Aktualizacja: 31.07.2018 15:14 Publikacja: 02.12.2018 23:01
Foto: tv.rp.pl
Jeśli miałaby się ziścić prognoza ONZ, że w roku 2050 przy pozytywnym scenariuszu będzie nas tylko 32 mln, to znajdziemy się w trudnej sytuacji pod względem podaży siły roboczej. Aby zwiększyć rozrodczość należałoby przeznaczyć duże pieniądze publiczne na rozwinięty system opieki przedszkolnej. Tak, aby przyciągnąć na rynek pracy kobiety – uważa prof. Grzegorz W. Kołodko, b. wicepremier i minister finansów, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Branża ubezpieczeniowa staje przed zupełnie nową sytuacją. Dziś wszelkie decyzje na drodze podejmuje kierowca i ponosi ich konsekwencje. Niedługo będzie inaczej. Zastanawiamy się, jak ubezpieczać pojazdy autonomiczne. Staniemy też przed dylematami z pogranicza filozofii i etyki. Jak w trakcie wypadku wybierać mniejsze zło i kto ma być odpowiedzialny? Ten, kto programuje samochód, czy np. jego producent? – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Prezes grupy banków spółdzielczych SGB Jarosław Dąbrowski uważa, że największym wyzwaniem będzie zbudowanie bezpiecznego świata opartego na mobilności i technologiach świata finansów. Kluczowe będzie pogodzenie bezpieczeństwa, stabilnego rozwoju z nowoczesnym otwarciem na potrzeby nowego pokolenia.
Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uważa, że priorytetem powinna być żegluga śródlądowa, odbudowanie jej i stworzenie nowych możliwości komunikacyjnych. Także wykorzystanie potencjału rodzącego się w polskich portach.
Doświadczenie zdobyli na czołowych uczelniach, a także w największych firmach z branży motoryzacyjnej. Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają dorobek i pozycję zawodową. Co ich łączy? Piotr, Joanna, Małgorzata, Paweł podjęli wyzwanie, współtworzą zespół pracujący nad projektem polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Co przekonało ich do udziału w tym przedsięwzięciu?
Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics uważa, że powinniśmy stawać się gospodarką wiedzy, która tworzy zaawansowane produkty, a nie opiera się na niskich kosztach pracy.
Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, uważa, że wyzwaniem są przemiany strukturalne na polskiej wsi. Co robić, by ludzie chcieli mieszkać na wsi i znajdywali zatrudnienie, ale nie rolnictwie. To paradoks, że w Polsce brakuje pracowników, z drugiej zaś strony mamy największe zatrudnienie w rolnictwie w Unii Europejskiej, a rolnicy zostawiają plony na polu.
Kiedy wszystkie dzieci kładą się spać, przez uchylone okno, nagle niczym bohater komiksu pojawia się ON – Piotruś Pan. Nieświadomi niczego rodzice krzątają się jeszcze w mieszkaniu, a ich pociechy unoszą się w tym czasie w powietrzu. Latają. „Druga ulica na prawo i prosto – aż do rana” Wszystkie lecą do… NIBYLANDII. Czeka ich moc wspaniałych przygód i dobrej zabawy, przyjdzie się jednak też zmierzyć z groźnym kapitanem Hakiem…
Świetna muzyka, wyjątkowa atmosfera oraz gwarancja dobrej zabawy na parkiecie to propozycja warszawskiego Teatru Capitol na jesienno - zimowe wieczory. Taniec powoduje wydzielanie endorfin, pomaga zwalczać stres i działa jak antydepresant, to idealna recepta na jesienną chandrę. W każdą środę, piątek i sobotę po wieczornym spektaklu capitalny dancefloor należy do Was!
„Małżeństwo to morderstwo” oraz „Lumbago”, te dwie brawurowe komedie warszawskiego Teatru Capitol, w reżyserii Olafa Lubaszenki mają okazję zobaczyć Widzowie wybranych polskich miast w ramach II edycji projektu „Teatr w trasie. Capitalne spotkania ze sztuką.”
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne w całej Polsce. Z wartego ponad 79 mld złotych Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 r. spółka zrealizowała prace na ponad 60 mld złotych. Wykorzystane środki oznaczają konkretne korzyści – szybsze podróże w aglomeracji i między regionami, dostępniejsze w całym kraju stacje i przystanki, wzrost bezpieczeństwa na torach i drogach, lepsze warunki do przewozu towarów.
Posiłki powinny być takie, żeby pacjenci chcieli je zjadać z apetytem. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla procesu leczenia – mówi Łukasz Maraszek, dyrektor zarządzający Rekeep Polska.
Wbrew nadziejom, jakie zrodziło zjednoczenie Europy i rozpad ZSRR, wiek XXI obfituje we wstrząsy i kryzysy, wystawiające na ciężką próbę europejską integrację. Kryzys finansowy (2008), kryzys migracyjny (2015), potem pandemia (2020) – wszystkie te wyzwania wymagały odpowiedzi wspólnotowej i wzbogacały integrację. Najtrudniejszą próbę stanowi jednak powrót wojny na nasz kontynent. Czy Unia wychodzi zwycięsko z tej próby?
Traktujmy inwestycje na rzecz klimatu i społeczeństwa jako element wspierający długoterminowy rozwój naszego biznesu – mówi Marta Jedlińska, dyrektorka departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów, BNP Paribas Bank Polska S.A.
Samowystarczalność energetyczną osiągniemy do 2030 roku – zapewnia Magdalena Gibney, Group Head of Sustainability, NEPI Rockcastle.
Lewicowy były premier Słowacji Robert Fico pokonał proeuropejską Postępową Słowację w wyborach parlamentarnych. Fico będzie musiał pozyskać koalicjantów, aby utworzyć następny rząd.
Koalicja Obywatelska i PiS mierzą się w niedzielę w korespondencyjnym pojedynku wyborczym - KO organizuje w Warszawie Marsz Miliona Serc, a PiS konwencję wyborczą w Katowicach. Oba wydarzenia rozpoczynają się w samo południe.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
"Czy Pani/Pana zdaniem granice Polski są obecnie dobrze chronione?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl
Bartosz Zmarzlik po raz czwarty w karierze został indywidualnym mistrzem świata w jeździe na żużlu. Polak triumfował w ostatniej, dziesiątej rundzie cyklu Grand Prix w Toruniu.
Proeuropejskie ugrupowanie Postępowa Słowacja zwyciężyło w przedterminowych wyborach parlamentarnych na Słowacji. Według wstępnych, sondażowych wyników exit poll, partia kierowana przez Michala Šimečkę otrzymała 23,5 procent głosów.
Chodzi eksperyment, który ma na celu umożliwienie kontroli jakości narkotyków i przeanalizowanie wpływu takiego rozwiązania na przestępczość, bezpieczeństwo i zdrowie publiczne.
Wszystko wskazywało na to, że od północy czasu waszyngtońskiego amerykańska administracja będzie działała na pół gwizdka. Winna jest radykalna frakcja republikanów kontrolowana przez byłego prezydenta. Niemal w ostatniej chwili Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym finansowaniu agencji rządowych.
Drugi dzień Pucharu Rydera to była nadal intensywna gra w upale i pod potężną presją tysięcy kibiców. Europa utrzymała prowadzenie 10,5:5,5. Najsławniejsze trofeum golfowego świata odbierze Ameryce jeśli w niedzielę zdobędzie jeszcze 4 punkty.
Czy Trzeciej Drodze naprawdę spada poparcie, a sondaże prezentowane przez media zakłamują jej szanse wyborcze? PiS usilnie przekonuje, że Polska 2050 i PSL spadną pod próg, ale może się na tym przejechać.
Dzieci powyżej 16 roku nie pomogą przy pracach związanych z produkcją, sprzedażą i reklamą treści pornograficznych oraz wyrobów nikotynowych. Od 30 września obowiązuje znowelizowane rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym.
U progu roku akademickiego studenci muszą zmierzyć się z cenami zakwaterowania w miejscu studiowania. Stawki w akademikach są coraz wyższe, a pokoi wystarczy tylko dla nielicznych.
1000 spotkań w całej Polsce Trzeciej Drogi w weekend to nie tylko odpowiedź na Marsz Miliona Serc. Ale i początek nowego etapu kampanii. - Od naszego wyniku zależy przyszłość Polski - mówił w sobotę Władysław Kosiniak-Kamysz.
Napływ imigrantów zmusza rządy do wprowadzenia doraźnych kontroli na granicach. Sprawdzamy, czy utrudniły one przejazdy ciężarówkom.
W domu, w którym urodził się Adolf Hitler, ma znajdować się komisariat policji. Co zrobić z historycznie obciążonym budynkiem? Debata na ten temat dzieli Austriaków.
Janusz Filipiak, prezes firmy Comarch i właściciel klubu piłkarskiego Cracovia, trafił dzisiaj szpitala. 71-latek jest w stanie krytycznym- informuje radio RMF FM.
Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że chce przekształcić ukraiński przemysł obronny w „duży ośrodek wojskowy” poprzez współpracę z zachodnimi producentami broni w celu zwiększenia dostaw broni na potrzeby kontrofensywy Kijowa przeciwko Rosji – informuje Reuters.
Przykład Ukrainy pokazuje, że kto chce uniknąć wojny, powinien zostać znanym piłkarzem, a w najgorszym razie tenisistą. Sportowi celebryci są zwolnieni z obowiązku obrony ojczyzny, bo co komu po ojczyźnie wolnej bez znanych sportowców?
Nie ustają problemy związane z Gigafactory Tesli pod Berlinem. Pierwsza w Europie fabryka amerykańskiego producenta aut elektrycznych wciąż pojawia się na stronach gazet z negatywnymi informacjami. Niemiecka prasa donosi teraz o wyjątkowo dużej liczbie wypadków przy pracy, które mają miejsce w tym zakładzie.
Sąd w Szwajcarii uniewinnił byłego funkcjonariusza białoruskiego MSW, który opowiedział szczegóły głośnych porwań sprzed ponad dwóch dekad. Ale nie uniewinnił dyktatora.
Turkmenistan zaproponowała Niemcom inwestycje w turkmeński szelf Morza Kaspijskiego i budowę gazociągu, którym turkmeński gaz popłynie do Unii Europejskiej. To zła wiadomość dla Kremla.
Dotychczas Disney nie miał zastrzeżeń do tego by kilku klientów korzystało z jednego konta Disney+ w różnych miejscach, teraz to się ma zmienić.
Wielu ludzi wierzy dziś w siłę pozytywnego myślenia i spełniającej się afirmacji sukcesu. Czy są naukowe dowody, które za tym przemawiają. Zjawisku postanowił się przyjrzeć zespół badaczy z australijskiego uniwersytetu Queensland. Wnioski, do których doszli naukowcy, nie wszystkim się spodobają.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas