VAT w dół, ale wzrostu cen nie da się powstrzymać. Wrócą kartki z PRL?

Rząd chciałby, by to sklepy tłumiły inflację. Mimo gróźb plan nie ma szans, koszty wzrosły za mocno. Od 1 lutego VAT na produkty spożywcze, opodatkowane dotąd na 5 proc., spadnie do zera. Nie zmieni się zaś w przypadku tych ze stawką 23 proc. Choć obniżka dotyczy największej grupy produktów, jej skutek będzie widać najwyżej przez chwilę, a wzrostu cen nie da się powstrzymać – przekonują handlowcy.

Z rozporządzenia do ustawy. Skarbówka naprawia przepisy o rozliczaniu pensji

Nie będzie już wątpliwości, że księgowi muszą liczyć pensje dwa razy: według starych i nowych zasad. Jest reakcja Ministerstwa Finansów na zarzuty niekonstytucyjności przepisów w sprawie rozliczania pracowniczych wynagrodzeń. Zasady obliczania zaliczek na PIT przenosi z rozporządzenia do ustawy.

Ukraina to będzie dla Rosji druga Czeczenia

Amerykanie chcą wzmocnić swoją obecność wojskową na flance wschodniej NATO, choć Putin domaga się czegoś dokładnie odwrotnego.

Deweloperzy będą działać na dwa fronty. Fundusze kupują więcej mieszkań

Udział transakcji z funduszami z rynku najmu miał bardzo mocny wpływ na wynik sprzedaży mieszkań w 2021 r. I taka sytuacja utrzyma się w najbliższych latach.

Polityczne haki za podsłuchy: Komisja śledcza zajęłaby się nie tylko Pegasusem

Jeśli powstanie komisja, zbada nie tylko Pegasusa. PiS wyciągnie, że za rządu PO-PSL dochodziło do inwigilacji, chociaż winnych nie znaleziono.

Nowy podatek minimalny pogrąży szpitale w Polsce

Lecznice będące spółkami i wykazujące straty zapłacą minimalny CIT, z którego rząd zwolnił np. spółki energetyczne.

AUTOPROMOCJA
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Wykorzystaj wszystkie ulgi i odliczenia!

Pobierz za darmo