji przyszłych projektów energetycznych Kremla i zmniejszą zyski Moskwy z eksportu metali.

Rosjanie tęsknią za zachodnimi markami. Narzekają na jakość zamienników

Opuszczenie przez znane zachodnie marki rosyjskiego rynku po rozpętaniu wojny przez Kreml, skutkuje widocznym i pogłębiającym się z roku na rok spadkiem jakości towarów w rosyjskich sklepach. Powstałej luki nie wypełnili ani Chińczycy, ani rosyjscy producenci.

Mapy Pizzy Hut opanowane przez hakerów. Zamiast nazw ulic antyrosyjskie hasła

Hakerzy, prawdopodobnie ukraińscy, włamali się na mapy, z których korzysta sieć Pizza Hut, i zamiast nazw ulic wpisali cyrylicą antyrosyjskie hasła. Zobaczy je każdy, kto chce zamówić pizzę znanej sieci w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i innych miastach.