Anita Błaszczak

Anita Błaszczak

Dziennikarka ekonomiczna

Absolwentka Iberystyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor sekcji "Kariera i Biznes".

Pozorny boom. Firmy chcą rekrutować, ale nie palą się do zwiększania zatrudnienia

Chociaż prawie dziewięciu na dziesięciu pracodawców będzie w II półroczu szukać pracowników, nie oznacza to dużo większej liczby nowych miejsc pracy.

Płace specjalistów rosną dużo wolniej niż płaca minimalna

O 8 proc. zwiększyły się w tym roku stawki oferowane profesjonalistom. W wielu branżach już nie jest łatwo o dwucyfrową podwyżkę przy zmianie pracy.

Fałszywe oferty pracy to już plaga. Sztuczna inteligencja wspiera oszustów

Osłabienie koniunktury na rynku pracy i nowe możliwości, jakie daje AI, sprzyjają internetowym oszustom. Oferty są niezwykle wiarygodne, a działania przestępców bardzo sprytne.

Rekrutacja coraz dłuższa i bardziej frustrująca dla kandydata

Już nie tylko obserwacje rekruterów, ale także badania potwierdzają, że szukanie pracy wymaga teraz więcej wysiłku niż przed dwoma laty.

Dyrektywa Women on Boards to także szansa dla biznesu

Już za niespełna dwa lata duże spółki notowane na warszawskiej giełdzie powinny spełniać wymagania unijnej dyrektywy, która ma zwiększyć różnorodność płci we władzach firm. Z korzyścią dla przedsiębiorstw i całej gospodarki.

Minister aktywów państwowych chce być liderem prokobiecych zmian w spółkach

Spółki Skarbu Państwa nadzorowane przez MAP mają się stać wzorem do naśladowania dla innych firm i z wyprzedzeniem zacząć wdrażać unijne regulacje dotyczące udziału kobiet we władzach.

Szklane sufity w dużych spółkach mają pęknąć. Za mało kobiet we władzach

Już tylko niespełna dwa lata dzielą nas od wejścia w życie unijnej dyrektywy, która wymusi zwiększenie udziału kobiet we władzach dużych spółek. Dla wielu z nich będzie to duże wyzwanie, w tym dla tych pod nadzorem Skarbu Państwa.

Jakich pracowników szukają pracodawcy? Ta grupa nie może narzekać na brak ofert

Lekarze i pielęgniarki są wśród niewielu grup zawodowych, które mają teraz większy wybór niż przed rokiem.

Przewodniczący EKES: Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego

Poprzednia Komisja Europejska przez większość swej kadencji ignorowała kwestię konkurencyjności Europy, przyjmując za pewnik, że firmy zawsze będą rozwijać się i przynosić zyski – mówi Stefano Mallia, przewodniczący Grupy Pracodawców EKES.

Najbardziej opłacalne studia straciły ostatnio część swojej przewagi

Kierunki związane z nowymi technologiami nadal dają najwyższe zarobki zaraz po dyplomie, jednak w badaniu ELA widać skutki spowolnienia w branży technologicznej.