Reklama
Rozwiń

Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud

Ponad 70 proc. pośredników uważa, że w najbliższym czasie nie zdrożeją ani mieszkania, ani domy z rynku wtórnego. W górę nie pójdą też ceny działek budowlanych. Co może stanieć?

Publikacja: 07.07.2025 14:06

III kwartał powinien przynieść większą liczbę ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego

III kwartał powinien przynieść większą liczbę ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego

Foto: Adobe Stock

aig

O prognozy na trzeci kwartał roku zapytał pośredników portal Nieruchomości-online.pl. – W opinii ponad 70 proc. pośredników w najbliższych miesiącach nie dojdzie do wzrostu cen ofertowych nieruchomości. To scenariusz zarówno dla mieszkań i domów z rynku wtórnego, jak i dla działek budowlanych. Największe szanse na obniżki pośrednicy widzą na rynku mieszkań większych niż kawalerki – mówią eksperci z portalu Nieruchomości-online.pl.      

Czytaj więcej

Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?

Drugie cięcie stóp procentowych 

– Majowa obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych dała wielu osobom nadzieję, że kredyty, a w konsekwencji nieruchomości, będą bardziej dostępne, ale to mocno nie rozruszało popytu – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomości-online.pl. –  Lipcowe cięcie stóp o 25 punktów bazowych prawdopodobnie też nie będzie takim impulsem, chociaż może przyspieszyć decyzję tych, którzy od pewnego czasu rozważali już zakup mieszkania.

Rafał Bieńkowski zaznacza, że obniżki są relatywnie niewielkie. Kredyty cały czas są drogie. – Poza tym decyzje wielu ludzi są blokowane nie tylko ograniczoną zdolnością kredytową, ale przede wszystkim - wysokimi cenami nieruchomości. Dlatego w III kwartale wielu kupujących będzie pewnie czekać na rozwój sytuacji, zarówno jeśli chodzi o ceny, jak i kolejne ruchy RPP – ocenia ekspert portalu Nieruchomości-online.pl.

Według niego wchodzimy też w czas większego realizmu. – Pojawiła się konkretna informacja dotycząca rządowego programu mieszkaniowego. Już wiadomo, że „Pierwszych Kluczy” nie będzie, dlatego mniej kupujących i sprzedających będzie opierać swoje plany na mglistych politycznych obietnicach – dodaje Bieńkowski.

Czytaj więcej

Kupując ziemię budowlaną, można wynegocjować nawet 20 proc. rabatu

Umiarkowany wzrost popytu na nieruchomości 

Z czerwcowego badania nastrojów przeprowadzonego przez portal Nieruchomości-online.pl wśród 1,6 tys. pośredników wynika, że w III kwartale popyt na mieszkania z rynku wtórnego może wzrosnąć, ale tylko umiarkowanie – takiego zdania jest prawie 57 proc. agentów. 28 proc. pośredników prognozuje utrzymanie zainteresowania z ostatnich miesięcy, a 15 proc. – jego spadek.

W pozostałych kategoriach nieruchomości optymistów jest mniej. W przypadku domów większego zainteresowania kupujących spodziewa się 42 proc. pośredników, a w przypadku działek budowlanych – 45 proc. W obu kategoriach jest także duże grono osób, które uważają, że popyt w III kwartale się nie zmieni (ok. 40 proc. głosów).

– Mimo lata za oknem do letnich temperatur na rynku nieruchomości jeszcze daleko. Rynek się rozgrzewa, ale powoli i głównie tam, gdzie strony transakcji potrafią się spotkać „cenowo”. Część sprzedających nadal ustala jednak ceny zbyt optymistycznie, co wydłuża proces sprzedaży i wymusza negocjacje – mówi Rafał Bieńkowski.

Jakie nieruchomości mogą stanieć

W przypadku kawalerek z rynku wtórnego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na III kwartał jest stabilizacja cen ofertowych – uważa tak 45 proc. pośredników, 27 proc. prognozuje wzrosty, a 28 proc. – obniżki.

 Jest pozytywna informacja dla osób rozważających zakup mieszkań większych niż kawalerki. W przypadku takich lokali może dojść do lekkich spadków cen ofertowych – prognozuje 41 proc. pośredników. 37 proc. spodziewa się stabilizacji cen, a 22 proc. – podwyżek.  

– Jeśli prognozy się spełnią, będzie to kontynuacja sytuacji na rynku wtórnym z poprzednich miesięcy, głównie jeśli chodzi o największe miasta, gdzie już od kilku kwartałów obserwujemy delikatnie obniżające się oczekiwania sprzedających. Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas jest drogo i raczej nie ma co czekać na cenowy cud. Jeśli znajdziemy nieruchomość, która spełnia nasze potrzeby i wpisuje się w budżet, warto rozważyć zakup, bo mieszkania nie będą radykalnie tańsze – komentuje Rafał Bieńkowski.

Czytaj więcej

Na jakie mieszkania nas stać? Jaki jest wybór lokali na przeciętną kieszeń?

Większy wybór nieruchomości

III kwartał powinien też przynieść większą liczbę ogłoszeń mieszkań na rynku wtórnym, szczególnie lokali większych niż kawalerki – spodziewa się tego 55 proc. biur nieruchomości.  Jeśli chodzi o domy z rynku wtórnego, najczęściej obstawianym scenariuszem przez pośredników jest stabilizacja cen – to opinia 46 proc. agentów. 36 proc. dostrzega pole do lekkich obniżek, a 18 proc. liczy się z możliwymi podwyżkami.

– Uwagę zwraca niemałe grono osób mówiących o możliwym spadku cen, natomiast warto zaznaczyć, że dotyczy to głównie domów nadgryzionych zębem czasu, tych położonych na dalszych obrzeżach miast oraz w lokalizacjach z gorszą infrastrukturą. Jeśli ktoś będzie w stanie zaakceptować remont bądź pewne niedogodności, być może będzie mógł znaleźć tam bardziej atrakcyjną ofertę – mówi Rafał Bieńkowski.      

Jak pokazują dane Nieruchomości-online.pl, liczba ogłoszeń domów na sprzedaż konsekwentnie rośnie od początku roku. I jest duże prawdopodobieństwo, że wybór wciąż będzie duży.  44 proc. agentów spodziewa się dalszego wzrostu oferty.

Czytaj więcej

Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie

– Wybór teoretycznie może być więc szerszy, chociaż niekoniecznie lepszy. Ograniczone zainteresowanie domami sprawia, że wiele ogłoszeń pozostaje po prostu już długo na rynku w oczekiwaniu na kupca – zauważa Bieńkowski.

Ceny działek stabilne  

Jeśli chodzi o grunty budowlane, prognozy są takie: w III kwartale ceny pozostaną prawdopodobnie bez zmian. To opinia 50 proc. ankietowanych. Wyraźnie mniej, bo po 25 proc. pośredników spodziewa się wzrostów i spadków. Ale jeśli w III kwartale będziemy się rozglądać za działką w miejscach atrakcyjnych turystycznie, trzeba się liczyć z tym, że sprzedający mogą podnosić ceny. Jeśli będziemy celować w mniej popularne okolice – presja na obniżki, a przynajmniej na bardziej elastyczne negocjacje, może być większa – mówi Rafał Bieńkowski.    

Ostatnie dwa lata pokazały, że w lipcu, sierpniu i wrześniu liczba ogłoszeń działek na portalu Nieruchomości-online.pl lekko spadała z miesiąca na miesiąc, kiedy zainteresowanie gruntami naturalnie sezonowo rosło i kupujących było więcej. – Teraz jednak nie musi tak być. Tylko 11 proc. pośredników przewiduje, że w III kwartale oferta działek zostanie odchudzona. W większą aktywność ogłoszeniodawców wierzy 42 proc. ankietowanych – mówi ekspert portalu.

O prognozy na trzeci kwartał roku zapytał pośredników portal Nieruchomości-online.pl. – W opinii ponad 70 proc. pośredników w najbliższych miesiącach nie dojdzie do wzrostu cen ofertowych nieruchomości. To scenariusz zarówno dla mieszkań i domów z rynku wtórnego, jak i dla działek budowlanych. Największe szanse na obniżki pośrednicy widzą na rynku mieszkań większych niż kawalerki – mówią eksperci z portalu Nieruchomości-online.pl.      

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?