20 maja szefowa resortu kultury Hanna Wróblewska w liście skierowanym do dyrektorów muzeów, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, napisała m.in., że „prawo własności dóbr kultury stanowiących straty wojenne oraz dóbr kultury stanowiących majątek poniemiecki służy co do zasady Skarbowi Państwa”.
Czy to oznacza, że wszystkie dzieła sztuki odzyskane w wyniku działań restytucyjnych przez MKiDN będą przekazywane tylko do instytucji publicznych i pomijany będzie interes spadkobierców prywatnych?
Dwa lata temu po interwencji MKiDN do Polski wrócił z muzeum samorządowego w Pontevedrze w Hiszpanii dyptyk „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” z warsztatu Dierica Boutsa. Został on zrabowany podczas II wojny światowej.
Czytaj więcej
Dyptyk, złożony z obrazów „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”, został zarekwirowany przez nazistów w c...
Obrazy pochodziły z kolekcji Czartoryskich i przed wojną znajdowały się na zamku w Gołuchowie. Jesienią 1939 roku wraz z innymi skarbami Czartoryskich zostały ukryte w domu należącym do Marii Ludwiki Czartoryskiej przy ul. Kredytowej 12 w Warszawie. Niemcy je odnaleźli i przenieśli do budynku Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie zgromadzili zrabowane dzieła sztuki z różnych muzeów. Prawdopodobnie w czasie powstania warszawskiego obrazy zostały skradzione przez niemieckich żołnierzy i wywiezione z Polski.