Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem
Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, uważa, że wyzwaniem są przemiany strukturalne na polskiej wsi. Co robić, by ludzie chcieli mieszkać na wsi i znajdywali zatrudnienie, ale nie rolnictwie. To paradoks, że w Polsce brakuje pracowników, z drugiej zaś strony mamy największe zatrudnienie w rolnictwie w Unii Europejskiej, a rolnicy zostawiają plony na polu.
Żyjemy nawet o 30 lat dłużej
Demograficzne zmiany przyniosły nam ogromne korzyści. Ale też i zagrożenia, takie jak spadek liczby rodzących się dzieci.
Od monopolu do monopolu
Polska Ludowa nie wiedziała co to konkurencja. Każda branża, w tym naftowa, miała swoich monopolistów.
Gaz łupkowy, czyli stracone złudzenia
Amerykański boom na gaz łupkowy, skutkował także w Polsce eksplozją nadziei na gazową samodzielność. Jednak bardziej perspektywiczny okazał się inny gaz.
Gaz wkracza na arenę
Polska ropa się kończyła i na plan pierwszy wysunął się długo niedoceniany jej lotny towarzysz - gaz ziemny.
Historia pewnej stacji (benzynowej)
W latach 20-tych XX wieku, co trzecia baryłka ropy wydobywana w Europie poza Związkiem Sowieckim pochodziła z Polski. Powstały pierwsze nowoczesne rafinerie, a co za tym idzie - pierwsze stacje benzynowe.
Od apteki do Armagedonu
Było na polskich ziemiach wielu obrotnych przemysłowców, którzy szybko zorientowali się jaki potencjał kryje w sobie olej skalny.