Kowalczyk: Robotyzacja naszą przyszłością

Jędrzej Kowalczyk, prezes Fanuc Polska uważa, że musimy myśleć o unowocześnieniu edukacji, aby nowe pokolenia były gotowe na zmiany i nowoczesne technologie oraz sposoby zarządzania firmami. Teraz mamy tu sporo braków.

Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uważa, że priorytetem powinna być żegluga śródlądowa, odbudowanie jej i stworzenie nowych możliwości komunikacyjnych. Także wykorzystanie potencjału rodzącego się w polskich portach.

Gomułka: Nie zatrzymujmy się w pogoni

Prof. Stanisław Gomułka, ekonomista główny ekonomista BCC uważa, że potrzeba nam kolejnych 20-30 dobrych lat z tempem wzrostu nawet niższym niż w ostatnich latach, ale wciąż wyższym niż w Europie Zachodniej. Chodzi o utrzymanie pewnych reform, wprowadzenie nowych.

Dziubiński: Mamy wielki potencjał

Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics uważa, że powinniśmy stawać się gospodarką wiedzy, która tworzy zaawansowane produkty, a nie opiera się na niskich kosztach pracy.

Białowąs: Będzie się liczył nie tylko zysk

Bogusław Białowąs, prezes BOŚ uważa, że konieczna jest próba pogodzenia ze sobą interesu wynikającego z twardych praw ekonomii, które nakazują generowanie dodatnich strumieni finansowych, maksymalizowanie zysku z funkcją społeczną, do której powołane jest państwo.

Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia

Prezes grupy banków spółdzielczych SGB Jarosław Dąbrowski uważa, że największym wyzwaniem będzie zbudowanie bezpiecznego świata opartego na mobilności i technologiach świata finansów. Kluczowe będzie pogodzenie bezpieczeństwa, stabilnego rozwoju z nowoczesnym otwarciem na potrzeby nowego pokolenia.

Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem

Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, uważa, że wyzwaniem są przemiany strukturalne na polskiej wsi. Co robić, by ludzie chcieli mieszkać na wsi i znajdywali zatrudnienie, ale nie rolnictwie. To paradoks, że w Polsce brakuje pracowników, z drugiej zaś strony mamy największe zatrudnienie w rolnictwie w Unii Europejskiej, a rolnicy zostawiają plony na polu.

Grochowski: Daleko zajedziemy

Władysław Grochowski, prezes Grupy hotelarsko-deweloperskiej Arche uważa, że jako Polacy potrzebujemy sukcesu i to nas nakręca. To nasz wielki kapitał. A przy tym nauczeni jesteśmy, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Przyszłość rynku prawnego to outsourcing obsługi prawnej

Agnieszka Tałasiewicz partner zarządzający Kancelarią EY Law

Żyjemy nawet o 30 lat dłużej

Demograficzne zmiany przyniosły nam ogromne korzyści. Ale też i zagrożenia, takie jak spadek liczby rodzących się dzieci.

Bank finansujący państwowe przedsięwzięcia

Bank Gospodarstwa Krajowego powstał w 1924 roku, by finansować państwowe firmy i budownictwo. Po 1989 roku doszła jeszcze budowa dróg.

Podstawa to przemyślane inwestycje

Polska może się stać znaczącym graczem w globalnej gospodarce – potrzebujemy mądrych inwestycji, publicznych i prywatnych, w innowacje, nowoczesną naukę i ludzi.

Polska ropa nie tylko z Polski

Dziś na mapie naftowych potęg nie ma Polski. Nasz popyt na ten surowiec jednak rośnie i krajowe koncerny coraz chętniej sięgają po zagraniczne złoża.

Rewolucja technologiczna napędza rynki

Rzeczywistość przynosi coraz to nowe zagrożenia i wyzwania. Ale przy dobrym przygotowaniu może być to szansa na wzmocnienie przedsiębiorstw, jak i gospodarki jako całości.

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o warszawskim Okęciu?

Obecna nazwa „Lotnisko Chopina" obowiązuje od 2010 r. Wtedy też została zarejestrowana w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Gazowy hub Europy

Jak będzie wyglądał rynek ropy i gazu w Polsce za 20-30 lat? Czy czeka nas całkowita zależność od importu? Czy zwiększymy własną produkcję?

Gaz wkracza na arenę

Polska ropa się kończyła i na plan pierwszy wysunął się długo niedoceniany jej lotny towarzysz - gaz ziemny.