Sienkiewicz pozwany przez KGP. Adwokat: określona wypowiedź oznacza pozew

Jeśli ktoś publicznie kwalifikuje jakieś zdarzenie jako zabójstwo, to musi liczyć się z reakcja prawną – mówi Dariusz Pluta, adwokat zajmujący się dobrami osobistymi.

Nowy RPO pisze do przewodniczącego KRRiT ws. koncesji TVN24: zwłoka niezrozumiała

- Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT – napisał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek do przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich: co powinien zrobić rzecznik ws. ustawy medialnej, Michał Wykurz, doradca podatkowy o bezpieczeństwie online

W Polsce nie mamy rzetelnych mediów publicznych - mówił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który 15 lipca żegna się z urzędem. Pytany o to, co rzecznik powinien zrobić w sprawie projektu nowelizacji ustawy medialnej, nazywanej „lex TVN” wyjaśnił: „rola rzecznika jest taka, jak to mówi prof. Ewa Łętowska, że ma być jak ten kot, czyli ma chodzić i miauczeć. Jestem na tym etapie, że miauczę poprzez wydanie opinii, poprzez udzielenie kilku wywiadów i jednoznaczne stanowisko. Moja rola jest taka, żeby nazywać rzeczy po imieniu i żeby porównywać to do sytuacji, która ma już miejsce na Węgrzech, gdzie wolnych mediów prawie już nie ma. W drugiej części programu Anny Wojdy Michał Wykurz, doradca podatkowy z SENDERO Tax&Legal mówił o tym, że państwo stara się przerzucić na obywateli jeden ze swoich obowiązków, czyli zapewnienie bezpieczeństwa online. Przedsiębiorcy, którzy chcą wrzucić w koszty stratę poniesioną na skutek cyberataku nie żądają przecież pełnej refundacji, proszą o niewielką pomoc i zrozumienie.

Prasa w 1920 roku: redaktorowi naczelnemu nie wolno opuszczać kraju

W 1920 roku prasa cieszyła się wolnością, choć treść komunikatów wojennych już nie do końca odzwierciedlała trudną rzeczywistość.

TSUE: wydawca gazety nie odpowiada za skutki nieprawidłowej porady zdrowotnej

Zamieszczony w wydrukowanej gazecie artykuł zawierający nieprawidłową poradę zdrowotną dotyczącą stosowania rośliny, zastosowanie się do której to porady przez czytelnika doprowadziło do powstania uszczerbku na jego zdrowiu, nie stanowi produktu wadliwego w rozumieniu prawa Unii - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Rada Etyki Mediów o nazwaniu PiS "zorganizowaną grupą przestępczą"

Nazwanie członków Prawa i Sprawiedliwości „zorganizowaną grupą przestępczą” nie narusza zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów - uznała Rada Etyki Mediów.

Wojciech Krok o podatku reklamowym: Tępić nałóg, a nie prasę

Zamiast nowej daniny od mediów lepsza byłaby akcyza od suplementów diety – mówi Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy.

Kopiowanie treści ma być wynagradzane

Uczciwa zapłata dla prasy za wykorzystanie treści przez Microsoft – taki ma być efekt podjętej współpracy stron.

Palestra śląska murem za mediami

Proponowane rozwiązania tzw. podatku od reklam nie powinny zostać przyjęte – pisze prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.

Drugi podatek od wpływów z reklam

Media zapłacą daninę od przychodów, chociaż mają już CIT od dochodów. A podwójne opodatkowanie jest bezprawne.

Projekt nowego podatku dla mediów wbrew logice i systemowi prawnemu

Nowa danina dla mediów to kara za legalny biznes, podwójne opodatkowanie tych samych czynności i potencjalne naruszenie reguł pomocy publicznej.

Oświadczenie RPO dotyczące nowego podatku od reklam

10 lutego 2021 r. odbył się protest niezależnych mediów w związku z planowanym wprowadzeniem nowego podatku. Zdecydowana większość programów telewizyjnych, portali internetowych i stacji radiowych była niedostępna. Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował oświadczenie dotyczące nowego podatku od reklam.

Pozew "Łucznika": sąd może badać karabin ale też intencje dziennikarzy

- Poza prawdą i starannością dziennikarzy sąd będzie badał cel publikacji, czy chodziło o ważny interes np. ukazanie wad broni, czy próbę zaszkodzenia fabryce - mówi Krzysztof Czyżewski, adwokat zajmujący się sprawami o ochronę dóbr osobistych, renomy.

Redaktor Michał Majewski prawomocnie skazany ws. akcji ABW w redakcji "Wprost"

Michał Majewski, były wicenaczelny tygodnika „Wprost", jest prawomocnie skazany na 18 tys. zł grzywny za to, że w 2014 r. utrudniał ABW przejęcie laptopa Sylwestra Latkowskiego, na którym miały być nagrania z tzw. afery podsłuchowej.

Izba Wydawców Prasy wydała stanowisko w związku z działaniami PKN ORLEN S.A. na rynku prasy

Przejęcie przez PKN ORLEN tytułów prasy regionalnej i lokalnej, drukarni i licznych portali internetowych (czyli także danych użytkowników) budzi poważne zaniepokojenie wydawców prasy - czytamy w wydanym we wtorek stanowisku Izby Wydawców Prasy.

Sąd: PiS ma przyznać, że bezprawnie wykorzystało wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz i zapłacić 10 tys. zł

Partia Prawo i Sprawiedliwość ma przyznać, że bezprawnie wykorzystało wizerunek dziennikarki Justyny Śliwowskiej-Mróz w antyuchodźczym spocie.

Wolność prasy i innych środków społecznego przekazu

Jak ustrojodawca przewidział w art. 14 konstytucji, Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.

Dziennikarka Radia Rzeszów wygrała w sądzie z pracodawcą

Sąd Okręgowy w Rzeszowie oddalił apelację Polskiego Radia Rzeszów i utrzymał w mocy wyrok zgodnie, z którym redaktor ma zostać przywrócona do pracy na antenie rozgłośni i otrzymać wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, od czerwca 2019 r.