Krzysztof Stanowski zdominował debatę w TVP, obnażając słabość rywali i prowadzącej. Faworyci – Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki – zawiedli, lewica się pokłóciła, a dziennikarze nie potrafili zapanować nad formatem.
MON wnioskuje do Ministerstwa Infrastruktury o dodatkowe pieniądze na inwestycje w linie kolejowe i porty, które są niezbędne do szybkiego przerzutu wojsk. Lepiej chronione przed dronami mają być porty morskie i lotniska.
Służbą Więzienną od dziś kieruje pułkownik Renata Niziołek - pierwsza kobieta na tym stanowisku. Zastąpiła płk. dr. Andrzeja Peckę odwołanego 30 kwietnia po tym, jak pracownik SW zamordował lekarza ortopedę w krakowskim szpitalu.
Pozasądowe rozwody, choć mają być szybsze, to nie będą droższe. W dodatku rozwiązanie małżeństwa będzie można uzyskać w każdej gminie, choć nie jest to opcja dla każdego.
Nawet gdy podatek się przedawni, będzie można ścigać podatnika za przestępstwo z nim związane – zakłada projekt Ministerstwa Finansów. Organizacje biznesowe protestują.
Tańsze bilety i większy komfort. Zamiast „rur ze skrzydłami”, konstrukcji od 100 lat stanowiącej podstawę lotnictwa, już za kilka lat pojawią się oszczędne samoloty, wyglądające jak manty, łączące kadłub i skrzydła w jedną aerodynamiczną strukturę.
Polscy przedsiębiorcy wykazują ostrożność w stosowaniu sztucznej inteligencji, ale odsetek firm z niej korzystających rośnie.
Debata w TVP miała być wielkim finałem kampanii prezydenckiej, a okazała się przydługim, bardzo ciężkostrawnym widowiskiem, po zakończeniu którego można poczuć ulgę, że nie czeka nas już żadna kampania z udziałem 13 kandydatów.
W debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta dość chaotycznie wybrzmiewały ich poglądy na gospodarkę. Solidarnie zignorowali to, że prezydent w naszym kraju nie kształtuje polityki gospodarczej, a co najwyżej może ją torpedować.
W sprawie wczorajszej debaty w jednej sprawie z kandydatem Krzysztofem Stanowskim wypada się zgodzić. Organizatorzy pokazali sprawnie zorganizowany, pełen złych emocji teleturniej, a nie rzetelną prezentację pomysłów i osobowości kandydatów na prezydenta.
Wszystkim moim Czytelnikom życzę długiej pamięci tak w życiu prywatnym, jak i publicznym, i liczę, że zrobią z niej użytek w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Na ogłoszonej właśnie oficjalnej liście uczestników październikowego XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego jest 85 nazwisk z 20 krajów. Dominują, rzecz jasna, Chińczycy, ale mamy też 13-osobową grupę Polaków.
Podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego jednego z uczestników rozbolał kręgosłup i natychmiast znalazł się ktoś, kto polecił mu sprawdzonego lekarza. Inny pianista przeciążył rękę.
Ile bym dał, żeby usłyszeć jakieś nagrania, kiedy Chopin improwizował – mówi pianista Mateusz Dubiel, zwycięzca 53. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego i uczestnik XIX edycji Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Uczestnicy poprzedniego Konkursu Chopinowskiego grali przede wszystkim na instrumencie Steinwaya, ale zwycięzca Bruce Liu wybrał mniej znany fortepian Fazioli.
Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski odbył się w styczniu 1927 r. Za dwa lata obchodzić będziemy setną rocznicę tego wydarzenia.
Zapowiadana na jesień premiera nowego filmu fabularnego o Chopinie ma ponoć pokazać nieznane fakty z życia prywatnego kompozytora. Nie jest to pierwsza próba ich poznania.
Popularność Konkursu Chopinowskiego nieustannie rośnie. W tym roku nawet lokale gastronomiczne zgłaszają się do nas z pytaniami, czy mogą emitować u siebie transmisje koncertów, jak to się dzieje w przypadku meczów piłkarskich - mówi Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Rafał Trzaskowski, po wygłoszeniu swobodnej wypowiedzi w ostatniej części debaty prezydenckiej, która odbyła się 12 kwietnia, przekazał Karolowi Nawrockiemu kopertę. Nie wyjaśnił, co znalazło się w środku.
Najtrafniejsze prognozy dla polskiej gospodarki w 2024 r. formułowali analitycy z Credit Agricole Bank Polska. Podium uzupełnili analitycy PZU i BGK.
Od strony formalnej prawdopodobnie wszystko zostało dopełnione, tyle że takie inwestycje publicznych pieniędzy nie spełniają swojego celu.
Zadłużona branża meblarska nie radzi sobie z tanią konkurencją. Musi więc zmienić profil produkcji: postawić na nowe wzornictwo i klientów z grubszym portfelem.
Szpital powinien wypłacać dodatki covidowe w pełnej wysokości nawet personelowi medycznemu, który opiekował się pacjentami zakażonymi koronawirusem sporadycznie.
Nie ma powrotu do Kościoła sprzed Franciszka. Linia poprzedniego papieża będzie kontynuowana przez Leona XIV – uważa Tomasz Krzyżak, dziennikarz „Rzeczpospolitej” od lat zajmujący się tematyką Kościoła.
Był taki czas, że Magdalena Lamparska niechętnie mówiła publicznie o swoim talencie do gotowania, a zwłaszcza pieczenia – Magda jest mistrzynią w tworzeniu ciast i tortów. Dzisiaj zmieniła podejście do tematu. Uważa, że talent do „rzeźbienia w cukrze” to jej supermoc i nauczyła się być z niej dumna.
Zełenski gotów do rozmów z Putinem w Stambule, polska branża meblarska pogrążona w długach, a Polska i Francja podpisują traktat o współpracy. Chiny i USA osiągają konsensus w sporze handlowym.
W tym odcinku „Rzeczy o książkach” historyk i krytyk literacki Wojciech Stanisławski omawia „Niegdysiejsze śniegi” Gregora von Rezzoriego, autobiograficzną prozę z Europy Środkowej – chłodną i precyzyjną, a zarazem pełną ciepłej pamięci o minionym świecie. Krótko mówiąc: książkę zachwycającą.
Kardynałowie ogłosili wybór Robert Prevosta, kardynała z Chicago, który przybrał imię Leona XIV. Dlaczego właśnie on? Jakie znaczenie niesie za sobą jego pontyfikat i jakie przesłanie wysyła Kościół katolicki tym wyborem? Bogusław Chrabota rozmawia z Tomaszem Krzyżakiem o sensacyjnym wyborze nowego papieża.
O „Planie na pokolenia” – dokumencie, który powstał „z rozczarowania, ale i nadziei na rzeczywistą zmianę”, Dominika Lasota, aktywistka i współzałożycielka Inicjatywy Wschód rozmawiała w programie „Rzecz o polityce” z Michałem Kolanką.
Egzaminatorzy, którzy sprawdzają prace maturalne są dobrze wyszkoleni, ale bywają też zmęczeni. Jednak z reguły nikt nie sprawdza, czy nie popełnili błędu – mówi Paweł Lęcki, nauczyciel języka polskiego. I podpowiada, jak poprawić nasz system egzaminacyjny.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują najgłośniejszy wątek ostatnich dni kampanii prezydenckiej – aferę mieszkaniową Karola Nawrockiego. Czy sprawa ta poważnie naruszyła pozycję kandydata popieranego przez PiS? Czy wywiad Rafała Trzaskowskiego u Krzysztofa Stanowskiego zniwelował uprzedzenia elektoratu centroprawicowego? I jaki wpływ na całą scenę polityczną może mieć wybór nowego papieża – Leona XIV?
– Jesteśmy u progu nowej epoki i mamy bardzo mało czasu, żeby stworzyć nowy porządek międzynarodowy – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Jędrzej Bielecki
Startowałam bez biznesplanu, ale podejmowałam przemyślane decyzje. Okazało się to całkiem niezłym sposobem na prowadzenie firmy, bo od ponad 10 lat sprawnie działa – mówi Zofia Chylak-Widmańska, twórczyni torebek, na które wciąż są listy oczekujących.
Nad brzegiem Bałtyku powstaje nowy kurort. Jego projekt całkowicie przeczy powszechnym wyobrażeniom na temat tradycyjnych obiektów tego typu. Projekt, dzieło pracowni Ideograf, powstanie na Wyspie Sobieszewskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas