Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi Bruno Tertrais, zastępca dyrektora francuskiej Fundacji na Rzecz Badań Strategicznych.
AC/DC powróciło na PGE Narodowy po dekadzie przerwy, dając z siebie wszystko, choć Angus Young ma już 70 lat, zaś Brian Johnson 77.
Kolejne już w Rosji zagrabienie prywatnego majątku przez reżim. Tym razem chodzi o producenta złota. Działania Kremla uderzyły także w rosyjskich inwestorów, dotyczą bowiem spółki giełdowej. Teraz mogą pozostać z bezwartościowymi akcjami.
Czy koalicja rządząca powinna dokonać zmiany premiera? Nowy sondaż pokazuje, że takie oczekiwania podziela wielu wyborców.
Różnice między miastem a wsią są nadal bardzo duże, co wpływa na nierówności edukacyjne widoczne już na progu obowiązku szkolnego.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał rzecznika dyscyplinarnego ad hoc do prowadzenia sprawy sędziego Jakuba Iwańca - poinformował w piątek resort sprawiedliwości. Chodzi o posty, jakie Iwaniec umieszczał na platformie X w latach 2023-2025.
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracyjne do Europy, ale wprost uderzają w PKB. To już realne, wielomiliardowe straty.
Sprawy zachodniej granicy i wyniku wyborów prezydenckich wiele łączy. Pokazują jak łatwo rozwibrować opinię publiczną i jakim zagrożeniem dla demokracji są platformy społecznościowe. Dlatego potrzebne są media (w tym publiczne), które muszą pracować na zaufanie.
Przyjęta przez Senat USA Big Beautiful Bill, czyli „wielka, piękna ustawa”, oznacza masowy transfer funduszy od amerykańskiej biedoty do elity finansowej. Zwiększy także dług kraju w ciągu 10 lat o przynajmniej 3 bln dol. Deficyt budżetowy USA już na długo poszybuje do 6-7 proc. PKB.
Politycy – od prezydenta elekta Karola Nawrockiego po rządzącą KO – ściemniają, obiecując Polakom większą kwotę wolną od podatku. I tylko Ludwik Kotecki, członek RPP, mówi uczciwie, jak jest. Sprawa jest naprawdę poważna.
Konflikt Rosji z Azerbejdżanem może przesądzić o przyszłości całego regionu. – Rosja tradycyjnie traktuje swoich sąsiadów nie jako niepodległe państwa, lecz jako wasalów i marionetki – komentuje dla „Rz” Ali Karimli.
Po co dorosłej osobie diagnoza ADHD? To tak, jakby całe życie nie widzieć wyraźnie, nie wiedząc, dlaczego tak jest, a potem założyć okulary i zrozumieć, że to nie była kwestia złej woli - mówi Kajetana Foryciarz, psychiatra.
Przedsiębiorcy za Odrą obawiają się, że ewentualne wprowadzenie poboru dodatkowo zmniejszy dostępność siły roboczej. W Polsce rząd poboru nie chce, ale pojawił się inny pomysł na służbę państwu.
Cudzoziemiec, posiadający niebieską kartę UE innego państwa członkowskiego, który przyjeżdża do Polski, może rozpocząć legalne wykonywanie pracy już w momencie złożenia wniosku o nowy typ zezwolenia na pobyt.
Po wprowadzeniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą transport spodziewa się najgorszego. Przedstawiciele branży mówią, że pojawią się opóźnienia i niewykluczone są podwyżki cen frachtów.
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał w piątek do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posła Antoniego Macierewicza. Śledczy zamierzają postawić politykowi PiS zarzuty za ujawnienie tajnych informacji dotyczących katastrofy smoleńskiej.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński rozmawiają o gorących politycznych tematach początku lipca – od kryzysu na granicy polsko-niemieckiej, przez uznanie wyboru Karola Nawrockiego przez Sąd Najwyższy, po kulisy nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Czy Donald Tusk został zmuszony do reakcji przez PiS i Konfederację oraz Roberta Bąkiewicza? Co oznacza dla Polski nowy szef BBN Sławomir Cenckiewicz? Jakie sygnały wysyła prezydent elekt i jakie napięcia narastają w koalicji rządzącej?
Rozumiem koncepcję zakładającą, że wszyscy liderzy koalicyjni znajdują się w rządzie. Dziś są w nim premier Donald Tusk i Władysław Kosiniak-Kamysz, ale nie ma marszałka Szymona Hołowni i Włodzimierza Czarzastego. To dla naszych wyborców byłby sygnał nowego, poważnego otwarcia - ocenił w programie Michała Kolanki europoseł Polski 2050 Michał Kobosko.
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Bałtyk. Podróż literacka” Tora Eysteina Øveråsa z jej literackim konsultantem doktorem Bartłomiejem Sieką. Autor zaś będzie 6 lipca gościem specjalnym festiwalu „I See You” w Kołobrzegu.
Amerykański Senat i Izba Reprezentantów przegłosowały „Big Beautiful Bill” Trumpa, branża logistyczna ostrzega przed kolejkami na granicach, a europejskie firmy protestują przeciwko unijnym regulacjom AI. USA zaś dotrzymują umowy z Chinami.
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem miliarderów, a nie biednych ludzi”. Najnowsza ustawa Big Beautiful Bill to finansowa rewolucja, która może przeorać Amerykę na długie lata. Ulgi dla najbogatszych, cięcia socjalne, rekordowy dług i bunt nawet wśród republikanów.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Pod koniec tygodnia – prawdopodobnie w piątek – Donald Tusk spotka się z liderami partii koalicyjnych i przedstawi im swój pomysł na rekonstrukcję rządu. Gdzieś w połowie lipca ten nowy rząd zostanie zaprezentowany - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
- Co do zasady uważam, że tak - powiedział były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza, czy wszystkie głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich powinny zostać przeliczone ponownie. Sędzia TK w stanie spoczynku przyznał jednocześnie, że jest to już nierealne.
- Niespłacone alimenty sięgają dziś 16,384 mld złotych, dłużników alimentacyjnych mamy ponad 292 tys. Ta kwota ciągle się zmienia, ale generalnie - rośnie - mówił w Magazynie o Biznesie Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Krajowym Rejestrze Długów.
Pochodzący z Polski architekt Jakub Gałczyński ma na koncie kolejny sukces. Jego amerykańska pracownia znalazła się na liście najlepszych biur architektonicznych magazynu „Architizer”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas