Paweł Rożyński

To ma być hipersoniczny następca Black Birda. Mocna odpowiedź Rosji i Chinom

Amerykanie odrabiają opóźnienie wobec największych rywali w pracach nad pociskami hipersonicznymi. Szykują też bombowiec, który ma polecieć z prędkością nawet do 12 tys. km/h.

Rosja straszy bronią hipersoniczną. Ale właśnie nadchodzi jej pogromca

Amerykanie, którzy przegrywają hipersoniczny wyścig zbrojeń z Rosją i Chinami, liczą na nową broń – lasery, także te o wielkiej mocy, wspierane energią jądrową.

Microsoft inwestuje miliardy w ChatGPT. Sztuczna inteligencja ma pokonać Google

Gigant oprogramowania poinformował o wieloletniej, wielomiliardowej inwestycji w start-up OpenAI, który stworzył rewolucyjnego chatbota ChatGPT. Microsoft chce rozszerzyć wykorzystanie sztucznej inteligencji w swoich produktach.

Państwo Środka Kosmosu. Jak Chiny doganiają USA w przestrzeni

Chiny postawiły na ekspansję pozaziemską i chcą na tym polu wyprzedzić Amerykę. Mają już na orbicie własną stację, ale najważniejszym celem jest Księżyc i jego surowce. W kosmicznym wyścigu Pekin wspierają liczne firmy prywatne.

Zabiorą turystów na wysokość 30 km. Balony zastąpią też satelity

World View, firma opracowująca balony stratosferyczne do obserwacji Ziemi zmierza na giełdę po duże pieniądze. To konkurencja dla satelitów, ale i rewolucja w turystyce.

Paweł Rożyński: Kosmos znów polem ekspansji. Tym razem biznesowej

Po rozpadzie ZSRR i zakończeniu misji amerykańskich promów kosmicznych w przestrzeni kosmicznej zrobiło się naprawdę cicho. Teraz zaś robi się tłok, jakiego jeszcze nie widziano, a prywatny kapitał, także polski, liczy na pokaźne zyski.

Gigantyczne pieniądze za ChatGPT, chatbota, który ma być jak człowiek

Spółka OpenAI, która stworzyła rewolucyjne algorytmy, rozmawia o sprzedaży akcji w transakcji, która wyceni ją aż na 29 mld dol., co czyni ją jednym z najcenniejszych start-upów na świecie, mimo wciąż symbolicznych przychodów.

Świat zalany chipami. Elektronika będzie tańsza

Zapasy chipów są na najwyższym poziomie od dekady, ponieważ konsumenci kupują mniej urządzeń elektronicznych. W efekcie dostawcy półprzewodników tną plany produkcyjne, a sprzedawcy gadżetów zaczynają promocje.

Rozpoczyna się bitwa USA z Chinami o Księżyc. "To nasze terytorium"

Indie, Rosja i Europejska Agencja Kosmiczna dołączą do kolejnego księżycowego wyścigu, w którym przodują obecnie Amerykanie. Ale najbardziej Waszyngton boi się "chińskiego przyczółka".

Paweł Rożyński: Szybki internet w wolnym tempie

Rusza aukcja 5G, choć wciąż nie ma otoczenia prawnego, którego brak spowodował odwołanie poprzedniej, w 2020 r. Czy ktoś to rozumie?