„Cieszą się zapewne ci hierarchowie, którzy uważają, że problemu pedofilii wśród księży nie ma”

„Żaden sąd, żadna prokuratura ani też państwowa komisja ds. pedofilii nie dostaną od biskupów dokumentów zakończonych już postępowań kanonicznych wobec księży oskarżanych o seksualne wykorzystywanie małoletnich. Nie przekażą ich, bo zabrania tego Watykan” – mówi Tomasz Krzyżak, redaktor w „Rzeczpospolitej”.

Chrabota: Chronić polskich wydawców i twórców

W czwartek 20 stycznia Parlament Europejski głosuje w sprawie DSA, czyli aktu o usługach cyfrowych. To ważna regulacja, bowiem uporządkuje na dekady sferę internetu, nowelizując tym samym ponad 20-letnią dyrektywę o handlu elektronicznym.

Administracja publiczna przejdzie na pracę zdalną

- Mamy 30 586 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla porównania, przed rokiem 19 stycznia (był to wtorek) resort informował o 4 835 przypadkach koronawirusa.

Blinken w Kijowie: Ukraina musi przygotować się na ciężkie dni

- Rosja zgromadziła 100 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą i wkrótce ta liczba może zostać podwojona. Prezydent Biden poprosił mnie o przybycie tutaj, aby podkreślić nasze niezłomne zaangażowanie w suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - mówił w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Morawiecki o Nord Stream 2: Wzywamy Niemcy do oprzytomnienia

- Nie może być czegoś takiego jak ustępstwa ze strony NATO wobec gróźb, wobec szantażu stosowanego przez Rosję. Nasze stanowisko jest jednoznaczne - nie zgadzamy się na żadne szantaże, w tym także na szantaż gazowy, który wystąpił wraz z budową Nord Stream 2 - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

NIK nałożył karę pieniężną na marszałek Sejmu Elżbietę Witek

Na marszałek Sejmu Najwyższa Izba Kontroli nałożyła karę pieniężną za to, że Elżbieta Witek nie stawiła się na wezwanie NIK w związku z kontrolą dotyczącą programu Polskie Szwalnie. - Nie otrzymałam żadnego zaproszenia, to próba zastraszenia marszałka - skomentowała Witek.

Brzoska, Miłek, Pawiński, a także Hajdarowicz. Liderzy polskiego biznesu w 2021 r.

„Wszyscy pokazali, że potrafią działać z rozmachem” – czytamy we wstępie do rankingu „Liderzy Biznesu 2021”. Na pierwszym miejscu znalazł się Rafał Brzoska, twórca InPostu. Grzegorz Hajdarowicz, główny inwestor i Przewodniczący Rady Nadzorczej Gremi Media SA zajął 17 pozycję w zestawieniu. Wyboru dokonało jury złożone z 16 bankierów inwestycyjnych i doradców biznesowych.

AUTOPROMOCJA
TYDZIEŃ Z POLSKIM ŁADEM

W tym tygodniu w „Rzeczpospolitej”:

• komu może się opłacać ryczałt ewidencjonowany
ulga dla klasy średniej – korzystać z niej czy nie
PIT-2 – kto powinien składać
umowy zlecenia i o dzieło – kto straci, a kto zyska

CZYTAJ WIĘCEJ