Marek Kozubal

Marek Kozubal

Dziennikarz, dział krajowy

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. pracuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”. Publicysta, autor reportaży. Zajmuje się tematyką wojskową, bezpieczeństwem, historią i utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Jest współautorem trylogii historyczno-szpiegowskiej „Operacja Rafael”, „Operacja Singe”, „Operacja Retea”, napisanej wspólnie z Marcinem Falińskim, byłym oficerem Agencji Wywiadu. Powieści te osiągnęły status bestsellerów. „Operacja Retea” była nominowana w 2022 r. do nagrody „Złotego pocisku” w kategorii najlepsza powieść kryminalna roku 2021. W marcu 2023 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację o tematyce historycznej w ramach Nagrody im. Janusza Kurtyki organizowanej przez SDP. Nagrodzony został reportaż „Przerwany lot z Sofii” opublikowany w Plusie Minusie.

Marek Kozubal: Mobilizacja, jakby wróg był u naszych bram

Czekają nas lata przygotowań do wojny, aby uniknąć wojny – tak można skwitować wystąpienie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Rosja chce zmieniać granicę na Morzu Bałtyckim. O sprawę spytaliśmy MON

Ministerstwo Obrony Rosji przedstawiło 21 maja projekt dotycząc zmiany przebiegu granicy morskiej Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego. Do Ministerstwa Obrony Narodowej skierowaliśmy pytanie w tej sprawie.

Tarcza Wschód za miliardy. Założenia Narodowego Programu Odstraszania i Obrony

Budowa umocnień na granicy z Białorusią i Rosją nie może odbywać się za zamkniętymi drzwiami, ale z poszanowaniem środowiska i interesów lokalnych społeczności.

Jak Tarcza Wschód ma zatrzymać wroga? Fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią

Sztab Generalny WP ustali dokładne lokalizacje fortyfikacji, które powstaną na granicy z Rosją i Białorusią. Inwestycje mają ułatwić specjalne przepisy.

Powolna przeprowadzka Muzeum Wojska Polskiego

Rozpoczęło się przygotowanie do przenoszenia ciężkiej broni zgromadzonej przed Muzeum Wojska Polskiego na Cytadelę. Nie wiadomo jednak, kiedy muzeum wojska opuści gmach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Marek Kozubal: Białoruś widzi Szmydta jako dysydenta

Były sędzia Tomasz Szmydt ma powalczyć o polskie umysły. Tamtejsze władze i reżimowe media kreują go na dysydenta.

Sondaż: Czy odsyłać z Polski ukraińskich poborowych?

Ponad połowa Polaków uważa, że Polska powinna odsyłać Ukraińców w wieku poborowym do swojego kraju - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Wojska Obrony Terytorialnej znalazły karabin snajperski, który zgubiły

"Po intensywnych ćwiczeniach dzienno-nocnych stwierdzono zagubienie broni - karabinu BOR" - pisze w wydanym 13 maja oświadczeniu rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Robert Pękala. We wtorek po godzinie 12 pojawiła się informacja, że karabin został odnaleziony.

Stypendia pomostowe. Wsparcie dla zdolnych studentów

Stypendia pomostowe w wysokości 1000 zł miesięcznie będą wypłacane przez dziesięć miesięcy. Przyszli studenci mogą składać wnioski online na stronie www.stypendia-pomostowe.pl od 9 lipca do 20 sierpnia 2024 r.

Polski generał walczy o stanowisko w Unii Europejskiej

Polska zabiega o wybór generała Sławomira Wojciechowskiego na stanowisko przewodniczącego Komitetu Wojskowego UE.