Reklama
Rozwiń

AI zaprzęgnięta do słuchania płuc

Chcemy, żeby nasze urządzenie znajdowało się w każdym domu, tak jak dzisiaj termometr – mówi Paweł Elbanowski, Chief Operation Officer&Co-Founder w StethoMe.

Publikacja: 13.12.2024 09:42

AI zaprzęgnięta do słuchania płuc

Foto: mat. pras.

Skąd wziął się pomysł, żeby opracować elektroniczny stetoskop i zrobić biznes na takim urządzeniu?

Pomysł, jak zawsze w takich przypadkach, wziął się z potrzeby. Doktor Honorata Hafke-Dys, która jest współzałożycielem spółki, w pewnym momencie trafiła do szpitala z zapaleniem płuc swojego dziecka. Najnormalniej w świecie przegapiła symptomy. Spędzając siedem dni w szpitalu, widziała, w jaki sposób badane są płuca, obserwowała rozbieżności w opiniach lekarzy. I jako pracownik naukowy, fizyk i biofizyk zaczęła zgłębiać temat dźwięków w układzie oddechowym, ich identyfikacji i klasyfikacji. Z drugiej strony ja ze wspólnikami prowadziłem firmę informatyczną. Spotkaliśmy się na Facebooku. Wspólnie stwierdziliśmy, że jesteśmy w stanie wdrożyć rozwiązanie, które będzie takim termometrem dla płuc, czyli urządzeniem pierwszego użycia w przypadku wątpliwości co do stanu układu oddechowego. To był rok 2015. Czyli już dziewięć lat temu, ale opracowanie wyrobów medycznych i wdrażanie ich na rynek trwa bardzo długo. Teraz StethoMe AI już jest na rynku.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Orzeł Innowacji
Odpowiadamy na potrzeby rynku
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Orzeł Innowacji
Ludzie pilnie poszukiwani, czyli duży problem start-upów
Orzeł Innowacji
Innowacje decydują o sile rozwoju gospodarki
Orzeł Innowacji
Marcin Piasecki: Jakie korzyści daje laur w „Orle Innowacji”
Orzeł Innowacji
Jednorożców za mało, ale smoki rosną w siłę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama