05:59
05.03.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 10
02:15
05.03.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

02:10
05.03.2022

Ukraiński Sztab Generalny informuje o przebiegu działań wojennych

Grupa broniąca Kijowa odpiera ataki wroga - przekazano.

Czytaj więcej

Sztab Generalny Ukrainy: Wojska rosyjskie próbują okrążyć Kijów i Charków
01:52
05.03.2022

Ukraiński premier prosi o zespoły pokojowe w elektrowniach jądrowych

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wezwał Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA) i Unię Europejską do wysłania zespołów pokojowych do wszystkich pięciu ukraińskich elektrowni atomowych. - Promieniowanie nie zna granic - powiedział, podkreślając, że ostrzał elektrowni atomowej to kwestia bezpieczeństwa całego świata. 

01:45
05.03.2022

Prezes Aerofłotu jednak zostaje

Szef Aerofłotu Michaił Połubojarinow przebywa w Moskwie i wykonuje obowiązki służbowe - poinformował rosyjski przewoźnik. Wcześniej agencja TASS, powołując się na anonimowe źródło w Ministerstwie Transportu, ogłosiła rezygnację Połubojarinowa ze stanowiska.

01:36
05.03.2022

Powołano Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie

Zadaniem jednostki będzie gromadzenie i utrwalanie dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy, a zwłaszcza zbieranie i rejestrowanie relacji świadków.

Czytaj więcej

Instytut Pileckiego dokumentuje zbrodnie rosyjskie
01:34
05.03.2022

„Rosjanie pogwałcili jakikolwiek zdrowy rozsądek” w Enerhodarze

Na facebookowej stronie Napromieniowani.pl opublikowany został film, przedstawiający jeden z korytarzy wewnątrz Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która wczoraj w godzinach nocnych została ostrzelana przez rosyjskich żołnierzy. Autorzy strony ustalili, że korytarz ten „nie znajduje się ani w ostrzelanym budynku, ani nawet nie jest blisko niego - jest 340 metrów dalej”, dodając, że „ten korytarz znajduje się już centralnie w zamkniętej części elektrowni”.

„Rzuca to nowe światło na sposób, w jaki Rosjanie zdobywali obiekt i widać, jak blisko było budynku reaktora. Oczywiście, energobloki zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby wytrzymać nawet uderzenie samolotu, jednak szokujący jest sam fakt, że Rosjanie pogwałcili jakikolwiek zdrowy rozsądek” - czytamy we wpisie.

01:30
05.03.2022

Duda do Zełenskiego: Rodziny waszych żołnierzy są u nas bezpieczne

O swojej wieczornej rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim prezydent Andrzej Duda poinformował na Twitterze.

01:12
05.03.2022

Ekipa Sky News wpadła w zasadzkę pod Kijowem. Jedna osoba ranna

W poniedziałek w okolicy Kijowa rosyjscy żołnierze zaatakowali ekipę telewizyjną Sky News. Główny korespondent stacji Stuart Ramsay został ranny. Operator Richie Mockler zdołał sfilmować zdarzenie, mimo że był pod ciężkim ostrzałem. O zdarzeniu stacja poinformowała w piątek wieczorem, gdy dziennikarze byli już bezpieczni, w Wielkiej Brytanii.

01:00
05.03.2022

Samsung Electronics zawiesza dostawy do Rosji

Firma ogłosiła, że decyzja ma związek "z bieżącymi wydarzeniami geopolitycznymi" i że będzie monitorować sytuację, by decydować o kolejnych krokach. Agencja Reutera podaje, że koncern jest liderem na rynku telefonów komórkowych w Rosji, przed Xiaomi i Apple.

00:49
05.03.2022

Koncerny odchodzą z Rosji

Zawieszenie działalności, zamrożenie produkcji, wstrzymanie dostaw, zerwanie współpracy - takie decyzje wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę podejmują firmy z całego świata.

Czytaj więcej

Te koncerny pożegnały Rosję. Ogromna skala
00:37
05.03.2022

Prezes Aerofłotu zrezygnował ze stanowiska

Michaił Połubojarinow zrezygnował z funkcji prezesa Aerofłotu, a na jego miejsce rozważany jest Siergiej Aleksandrowski, prezes linii lotniczych Rossija z Petersburga - podaje nieoficjalnie agencja TASS. W piątek Sabre, firma IT, dzięki której można zarezerwować bilety lotnicze, odcięła Aerofłot od systemu rezerwacyjnego. Wcześniej linie te zostały wyrzucone z systemu rezerwacyjnego Amadeus.

Aeroflot znajduje się w fatalnej sytuacji, bo po wprowadzeniu sankcji najbardziej dochodowe rynki zagraniczne są dla niego zamknięte, nie otrzyma subsydiów z opłat zagranicznych przewoźników za przeloty nad Syberią, nie kupi części zamiennych do Boeingów i Airbusów.

Czytaj więcej

Aeroflot wyrzucony z systemów rezerwacyjnych
00:26
05.03.2022

Odezwa Wałęsy do narodu ukraińskiego. "To od was zależą losy świata"

- Zgłaszam się do was z prośbą, abyście obronili świat. Zrobię wszystko, jako też rewolucjonista, aby was w tej walce wspierać - powiedział były prezydent w odezwie do Ukraińców.

Czytaj więcej

Lech Wałęsa w odezwie do Ukraińców: Proszę, abyście obronili świat
00:24
05.03.2022

Od początku wojny obrona powietrzna Ukrainy zniszczyła co najmniej 39 rosyjskich samolotów i 40 śmigłowców

Poinformowało o tym w mediach społecznościowych dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych. 4 marca rosyjskie lotnictwo miało stracić trzy szturmowce Su-25 - dwa w obwodzie czernihowskim i jeden w pobliżu Wołnowachy (obwód doniecki). Ponadto, według ukraińskiego dowództwa, w swój ostatni lot wyruszyły w piątek jeszcze trzy śmigłowce wojsk rosyjskich.

00:02
05.03.2022

Rosja chce walczyć ze spekulantami. Będzie reglamentacja?

Rosyjskie sieci handlowe będą mogły ograniczyć możliwość nabywania „produktów ważnych społecznie” przez jedną osobę. Ministerstwa „poparły inicjatywę organizacji handlowych”.

Czytaj więcej

Sieci handlowe w Rosji chcą wprowadzić limit zakupów na jedną osobę w przypadku podstawowych produktów
00:01
05.03.2022

Ambasada Ukrainy zaprasza amerykańskich senatorów na rozmowę z Zełenskim

Senatorowie USA zostali przez ambasadę Ukrainy w Waszyngtonie zaproszeni do odbycia wideokonferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - informują NBC News i CNN, powołując się na swe źródła.

23:54
04.03.2022

Daniłow: Od początku wojny ponad 840 dzieci odniosło rany

Od rozpoczęcia przez wojska rosyjskie inwazji na Ukrainę w wyniku działań wojennych rany odniosło ponad 840 dzieci - oświadczył Ołeksiej Daniłow sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), cytowany przez portal Suspilne.

23:23
04.03.2022

CNN przestaje nadawać w Rosji

Amerykańska telewizja CNN przestanie nadawać w Rosji - podają dziennikarze stacji, powołując się na jej rzecznika. "CNN przestanie nadawać w Rosji, będzie nadal oceniać sytuację i określać kolejne kroki w miarę jej rozwoju" – czytamy. Nie podano dokładnej daty zaprzestania emisji.

23:21
04.03.2022

Agencja Bloomberg wycofuje się z Rosji

Amerykańska agencja Bloomberg poinformowała o czasowym zawieszeniu pracy swoich dziennikarzy w Federacji Rosyjskiej.

23:12
04.03.2022

Zełenski do NATO: Powinniście byli pomyśleć o ludziach, o człowieczeństwie

Prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu potępił decyzję NATO, które nie chce wprowadzać strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

Czytaj więcej

Zełenski do państw NATO: Wszyscy, którzy zginą od tego dnia, zginą także przez was
23:11
04.03.2022

Prorosyjscy demonstranci w Belgradzie podeptali flagi UE

„Manifestację poparcia dla narodu rosyjskiego” zorganizowało kilka skrajnie prawicowych ugrupowań.

Czytaj więcej

Prorosyjski wiec w Belgradzie. „Serbowie i Rosjanie braćmi na zawsze”
23:04
04.03.2022

Charków: doniesienia o ukraińskiej kontrofensywie

W obwodzie charkowskim wojska ukraińskie rozpoczęły kontrofensywę - donoszą lokalne media, powołując się na regionalne władze. - Siły Zbrojne Ukrainy wytrzymały atak agresora i teraz nie tylko go odpierają, ale rozpoczęły kontratak - powiedział szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow, cytowany przez portal Ukrinform. Według doniesień, Ukraińcy próbują zepchnąć Rosjan w stronę granicy.

22:38
04.03.2022

Biały Dom potwierdza: wiceprezydent USA przyleci do Polski

Kamala Harris w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę i Rumunię - poinformowały służby prasowe Białego Domu. Wizyta wiceprezydent USA ma potrwać od 9 do 11 marca.

22:17
04.03.2022

Doradca Zełenskiego: prezydent Ukrainy jest w Kijowie, a przewodniczący Dumy to wielki kłamca

Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej oświadczył w mediach społecznościowych, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opuścił kraj. "Teraz jest w Polsce" - stwierdził Wiaczesław Wołodin. Twierdzeniom tym kategorycznie zaprzeczył doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. - To kolejna fałszywka - stwierdził. Dodał, że codziennie z Rosji płyną doniesienia o rzekomym wyjeździe Zełenskiego z Kijowa.

- Prezydent Zełenski jest w stolicy Ukrainy, zarządza sprawami państwa i jego obroną, jest w stałym kontakcie z partnerami i regularnie udziela wywiadów na żywo - powiedział Podolak w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina. Podolak ocenił, że przewodniczącego rosyjskiej Dumy można "po raz kolejny" określić mianem "wielkiego kłamcy".

21:57
04.03.2022

Nieoficjalnie: USA biorą pod uwagę zakaz importu ropy z Rosji

Administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia, że rozważa różne opcje, jeśli miałoby dojść do zmniejszenia zużycia rosyjskich surowców. Agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne informacje donosi, że zakaz importu jest bliżej niż dalej.

Czytaj więcej

Biały Dom: „USA wytrzymają skutki zakazu importu ropy z Rosji”. Nieoficjalnie: jest brany pod uwagę
21:40
04.03.2022

Biały Dom: Biden podziękował narodowi polskiemu za pomoc dla uchodźców

"Prezydent Biden podziękował prezydentowi Dudzie i narodowi polskiemu za gościnność i pomoc udzieloną blisko 700 tys. Ukraińców i innym osobom, które dotychczas uciekły przed wojną" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Biały Dom po rozmowie prezydentów USA i Polski.

Czytaj więcej

Rozmowa Duda-Biden. "Prezydent USA podkreślił, że bezpieczeństwo Polski jest zagwarantowane"
21:28
04.03.2022

Gaz znów płynie Jamałem

Gazprom zamówił dodatkową przepustowość gazociągu Jamał-Europa dla tranzytu gazu przez Polskę przed rozpoczęciem dnia gazowego 5 marca.

Czytaj więcej

Jamał znów pod gazem, ale nie cały
21:27
04.03.2022

Rosja blokuje Facebooka i Twittera

Decyzję podjął państwowy regulator mediów i Internetu w Rosji, urząd Roskomnadzor.

Czytaj więcej

Facebook, Twitter. Władze Rosji blokują dostęp do mediów społecznościowych
21:01
04.03.2022

Zakaz importu rosyjskiej ropy do USA? Biały Dom: Rozpatrujemy różne możliwości

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi opowiedziała się w czwartek za wprowadzeniem zakazu importu rosyjskiej ropy do USA. Dziś rzeczniczka Białego Domu była pytana o stanowisko administracji prezydenta Joe Bidena w tej sprawie. Jen Psaki odparła, że przy nakładaniu sankcji na Rosję strona amerykańska bierze też pod uwagę sytuację konsumentów w USA.

- Chcemy mieć stały dostęp do energii - zaznaczyła. - Rozpatrujemy różne możliwości, które możemy podjąć, by ograniczyć zużycie rosyjskich źródeł energii w Stanach Zjednoczonych - oświadczyła. Zastrzegła, że administracja Bidena podchodzi do sprawy ostrożnie, gdyż, jak dodała, nagłe zmiany mogą wywołać szok podażowy, w wyniku którego amerykańscy konsumenci musieliby płacić wyższe rachunki.

20:54
04.03.2022

Twitter zablokowany w Rosji

Informację podała rosyjska agencja Interfax. Wcześniej władze zablokowały Rosjanom dostęp do Facebooka.

20:41
04.03.2022

Morawiecki zapowiada wsparcie dla pomagających uchodźcom z Ukrainy - 40 zł za osobę

Premier Mateusz Morawiecki podziękował Polakom za pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. - Chcemy też tę pomoc zamienić w pomoc systemową, dlatego zaproponowaliśmy ustawę, która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę - bo to kosztuje przecież: wyżywienie, ciepło - powiedział wieczorem w Polsat News szef rządu.

20:38
04.03.2022

W Rosji do 15 lat więzienia za "szerzenie dezinformacji" o rosyjskim wojsku

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej będzie zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności lub grzywny do 1,5 mln rubli (ok. 55 tys. zł). Wcześniej projekt zatwierdziła Duma. W przypadku, gdy takie rozpowszechnianie będzie miało "poważne skutki", kara będzie wynosić od 10 do 15 lat więzienia.

20:18
04.03.2022

Premier Morawiecki: Czas na tarczę antyputinowską

– Będziemy przedłużali i rozwijali tarczę antyinflacyjną. Myślę, że trzeba zacząć teraz myśleć o tarczy antyputinowskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. Dodał, że tarcza ta miałaby dotyczyć wszystkich elementów życia gospodarczego, które cierpią na skutek wojny.

Czytaj więcej

Morawiecki zapowiada wprowadzenie „tarczy antyputinowskiej”
20:10
04.03.2022

Władze Moskwy nie zgadzają się na demonstrację przeciwników inwazji na Ukrainę. Zasłaniają się COVID-19

Moskiewski Departament Bezpieczeństwa Regionalnego i Zwalczania Korupcji nie zgodził się na dwa wnioski o przeprowadzenie akcji masowych po południu 12 marca w centrum Moskwy, poinformował „Kommiersant” za biurem prasowym departamentu. Planowano działania zarówno przeciwko, jak i wspierającej „rosyjską operację wojskową na Ukrainie” (kto używa słowa „wojna” jest natychmiast blokowany przez władze).

Czytaj więcej

Moskwa odmawia zgody na antywojenną demonstrację. Oficjalnym powodem... pandemia
20:05
04.03.2022

Borodzianka. Pod gruzami może być 100 osób

- Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia ewakuacji, jak tylko uzgodnione zostanie utworzenie "zielonego korytarza" (korytarza humanitarnego) - oświadczyła rzeczniczka Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Czytaj więcej

Ok. 100 osób pod gruzami w Borodziance. Ratownicy nie mogą im pomóc z powodu ostrzału
19:45
04.03.2022

Airbnb nie zawiesza usług w Ukrainie

Airbnb wciąż działa w Ukrainie. Choć z oczywistych powodów nikt z niej nie korzysta w praktyce, to jednak ruszyła zmasowana akcja, w ramach której użytkownicy platformy z całego świata wykupują pobyt u ukraińskich gospodarzy tylko po to, by wspomóc ludność finansowo.

Czytaj więcej

Airbnb wciąż działa w Ukrainie. Zaskakujący pomysł
19:33
04.03.2022

Ambasador RP w Tbilisi prosi Gruzinów o zamknięcie muzeum Stalina

- Rozumiem, że jesteście w bardzo trudnej sytuacji - mały kraj, duży sąsiad, trudna sytuacja gospodarcza, nie możecie sprzeciwić się Rosji i poprzeć sankcji. Rozumiem, ale proszę was o choć jeden, symboliczny gest. Zamknijcie Muzeum Stalina w Gori - zaproponował Gruzinom ambasador Mariusz Maszkiewicz.

Czytaj więcej

Polski ambasador w Gruzji proponuje zamknięcie muzeum Stalina w Gori
19:12
04.03.2022

Putin odcina rodaków od Facebooka

Rosyjski nadzór komunikacyjny (Roskomnadzor) zdecydował o blokadzie Facebooka na terenie Rosji - informuje RIA Nowosti 

18:50
04.03.2022

Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia radzi, jak walczyć z bólem pleców spowodowanym długim siedzeniem w schronie

Resort zdrowia opublikował na Facebooku specjalną infografikę. Ukraińscy eksperci doradzają m.in. zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, organizowanie jakiejkolwiek możliwej aktywności fizycznej, unikanie ruchów wywołujących ból oraz ogrzewanie i rozmasowywanie miejsc, w których plecy bolą.

18:37
04.03.2022

Zełenski uczcił pamięć poległych i zabitych

Prezydent Ukrainy wygłosił kilkuminutowe oświadczenie. Rozpoczął je od minuty ciszy dla uhonorowania poległych w walkach w obronie ojczyzny. Kolejną minutą ciszy Wołodymyr Zełenski uczcił pamięć cywilnych ofiar inwazji Rosji. Wzywał do wspierania Ukrainy. - Jeżeli Ukraina nie wytrwa, cała Europa nie wytrwa. Jeśli my przegramy, wy też. Dlatego proszę, nie bądźcie cicho - mówił. Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina wygra walkę i że będzie to zwycięstwo "światła nad ciemnością i wolności nad niewolą".

18:32
04.03.2022

Prezes Banku Światowego: wojna uderzy w światową gospodarkę

„Gospodarcze skutki wojny wykraczają poza granice Ukrainy. Globalny wzrost gospodarczy będzie w konsekwencji ograniczony” – mówi David Malpass, prezes Banku Światowego w rozmowie z BBC.

Czytaj więcej

Prezes Banku Światowego: agresja Rosji na Ukrainę to katastrofa dla światowej gospodarki
18:15
04.03.2022

Pugaczow: Putinowskiej Rosji już nie ma, dzięki Ukrainie

Rozmawiam z ludźmi z otoczenia Putina. Jeszcze miesiąc temu bali się powiedzieć przez telefon choćby jedno złe słowo na jego temat. Dzisiaj mówią mniej więcej to, co ludzie na ulicach Ukrainy – mówi Siergiej Pugaczow, współpracownik Putina w pierwszych latach jego prezydentury.

Czytaj więcej

Dawny współpracownik Putina: „Jego pozycja jest słaba. Nikt nie da mu gwarancji”
18:05
04.03.2022

Premier Ukrainy: Szwecja przekazała 500 mln koron na wsparcie naszych sił zbrojnych

Na konto Narodowego Banku Ukrainy wpłynęły pieniądze przekazane przez Szwecję na wsparcie Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że Szwecja przesłała 500 milionów koron (225 mln zł) i podziękował szwedzkim władzom za pomoc.

18:00
04.03.2022

Ilu uchodźców przybyło teraz do Polski? Prezydent: 700 tysięcy ze 170 państw

- Rozumiemy, że ludzie uchodzą przed wojną. Polacy wiedzą, co się dzieje, witają przybyszów z otwartymi sercami, naszych sąsiadów. Staramy się udzielić pomocy najlepiej, jak umiemy - mówił Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Uchodźcy z Ukrainy. Prezydent Duda: Przyjęliśmy ponad 700 tys. osób ze 170 państw
17:48
04.03.2022

Rozmowy Ukrainy z Rosją. Na co nie zgodzi się Zełenski?

Zełenski z pewnością nie zgodzi się na ustępstwa, które mogłyby w ten czy inny sposób podważyć naszą walkę o integralność terytorialną i wolność Ukrainy - zadeklarował Mychajło Podolak.

Czytaj więcej

Doradca Zełenskiego ujawnia, na jakie ustępstwa nie zgodzi się prezydent Ukrainy
17:47
04.03.2022

Rosyjskie linie zostaną wyrzucone z globalnych sojuszy lotniczych

Dwie rosyjskie linie lotnicze Aeroflot i S7 należą do globalnych sojuszy lotniczych – odpowiednio Skyteam i Oneworld. Kolejne linie członkowskie zrywają z nimi umowy o wspólnych rezerwacjach, a Rosjanie tracą dostęp do programów lojalnościowych.

Czytaj więcej

Globalne sojusze lotnicze nie chcą rosyjskich przewoźników
17:32
04.03.2022

Złoty jest najsłabszy od ponad dwóch dekad

W piątek kontynuowana była deprecjacja złotego. Polska waluta jest najsłabsza od wielu lat wobec dolara, euro czy franka.

Czytaj więcej

Złoty mocno obrywa. Polska waluta najsłabsza od ponad dwóch dekad
17:27
04.03.2022

Saperzy z niewybuchem w Charkowie

17:16
04.03.2022

Microsoft wstrzymał sprzedaż, usługi i projekty w Rosji

W piątek Microsoft ogłosił decyzję zarządu o zamknięciu biznesu w Rosji. Koncern zapowiedział jednocześnie, że będzie wszystkimi siłami chronił cyberprzestrzeń Ukrainy.

Czytaj więcej

Microsoft żegna Rosję. Nie będzie sprzętu ani usług
17:14
04.03.2022

Wysyp ofert pracy dla Ukraińców w Polsce

Ukraińcy chroniący się przed wojną w Polsce nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Według analizy portali rekrutacyjnych liczba ofert zatrudnienia sięga 600 tysięcy.

Czytaj więcej

600 tys. wakatów dostępnych dla uchodźców z Ukrainy
17:10
04.03.2022

Rosja odcinana także od piwa

Duńska kompania piwowarska Carlsberg wstrzymuje inwestycje i dostawy produktów do Rosji. Poinformowała o tym w wydanym w piątek komunikacie. „Będziemy przestrzegać wszystkich sankcji i będziemy nadal oceniać sytuację dotyczących naszej działalności w Rosji” – zapowiedziano w oświadczeniu.

17:04
04.03.2022

Scholz wezwał Putina do natychmiastowego zaprzestania wszelkich walk na Ukrainie

W komunikacie niemieckiego rządu przekazano, że Putin poinformował Scholza, iż Rosja i Ukraina zaplanowały na ten weekend kolejną, trzecią rundę negocjacji.

Czytaj więcej

Scholz rozmawiał z Putinem. Wezwał Rosję do natychmiastowego zaprzestania walk
16:22
04.03.2022

Ukraina informuje o strąceniu rosyjskiego samolotu szturmowego

Ukraińskie Siły Zbrojne informują, że zniszczyły rosyjski samolot Su-25. "Łącznie podczas działań wojennych strąciliśmy 34 samoloty i 37 śmigłowców wroga" - podał gen. Walery Załużny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:22
04.03.2022

Putin do Scholza: Rozmowy z Ukrainą zaplanowano na weekend

Jak informuje strona niemiecka, w rozmowie z kanclerzem Olafem Scholzem prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że trzecią rundę rozmów rosyjsko-ukraińskich zaplanowano na weekend. To potwierdzenie wcześniejszych doniesień na temat terminu negocjacji, napływających z Kijowa.

16:18
04.03.2022

Kiński: Rosjanie nie mają dużych rezerw

Rezerwy, które mogą Rosjanie przerzucić na Ukrainę, są niewielkie. To jest być może kilkanaście tysięcy ludzi. Armia rosyjska musi kontrolować ogromne terytorium tego kraju – mówi Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu „Wojsko i technika”.

16:15
04.03.2022

Ukraina chce już integracji z systemem energetycznym Unii

System energetyczny Ukrainy jest już całkowicie gotowy do synchronizacji z jednolitym systemem energetycznym krajów europejskich ENTSO-E. Teraz potrzebna jest tylko wola polityczna Brukseli. Czas nagli.

Czytaj więcej

Ukraina gotowa na integrację z systemem energetycznym Unii
15:50
04.03.2022

Negocjacje Rosji z Ukrainą. Kolejna runda możliwa w weekend

Ukraina planuje, by kolejna tura rozmów z delegacją rosyjską w nadchodzący weekend - przekazał doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, o czym donosi agencja AFP.

15:29
04.03.2022

Prezydent Duda: Przyjmiemy wszystkich, którzy będą tego potrzebowali

Prezydent wypowiadał się na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec (województwo podkarpackie) na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

15:26
04.03.2022

Skutki ostrzału w obwodzie kijowskim: 14 szkół uszkodzonych, 1 zniszczona

Od początku ataku na Ukrainę, wojska rosyjskie uszkodziły siedziby 15 placówek edukacyjnych w obwodzie kijowskim - przekazały miejscowe władze. - Na skutek nalotów i ostrzału w obwodzie kijowskim, uszkodzone zostały budynki 5 przedszkoli, sześciu liceów i trzech zasadniczych szkół zawodowych, a jeden budynek został całkowicie zniszczony - oświadczył Ołeksij Kułeba, szef administracji obwodu kijowskiego.

15:04
04.03.2022

CBS: jacht Putina uniknie sankcji

Superjacht który, zdaniem wielu źródeł, należy do Władimira Putina, cumuje w porcie w Rosji. Na początku lutego jednostka w pośpiechu opuściła stocznię w Hamburgu.

Czytaj więcej

Nowe zdjęcia satelitarne: „superjacht Putina” jest poza zasięgiem sankcji
14:59
04.03.2022

Atak na elektrownię atomową. Rosja oskarża "ukraińskich sabotażystów"

Ubiegłej nocy na terenie przylegającym do elektrowni kijowski reżim nacjonalistyczny podjął próbę przeprowadzenia potwornej prowokacji – powiedział rzecznik rosyjskiego MON Igor Konaszenkow.

Czytaj więcej

Rosja oskarża "ukraińskich sabotażystów" o atak na elektrownię atomową
14:56
04.03.2022

Ukraina z tokenów chce finansować wojsko

 Rząd Ukrainy oferuje też obligacje i przyjmuje datki w kryptowalucie.

Czytaj więcej

Ukraina chce sprzedać NFT, by sfinansować wojsko
14:52
04.03.2022

O 17:30 czasu polskiego prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z Joe Bidenem

14:51
04.03.2022

Rosyjski kolarz, Pawieł Siwiakow, chce jak najszybciej zmienić obywatelstwo na francuskie

24-letni kolarz wychował się we Francji i od dawna rozważał zmianę obywatelstwo, ale obecnie - ze względu na wojnę w Ukrainie - chce przyspieszyć ten proces.

14:45
04.03.2022

Reuters: W Kijowie dało się słyszeć kilka następujących po sobie eksplozji

W mieście rozległy się syreny alarmowe.

14:43
04.03.2022

25-latka z Charkowa nie może przekonać matki mieszkającej w Moskwie, że miasto ostrzeliwują Rosjanie

Matka młodej kobiety twierdzi, że rosyjska armia nie ostrzeliwałaby celowo cywilów.

Czytaj więcej

25-latka z Charkowa: Matka z Moskwy, nie wierzy, że bombardują nas Rosjanie
14:35
04.03.2022

Kliczko: W kijowskim zoo przyszedł na świat mały lemur, który dostał na imię Bayraktar

Bayraktar to nazwa tureckich dronów, których Ukraińcy używają do zwalczania rosyjskich kolumn.

14:33
04.03.2022

UE ma szanse na zmniejszenie importu rosyjskiego gazu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała 10-punktowy plan ws. bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Czytaj więcej

Jest plan na zmniejszenie importu rosyjskiego gazu przez Unię
14:23
04.03.2022

Strona ukraińska: Rosjanie nie zgodzili się na stworzenie korytarza humanitarnego w obwodzie chersońskim

Giennadij Łaguta, stojący na czele Obwodowej Administracji Państwowej obwodu chersońskiego poinformował, że Rosjanie nie zgodzili się na stworzenie "zielonego korytarza" (korytarza humanitarnego), którym można byłoby dostarczyć pomoc humanitarną do obwodu.

14:18
04.03.2022

Cyfrowa wojna już się rozpoczęła

Coraz więcej cyberataków na Polskę.

Czytaj więcej

Cyfrowa wojna w Polsce już się rozpoczęła. Coraz więcej ataków
14:17
04.03.2022

Rosjanie mogą zaatakować terminale Starlink

Ukraina straci wtedy internet.

Czytaj więcej

Terminale internetowe Starlink trafiły na Ukrainę. Mogą być celem Rosjan
14:15
04.03.2022

Kułeba mówi o gwałtach popełnianych przez rosyjskich żołnierzy. Nie przedstawia dowodów

Dmytro Kułebę cytuje agencja Reuters, podkreślając brak możliwości weryfikacji słów ukraińskiego ministra. Nagranie opublikowała bośniacka telewizja.

Czytaj więcej

Szef ukraińskiego MSZ oskarża rosyjskich żołnierzy o gwałty
14:11
04.03.2022

Sekretarz generalny NATO wykluczył możliwość wprowadzenia zakazu lotów nad Ukrainą

Jens Stoltenberg podkreślił, że NATO chce uniknąć rozszerzenia się konfliktu poza Ukrainę.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Zakaz lotów nad Ukrainą? To oznaczałoby strzelanie do Rosjan
13:48
04.03.2022

Pieskow: Jeśli sankcje mają sprawić, że Rosjanie odwrócą się od Putina, to nie przyniosą efektu

Czytaj więcej

Pieskow o wezwaniu do "usunięcia Putina": Przejaw rusofobii
13:30
04.03.2022

51 proc. Szwedów opowiada się za członkostwem kraju w NATO

Od stycznia odsetek ten wzrósł o 9 punktów procentowych.

Czytaj więcej

Sondaż: Po raz pierwszy ponad połowa Szwedów chce do NATO
13:17
04.03.2022

Ławrow mówi o "histerii Zachodu"

Rozwiązanie sytuacji wokół Ukrainy na pewno się znajdzie i Zachód przezwycięży swoją histerię - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

13:13
04.03.2022

Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka przez Rosję na Ukrainie

Rada powołuje też Komisję Śledczą, która ma zająć się doniesieniami o zbrodniach wojennych popełnianych na Ukrainie. Przeciw rezolucji i komisji głosowała tylko Rosja i Erytrea.

13:07
04.03.2022

W sieci publikowane są zdjęcia zniszczonej w czasie ostrzału szkoły w Żytomierzu

13:04
04.03.2022

Putin nigdy nie zdobędzie Kijowa - mówi były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Poroszenko zapowiada też, że Rosjanie zapłacą za śmierć każdego ukraińskiego żołnierza i każdego ukraińskiego cywila.

Czytaj więcej

Były prezydent Ukrainy: Zaskoczyliśmy Putina i nie tylko jego
12:48
04.03.2022

Putin: Nie ma powodów do pogorszenia relacji

- Wszystkie nasze działania  powstają wyłącznie w odpowiedzi na jakieś nieprzyjazne działania przeciwko Federacji Rosyjskiej - stwierdził Putin.

Czytaj więcej

Putin wzywa do "normalizacji stosunków" z Rosją
12:46
04.03.2022

Komisja Europejska zawiesza współpracę z podmiotami z Rosji w zakresie badań, nauki i innowacji

Czytaj więcej

"Ohydna militarna agresja Rosji". KE zawiesza współpracę naukową
12:41
04.03.2022

Mer Kijowa, Witalij Kliczko odwiedził mieszkańców stolicy chroniących się na jednej ze stacji metra

12:39
04.03.2022

Cała rozmowa Jacka Nizinkiewicza z Bronisławem Komorowskim o wojnie na Ukrainie

12:33
04.03.2022

Nowy odcinek podcastu "Polityczne Michałki" jest poświęcony temu jak w czasie wojny wygląda polska polityka

Czytaj więcej

Opozycja wobec wojny w Ukrainie: To nie czas na politykę partyjną
12:24
04.03.2022

NEXTA pokazuje nagranie ze zniszczonego przez ostrzał i bombardowanie Charkowa

12:21
04.03.2022

Władimir Putin wzywa kraje świata do "normalizacji relacji" z Rosją

12:20
04.03.2022

Ukraińscy żołnierze mogą, zgodnie z prawem, używać broni zdobytej na wrogu

Zasada ta ma obowiązywać do końca obowiązywania na Ukrainie stanu wojennego.

Czytaj więcej

Ukraińcy mogą legalnie używać broni zdobytej na wrogu do obrony
12:19
04.03.2022

Były kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel rezygnuje z funkcji członka zarządu koncernu Łukoil

Czytaj więcej

Były austriacki kanclerz rzuca pracę w rosyjskim Łukoilu
12:13
04.03.2022

Udaremniono trzy próby zamachów na Zełenskiego

Zabicie prezydenta Ukrainy było celem dwóch różnych grup zamachowców – grupy Wagnera i rebeliantów czeczeńskich, tzw. kadyrowców.

Czytaj więcej

Udaremniono trzy próby zamachów na życie Zełenskiego
11:54
04.03.2022

Prezes IPN wzywa polskie samorządy do dekomunizacji

Dr Karol Nawrocki zaapelował w piątek do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli upamiętniających komunizm.

Czytaj więcej

Po napaści na Ukrainę prezes IPN wzywa do dekomunizacji
11:51
04.03.2022

Trzech ukraińskich żołnierzy zginęło w ataku na Zaporoską Elektrownię Jądrową

Dwóch innych żołnierzy z Ukrainy zostało rannych

11:43
04.03.2022

Aerofłot wyrzucony z międzynarodowych rezerwacji

Rosyjska linia lotnicza straciła dostęp do Amadeusa.

Czytaj więcej

Aeroflot wyrzucony z systemów rezerwacyjnych
11:41
04.03.2022

Łukaszenko po raz kolejny zapewnia, że białoruska armia nie wejdzie na Ukrainę

Przywódca Białorusi miał w piątek rozmawiać telefonicznie z Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Łukaszenko rozmawiał z Putinem. Mówi, że nie włączy się do wojny
11:33
04.03.2022

Sieć Prezesów SN i Sieć Rad Sądownictwa UE: Położyć kres niesprawiedliwości

Odpowiedzieli na apel I Prezes SN. Sieć Prezesów Sądów Najwyższych UE oraz Europejska Sieć Rady Sądownictwa potępiła agresję Rosji i na Ukrainę i wezwała państwa i instytucje unijne do położenia kresu niesprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sieć Prezesów SN i Sieć Rad Sądownictwa UE: Położyć kres niesprawiedliwości
11:29
04.03.2022

Telewizje w Europie chcą emitować serial z Zełenskim

„Sługa narodu”, serial, w którym obecny prezydent Ukrainy gra główną rolę, na razie jest dostępny w serwisie YouTube, ale niebawem może stamtąd zniknąć.

Czytaj więcej

„Sługa narodu”. Telewizje na świecie walczą o prawa do serialu z Zełenskim
11:21
04.03.2022

Rosyjscy żołnierze weszli do Mikołajowa, portu nad Morzem Czarnym

O wejściu Rosjan do miasta informuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim, który informuje, że na ulicach miasta toczą się walki. - Rosyjscy okupanci w rejonie Mikołajewa zajęli szkołę w Bastance i zastrzelili jej dyrektora - dodał Kim.- Podczas opuszczania miasta  konwój wjechał do Bastanki, Rosjanie włamali się do szkoły, zajęli ją i zastrzelili dyrektora – powiedział Kim .

11:17
04.03.2022

Królowa Elżbieta II przekazała darowiznę na rzecz uchodźców

Pałac Buckingham nie podaje jej wysokości. "jest hojna" - brzmi lakoniczna odpowiedź.\

Czytaj więcej

Królowa Elżbieta przekazała darowiznę na rzecz uchodźców z Ukrainy
11:15
04.03.2022

Kongres naciska na Biden: sankcje na rosyjską ropę

Amerykański rząd boi się gwałtownych podwyżek cen gazu i ropy.

11:12
04.03.2022

Premier Litwy: Zachęcanie NATO do zaangażowania się w konflikt militarny jest nieodpowiedzialne

Dziś w Brukseli spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski domaga się wprowadzenia zakazu lotów nad Ukrainą.

Czytaj więcej

NATO debatuje w Brukseli. Strefa zakazu lotów nad Ukrainą mało prawdopodobna
11:08
04.03.2022

Państwowa Agencja Atomistyki: Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

Czytaj więcej

Minister Moskwa: nie boimy się zagrożenia jądrowego, boimy się dezinformacji
10:50
04.03.2022

Ukraińska armia: Zestrzeliliśmy myśliwiec Su-34 atakujący cele cywilne

Strącony przez ukraińskie siły powietrzne myśliwiec Su-34 miał atakować cele cywilne w rejonie miejscowości Wołnowacha, w obwodzie donieckim. Pilot strąconej maszyny katapultował się.

10:48
04.03.2022

Dokerzy w Kent odmówili rozładunku rosyjskiego tankowca z gazem

Rosyjski tankowiec "Boris Wilkicki" transportował skroplone paliwo dla firmy Centrica, właściciela British Gas. Po odmowie dokerów rozładowania go w porcie w Kent, został przekierowany w inne miejsce.

10:46
04.03.2022

Szef dyplomacji UE: Rozważamy wszelkie możliwe sankcje wobec Rosji

Josep Borrell odpowiedział tak na pytanie o to czy UE może wprowadzić embargo na dostawy gazu z Rosji. - Wszystko jest na stole - stwierdził.

10:41
04.03.2022

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej: Żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni nie został uszkodzony

IAEA podkreśla, że w zaatakowanej elektrowni nie doszło do uwolnienia się radioaktywnego materiału.

10:40
04.03.2022

Jedno z rosyjskich mediów opozycyjnych przeniosło się do Warszawy

10:38
04.03.2022

Ostrzelanie Zaporoskiej Elektrowni jest taktyką mającą zastraszyć Zachód - pisze Hubert Salik.

W nocy, w wyniku ostrzelania największej w Europie elektrowni atomowej, doszło na jej terenie do pożaru.

Czytaj więcej

Hubert Salik: Atakując ukraińską elektrownię, Rosja ostrzeliwuje Niemcy
10:36
04.03.2022

Wezwanie do pokoju w 150 stacjach radiowych jednocześnie

W piątek rano w 25 państwach Europy jednocześnie zabrzmiał antywojenny hymn Johna Lennona "Give peace a chance".

Czytaj więcej

"Give peace a chance" Lennona w 150 stacjach radiowych w Europie
10:35
04.03.2022

Zastępca mera Mariupola apeluje o wkroczenie NATO na Ukrainę

Według niego NATO powinno co najmniej wprowadzić zakaz lotów nad Ukrainą.

Czytaj więcej

Wicemer Mariupola: Putin chce rozwiązać kwestię ukraińską. Niech wkroczy NATO
10:24
04.03.2022

W okupowanym Chersoniu emitowane są programy rosyjskiej telewizji

Dziennikarka "Kyiv Independnet" pisze, że przekazy w telewizji rosyjskiej są "orwellowskie". Zapewnia, że mieszkańcy Chersonia nie wierzą w rosyjską propagandę.

10:21
04.03.2022

Podatkowe ryzyka pomocy Ukrainie

Poza satysfakcją wiążącą się z bezinteresowną pomocą, wspierający mogą w określonych sytuacjach liczyć na podatkowe preferencje. Niestety, aktualny stan prawny wiąże się również z ryzykami – zarówno po stronie udzielających pomocy, jak i jej beneficjentów.

Czytaj więcej

Pomoc Ukrainie z podatkowymi korzyściami i ryzykami
10:20
04.03.2022

Doradczy gigant Accenture opuszcza Rosję

Accenture stoi po stronie obywateli Ukrainy - napisano w komunikacie.

Czytaj więcej

Accenture wychodzi z Rosji
10:18
04.03.2022

Duma przegłosowała kary za podawanie "fałszywych informacji" o wojsku

Czytaj więcej

Rosyjska Duma: 15 lat więzienia za "fałszywe informacje" o wojsku
10:17
04.03.2022

Zełenski wzywa do wprowadzenia zakazu lotów nad Ukrainą

Prezydent Ukrainy podkreśla, że ewentualna katastrofa w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej byłaby sześć razy większa niż katastrofa w Czarnobylu.

Czytaj więcej

Zełenski: Ta noc mogła zmienić historię Ukrainy i Europy
09:59
04.03.2022

Czernichów: 47 osób zginęło w wyniku rosyjskich ataków z powietrza na miasto

Wcześniej władze podawały, że w czwartkowych atakach z powietrza na Czernichów zginęły 33 osoby.

09:46
04.03.2022

ABW zatrzymała rosyjskiego szpiega

Szpieg działał jako dziennikarz, w Polsce - na terenie województwa podkarpackiego.

Czytaj więcej

ABW zatrzymała obywatela Hiszpanii. Zarzut: szpiegostwo na rzecz Rosji
09:44
04.03.2022

Sekretarz generalny NATO: Sojusz nie jest stroną konfliktu na Ukrainie

Jens Stoltenberg podkreślił, że NATO jest sojuszem o charakterze obronnym.

Czytaj więcej

Stoltenberg: NATO nie szuka konfliktu z Rosją
09:30
04.03.2022

Małopolska: Pobyt uchodźcy w prywatnym domu nie będzie finansowany

Zakwaterowanie uchodźców w prywatnych domach "nie będzie się wiązać z odpowiedzialnością Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego" i finansowaniem ich pobytu z budżetu państwa.

Czytaj więcej

Małopolska. Urząd "nie rekomenduje" kwaterowania uchodźców w prywatnych domach
09:28
04.03.2022

Bronisław Komorowski ostrzega, że jeśli Rosja zajmie Ukrainę, zagrożona może być również Polska

Zdaniem Bronisława Komorowskiego nie można wykluczyć w przyszłości konfliktu Rosji z NATO.

Czytaj więcej

Komorowski: III wojna światowa? Mam nadzieję, że nie, ale trzeba się z tym liczyć
09:15
04.03.2022

Rosjanie nie stracą dostępu do cyfrowego pieniądza

Giełdy kryptowalut nie chcą zrezygnować z pieniędzy Rosjan.

Czytaj więcej

Coinbase i Binance nie zabronią Rosjanom korzystania z platform
09:12
04.03.2022

Ukraińska armia pokazuje zniszczony budynek szkoły w Żytomierzu

09:04
04.03.2022

Porsche wstrzymuje dostawę swoich aut do Rosji

09:00
04.03.2022

Dworczyk: Do Polski trafiło dotąd 600 tys. uchodźców z Ukrainy

Dla uchodźców przygotowano dotąd w Polsce ćwierć miliona miejsc. Jak dotąd zajętych jest 20 proc. z nich.

Czytaj więcej

Dworczyk: To będzie długi i dramatyczny konflikt
08:58
04.03.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła samolot w obwodzie odeskim 

Samolot miał zostać zestrzelony w pobliżu osady Zatoka.

08:56
04.03.2022

Ukraińcy zatopili okręt flagowy swojej floty

Fregata przechodziła naprawę, dowódca zatopił ją, by nie dostała się w ręce Rosjan.

Czytaj więcej

Ukraina zatopiła własną fregatę, by nie zdobyli jej Rosjanie
08:42
04.03.2022

Interfax: Moskiewska giełda papierów wartościowych pozostanie zamknięta do środy

08:40
04.03.2022

Orban mówi w państwowym radiu, że węgierska gospodarka odczuje skutki sankcji wobec Rosji

Premier Węgier zapowiada, że jego rząd będzie podejmował działania, które zmniejszą wpływ sankcji na gospodarkę Węgier.

Czytaj więcej

Orban o sankcjach wobec Rosji: To broń obosieczna
08:29
04.03.2022

Mariupol wciąż w ukraińskich rękach - podaje resort obrony Wielkiej Brytanii

Powołując się na dane wywiadowcze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podaje, że miasto jest prawdopodobnie całkowicie okrążone.

08:27
04.03.2022

Google nie chce rosyjskich reklam

 Amerykański gigant internetowy zablokował reklamy rosyjskich firm na swoich platformach.

Czytaj więcej

Google zawiesza sprzedaż reklam w Rosji. Kreml zwiększa presję cenzury
08:21
04.03.2022

Ambasador RP w Kijowie: Naszego bezpieczeństwa strzegą najdzielniejsi żołnierze w Europie

Zdaniem Bartosza Cichockiego Rosjanie nie zdołają zająć Kijowa.

Czytaj więcej

Ambasador Polski w Kijowie: Nie sądzę, by Rosjanie byli w stanie tu wejść
08:12
04.03.2022

Gowin: W tej chwili opozycja i rząd mówią jednym językiem

Bezpośrednia ingerencja NATO w wojnę Rosji z Ukrainą mogłaby się skończyć użyciem przez Putina broni jądrowej.

Czytaj więcej

Gowin: Pauza w "wojnie polsko-polskiej" jest godna odnotowania
08:05
04.03.2022

Nowe dane o rosyjskich stratach: 9 166 żołnierzy, 251 czołgów

Czytaj więcej

Ukraina podaje nowe dane o stratach Rosji: 251 zniszczonych czołgów
07:59
04.03.2022

Straż Graniczna: Do Polski od 24 lutego przyjechało 624,5 tys. osób z Ukrainy

Tylko 3 marca granicę Ukrainy z Polska przekroczyło 99,2 tys. osób.

07:57
04.03.2022

Ponad 167 tys. Ukraińców uciekło do Rumunii w ciągu pierwszych ośmiu dni wojny

Takie dane podaje rumuńska straż graniczna.

07:54
04.03.2022

Rosyjska telewizja niezależna TV Rain zakończyła nadawanie słowami "nie dla wojny"

Następnie telewizja pokazała "Jezioro łabędzie", które emitowano w radzieckiej telewizji, gdy upadał ZSRR.

07:51
04.03.2022

Kowal: Jeśli Ukraińcy nie zatrzymają Putina, następni na widelcu będziemy my

Poseł Koalicji Obywatelskiej zwrócił uwagę, że za dwa lata Putina będzie trudniej zatrzymać niż dzisiaj.

Czytaj więcej

Kowal o wojnie na Ukrainie: Hańba pójdzie na Rosjan, jak na Niemców po II wojnie
07:32
04.03.2022

Sztab Generalny Ukrainy: W rejonie miejscowości Browary Rosjanie stracili dwa czołgi

W tym samym rejonie (w obwodzie kijowskim) Rosjanie mieli stracić cztery bojowe wozy piechoty i jeden transporter opancerzony.

07:14
04.03.2022

NEXTA publikuje nagranie z Ochtyrki, gdzie lotnictwo rosyjskie zniszczyło elektrociepłownię

07:13
04.03.2022

Elektrownia w Enerhodarze miała wpaść w ręce Rosjan

Informuje o tym Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy.

Czytaj więcej

Zaporoska Elektrownia Jądrowa zajęta przez Rosjan
06:53
04.03.2022

Ukraińcy objęci ochroną w Stanach Zjednoczonych

"Zmuszanie obywateli Ukrainy do powrotu na Ukrainę (…) byłoby sprzeczne z amerykańskimi wartościami i interesem naszego bezpieczeństwa narodowego”.

Czytaj więcej

Ukraińcy chronieni w USA. Nie muszą opuszczać kraju
06:51
04.03.2022

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie użyli już niemal wszystkich rakiet Kalibr przygotowanych do inwazji

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że co najwyżej sześć spośród 117 batalionowych grup bojowych przygotowanych do inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie rzucili już niemal wszystkie siły
06:39
04.03.2022

Rosja ograniczyła odbiorcom dostęp do kanału BBC Russia

Informację taką podała agencja RIA.

06:27
04.03.2022

Serwis Airbnb zawiesza wszelkie działania w Rosji i na Białorusi

Platforma Airbnb umożliwiają wynajem lokali od osób prywatnych.

06:25
04.03.2022

NATO podaje, że już ponad 20 państw zdecydowało się na wsparcie bronią armii ukraińskiej

Na liście tej są Polska, Belgia, Czechy, Kanada, Francja, Grecja, Rumunia, Słowenia, Wielka Brytania i Słowacja - pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Zachód wysyła broń na Ukrainę. Jak nie Strieła, to Stinger
06:22
04.03.2022

Pod palącym znakiem zapytania stoi eksport zboża z Ukrainy i Rosji w tym roku

Wysyłkę towaru mogą zatrzymać zniszczone wojną porty, zablokowane Morze Czarne, wreszcie w Rosji – sankcje polityczne i brak systemu SWIFT.

Czytaj więcej

Rekordowe ceny zboża. I nie wiadomo, co dalej
06:16
04.03.2022

120 zł dziennie na jednego uchodźcę z Ukrainy – tyle ma przekazać rząd samorządom

Gminy cierpliwie czekają na środki od rządu. Ale już sygnalizują realne problemy.

Czytaj więcej

Uchodźcy są w gminach, nie wiadomo co dalej
06:13
04.03.2022

Badanie dla "Rz": Czterech na pięciu Polaków zamierza bojkotować zakup produktów rosyjskich i białoruskich

– Trzech na czterech Polaków zaangażowało się już w jakąkolwiek formę pomocy humanitarnej. Bez względu na wykształcenie, miejscowość, region kraju, a także na wiek, bo dane we wszystkich przedziałach wiekowych są podobne – mówi Beata Sadowska, dyrektor marketingu i PR agencji badawczej IQS, która przeprowadziła badanie dla „Rzeczpospolitej”.

Czytaj więcej

Ukrainie pomagają głównie ludzie młodzi i kobiety
06:05
04.03.2022

Giełda papierów wartościowych w Moskwie w piątek znów się nie otworzy

06:03
04.03.2022

Minister Energetyki Ukraina ostrzega przed "największą katastrofą w historii ludzkości"

Czytaj więcej

Minister Energetyki Ukrainy apeluje o strefę zakazu lotów nad Ukrainą
05:48
04.03.2022

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów wyklucza zawodników z Rosji i Białorusi

Rosjanie i Białorusini nie będą mogli brać udziału w zawodach organizowanych pod auspicjami tej Federacji.

05:43
04.03.2022

Pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej został ugaszony

05:38
04.03.2022

BBC pokazało jak wygląda zniszczone przez ostrzał miasto Borodianka, w obwodzie kijowskim

05:28
04.03.2022

Elektrociepłownia w Ochtyrce zniszczona w wyniku ataku rosyjskich myśliwców

O zniszczeniu elektrociepłowni poinformował Dmytro Żywicki, stojący na czele władz obwodu sumskiego. "Od pierwszego dnia wojny Ochtyrka doświadczała ciężkich ciosów od Rosjan. Dziś, w czasie bombardowania prowadzonego przez rosyjskie myśliwce, elektrociepłownia w Ochtyrce została zniszczona. Maszynownia została zbombardowana. W mieście nie ma prądu i elektryczności" - napisał Żywicki na swoim kanale w serwisie Telegram. "Próbujemy doprowadzić do ewakuacji ludności z miasta, ponieważ mieszkania w blokach zmienią się w lodowe pułapki bez wody, światła i elektryczności" - dodał. 

05:25
04.03.2022

Kasparow apeluje, by USA "okazały siłę" wobec Rosji

Były szachowy mistrz świata skrytykował Joe Bidena za to, że ten wcześniej nie podjął ostrzejszych działań przeciw Putinowi.

Czytaj więcej

Kasparow wzywa, by sprawić, że Rosja wróci do "epoki kamienia"
05:11
04.03.2022

Pożar w Zaporoskiej Elektrowni wybuchł w budynku poza kompleksem, w którym znajdują się reaktory

Strona ukraińska informuje, że ok. 5:20 czasu lokalnego rozpoczęto gaszenie pożaru.

05:09
04.03.2022

Amerykański senator przekonuje, że tylko udany zamach na Putina może zakończyć wojnę

Lindsey Graham pyta na Twitterze, czy w rosyjskiej armii "znajdzie się skuteczniejszy pułkownik Stauffenberg" (chodzi o pułkownika niemieckiej armii, sprawcę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera w 1944 roku - red.).

Czytaj więcej

Senator z USA wzywa do zamordowania Putina. "Czy w Rosji jest Brutus?"
04:55
04.03.2022

40 strażaków i 10 pojazdów gasi pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Informuje o tym ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

04:53
04.03.2022

Joe Biden wezwał do zaprzestania ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Prezydent USA rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim, po tym jak pojawiły się doniesienia o pożarze w ostrzeliwanej przez Rosjan elektrowni atomowej.

04:51
04.03.2022

Zełenski: Rosjanie ostrzegali, że pokryją świat nuklearnym popiołem. To się właśnie dzieje

Wołodymyr Zełenski zaapelował do Europejczyków, by bili na alarm.

Czytaj więcej

Zełenski: Europejczycy, obudźcie się. Rosjanie strzelają do elektrowni atomowej
04:37
04.03.2022

USA: Promieniowanie w rejonie Zaporoskiej Elektrowni nie wzrosło

Przedstawiciel administracji USA poinformował, że na razie nic nie wskazuje na wzrost poziomu promieniowania w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w której wybuchł pożar po rosyjskim ostrzale.

04:31
04.03.2022

Amerykańska sekretarz ds. energetyki: Reaktory Zaporoskiej Elektrowni wyłączone

Jennifer Granholm poinformowała, że Departament Energetyki USA uruchomił zespół reagowania na incydenty atomowe i monitoruje sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

04:29
04.03.2022

Ogień w elektrowni jądrowej wciąż nie został ugaszony

Rzecznik elektrowni, Andrij Tuz, napisał w serwisie Telegram, że "istnieje realne zagrożenie nuklearne w największej elektrowni atomowej w Europie". Wezwał też do natychmiastowego przerwania ostrzału z broni ciężkiej elektrowni.

04:25
04.03.2022

Pożar w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

W wyniku ciągłego wrogiego ostrzału budynków i jednostek największej elektrowni jądrowej w Europie, w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej doszło do pożaru - powiedział mer Enerhodaru oceniając, że sytuacja stanowi "zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa".

Czytaj więcej

Po ostrzale pożar w największej elektrowni jądrowej w Europie. "Poziom promieniowania bez zmian"