Polskie partie licytują się na populizm

Swoją polityką transferów pieniężnych PiS zmusił Platformę do udziału w licytacji na obietnice socjalne i wyparcia się swojej neoliberalnej przeszłości. Pytanie jednak, co tu jest planem rządzenia, a co doraźnie rzucanym hasłem.

Węgry. Kleptokracja i egzystencjalny strach

System, zwany na zewnątrz „orbanizmem", z założenia ma być swoisty i wsobny, a przy tym hierarchiczny, a przede wszystkim wodzowski. Ukochany lud ma być prowadzony niczym stado, a przy tym zadowolony z tego stanu, bo zwolniony z odpowiedzialności.

Trela i Gogolewski. Śmierć dwóch Konradów

Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela: dwaj aktorzy naprawdę wielkiego formatu. Obaj dźwignęli polski romantyzm na wyżyny. I teraz obaj odeszli w roku ogłoszonym przez ministra kultury Rokiem Romantyzmu. Odeszli tego samego dnia 15 maja.

Zełenski: Ukraińcy czują wartość życia tak samo, jak inni Europejczycy

Sytuacja militarna nie zmieniła się dziś znacząco. Ale fakt, że jesteśmy w stanie powiedzieć to w 87. dniu wojny na pełną skalę przeciwko Rosji, jest dobrą wiadomością - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.

Medwedczuk za żołnierzy z Azowstalu? Rosyjski negocjator: Badamy możliwości

Jeden z rosyjskich negocjatorów w rozmowach z Ukrainą, Leonid Słucki, nie wykluczył, że Rosja będzie badać możliwość wymiany prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka na ukraińskich obrońców Azowstalu.

Kułeba: To Ukraina określi, kiedy i jak zakończy się wojna

Prezydent Zełenski powiedział jasno. Nie potrzebujemy niczyjej ziemi, ale nie zrezygnujemy z tego, co nasze - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Cywilizacja

"Mariupol 2": odgłosy tragedii na Croisette