Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Wydarzenia Gospodarcze
Wydarzenia Gospodarcze
e-Wydanie
Reklama
  • Wydarzenia Gospodarcze
  • 100 Lat Polskiej Gospodarki

Białowąs: Będzie się liczył nie tylko zysk

Bogusław Białowąs, prezes BOŚ uważa, że konieczna jest próba pogodzenia ze sobą interesu wynikającego z twardych praw ekonomii, które nakazują generowanie dodatnich strumieni finansowych, maksymalizowanie zysku z funkcją społeczną, do której powołane jest państwo.

Aktualizacja: 03.08.2018 13:14 Publikacja: 02.12.2018 23:01

Białowąs: Będzie się liczył nie tylko zysk

Foto: tv.rp.pl

Paweł Rożyński

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: tv.rp.pl

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
100 Lat Polskiej Gospodarki
Grzegorz W. Kołodko: Największym wyzwaniem jest demografia

Jeśli miałaby się ziścić prognoza ONZ, że w roku 2050 przy pozytywnym scenariuszu będzie nas tylko 32 mln, to znajdziemy się w trudnej sytuacji pod względem podaży siły roboczej. Aby zwiększyć rozrodczość należałoby przeznaczyć duże pieniądze publiczne na rozwinięty system opieki przedszkolnej. Tak, aby przyciągnąć na rynek pracy kobiety – uważa prof. Grzegorz W. Kołodko, b. wicepremier i minister finansów, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności

Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.

100 Lat Polskiej Gospodarki
Jan Grzegorz Prądzyński: Wielkim wyzwaniem będą samochody autonomiczne

Branża ubezpieczeniowa staje przed zupełnie nową sytuacją. Dziś wszelkie decyzje na drodze podejmuje kierowca i ponosi ich konsekwencje. Niedługo będzie inaczej. Zastanawiamy się, jak ubezpieczać pojazdy autonomiczne. Staniemy też przed dylematami z pogranicza filozofii i etyki. Jak w trakcie wypadku wybierać mniejsze zło i kto ma być odpowiedzialny? Ten, kto programuje samochód, czy np. jego producent? – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia

Prezes grupy banków spółdzielczych SGB Jarosław Dąbrowski uważa, że największym wyzwaniem będzie zbudowanie bezpiecznego świata opartego na mobilności i technologiach świata finansów. Kluczowe będzie pogodzenie bezpieczeństwa, stabilnego rozwoju z nowoczesnym otwarciem na potrzeby nowego pokolenia.

Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać
100 Lat Polskiej Gospodarki
Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uważa, że priorytetem powinna być żegluga śródlądowa, odbudowanie jej i stworzenie nowych możliwości komunikacyjnych. Także wykorzystanie potencjału rodzącego się w polskich portach.

„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę

Doświadczenie zdobyli na czołowych uczelniach, a także w największych firmach z branży motoryzacyjnej. Są specjalistami w swoich dziedzinach, mają dorobek i pozycję zawodową. Co ich łączy? Piotr, Joanna, Małgorzata, Paweł podjęli wyzwanie, współtworzą zespół pracujący nad projektem polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Co przekonało ich do udziału w tym przedsięwzięciu?

Dziubiński: Mamy wielki potencjał
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dziubiński: Mamy wielki potencjał

Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics uważa, że powinniśmy stawać się gospodarką wiedzy, która tworzy zaawansowane produkty, a nie opiera się na niskich kosztach pracy.

Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem
100 Lat Polskiej Gospodarki
Kowalski: Skończyć z polskim paradoksem

Prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, uważa, że wyzwaniem są przemiany strukturalne na polskiej wsi. Co robić, by ludzie chcieli mieszkać na wsi i znajdywali zatrudnienie, ale nie rolnictwie. To paradoks, że w Polsce brakuje pracowników, z drugiej zaś strony mamy największe zatrudnienie w rolnictwie w Unii Europejskiej, a rolnicy zostawiają plony na polu.

Warszawski Teatr Capitol zaprasza najmłodszych Widzów na spektakl  „Piotruś Pan” w reżyserii Tomasza
Teatr
Warszawski Teatr Capitol zaprasza najmłodszych Widzów na spektakl „Piotruś Pan” w reżyserii Tomasza Gawrona.

Kiedy wszystkie dzieci kładą się spać, przez uchylone okno, nagle niczym bohater komiksu pojawia się ON – Piotruś Pan. Nieświadomi niczego rodzice krzątają się jeszcze w mieszkaniu, a ich pociechy unoszą się w tym czasie w powietrzu. Latają. „Druga ulica na prawo i prosto – aż do rana” Wszystkie lecą do… NIBYLANDII. Czeka ich moc wspaniałych przygód i dobrej zabawy, przyjdzie się jednak też zmierzyć z groźnym kapitanem Hakiem…

Środy, piątki i soboty - roztańczone dni w warszawskim Teatrze Capitol. Dodatkowe taneczne atrakcje
Teatr
Środy, piątki i soboty - roztańczone dni w warszawskim Teatrze Capitol. Dodatkowe taneczne atrakcje w cenie biletów na spektakle!

Świetna muzyka, wyjątkowa atmosfera oraz gwarancja dobrej zabawy na parkiecie to propozycja warszawskiego Teatru Capitol na jesienno - zimowe wieczory. Taniec powoduje wydzielanie endorfin, pomaga zwalczać stres i działa jak antydepresant, to idealna recepta na jesienną chandrę. W każdą środę, piątek i sobotę po wieczornym spektaklu capitalny dancefloor należy do Was!

Trwa II edycja kulturalnego projektu warszawskiego Teatru Capitol  „Teatr w trasie. Capitalne spotka
Teatr
Trwa II edycja kulturalnego projektu warszawskiego Teatru Capitol „Teatr w trasie. Capitalne spotkania ze sztuką.”

„Małżeństwo to morderstwo” oraz „Lumbago”, te dwie brawurowe komedie warszawskiego Teatru Capitol, w reżyserii Olafa Lubaszenki mają okazję zobaczyć Widzowie wybranych polskich miast w ramach II edycji projektu „Teatr w trasie. Capitalne spotkania ze sztuką.”

Inwestycje kolejowe tworzą lepsze warunki do podróży pociągiem
Materiał Promocyjny
Inwestycje kolejowe tworzą lepsze warunki do podróży pociągiem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą inwestycje infrastrukturalne w całej Polsce. Z wartego ponad 79 mld złotych Krajowego Programu Kolejowego (KPK) do 2023 r. spółka zrealizowała prace na ponad 60 mld złotych. Wykorzystane środki oznaczają konkretne korzyści – szybsze podróże w aglomeracji i między regionami, dostępniejsze w całym kraju stacje i przystanki, wzrost bezpieczeństwa na torach i drogach, lepsze warunki do przewozu towarów.

Łukasz Maraszek
Materiał partnera
Szpitalne menu musi być zdrowe

Posiłki powinny być takie, żeby pacjenci chcieli je zjadać z apetytem. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla procesu leczenia – mówi Łukasz Maraszek, dyrektor zarządzający Rekeep Polska.

Jak dotąd unijna solidarność obroniła się w obliczu wojny
Materiał partnera
Najtrudniejsza próba solidarności Unii

Wbrew nadziejom, jakie zrodziło zjednoczenie Europy i rozpad ZSRR, wiek XXI obfituje we wstrząsy i kryzysy, wystawiające na ciężką próbę europejską integrację. Kryzys finansowy (2008), kryzys migracyjny (2015), potem pandemia (2020) – wszystkie te wyzwania wymagały odpowiedzi wspólnotowej i wzbogacały integrację. Najtrudniejszą próbę stanowi jednak powrót wojny na nasz kontynent. Czy Unia wychodzi zwycięsko z tej próby?

ESG to szansa, a nie ciężar
Klimat
ESG to szansa, a nie ciężar

Traktujmy inwestycje na rzecz klimatu i społeczeństwa jako element wspierający długoterminowy rozwój naszego biznesu – mówi Marta Jedlińska, dyrektorka departamentu CSR i Zrównoważonych Finansów, BNP Paribas Bank Polska S.A.

Recepta na wyzwania społeczne i środowiskowe
Materiał partnera
Recepta na wyzwania społeczne i środowiskowe

Samowystarczalność energetyczną osiągniemy do 2030 roku – zapewnia Magdalena Gibney, Group Head of Sustainability, NEPI Rockcastle.

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 584
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 584

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.

Ośrodek w Prorze na wyspie Rugia ma długość 4,5 kilometra.
Architektura
Niespełnione marzenie Hitlera. Metamorfoza opuszczonego „Kolosa nad Bałtykiem”

Bywa nazywany „Kolosem nad Bałtykiem”. Prora to gigantyczny ośrodek wypoczynkowy na niemieckiej wyspie Rugia. Długi na 4,5 km obiekt wybudowano w czasach III Rzeszy, by gościł niemieckie rodziny odpoczywające nad Bałtykiem. Olbrzymi obiekt, po latach zaniedbania, znów pełni pierwotną funkcję.

Dlaczego Ormianie uciekają z Górskiego Karabachu
Konflikty zbrojne
Dlaczego Ormianie uciekają z Górskiego Karabachu

Władze w Erywaniu twierdzą, że z obawy przed zwycięskimi Azerami z eksklawy uciekła już do Armenii przytłaczająca większość mieszkańców.

Jak Kubańczycy zostali zwerbowani do walki po stronie Rosji na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Jak Kubańczycy zostali zwerbowani do walki po stronie Rosji na Ukrainie

Kubańczycy, którzy chcieli wstąpić do rosyjskiej armii, kontaktują za pośrednictwem mediów społecznościowych z tajemniczą kobietą. Do Rosji wyjeżdżają, bo w zamian obiecuje im się nieosiągalne na Kubie pieniądze.

Zdjęcia z aresztowania Donalda Trumpa obiegły świat i uświadomiły skalę zagrożenia deepfake`ami
Technologie
Wyścig zbrojeń AI. Jedni wykrywają sztuczną inteligencję, inni ją maskują

Gdy jedne algorytmy próbują oszukać rzeczywistość, generując plagiaty, fake newsy i imitując twórczość człowieka, inne starają się wykryć treści powstające z udziałem botów. W odpowiedzi pojawiają się systemy, które mają zmylić takie detektory.

fot. mat. prasowe
Inne sporty
Dominik Nowacki: W Polsce ważne jest, żeby koń zarobił

Na Zachodzie przemysł wyścigowy nie jest nastawiony tylko na wygrywanie premii za zwycięstwo. Tam dochodzi element kultury, przyjemności z posiadania wierzchowca – mówi dyrektor Toru Służewiec Dominik Nowacki.

Damian Lillard
Koszykówka
Damian Lillard ma nowy klub. Wielki transfer w NBA

Damian Lillard przez wiele tygodni szykował się na przeprowadzkę do Miami i choć jego saga transferowa wreszcie dobiegła końca, to jeden z największych gwiazdorów NBA wylądował w zupełnie innym miejscu.

Aleksander Śliwka zdobył w meczu z Belgią 12 punktów
Siatkówka
Polacy z trudem pokonali Belgów. Długa droga siatkarzy do igrzysk

Polacy w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich wygrali z Belgami 3:2 (23:25, 25:20, 25:16, 21:25, 17:15). To był trudny początek zawodów, które mają dać naszym siatkarzom spokój ducha.

Sztabki złota z supermarketu
Handel
Sztabki złota z supermarketu. Znikają w oka mgnieniu

Amerykańska sieć supermarketów Costco sprzedaje sztabki złota. Dyrektor finansowy sieci, Richard Galanti, ogłosił to dość przypadkowo kilka dni temu. Według amerykańskich mediów podczas telekonferencji powiedział, że otrzymał „kilka telefonów” od osób, które widziały w internecie ofertę jednouncjowych (około 30 gram) sztabek złota.

Nowy sondaż: 10 proc. Polek nie planuje głosować w wyborach
Wybory
Nowy sondaż: 10 proc. Polek nie planuje głosować w wyborach

Nowe badanie wykonane w ramach kampanii pro-frekwencyjnej “Kobiety na wybory” pokazuje stopień mobilizacji kobiet. 76 proc. ankietowanych Polek w tym sondażu deklaruje, że wybiera się na wybory 15 października.

Policja wydała nowe oświadczenie w sprawie wypadku na autostradzie A1
Przestępczość
Policja wydała nowe oświadczenie w sprawie wypadku na autostradzie A1

Łódzka policja opublikowała w mediach społecznościowych w sprawie wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła 3-osobowa rodzina.

Roboty dostawcze rozmieszczone na chodnikach w całym kraju nieustannie filmują, a ich nagrania mogą
IT
„Kurierzy" szpiegują Amerykanów. Nagrywają obraz i dostarczają policji

Wiedza państwa i podległych mu służb o obywatelach staje się w USA coraz większa, co budzi rosnący sprzeciw. Teraz do narządzi inwigilacji dołączają roboty.

Marek Isański: NSA nie może uciekać od problemów, które stworzył
Opinie Prawne
Marek Isański: NSA nie może uciekać od problemów, które stworzył

NSA zbyt pochopnie dąży do wydania wyroku. Wielokrotnie np. odmawiał zawieszenia postępowania, gdy były do tego przesłanki ustawowe i nawet gdy wnosił o to skarżący. Odmowę argumentował tym, że przepis art. 125 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi mówi, że sąd może zawiesić postępowanie i wyciągał z tej partykuły uprawnienie do odmowy zawieszenia, bez żadnego uzasadnienia. Takie podejście budzi poważne wątpliwości, szkodzi obywatelom, ale jest wygodne dla sądu.

Beata Szydło wskazała, kto powinien być premierem. Chwali Morawieckiego, ale wymienia inne nazwisko
Polityka
Beata Szydło wskazała, kto powinien być premierem. Chwali Morawieckiego, ale wymienia inne nazwisko

Europosłanka PiS, była premier Beata Szydło, uważa, że Jarosław Kaczyński, a nie Mateusz Morawiecki powinien stanąć na czele rządu po ewentualnym zwycięstwie PiS w w wyborach parlamentarnych.

Mick Jagger nie zamierza zostawiać swojego majątku swoim dzieciom.
Biznes
Mick Jagger jak Bill Gates: Moje dzieci nie potrzebują 500 mln dolarów

Mick Jagger, podobnie jak inni bogacze tacy jak Bill Gates czy Warren Buffett, nie zamierza zostawiać swojego majątku swoim dzieciom.

Śmigłowiec Ka-52
Konflikty zbrojne
Rosja ogranicza korzystanie ze śmigłowców Ka-52 Aligator. Ukraina wie, jak je eliminować

Ukraina coraz lepiej radzi sobie z niszczeniem rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-52, które ograniczały postępy wojsk w prowadzonej kontrofensywie.

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa
Teatr
Oczyszczony z zarzutów reżyser ponownie dyrektorem Łaźni Nowej

Bartosz Szydłowski, twórca Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, będzie dyrektorem nowohuckiego Teatru Łaźnia Nowa do 2028 r. Stracił dyrekcję po donosie radnego PiS. Już dawno został oczyszczony z zarzutów przez sąd.

Kosiniak-Kamysz: Albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS
Polityka
Kosiniak-Kamysz: Albo Trzecia Droga albo trzecia kadencja PiS

1000 spotkań mobilizacyjnych w ciągu najbliższych dni - to plan Trzeciej Drogi na weekend. - Najważniejsze jest przesłanie z którym idziemy, że możemy ze sobą rozmawiać. Dość kłótni i do przodu - mówił w Elblągu Szymon Hołownia.

Arrow 3 dla Niemiec. Berlin coraz bliżej izraelskiego systemu
Przemysł Obronny
Arrow 3 dla Niemiec. Berlin coraz bliżej izraelskiego systemu

Władze Niemiec wykonały kolejny krok na drodze do pozyskania izraelskiego systemu antyrakietowego Arrow 3.

Test Patriotów i pozostałych elementów systemu Wisła.
Modernizacja Sił Zbrojnych
PGZ i Raytheon zacieśniaja współpracę

Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wchodzące w skład konsorcjum PGZ-Wisła, podpisały porozumienia z amerykańską korporacją Raytheon dotyczące projektów komercyjnych, jakie będą realizowane w ramach II fazy Programu Wisła.

Paradoksalnie, Jarosław Kaczyński, nawet słaby medialnie, daje dużo więcej niż Donald Tusk
Opinie polityczno - społeczne
Jarosław Kaczyński jak Lord Voldemort. PiS wygra pomimo niego?

O ile Jarosław Kaczyński jest spoiwem trzymającym w ryzach obóz Zjednoczonej Prawicy, o tyle kolejne próby wykorzystania jego osoby w spotach bądź spotkaniach wyborczych będą głównie wodą na młyn dla opozycji.

Część Nowego Jorku pod wodą. Sparaliżowane metro i lotniska
Społeczeństwo
Część Nowego Jorku pod wodą. Sparaliżowane metro i lotniska

Rekordowe opady deszczu przeciążyły w piątek system kanalizacyjny Nowego Jorku. Woda zatrzymała się na ulicach. Mieszkańcy zgłaszają zalane piwnice, szkoły, stacje metra i samochody.

Szwedzki okręt rozpoznawczy Artemis. Polskie Delfiny będą do niego podobne.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Saab dostarczy armii szpiegowskie okręty i samoloty

Szwedzka grupa przemysłowa i zbrojeniowa pomoże polskiej armii odsłonić zamiary nieprzyjaciela. Firma dobrze znana w Siłach Zbrojnych RP m.in. z dostaw przeciwokrętowych pocisków rakietowych RBS 15 wyposaży w sprzęt rozpoznania polską flotę wojenną i armię.

Kobiety działające w "męskich profesjach" wciąż spotykają z nieeleganckimi zachowaniami ze strony ko
Biznes i prawo
"Panowie, zakładam kask i jedziemy na budowę". Prawniczki z „męskimi” specjalizacjami

Choć słyszały, że stawianie mostów i inwestycje kolejowe lepiej zostawić mężczyznom, a eksploracja kosmosu to niepoważne hobby, w niczym nie ustępują inspektorom starszej daty ani tym, którzy pamiętają lot Hermaszewskiego.

Reklama

kontakt

  • O nas
  • Kontakt
  • Napisz do nas

regulamin

  • Polityka Prywatności
  • Cookies
  • Regulamin serwisu
  • Informacje o nadawcy

reklama i prenumerata

  • Reklama
  • Ogłoszenia
  • Prenumerata
  • Archiwum

partnerzy

  • E-kiosk.pl
  • E-gazety.pl
  • Nexto.pl
  • Kancelarierp.pl
  • mapa strony
  • oferta produktowa
Gremi Media

© Copyright by GREMI MEDIA SA

e-Wydanie
  • Wydarzenia
  • Ekonomia
  • Prawo
  • Sport
  • Regiony
  • Plus Minus
  • Publicystyka
  • Finanse osobiste
  • Firma
  • Motoryzacja
  • Cyfrowa
  • Turystyka
  • Historia
  • Zdrowie
  • Styl życia
  • Nieruchomości
  • Energetyka
  • Logistyka
  • Przemysł Zbrojeniowy
  • Klimat
  • Wydarzenia Gospodarcze
  • Analizy Rzeczpospolitej
  • Rankingi
  • Projekty specjalne
  • Kobieta
  • Edukacja
  • Klub ekspertów
  • Archiwum
  • e-Wydanie
  • Prenumerata
  • Newslettery
RP.pl
Uzyskaj dostęp do
aktualnego e‑Wydania
Uzyskaj dostęp

Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.

Wypróbuj za darmo

nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas