Marek Kozubal

Marek Kozubal

Absolwent nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, dziennikarz

WOT będzie uczył wojowania leśników i kolejarzy

Wojska Obrony Terytorialnej organizują zajęcia wojskowe dla pracowników kluczowych dla bezpieczeństwa państwa instytucji, m.in. PKP i leśników.

Ministerstwo Obrony Narodowej intensywnie szuka rekrutów

MON zwiększa limity przyjęć na studia wojskowe oraz liczbę tworzonych klas mundurowych. Stawia na razie na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Sondaż: Polacy są gotowi wesprzeć Szwecję i Finlandię w przypadku rosyjskiego ataku

Nie mamy wątpliwości, że w przypadku agresji Rosji powinniśmy pomóc państwom skandynawskim, które chcą wstąpić do NATO.

Marek Kozubal: Rezerwa potraktowana przez MON po macoszemu

Żołnierz rezerwy aktywnej nie ma co liczyć na pieniądze za tzw. gotowość, jak jest w innych armiach. O niebo lepsze warunki resort obrony stworzył chociażby WOT.

Potrzebna pomoc dla ukraińskiego żołnierza

Podpułkownik Andrii Kachura na co dzień szkoli ukraińskich pilotów, którzy teraz walczą z rosyjską agresją. Obecnie leczy się w Polsce i potrzebuje wsparcia.

Służby nie czarno-białe

Tej książki raczej nie pochwali prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwszy określa oficerów PRL-owskiego wywiadu pachołkami ZSSR, a drugi sprawił, że obcięto im emerytury. Tymczasem to ci ludzie oraz dyplomaci odegrali w okresie transformacji kluczową rolę we wstąpieniu Polski do NATO i dzięki nim staliśmy się kluczowym sojusznikiem USA w regionie. O nich jest właśnie książka „Pozdrowienia z Warszawy".

Gdzie jest koniec Polski. Geoportal z błędami

Geoportal nie pokazuje rzeczywistego przebiegu granic państwowych, bo jest w nim wiele błędów. Teraz są one korygowane – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Do Polski wróci zaginiony prezent Napoleona - unikatowa strzelba myśliwska hrabiego Krasińskiego

Ministerstwo Kultury podpisało porozumienie z The Cleveland Museum of Art, dzięki czemu do Polski wróci zaginiona w czasie wojny strzelba z Muzeum Ordynacji Krasińskich.

Jak armia kusi ochotników do wstąpienia w jej szeregi

Osoba, która zdecyduje się na dobrowolną roczną służbę wojskową, nie zostanie w tym czasie zwolniona z pracy. Może liczyć też na preferencje przy zatrudnieniu w administracji.

Książeczki wojskowe pójdą do lamusa. Będzie nowy dokument

Armia planuje wymianę dokumentów żołnierskich. Papierowe legitymacje zastąpią zabezpieczone plastikowe karty.