Marek Kozubal

Marek Kozubal

Absolwent nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta, dziennikarz

Marek Kozubal: Rezerwa potraktowana przez MON po macoszemu

Żołnierz rezerwy aktywnej nie ma co liczyć na pieniądze za tzw. gotowość, jak jest w innych armiach. O niebo lepsze warunki resort obrony stworzył chociażby WOT.

Potrzebna pomoc dla ukraińskiego żołnierza

Podpułkownik Andrii Kachura na co dzień szkoli ukraińskich pilotów, którzy teraz walczą z rosyjską agresją. Obecnie leczy się w Polsce i potrzebuje wsparcia.

Służby nie czarno-białe

Tej książki raczej nie pochwali prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwszy określa oficerów PRL-owskiego wywiadu pachołkami ZSSR, a drugi sprawił, że obcięto im emerytury. Tymczasem to ci ludzie oraz dyplomaci odegrali w okresie transformacji kluczową rolę we wstąpieniu Polski do NATO i dzięki nim staliśmy się kluczowym sojusznikiem USA w regionie. O nich jest właśnie książka „Pozdrowienia z Warszawy".

Gdzie jest koniec Polski. Geoportal z błędami

Geoportal nie pokazuje rzeczywistego przebiegu granic państwowych, bo jest w nim wiele błędów. Teraz są one korygowane – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Do Polski wróci zaginiony prezent Napoleona - unikatowa strzelba myśliwska hrabiego Krasińskiego

Ministerstwo Kultury podpisało porozumienie z The Cleveland Museum of Art, dzięki czemu do Polski wróci zaginiona w czasie wojny strzelba z Muzeum Ordynacji Krasińskich.

Jak armia kusi ochotników do wstąpienia w jej szeregi

Osoba, która zdecyduje się na dobrowolną roczną służbę wojskową, nie zostanie w tym czasie zwolniona z pracy. Może liczyć też na preferencje przy zatrudnieniu w administracji.

Książeczki wojskowe pójdą do lamusa. Będzie nowy dokument

Armia planuje wymianę dokumentów żołnierskich. Papierowe legitymacje zastąpią zabezpieczone plastikowe karty.

Odwołany Główny Geodeta Kraju

Premier odwołał Waldemara Izdebskiego ze stanowiska Głównego Geodety Kraju. Niedawno „Rzeczpospolita” podała, że na prowadzonym przez ten urząd geoportalu ujawnione są dane wrażliwe dla bezpieczeństwa państwa.

Bezcenna żydowska kartoteka zabezpieczona

Kartoteka należąca do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi trafiła jako depozyt do Archiwum Państwowego w Łodzi. Cenne zbiory zostały uporządkowane, zeskanowane i zabezpieczone.

Defender-Europe 22. Amerykanie ćwiczą przerzut dywizji na flankę

Wojsko wybuduje most przez Wisłę, przez którą przeprawią się żołnierze biorący udział w największych w tym roku ćwiczeniach wojsk amerykańskich w Polsce: Defender – Europe 22.