Indeks giełdy moskiewskiej gwałtownie poszły w górę po oświadczeniu prezydenta USA na temat Rosji. Zamiast „piekielnych sankcji”, Kreml dostał 50 dni na zmianę swojego stanowiska i rozpoczęcie rozmów pokojowych. Rosyjscy inwestorzy odebrali to jako sygnał słabości Amerykanów.
Sąd podtrzymał decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy policji i Służby Ochrony Państwa w związku z zatrzymaniem posłów i byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w styczniu 2024 r. Doszło do tego w Pałacu Prezydenckim pod nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy.
NtechLab, moskiewska firma technologiczna, opracowała system AI, który potrafi rozpoznać twarz w masce, a co więcej zidentyfikuje człowieka po 60 latach, jedynie na podstawie zdjęcia z dzieciństwa.
Tesla oficjalnie zadebiutuje na rynku indyjskim. 15 lipca w centrum handlowym Maker Maxity Mall w dzielnicy Bandra Kurla w Mumbaju zostanie otwarty pierwszy salon marki w tym kraju. Będzie to tzw. „Tesla Experience Centre” – punkt ekspozycyjny, który może zapoczątkować bezpośrednią sprzedaż pojazdów klientom indywidualnym.
Lakoniczne oświadczenie o „zamiarze” zmiany dostawcy wzbogaconego uranu do słowackich siłowni atomowych to zapowiedź rezygnacji z rosyjskiego monopolu na paliwo uranowe. Także nową słowacką siłownię atomową zbudują Amerykanie.
To nie jest zwykły fotoradar. Choć wygląda jak urządzenie do pomiaru prędkości, jego zadanie jest zupełnie inne. Monocam, nowoczesna kamera wprowadzona na niemieckie drogi, skanuje wnętrze samochodu i wykrywa, czy kierowca korzysta z telefonu komórkowego.
Skandaliczne słowa Grzegorza Brauna o komorach gazowych w Auschwitz to nie tylko fałsz historyczny, lecz realne zagrożenie dla pozycji Polski na arenie międzynarodowej. I to w chwili geopolitycznego przesilenia. Czy da się ukrócić tę antypolską działalność?
Czy rozbudowa Bundeswehry to realne zagrożenie dla Polski, czy raczej strategiczna szansa w obliczu rosyjskiej agresji? Jak postrzegać zbrojenie Niemiec, siłę NATO i miejsce Polski w nowym porządku bezpieczeństwa w Europie?
Iga Świątek była już królową Paryża, później podbiła Nowy Jork, a teraz została księżną Londynu. Zdobyła wielkoszlemowego hat tricka, odnosząc zwycięstwa na każdej z trzech nawierzchni.
Wiadomości o wielkich zamówieniach Berlina dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego wywołały u nas falę niekiedy wręcz alarmistycznych komentarzy.
Polska nauka zasługuje na osobny, mocny „silnik”. Własne ministerstwo będzie tego gwarancją – mówi „Rzeczpospolitej” Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz sekretarz generalny Nowej Lewicy.
Działania naszego państwa wobec Ukrainy stają się zakładnikiem polaryzacji wewnętrznej i spirali nakręcających się antyukraińskich emocji. Wśród ugrupowań politycznych maleje chęć angażowania się we wspieranie sąsiada, co szkodzi bezpieczeństwu i prestiżowi państwa oraz, paradoksalnie, utrudnia spełnienie oczekiwań istotnej części ich własnego elektoratu.
Dlaczego Ryanair zdecydował się na podpisanie wieloletniej umowy z lotniskiem w Modlinie? Powodów jest kilka. Główny: Polska jest jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie. Ale nie tylko.
Przedsiębiorca, który wykorzystuje w swojej działalności żaglówki, kajaki czy domki kempingowe udostępniane klientom tylko w czasie wakacji, odpisy amortyzacyjne od tych składników majątku rozlicza w kosztach tylko w lipcu i sierpniu.
Można uniknąć podatku u źródła, jeśli odsetki czy opłaty licencyjne są wypłacane tzw. rzeczywistemu właścicielowi. To podmiot, który faktycznie prowadzi działalność i nie przekazuje należności komuś innemu. Szczegóły znajdziemy w wydanych przez ministra finansów objaśnieniach.
Kwota, powyżej której umowy będą publikowane w CRU powinna być obniżona – uważają organizacje pozarządowe. Administracja odpowiada, że zbyt niski limit znacząco utrudni pracę urzędów.
Trump grozi 30 proc. cłami na towary z UE, Ryanair dogaduje się z Modlinem i zwiększa siatkę połączeń, a Bruksela planuje nowy podatek. Tymczasem USA przywracają dostawy broni na Ukrainę.
Gośćmi siódmego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli prof. Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Małgorzata Bonikowska, THINKTANK, Centrum Studiów Międzynarodowych oraz dr Łukasz Kossacki-Lytwyn, HangLung Law.
Rzeczywiście, w samorządach jest więcej środków na działania bieżące. Aczkolwiek podział tych środków cały czas budzi wątpliwości. Mówią o tym coraz częściej samorządowcy różnych opcji politycznych, także tych związanych z koalicją rządzącą - mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest dr Katarzyna Wasilewska, psycholożka, autorka książki „Matka wystarczająco dobra”, matka dwóch synów i córki. W rozmowie próbujemy ustalić, co jest dziś wpisane w rolę „dobrej matki”.
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich stronę padły wulgarne słowa. A Straż Miejska odbierała sygnały od agresywnych mieszkańców, którzy żądali interwencji, bo „po rynku chodzą imigranci”. – Wygląda to groźnie, powiem szczerze. Nie chcę siać paniki, ale powinniśmy wszyscy naprawdę się bardzo głęboko zastanowić, co się dzieje” – mówi Tomasz Lipiński, muzyk, założyciel miedzy innymi Brygady Kryzys i Tiltu.
O najnowszym kryminale „Zapomniani” z serii „ECHO”, TikToku, Young Adult, zmianie wizerunku, pseudonimie i konflikcie z ojcem, dobrym relacjach z mamą w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” mówi Marcel Moss.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o burzliwym tygodniu w polskiej polityce: spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim, reakcjach Donalda Tuska, problemach lewicy i nadchodzącej rekonstrukcji rządu. W tle pojawia się także polityka kryzysowa związana z powodzią oraz kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – o rosnącym napięciu wokół migracji, nowej ofensywie populistów i zagrożeniach dla idei zjednoczonej Europy. Czy propozycje PiS zakazujące wjazdu obywatelom niektórych krajów są zapowiedzią Polexitu?
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
– Deregulacja, deregulacja, deregulacja – to dziś słychać wszędzie – przekonywał dr Mariusz Filipek w rozmowie z Michałem Kolanką w programie „Rzecz o polityce”.
Naukowcy z Imperial College London i London School of Hygiene & Tropical Medicine ustalili, że zmiany klimatu i będące ich efektem fale upałów, które nawiedziły Europę na przełomie czerwca i lipca, potroiły liczbę zgonów w 12 przebadanych miastach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas