Paweł Zieliński: Sprostowanie prasowe - kluczowy wyrok SN

Twierdzenia, które nie zostały przez redaktora naczelnego wyrażone na etapie przedsądowym sprawy o sprostowanie, nie mogą być podnoszone w procesie.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Gdy inne dobro jest ważniejsze niż news

Ujawniono informacje objęte tajemnicą i ujawniający powinien odpowiedzieć za jej naruszenie. By tak się jednak stało, trzeba jeszcze ustalić szereg okoliczności.

Jerzy Daniluk: „Przełomowe” orzeczenie SN oparte na tytułach prasowych(2)

Podważanie w procesie kasacyjnym ocen pracy sędziów wizytatorów jest niedopuszczalne.

TSUE orzekł, kiedy dziennikarz może ujawnić poufne informacje o spółce giełdowej

Dziennikarze ekonomiczni mogą w niektórych przypadkach udostępniać informacje poufne - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok dotyczył głośnej sprawy Geoffa Fostera, którego regulator giełdy we Francji ukarał grzywną 40 tys. euro za rzekome przekazywanie swoim kontaktom poufnych informacji na temat plotek rynkowych.

Beata Baran: Demaskator współpracujący z prasą, bez nowej ochrony

Demaskator ujawniający w mediach nieprawidłowości będzie mógł liczyć wyłącznie na tajemnicę dziennikarską.

Sąd Najwyższy upraszcza sprostowania prasowe

Wystarczy podpis pełnomocnika osoby zainteresowanej sprostowaniem materiału prasowego.

Hejt w internecie: Wydawcy mediów nie chcą powrotu cenzury

Pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości na walkę z hejtem w serwisach społecznościowych grożą cenzurą – piszą do MS Izba Wydawców Prasy, Repropol i Polska Izba Książki.

Autoryzacja a identyczność wypowiedzi

Mogłoby się wydawać, że o autoryzacji w prawie prasowym powiedziano już wszystko lub prawie wszystko.

Sienkiewicz pozwany przez KGP. Adwokat: określona wypowiedź oznacza pozew

Jeśli ktoś publicznie kwalifikuje jakieś zdarzenie jako zabójstwo, to musi liczyć się z reakcja prawną – mówi Dariusz Pluta, adwokat zajmujący się dobrami osobistymi.

Nowy RPO pisze do przewodniczącego KRRiT ws. koncesji TVN24: zwłoka niezrozumiała

- Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT – napisał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek do przewodniczącego Rady Witolda Kołodziejskiego.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich: co powinien zrobić rzecznik ws. ustawy medialnej, Michał Wykurz, doradca podatkowy o bezpieczeństwie online

W Polsce nie mamy rzetelnych mediów publicznych - mówił Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który 15 lipca żegna się z urzędem. Pytany o to, co rzecznik powinien zrobić w sprawie projektu nowelizacji ustawy medialnej, nazywanej „lex TVN” wyjaśnił: „rola rzecznika jest taka, jak to mówi prof. Ewa Łętowska, że ma być jak ten kot, czyli ma chodzić i miauczeć. Jestem na tym etapie, że miauczę poprzez wydanie opinii, poprzez udzielenie kilku wywiadów i jednoznaczne stanowisko. Moja rola jest taka, żeby nazywać rzeczy po imieniu i żeby porównywać to do sytuacji, która ma już miejsce na Węgrzech, gdzie wolnych mediów prawie już nie ma. W drugiej części programu Anny Wojdy Michał Wykurz, doradca podatkowy z SENDERO Tax&Legal mówił o tym, że państwo stara się przerzucić na obywateli jeden ze swoich obowiązków, czyli zapewnienie bezpieczeństwa online. Przedsiębiorcy, którzy chcą wrzucić w koszty stratę poniesioną na skutek cyberataku nie żądają przecież pełnej refundacji, proszą o niewielką pomoc i zrozumienie.

Prasa w 1920 roku: redaktorowi naczelnemu nie wolno opuszczać kraju

W 1920 roku prasa cieszyła się wolnością, choć treść komunikatów wojennych już nie do końca odzwierciedlała trudną rzeczywistość.

TSUE: wydawca gazety nie odpowiada za skutki nieprawidłowej porady zdrowotnej

Zamieszczony w wydrukowanej gazecie artykuł zawierający nieprawidłową poradę zdrowotną dotyczącą stosowania rośliny, zastosowanie się do której to porady przez czytelnika doprowadziło do powstania uszczerbku na jego zdrowiu, nie stanowi produktu wadliwego w rozumieniu prawa Unii - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Rada Etyki Mediów o nazwaniu PiS "zorganizowaną grupą przestępczą"

Nazwanie członków Prawa i Sprawiedliwości „zorganizowaną grupą przestępczą” nie narusza zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów - uznała Rada Etyki Mediów.

Wojciech Krok o podatku reklamowym: Tępić nałóg, a nie prasę

Zamiast nowej daniny od mediów lepsza byłaby akcyza od suplementów diety – mówi Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy.

Kopiowanie treści ma być wynagradzane

Uczciwa zapłata dla prasy za wykorzystanie treści przez Microsoft – taki ma być efekt podjętej współpracy stron.

Palestra śląska murem za mediami

Proponowane rozwiązania tzw. podatku od reklam nie powinny zostać przyjęte – pisze prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach.

Drugi podatek od wpływów z reklam

Media zapłacą daninę od przychodów, chociaż mają już CIT od dochodów. A podwójne opodatkowanie jest bezprawne.