Huby mobilności pomysłem na korki? Mogą powstać w polskich miastach

Wspólny parking dla wszystkich pojazdów pożyczanych na minuty zintegrowany z ładowarkami „elektryków” – taka innowacja może zawitać do polskich miast.

Wszystkie współdzielone pojazdy w jednym miejscu

Huby mobilności, innowacyjne rozwiązanie w infrastrukturze transportowej, mają podbijać metropolie nad Wisłą. W samej Warszawie mogłoby powstać 750 takich miejsc.

Brytyjscy kolejarze odrzucają propozycję podwyżki. Groźba strajku bliżej

Związek zawodowy kolejarzy, pracowników żeglugi i transportu RMT odrzucił propozycję podwyżki zarobków maszynistów o 4 proc. w tym i w następnym roku. Wcześniej zapowiedział strajk w grudniu i w styczniu. Rząd zastanawia się nad użyciem wojska w zapewnieniu normalnego funkcjonowania państwowych służb w razie strajków.

Projektant Lotniska Solidarność wygrywa w Arabii Saudyjskiej

Foster and Partners zdobył kontrakt na stworzenie Masterplanu dla King Salman International Airport w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej. Pokonał największe biura architektoniczne na świecie.

Lotnisko Charles de Gaulle w Paryżu zmienia nazwę

Pasażerowie lecący na główne paryskie lotnisko mogą się zdziwić. Od ostatniej soboty zapowiadający lądowanie pracownicy pokładu nie mówią już, że za chwilę dotrą do Charles de Gaulle Airport.

Znowu pożyczamy rowery, bo jazda autem jest za droga

Nextbike, wiodący operator na rodzimym rynku jednośladów pożyczanych na minuty, notuje rekordowe wyniki. Branża wygrzebuje się z dołka, w który wpadła w pandemii. Impulsem stała się inflacja.

Nowa oferta Aerofłotu: detoks na pokładzie

Zagraniczni dostawcy pokładowego Internetu zakończyli współpracę z Aerofłotem. Czyli koniec z rozrywką pokładową nawet podczas rejsów trwających kilkanaście godzin.

Ryanair i EasyJet przegrywają z Lufthansą, a ceny biletów rosną

Strategia Ryanaira i EasyJeta w Niemczech była taka: zacząć od połączeń małych miast i potem umocnić się na kluczowych lotniskach. I ostro konkurować z Lufthansą. Teraz już wiadomo, że się nie sprawdziła.

Kolejarze w USA nie mogą zastrajkować

Prezydent Joe Biden podpisał w piątek ustawę blokującą krajowy strajk kolejarzy, który miałby niszczycielskie skutki dla gospodarki

Rosja skupiła stare tankowce. Tworzy flotę szarej strefy

Rosja skupuje stare, wycofane z eksploatacji tankowce i tworzy „flotę cieni”, która ma dostarczać ropę omijając sankcje.

Drożeją przejazdy francuskimi autostradami. Przewidziane są zniżki

W 2023 roku przejazd autostradą we Francji będzie droższy. Ale są kierowcy, którzy zapłacą mniej. I to nawet mniej, niż w tym roku.

Przez London Heathrow tylko z bagażem podręcznym

Pasażerów korzystających z londyńskiego Lotniska Heathrow przed Bożym Narodzeniem czeka niemiła niespodzianka. Będą strajkować bagażowi.

Niemcy: Setki ton emisji CO2 przez podróże na szczyt klimatyczny

Niemcy wyliczyli, jak bardzo szkodliwe dla klimatu były przeloty ministrów i urzędników na listopadowy szczyt klimatyczny w COP27 w Egipcie.

Drogie paliwa sprawiły, że rowery na minuty wróciły do łask

W Polsce przez lata panowało przekonanie, że posiadanie samochodu to oznaka statusu społecznego. Na szczęście to się zmienia i Polacy wysiadają z prywatnych pojazdów – mówi „Rzeczpospolitej” Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska.

Airbus zrezygnuje z rosyjskiego tytanu. Ma już nowych dostawców

Francuski koncern Airbus zapowiedział zaprzestanie zakupów tytanu w Rosji „w ciągu kilku miesięcy”. Boeing zrobił to już w marcu, zastępując rosyjską produkcję dostawcami z USA i Japonii.

Produkcja aut w Europie rośnie, ale na rynku brak stabilności

Niepokojącym sygnałem są upadłości niemieckich poddostawców dla fabryk samochodów. Na razie takie problemy omijają Polskę, ale spora część firm branży tonie w długach.

Niespotykanie trudny czas dla transportu

Takiego spiętrzenia problemów na rynku transportowym nie widziano od dziesięcioleci. Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja stawiają firmy przed trudnymi decyzjami. Na wiele z tych wyzwań odpowiedzią jest dobre ubezpieczenie.

Motoryzacja odżywa, ale nie nad Wisłą. Zostajemy w tyle

Wojna w Ukrainie zapewne wyhamuje zamówienia dla polskich dostawców części do aut. To dodatkowy cios dla branży, która już zostaje w tyle za Europą.