Marek Kozubal

Marek Kozubal

Dziennikarz, dział krajowy

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2003 r. pracuje w dzienniku „Rzeczpospolita”. Wcześniej pracował w „Gazecie Wyborczej”. Publicysta, autor reportaży. Zajmuje się tematyką wojskową, bezpieczeństwem, historią i utraconymi przez Polskę w czasie II wojny światowej dziełami sztuki. Jest współautorem trylogii historyczno-szpiegowskiej „Operacja Rafael”, „Operacja Singe”, „Operacja Retea”, napisanej wspólnie z Marcinem Falińskim, byłym oficerem Agencji Wywiadu. Powieści te osiągnęły status bestsellerów. „Operacja Retea” była nominowana w 2022 r. do nagrody „Złotego pocisku” w kategorii najlepsza powieść kryminalna roku 2021. W marcu 2023 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszą publikację o tematyce historycznej w ramach Nagrody im. Janusza Kurtyki organizowanej przez SDP. Nagrodzony został reportaż „Przerwany lot z Sofii” opublikowany w Plusie Minusie.

W Polsce weteranami są jedynie powstańcy warszawscy i żołnierze AK

Nasi żołnierze zwolnieni ze służby jeszcze długo nie będą traktowani tak jak ich towarzysze broni zza oceanu.

Królewska kamienica we Lwowie zostanie odnowiona

Instytut Polonika przeprowadzi renowację renesansowej kamienicy w centrum Lwowa, która w przeszłości była rezydencją króla Jana III Sobieskiego.

SKW bierze pod lupę ludzi Błaszczaka. Prokurator bada też wniosek Giertycha

Służba Kontrwywiadu Wojskowego złożyła do prokuratury wniosek w sprawie ujawnienia przez byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka fragmentu planu Warta, teraz dodatkowo wzięła po lupę jego współpracowników. To nie jedyne zawiadomienie na Błaszczaka.

Dokumenty batalionu „Parasol” trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego

Raporty, rozkazy, plany akcji likwidacyjnych niemieckich oficerów stworzone przez batalion „Parasol” AK zostały przekazane do Muzeum Powstania Warszawskiego.

IPN likwiduje sowiecki pomnik. Prezes z problematyczną ochroną

Instytut Pamięci Narodowej usunął kolejny komunistyczny pomnik. Z tego powodu Rosja ściga prezesa IPN. Ten w czasie wyjazdów zagranicznych ma ochronę, której zasadność kwestionuje NIK.

Problemy z rekrutacją do uczelni wojskowych. MON walczy z wiecznymi studentami

Ministerstwo Obrony Narodowej chce ograniczyć możliwość wiecznego studiowania na uczelniach wojskowych podchorążych, ale mimowolnie utrudniło możliwość przeniesienia się na inną uczelnię wojskową po pierwszym roku studiów.

Oto kufer Else Ledermann. 80 lat temu zlikwidowano obóz na Majdanku

Podczas obchodów 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego KL Lublin na Majdanku będzie można obejrzeć dary, jakie w ostatnim czasie otrzymało tamtejsze muzeum. W tym wyjątkowy kufer.

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Jak wygląda tegoroczny program obchodów?

Na przełomie lipca i sierpnia złożymy hołd obrońcom stolicy. Z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowane zostaną uroczystości i koncerty.

Przez Warszawę przejdzie marsz pamięci

22 lipca przez centrum Warszawy przejdzie marsz poświęcony pamięci osób, których Niemcy wywieźli do Treblinki.

SKW składa zawiadomienie na byłego szefa MON

Służba Kontrwywiadu Wojskowego złożyła do prokuratury wniosek w sprawie ujawnienia przez byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka fragmentu planu operacyjnego Sił Zbrojnych.