Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Wydarzenia Gospodarcze
Wydarzenia Gospodarcze
e-Wydanie
Reklama
  • Wydarzenia Gospodarcze
  • 100 Lat Polskiej Gospodarki

Kowalczyk: Robotyzacja naszą przyszłością

Jędrzej Kowalczyk, prezes Fanuc Polska uważa, że musimy myśleć o unowocześnieniu edukacji, aby nowe pokolenia były gotowe na zmiany i nowoczesne technologie oraz sposoby zarządzania firmami. Teraz mamy tu sporo braków.

Aktualizacja: 31.07.2018 15:14 Publikacja: 02.12.2018 23:01

Kowalczyk: Robotyzacja naszą przyszłością

Foto: tv.rp.pl

Paweł Rożyński

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: tv.rp.pl

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
100 Lat Polskiej Gospodarki
Grzegorz W. Kołodko: Największym wyzwaniem jest demografia

Jeśli miałaby się ziścić prognoza ONZ, że w roku 2050 przy pozytywnym scenariuszu będzie nas tylko 32 mln, to znajdziemy się w trudnej sytuacji pod względem podaży siły roboczej. Aby zwiększyć rozrodczość należałoby przeznaczyć duże pieniądze publiczne na rozwinięty system opieki przedszkolnej. Tak, aby przyciągnąć na rynek pracy kobiety – uważa prof. Grzegorz W. Kołodko, b. wicepremier i minister finansów, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności

Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.

100 Lat Polskiej Gospodarki
Jan Grzegorz Prądzyński: Wielkim wyzwaniem będą samochody autonomiczne

Branża ubezpieczeniowa staje przed zupełnie nową sytuacją. Dziś wszelkie decyzje na drodze podejmuje kierowca i ponosi ich konsekwencje. Niedługo będzie inaczej. Zastanawiamy się, jak ubezpieczać pojazdy autonomiczne. Staniemy też przed dylematami z pogranicza filozofii i etyki. Jak w trakcie wypadku wybierać mniejsze zło i kto ma być odpowiedzialny? Ten, kto programuje samochód, czy np. jego producent? – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia

Prezes grupy banków spółdzielczych SGB Jarosław Dąbrowski uważa, że największym wyzwaniem będzie zbudowanie bezpiecznego świata opartego na mobilności i technologiach świata finansów. Kluczowe będzie pogodzenie bezpieczeństwa, stabilnego rozwoju z nowoczesnym otwarciem na potrzeby nowego pokolenia.

Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać
100 Lat Polskiej Gospodarki
Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uważa, że priorytetem powinna być żegluga śródlądowa, odbudowanie jej i stworzenie nowych możliwości komunikacyjnych. Także wykorzystanie potencjału rodzącego się w polskich portach.

„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę

Doświadczenie zdobyli na czołowych uczelniach, a także w największych firmach z branży motoryzacyjnej. Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają dorobek i pozycję zawodową. Co ich łączy? Piotr, Joanna, Małgorzata, Paweł podjęli wyzwanie, współtworzą zespół pracujący nad projektem polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Co przekonało ich do udziału w tym przedsięwzięciu?

Dziubiński: Mamy wielki potencjał
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dziubiński: Mamy wielki potencjał

Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics uważa, że powinniśmy stawać się gospodarką wiedzy, która tworzy zaawansowane produkty, a nie opiera się na niskich kosztach pracy.

Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem
100 Lat Polskiej Gospodarki
Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem

Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, uważa, że wyzwaniem są przemiany strukturalne na polskiej wsi. Co robić, by ludzie chcieli mieszkać na wsi i znajdywali zatrudnienie, ale nie rolnictwie. To paradoks, że w Polsce brakuje pracowników, z drugiej zaś strony mamy największe zatrudnienie w rolnictwie w Unii Europejskiej, a rolnicy zostawiają plony na polu.

Warszawski Teatr Capitol zaprasza najmłodszych Widzów na spektakl  „Piotruś Pan” w reżyserii Tomasza
Teatr
Warszawski Teatr Capitol zaprasza najmłodszych Widzów na spektakl „Piotruś Pan” w reżyserii Tomasza Gawrona.

Kiedy wszystkie dzieci kładą się spać, przez uchylone okno, nagle niczym bohater komiksu pojawia się ON – Piotruś Pan. Nieświadomi niczego rodzice krzątają się jeszcze w mieszkaniu, a ich pociechy unoszą się w tym czasie w powietrzu. Latają. „Druga ulica na prawo i prosto – aż do rana” Wszystkie lecą do… NIBYLANDII. Czeka ich moc wspaniałych przygód i dobrej zabawy, przyjdzie się jednak też zmierzyć z groźnym kapitanem Hakiem…

Środy, piątki i soboty - roztańczone dni w warszawskim Teatrze Capitol. Dodatkowe taneczne atrakcje
Teatr
Środy, piątki i soboty - roztańczone dni w warszawskim Teatrze Capitol. Dodatkowe taneczne atrakcje w cenie biletów na spektakle!

Świetna muzyka, wyjątkowa atmosfera oraz gwarancja dobrej zabawy na parkiecie to propozycja warszawskiego Teatru Capitol na jesienno - zimowe wieczory. Taniec powoduje wydzielanie endorfin, pomaga zwalczać stres i działa jak antydepresant, to idealna recepta na jesienną chandrę. W każdą środę, piątek i sobotę po wieczornym spektaklu capitalny dancefloor należy do Was!

Trwa II edycja kulturalnego projektu warszawskiego Teatru Capitol  „Teatr w trasie. Capitalne spotka
Teatr
Trwa II edycja kulturalnego projektu warszawskiego Teatru Capitol „Teatr w trasie. Capitalne spotkania ze sztuką.”

„Małżeństwo to morderstwo” oraz „Lumbago”, te dwie brawurowe komedie warszawskiego Teatru Capitol, w reżyserii Olafa Lubaszenki mają okazję zobaczyć Widzowie wybranych polskich miast w ramach II edycji projektu „Teatr w trasie. Capitalne spotkania ze sztuką.”

Inwestycje kolejowe tworzą lepsze warunki do podróży pociągiem
Materiał Promocyjny
Inwestycje kolejowe tworzą lepsze warunki do podróży pociągiem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne w całej Polsce. Z wartego ponad 79 mld złotych Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 r. spółka zrealizowała prace na ponad 60 mld złotych. Wykorzystane środki oznaczają konkretne korzyści – szybsze podróże w aglomeracji i między regionami, dostępniejsze w całym kraju stacje i przystanki, wzrost bezpieczeństwa na torach i drogach, lepsze warunki do przewozu towarów.

Łukasz Maraszek
Materiał partnera
Szpitalne menu musi być zdrowe

Posiłki powinny być takie, żeby pacjenci chcieli je zjadać z apetytem. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla procesu leczenia – mówi Łukasz Maraszek, dyrektor zarządzający Rekeep Polska.

Jak dotąd unijna solidarność obroniła się w obliczu wojny
Materiał partnera
Najtrudniejsza próba solidarności Unii

Wbrew nadziejom, jakie zrodziło zjednoczenie Europy i rozpad ZSRR, wiek XXI obfituje we wstrząsy i kryzysy, wystawiające na ciężką próbę europejską integrację. Kryzys finansowy (2008), kryzys migracyjny (2015), potem pandemia (2020) – wszystkie te wyzwania wymagały odpowiedzi wspólnotowej i wzbogacały integrację. Najtrudniejszą próbę stanowi jednak powrót wojny na nasz kontynent. Czy Unia wychodzi zwycięsko z tej próby?

ESG to szansa, a nie ciężar
Klimat
ESG to szansa, a nie ciężar

Traktujmy inwestycje na rzecz klimatu i społeczeństwa jako element wspierający długoterminowy rozwój naszego biznesu – mówi Marta Jedlińska, dyrektorka departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów, BNP Paribas Bank Polska S.A.

Recepta na wyzwania społeczne i środowiskowe
Materiał partnera
Recepta na wyzwania społeczne i środowiskowe

Samowystarczalność energetyczną osiągniemy do 2030 roku – zapewnia Magdalena Gibney, Group Head of Sustainability, NEPI Rockcastle.

Przed Robertem Fico misja utworzenia rządu. Aby mieć większość, partia Smer potrzebuje koalicjantów
Polityka
Wstępne wyniki wyborów na Słowacji. Exit poll wskazywał innego zwycięzcę

Lewicowy były premier Słowacji Robert Fico pokonał proeuropejską Postępową Słowację w wyborach parlamentarnych. Fico będzie musiał pozyskać koalicjantów, aby utworzyć następny rząd.

Ulicami Warszawy w marszu 4 czerwca przeszło nawet 500 tys. osób - twierdzili organizatorzy
Wybory
Wyborcza superniedziela: Marsz Miliona Serc w Warszawie i konwencja PiS w Katowicach

Koalicja Obywatelska i PiS mierzą się w niedzielę w korespondencyjnym pojedynku wyborczym - KO organizuje w Warszawie Marsz Miliona Serc, a PiS konwencję wyborczą w Katowicach. Oba wydarzenia rozpoczynają się w samo południe.

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 584
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 584

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 585
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 585

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Pas drogi granicznej w kierunku trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi
Polityka
Sondaż: Czy Polskie granice są dobrze chronione? Polacy podzieleni

"Czy Pani/Pana zdaniem granice Polski są obecnie dobrze chronione?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl

Bartosz Zmarzlik
Żużel
Zmarzlik po raz czwarty indywidualnym mistrzem świata

Bartosz Zmarzlik po raz czwarty w karierze został indywidualnym mistrzem świata w jeździe na żużlu. Polak triumfował w ostatniej, dziesiątej rundzie cyklu Grand Prix w Toruniu.

Zwolennicy Postępowej Słowacji po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów
Polityka
Exit poll: Postępowa Słowacja wygrała wybory parlamentarne

Proeuropejskie ugrupowanie Postępowa Słowacja zwyciężyło w przedterminowych wyborach parlamentarnych na Słowacji. Według wstępnych, sondażowych wyników exit poll, partia kierowana przez Michala Šimečkę otrzymała 23,5 procent głosów.

konsumpcja i sprzedaż haszyszu, marihuany i ich pochodnych są w Holandii tolerowane
Polityka
Amsterdam chce sprzedawać tylko marihuanę produkowaną w Holandii

Chodzi eksperyment, który ma na celu umożliwienie kontroli jakości narkotyków i przeanalizowanie wpływu takiego rozwiązania na przestępczość, bezpieczeństwo i zdrowie publiczne.

Donald Trump
Polityka
Ameryka: Trump szantażuje Ukrainą

Wszystko wskazywało na to, że od północy czasu waszyngtońskiego amerykańska administracja będzie działała na pół gwizdka. Winna jest radykalna frakcja republikanów kontrolowana przez byłego prezydenta. Niemal w ostatniej chwili Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu agencji rządowych.

Rory McIlroy
Golf
Puchar Rydera. Remisowa sobota pracująca

Drugi dzień Pucharu Rydera to była nadal intensywna gra w upale i pod potężną presją tysięcy kibiców. Europa utrzymała prowadzenie 10,5:5,5. Najsławniejsze trofeum golfowego świata odbierze Ameryce jeśli w niedzielę zdobędzie jeszcze 4 punkty.

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia
Komentarze
Michał Płociński: Trzecia Droga pod progiem? Wewnętrzne sondaże mogą się obrócić przeciwko PiS

Czy Trzeciej Drodze naprawdę spada poparcie, a sondaże prezentowane przez media zakłamują jej szanse wyborcze? PiS usilnie przekonuje, że Polska 2050 i PSL spadną pod próg, ale może się na tym przejechać.

Obostrzenia przy zatrudnianiu młodocianych złagodzone
Prawo pracy
Obostrzenia przy zatrudnianiu młodocianych złagodzone

Dzieci powyżej 16 roku nie pomogą przy pracach związanych z produkcją, sprzedażą i reklamą treści pornograficznych oraz wyrobów nikotynowych. Od 30 września obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym.

Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?
Prawo dla Ciebie
Ceny za pokoje w akademikach ostro w górę – co na to prawo?

U progu roku akademickiego studenci muszą zmierzyć się z cenami zakwaterowania w miejscu studiowania. Stawki w akademikach są coraz wyższe, a pokoi wystarczy tylko dla nielicznych.

Trzecia Droga chce przeciągać nie tylko niezdecydowanych, ale też wyborców PiS
Polityka
Trzecia Droga chce przeciągać nie tylko niezdecydowanych, ale też wyborców PiS

1000 spotkań w całej Polsce Trzeciej Drogi w weekend to nie tylko odpowiedź na Marsz Miliona Serc. Ale i początek nowego etapu kampanii. - Od naszego wyniku zależy przyszłość Polski - mówił w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sprawdzamy, czy tiry jadą przez zachodnią i południową granicę
Drogowy
Sprawdzamy, czy tiry jadą przez zachodnią i południową granicę

Napływ imigrantów zmusza rządy do wprowadzenia doraźnych kontroli na granicach. Sprawdzamy, czy utrudniły one przejazdy ciężarówkom.

W tym domu w Braunau am Inn urodził się Adolf Hilter
Historia świata
Austria: Co z rodzinnym domem Adolfa Hitlera?

W domu, w którym urodził się Adolf Hitler, ma znajdować się komisariat policji. Co zrobić z historycznie obciążonym budynkiem? Debata na ten temat dzieli Austriaków.

Janusz Filipiak, prezes Comarchu
Biznes
Janusz Filipiak, prezes Comarch w stanie krytycznym w szpitalu

Janusz Filipiak, prezes firmy Comarch i właściciel klubu piłkarskiego Cracovia, trafił dzisiaj szpitala. 71-latek jest w stanie krytycznym- informuje radio RMF FM.

Zdjęcie tablicy z napisem „Stop, miny” na polu minowym we wsi Grakowo w obwodzie charkowskim
Biznes
Ukraina kusi zachodnich producentów broni. Mają odbudować przemysł obronny

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że chce przekształcić ukraiński przemysł obronny w „duży ośrodek wojskowy” poprzez współpracę z zachodnimi producentami broni w celu zwiększenia dostaw broni na potrzeby kontrofensywy Kijowa przeciwko Rosji – informuje Reuters.

Ukraiński żołnierz w obwodzie donieckim oraz ukraiński piłkarz Ołeksandr Zinczenko na stadionie w Lo
Komentarze
Jakub Czermiński: Jeśli chcesz pokoju, zostań piłkarzem

Przykład Ukrainy pokazuje, że kto chce uniknąć wojny, powinien zostać znanym piłkarzem, a w najgorszym razie tenisistą. Sportowi celebryci są zwolnieni z obowiązku obrony ojczyzny, bo co komu po ojczyźnie wolnej bez znanych sportowców?

Duża liczba wypadków w berlińskiej fabryce Tesli. 247 interwencji w roku
Producenci
Duża liczba wypadków w berlińskiej fabryce Tesli. 247 interwencji w roku

Nie ustają problemy związane z Gigafactory Tesli pod Berlinem. Pierwsza w Europie fabryka amerykańskiego producenta aut elektrycznych wciąż pojawia się na stronach gazet z negatywnymi informacjami. Niemiecka prasa donosi teraz o wyjątkowo dużej liczbie wypadków przy pracy, które mają miejsce w tym zakładzie.

Przed sądem okręgowym w kantonie Sankt Gallen stanął Białorusin Juryj Harauski
Polityka
"Szwadron śmierci" Łukaszenki: zabijano strzałem w serce

Sąd w Szwajcarii uniewinnił byłego funkcjonariusza białoruskiego MSW, który opowiedział szczegóły głośnych porwań sprzed ponad dwóch dekad. Ale nie uniewinnił dyktatora.

Turkmenia zaproponowała Niemcom inwestycje w turkmeński szelf Morza Kaspijskiego
Gaz
Turkmengaz może zastąpić Niemcom Gazprom

Turkmenistan zaproponowała Niemcom inwestycje w turkmeński szelf Morza Kaspijskiego i budowę gazociągu, którym turkmeński gaz popłynie do Unii Europejskiej. To zła wiadomość dla Kremla.

Disney+ kończy z przyzwoleniem na współdzielenie kont
Biznes
Disney+ jak Netflix kończy z przyzwoleniem na współdzielenie kont

Dotychczas Disney nie miał zastrzeżeń do tego by kilku klientów korzystało z jednego konta Disney+ w różnych miejscach, teraz to się ma zmienić.

Afirmacja sukcesu - nie ma się co łudzić, że to działa.
Psychologia
Akcja: afirmacja! Zbadano, czy pozytywne myślenie naprawdę prowadzi do sukcesu

Wielu ludzi wierzy dziś w siłę pozytywnego myślenia i spełniającej się afirmacji sukcesu. Czy są naukowe dowody, które za tym przemawiają. Zjawisku postanowił się przyjrzeć zespół badaczy z australijskiego uniwersytetu Queensland. Wnioski, do których doszli naukowcy, nie wszystkim się spodobają.

Reklama

kontakt

  • O nas
  • Kontakt
  • Napisz do nas

regulamin

  • Polityka Prywatności
  • Cookies
  • Regulamin serwisu
  • Informacje o nadawcy

reklama i prenumerata

  • Reklama
  • Ogłoszenia
  • Prenumerata
  • Archiwum

partnerzy

  • E-kiosk.pl
  • E-gazety.pl
  • Nexto.pl
  • Kancelarierp.pl
  • mapa strony
  • oferta produktowa
Gremi Media

© Copyright by GREMI MEDIA SA

e-Wydanie
  • Wydarzenia
  • Ekonomia
  • Prawo
  • Sport
  • Regiony
  • Plus Minus
  • Publicystyka
  • Finanse osobiste
  • Firma
  • Motoryzacja
  • Cyfrowa
  • Turystyka
  • Historia
  • Zdrowie
  • Styl życia
  • Nieruchomości
  • Energetyka
  • Logistyka
  • Przemysł Zbrojeniowy
  • Klimat
  • Wydarzenia Gospodarcze
  • Analizy Rzeczpospolitej
  • Rankingi
  • Projekty specjalne
  • Kobieta
  • Edukacja
  • Klub ekspertów
  • Archiwum
  • e-Wydanie
  • Prenumerata
  • Newslettery
RP.pl
Uzyskaj dostęp do
aktualnego e‑Wydania
Uzyskaj dostęp

Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.

Wypróbuj za darmo

nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas