Piąta fala uderzy w gospodarkę. Firmy szykują się na obostrzenia

Biznes zapewnia, że jest gotowy na kolejną odsłonę pandemii. Ale od wiosny nie było aż tylu zakażeń. Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, obserwuje, że zakłady zaostrzają procedury antycovidowe. Coraz częściej zdarzają się też, głównie z firm produkcyjnych, zamówienia składane ad hoc, np. na 20–30 pracowników. Może to wskazywać na pilną potrzebę wypełnienia wakatów.

Tylko w "Rz"
Inne służby

Pegasus. Służby są bezkarne w stosowaniu podsłuchów w Polsce

Niemal w każdej sprawie można prowadzić inwigilację. Nikt tego nie kontroluje – wynika z analizy „Rzeczpospolitej". Okazuje się, że zgodę na kontrolę operacyjną wydają sędziowie wydziałów karnych, w przypadku CBA i Agencji Wywiadu tylko Sąd Okręgowy w Warszawie. Całość dokumentacji wraca z sądów do służb. Sąd już później nie dostaje informacji o efektach kontroli operacyjnej. Co to oznacza? Że służby są bezkarne w stosowaniu podsłuchów i mogą ich nagminnie nadużywać.

Rząd wraca do pomysłu pełnego oskładkowania zleceń

Dorabiający na kilku kontraktach zarobią mniej, bo dopłacą nawet 4 mld zł za lepszą ochronę w ZUS.

Europa porządkuje internet. Pierwszy taki projekt na świecie

Parlament Europejski ma w czwartek przyjąć akt o usługach internetowych. UE będzie pierwszym obszarem, który ureguluje działalność internetowych gigantów.

Konflikt Rosji z Ukrainą: Ostatnia szansa na pokój

Blinken leci w piątek do Genewy na spotkanie z Ławrowem. Jeśli zakończy się ono porażką, nie widać, co miałoby zapobiec wojnie.

Polski Ład "miał pomóc, a stał się koszmarem". Da się go zatrzymać?

Można tak zmienić przepisy, by zachować korzystne dla podatników zmiany, a negatywne przynajmniej odsunąć w czasie. Potrzeba tylko woli politycznej.

AUTOPROMOCJA
TYDZIEŃ Z POLSKIM ŁADEM

W tym tygodniu w „Rzeczpospolitej”:

• komu może się opłacać ryczałt ewidencjonowany
ulga dla klasy średniej – korzystać z niej czy nie
PIT-2 – kto powinien składać
umowy zlecenia i o dzieło – kto straci, a kto zyska

CZYTAJ WIĘCEJ