Swoją polityką transferów pieniężnych PiS zmusił Platformę do udziału w licytacji na obietnice socjalne i wyparcia się swojej neoliberalnej przeszłości. Pytanie jednak, co tu jest planem rządzenia, a co doraźnie rzucanym hasłem.
System, zwany na zewnątrz „orbanizmem", z założenia ma być swoisty i wsobny, a przy tym hierarchiczny, a przede wszystkim wodzowski. Ukochany lud ma być prowadzony niczym stado, a przy tym zadowolony z tego stanu, bo zwolniony z odpowiedzialności.
Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela: dwaj aktorzy naprawdę wielkiego formatu. Obaj dźwignęli polski romantyzm na wyżyny. I teraz obaj odeszli w roku ogłoszonym przez ministra kultury Rokiem Romantyzmu. Odeszli tego samego dnia 15 maja.
Siły rosyjskie muszą opuścić Ukrainę, a potem możliwe będzie wznowienie procesu pokojowego- powiedział stanowczo doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.
Jeden z rosyjskich negocjatorów w rozmowach z Ukrainą, Leonid Słucki, nie wykluczył, że Rosja będzie badać możliwość wymiany prorosyjskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka na ukraińskich obrońców Azowstalu.
Prezydent Zełenski powiedział jasno. Nie potrzebujemy niczyjej ziemi, ale nie zrezygnujemy z tego, co nasze - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Uchodźcy z Ukrainy nie rozwiążą naszych problemów z demografią. Tylko po to, by utrzymać obecny wskaźnik osób w wieku produkcyjnym, musiałoby ich przybywać ćwierć miliona rocznie do końca dekady.
Nadrenia Północna-Westfalia zmaga się ze skutkami nawałnic, jakie przeszły przez Niemcy w nocy z piątku na sobotę. Huragany wyrwały drzewa i zrywały dachy. Co najmniej 40 osób zostało rannych. Jedna osoba zginęła.
Obwód kaliningradzki – rosyjska wyspa w Unii Europejskiej, granicząca z Polską i Litwą – wciąż otrzymuje komponenty do przemysłu motoryzacyjnego i towary spożywcze z terenu Unii. Nie może natomiast nic wysłać za granicę. Rosjanie winią Polaków, a chwalą Niemców.
Reforma Zbigniewa Ziobry nie przyspieszyła pracy sądów – wynika z danych Komisji Europejskiej.
Wysoki, przystojny, z lekką zapuszczoną brodą. W Cambridge zrobił doktorat z antropologii społecznej, wykładał na uniwersytecie w Wilnie. I kręcił filmy dokumentalne. W 2016 roku litewski reżyser Mantas Kvedaravicius pojechał do obwodu donieckiego, by dokumentować toczącą się tam wojnę. Zrealizował wówczas „Mariupol” - opowieść o półmilionowym mieście dotkniętym tragedią wojny. W 2022 roku wrócił do Ukrainy, do ludzi, których znał, z którymi przez kilka lat utrzymywał kontakt. Zginął na początku kwietnia od rosyjskiej kuli, w czasie ewakuacji z Mariupola. Miał 45 lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas