Nieco ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców wydano w tym roku do końca kwietnia. To o 12, 5 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy w ciągu pierwszych czterech miesięcy do cudzoziemców trafiło prawie 118 tys. takich zezwoleń- wynika ze wstępnych danych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) udostępnionych serwisowi Monday News Polska.
Z danych, które „Rzeczpospolita:” uzyskała z MRPiPS wynika, że do końca maja liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców wzrosła do 127,7 tys. (ta nadal mniej niż przed rokiem)– przy czym resort zastrzega, że te wstępne wyniki mogą się jeszcze zmienić.
W pierwszych czterech miesiącach 2025 r. to obywatele Kolumbii dostali najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce
Nowy lider zezwoleń na pracę
Chociaż zarówno organizacje pracodawców, jak też agencje zatrudnienia ściągające cudzoziemców do pracy w Polsce mówią o bardzo dużym zapotrzebowaniu na pracowników z zagranicy – zwłaszcza w branżach i w miejscach, gdzie trudno o Polaków (np. w przetwórstwie mięsa czy ryb) – to faktem jest spadek popytu na pracę, który widać nie tylko w liczbie ofert pracy ale też w danych GUS. Według nich, na koniec 1 kwartału 2025 r. w Polsce było 101 tys. wolnych miejsc pracy, o 11 tys. mniej niż rok wcześniej.
Z danych MRPiPS na koniec kwietnia wynika, że przed spadkowym trendem w zezwoleniach na pracę (na który wpływa też zaostrzenie warunków uzyskania zezwoleń i wiz pracowniczych) bronią się Kolumbijczycy. W pierwszych czterech miesiącach 2025 r. to obywatele Kolumbii dostali najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce – 15,4 tys., czyli niewiele mniej niż w całym pierwszym półroczu 2024 r. (15,8 tys.).