Petr Fiala. Od betoniarza do premiera Czech

Profesor politologii, katolik z żydowskimi korzeniami, liberalny konserwatysta, któremu bliżej do Berlina niż do Warszawy. Petr Fiala, nowy premier Republiki Czeskiej, wydaje się być stworzony do polityki.

Dulkiewicz: Krok po kroku odbiera się samorządom pieniądze

Nie ma bardziej antysamorządowego, czyli działającego przeciwko obywatelom lokalnych wspólnot, rządu niż rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Bomba atomowa, majtki i whisky, czyli co wyciekło armii

Prawdopodobnie bazę danych logistyków wyniósł na zewnątrz pracownik wojska.

Kaczyński: Podnoszenie ręki na Kościół to także podnoszenie ręki na Polskę

- Następcy IV Departamentu MSW, czyli tego, który walczył z Kościołem, z polskością, ciągle żyją - przeszli do następnych pokoleń - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wystąpił w Starachowicach po mszy świętej w intencji swej matki. Wystąpienie wicepremiera przerywały nieprzychylne mu okrzyki.

Terlecki: Długo prowadziliśmy politykę ustępstw, staraliśmy się z Brukselą dogadać

- Jeżeli okaże się, że członkostwo w UE Polsce szkodzi, to tę sprawę trzeba będzie bardzo jasno i bardzo mocno stawiać na forum instytucji unijnych, łącznie z decyzjami w rodzaju weta w rozmaitych kwestiach, które dla UE są ważne - zapowiada Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu PiS.

Tylko w "Rz"
Publicystyka

Patrice Schneider: „Rzeczpospolita” mogła trafić w ręce państwa

W Europie Środkowej coraz większe wzięcie ma model kontroli mediów, jaki powstał z inicjatywy Viktora Orbána na Węgrzech. Kontrola jest tu bardziej w cenie niż wiarygodność. (...) Nasz model zakłada utrzymanie niezależności redakcyjnej przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji mediów w erze cyfrowej i poprawie ich rentowności – mówi Patrice Schneider, sekretarz wehikułu finansowego Pluralis, który przejął 40 proc. udziałów w Gremi Media.

AUTOPROMOCJA
TYDZIEŃ Z POLSKIM ŁADEM

Od poniedziałku w „Rzeczpospolitej”:

  • • komu może się opłacać ryczałt ewidencjonowany
  • ulga dla klasy średniej – korzystać z niej czy nie
  • PIT-2 – kto powinien składać
  • umowy zlecenia i o dzieło – kto straci, a kto zyska