Iwona Trusewicz

Iwona Trusewicz

Współpracownik działu ekonomicznego

Absolwentka Moskiewskiego Instytutu Inżynieryjno- Budowlanego oraz dziennikarstwa - studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim

Eksperyment wojenny ukraińskiego rządu. Jak wypracowują wzrost gospodarczy?

Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w atakowanej przez hitlerowców Wielkiej Brytanii: zaatakowane przez agresora państwo musi funkcjonować jak gdyby nigdy nic.

Rosja. Rynek żywiony propagandową kroplówką

Pisanie, że nie mogąc poradzić sobie z sytuacją wewnętrzną, Putin wywołał wojnę z Ukrainą, to uproszczenie. Ale fakt, sytuacja gospodarcza Rosji przed 2022 r. była już fatalna.

Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku

Austriacki sponsor rosyjskiej wojny - Raiffeisen Bank International (RBI) jest podejrzany o pranie rosyjskich pieniędzy. Dochodzenie prowadzi austriacki nadzór finansowy.

Te sankcje naprawdę Rosję zabolą. Londyn uderza w bogaczy, LNG i dostawy broni

Wielka Brytania rozszerzyła sankcje wobec Rosji i Białorusi. Od dziś obowiązują wobec 50 nowych firm i osób. To także podmioty tureckie, chińskie i białoruskie. Sankcje wprowadzono także wobec zakładów LNG i zarządów diamentowego Alrosa i gazowego Novateku.

Rosyjski bloger popełnił samobójstwo w okopach. Dowódcy zmusili go do kłamstwa w sprawie wojny

Bloger i sierżant armii rosyjskiej Andriej Morozow popełnił samobójstwo w okopach na Ukrainie. W ostatnim poście pisał, że dowództwo zmusiło go do usunięcia wpisu o rosyjskich stratach pod Awdijiwką i manewrze nowego głównodowodzącego Ukrainy, który wyciągnął swoich żołnierzy z okrążenia.

Tąpnięcie na rosyjskim rynku finansowym. Kreml zamyka bank oligarchów

Dziś Bank Rosji niespodziewanie anulował licencję Qiwi Banku, wywołując panikę na rynku. Oficjalny powód: obsługa szarej strefy. Pieniądze zgromadzone na tzw. portfelach Qiwi może stracić nawet 15 mln klientów.

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wstępnie przyjęli 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Na czarną listę trafi około 200 nowych firm i osób.

Moskiewska giełda gwałtownie reaguje na smierć Aleksieja Nawalnego

Od zamordowania przez reżim rosyjski Aleksieja Nawalnego, moskiewski parkiet pracuje na czerwono. Inwestorzy pozbywają się akcji w obawie przed nowymi amerykańskimi sankcjami zapowiedzianymi na piątek 23 lutego. Na wartości traci też rubel. Nie pomagają nawet „sukcesy” frontowe armii Władimira Putina.

Podróbka pociągu produkowana bez licencji. Siemens pozywa Rosjan

Największy niemiecki inwestor w Rosji pozwał rosyjską spółkę za kradzież własności intelektualnej. Gdy Niemcy opuścili Rosję zabierając technologie i licencje, Rosjanie skopiowali projekt pociągu Siemensa i wypuścili jako własny. Siemens żąda odszkodowania o równowartości ponad 110 mln zł.

Apelacja Kremla odrzucona. Za zniszczenie Jukosu ma zapłacić 60 mld dolarów

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie stanął po stronie byłych akcjonariuszy koncernu naftowego Jukos w ich długoletnim sporze z Kremlem. Podtrzymał decyzję trybunału w Hadze: byli współwłaściciele dostaną 50 mld dol. odszkodowania plus odsetki za 10 lat.