Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Absolwentka Iberystyki na UW oraz dziennikarstwa tamże . Redaktor sekcji "Kariera i Biznes"

Gospodarka piątej fali. Biznes gotowy na kolejną odsłonę pandemii?

Biznes zapewnia, że jest gotowy na kolejną odsłonę pandemii. Ale od wiosny nie było aż tylu zakażeń.

Biznes mobilizuje się do walki z wirusem

Rozpędzająca się piąta fala pandemii nie wywołuje na razie paniki w firmach, choć na mocno wydrenowanym rynku pracy uzupełnienie tysięcy wakatów będzie teraz znacznie trudniejsze niż w 2020 r.

Globalna hossa na zielonym rynku pracy dociera także do Polski

W obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem powstaną na świecie miliony miejsc pracy. Tysiące z nich pojawią się w Polsce.

Pandemia osłabiła uczciwość firm

Chociaż niemal wszyscy pracownicy i menedżerowie w Polsce chcieliby, by ich firma mogła wykazać się etyką w biznesie, to co trzeci byłby gotów nagiąć te standardy dla własnych korzyści.

Walka z szarą strefą będzie trudniejsza

Po pandemii teraz to wysoka inflacja, w tym podwyżki cen energii, będzie wspierać gospodarkę cienia. Niewiele pomoże przewidziana w Polskim Ładzie obniżka klina podatkowego dla najmniej zarabiających i sankcje dla firm.

Pracodawcy muszą już otwierać się na juniorów

Problemy firm z niedoborem i rosnącymi kosztami specjalistów zwiększają możliwości pracy dla początkujących pracowników, choć nie w każdej branży.

Coraz mniej kobiet w zarządach polskich firm

Spełniły się obawy, że pandemia, m.in. przez wzrost obciążenia obowiązkami rodzinnymi, negatywnie odbije się na aktywności kobiet w biznesie.

Rekrutacyjna gorączka trwa i szybko nie minie. W 2022 może paść rekord

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby wakatów ogłoszonych w internecie. Największy od trzech lat wybór ofert mieli też bezrobotni w urzędach pracy. W 2022 r. może paść kolejny rekord.

Spółki giełdowe bardzo ostrożnie wymieniały prezesów

Pokryzysowe odbicie w gospodarce sprzyjało w 2021 r. stabilizacji na czele zarządów notowanych na GPW firm, choć nie brakowało głośnych odejść. Pełen wyzwań 2022 r. może przynieść więcej zmian.

Rośnie szczepionkowa determinacja firm na świecie. Również w Polsce

Podczas gdy polscy pracodawcy czekają na uregulowanie dostępu do informacji o szczepieniach, na świecie rośnie presja na obowiązkową ochronę pracowników.