Obowiązkiem rodzica, z którym dziecko mieszka, jest zadbanie o dobre relacje i więź dzieci z rodzicem, z którym nie mieszkają. Wikłanie dzieci w konflikt okołorozwodowy jest działaniem szkodliwym i niezgodnym z dobrem dzieci. Dlatego przyzwalanie na niechęć do drugiego rodzica powinno być zagrożone karą pieniężną. Tak jak rodzic nakazuje dziecku mycie zębów, jedzenie, odrobienie lekcji i pójście do szkoły, tak samo powinien zadbać o poprawne relacje z drugim rodzicem. Narzędzi jest szereg: tłumaczenie, dlaczego ważne są te kontakty, terapia więzi i wsparcie psychologiczne. Niestety, nazbyt często dzieci są wciągane w rozwód skonfliktowanych rodziców, mimo że powszechna powinna być wiedza, że nie należy tego robić, ze względu na dobro właśnie młodych ludzi.
Czytaj więcej
Nałożenie na rodzica obowiązku zapłaty drugiemu rodzicowi określonej kwoty za utrudnianie kontakt...
Ojciec chciał od matki 1000 zł za utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Kwestia, którą zajmie się Sąd Najwyższy wynikła ze sprawy, w której ojciec dwóch niepełnoletnich dziewczynek wystąpił do sądu rodzinnego o zagrożenie ich matce, która ma po rozwodzie przyznaną pieczę nad nimi, nakazaniem matce zapłaty na jego rzecz 1000 zł za każde naruszenie tych obowiązków.
Czytaj więcej
Trójka sędziów SN skierowała do szerszego składu pytanie, czy więź uczuciowa członka rodziny, np....
Ojciec ma zasądzone prawo do kontaktów z córkami na terenie poradni psychologiczno-poradniczej w obecności jej pracownika, ale bez ich matki, która jest zobowiązana do przygotowania córek do kontaktów oraz stawienia się z nimi na kontakty w ustalonych terminach. Ojciec ma zaś punktualnie przychodzić na spotkania lub informować matkę o niemożliwości stawienia się co najmniej dzień przed planowanym kontaktem.