Wniosek o rozważenie wyznaczenia rzecznika dyscyplinarnego skierowała do ministra sprawiedliwości wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Jak poinformowano w komunikacie, w szczególności chodzi o niewydanie w terminie orzeczenia w sprawie zażalenia na postanowienie o odwołaniu warunkowego zwolnienia wobec skazanego, wydane przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Jak podkreślono, zaniechanie to mogło skutkować bezprawnym pozbawieniem wolności tego skazanego.
Resort tłumaczy, iż powołanie rzecznika dyscyplinarnego ad hoc jest konieczne, ponieważ jedynym obecnie pełniącym funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych - po odwołaniu w kwietniu 2025 r. sędziów Piotra Schaba i Przemysława Radzika - pozostaje sędzia Michał Lasota, którego sprawa właśnie dotyczy.
Wyznaczony do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego ad hoc sędzia Grzegorz Kasicki orzeka od 2004 r. w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, specjalizując się w sprawach karnych. MS podkreśla, że posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie orzecznicze. Przez wiele lat występował przed sądami dyscyplinarnymi jako obrońca, a także publikował artykuły dotyczące postępowań dyscyplinarnych w prasie prawniczej.
Czytaj więcej
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar uruchomił procedurę powołania nowego głównego rzecznika dysc...
Kim jest sędzia Michał Lasota
Michał Lasota ukończył prawo na uniwersytecie w Toruniu. Sędzią został w 2009 roku. Orzekał w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim. W tym czasie był związany z Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim. Na początku 2018 roku Lasota został prezesem Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Pół roku później został zastępcą rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów. I wtedy – jak pisały media – jego „kariera” przyspieszyła. Orzekał na delegacji w sądach okręgowych w Warszawie i w Elblągu. W 2021 roku został sędzią Sądu Okręgowego w Elblągu, a w czerwcu 2022 roku prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie. Funkcję tę pełnił do marca 2024 roku, kiedy został odwołany przez ministra Adama Bodnara. Jak wówczas podawało Ministerstwo Sprawiedliwości, wniosek został uzasadniony „nadużywaniem funkcji Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego poprzez wszczynanie postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów stosujących prawo europejskie”.