Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski dąży do zmiany zasad wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Pensje pójdą w dół. – To demotywujące – słyszymy w spółkach. – Odstraszymy najlepszych menedżerów – ostrzega ekspert.
Podczas letnich wyjazdów można trafić na zakupach na wiele pochodzących z kraju produktów. To choćby piwo bezalkoholowe, jabłka, a nawet lody.
Do parlamentu wpłynęła petycja z postulatem legalizacji działalności branży usług seksualnych, która dzisiaj pozostaje poza radarem państwa. Postulaty mają rozpocząć dyskusję na temat przepisów dotyczących prostytucji w Polsce.
Od ponad pół roku demonstranci wychodzą na ulice serbskich miast, żądając przedterminowych wyborów. Wszystko z powodu zawalenia się dachu nad wejściem do prowincjonalnego dworca kolejowego.
Co frustruje biznes? Lista jest długa. – Miał być rok przełomu, a jest to, co zwykle: dużo zapowiedzi, a na koniec i tak wygrywa urzędnicze lobby w resortach – słyszy od biznesu „Rzeczpospolita”. Odpowiedzią na te frustracje ma być nowa partia.
Czołowi politycy prześcigają się w deklaracjach zwiększenia wydatków na armię, ale z ich realizacją problemy ma MON. W ubiegłym roku dostał od NIK ocenę negatywną, tym razem jest już lepiej, ale izba znów stwierdziła nieprawidłowości – wynika z ustaleń „Rzeczpospolitej”.
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów wstrzymywać procesu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego.
Na zachodniej granicy Polski państwo musi okazać swoją sprawczość. Jeśli tego nie zrobi, zostanie wyręczone przez prawicowych bojówkarzy, co jeszcze mocniej podważyłoby jego autorytet. Domagając się reakcji, Roman Giertych ma rację.
Tak więc – zawsze niespodziewanie i nie w porę – przyszła godzina próby. Co będzie, dowiemy się już za chwilę. Rzecz gustu, albo – jak napisał Zbigniew Herbert – smaku.
Na Kongresie PiS w Przysusze żadnej jaskółki zmiany nie było. Nic dziwnego, że młodzi prawicowi wyborcy widzą ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego jako partię tłustych kotów, której chodzi wyłącznie o władzę dla samej władzy. W PiS brakuje dziś życia.
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warszawie naukowcy Instytutu Pamięci Narodowej. Kim są ofiary?
Bądźmy gotowi do negocjacji z USA, ale jeśli amerykańska administracja chce grać z Unią ostro, powinniśmy też z nią grać ostro. UE ma do tego narzędzia – mówi Arancha Gonzalez Laya, dziekan prestiżowej Paris School of International Affairs.
Jeśli ZUS przekwalifikował umowę zlecenia na umowę o pracę, firma musi poprawić podatkowe rozliczenia i zapłacić zaległy PIT. Takie jest stanowisko fiskusa, potwierdzają je eksperci.
Podstawowe źródła rozbieżności dotyczące podatku od nieruchomości, jakie występują u przedsiębiorców, to z jednej strony wysoki stopień skomplikowania regulacji podatkowych, a z drugiej nieefektywne systemy przepływu informacji wewnątrz firm.
Do umów sprzedaży mieszkań sfinalizowanych w 2024 r., ale w wykonaniu umowy przedwstępnej z 2022 r., nie mają zastosowania przepisy wprowadzające podwyższoną 6-proc. stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych od szóstego lokum.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
- Co do zasady uważam, że tak - powiedział były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza, czy wszystkie głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich powinny zostać przeliczone ponownie. Sędzia TK w stanie spoczynku przyznał jednocześnie, że jest to już nierealne.
Nowy budżet Unii może być mniej korzystny dla Polski. Niemcy krytykują brak postępów w rozmowach z USA. Kanada wprowadza podatek cyfrowy, Trump w odwecie zrywa rozmowy handlowe.
- Niespłacone alimenty sięgają dziś 16,384 mld złotych, dłużników alimentacyjnych mamy ponad 292 tys. Ta kwota ciągle się zmienia, ale generalnie - rośnie - mówił w Magazynie o Biznesie Andrzej Kulik, dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych w Krajowym Rejestrze Długów.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko omawiają zbliżający się kongres Prawa i Sprawiedliwości w Przysusze, wewnętrzne przetasowania w partii, sposób działania nowego rzecznika rządu Adama Szłapki oraz napięcia wśród koalicjantów PO–PSL–Lewicy w związku z żądaniem ponownego przeliczenia głosów. Na deser – międzynarodowy sukces polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który na chwilę zjednoczył rozchwianą scenę polityczną.
Karkonosze, szkoła mundurowa, seria tajemniczych zgonów i młoda policjantka Lena Silewicz działająca pod przykrywką – tak rozpoczyna się kolejna powieść Katarzyny Bondy. W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz o książkach” pisarka opowiada, jak powstawał „Czarodziej śmierci”.
Gośćmi piątego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli: Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, Tomasz Rożek – Nauka To Lubię oraz Piotr Mazurkiewicz z dziennika „Rzeczpospolita”.
Robimy w tym KPO i wrzucamy do tego KPO rzeczy, których nigdy wcześniej, w żadnym Krajowym Planie Odbudowy żadnego innego państwa europejskiego nie było - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050).
Raz wrzucone do internetu zdjęcie dziecka na zawsze zostawia cyfrowy ślad. Może być wykorzystywane przez przestępców, ale może też stygmatyzować dziecko i przyczyniać się do przemocy rówieśniczej.
Co naprawdę wydarzyło się na szczycie NATO w Hadze? Jakie znaczenie ma rozejm na Bliskim Wschodzie i czy Pekin gra już swoją globalną partię w zupełnie nowej lidze? – Jesteśmy w geostrategicznym przeciągu, a z każdego przeciągu wyłania się nowy ład – mówi prof. Bogdan Góralczyk, wybitny sinolog, politolog i hungarysta w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.
Dobiegła końca sądowa batalia między Tonino a Gianmarco Fabio Lamborghinimi, potomkami słynnego Ferrucia Lamborghiniego, twórcy marki włoskich supersamochodów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas