Ukraiński wicepremier Mychaiło Fedorow poinformował na Twitterze, że w celu finansowania wysiłku wojennego kraju rząd Ukrainy zaoferuje NFT wspierające armię.

NFT to niewymienne tokeny oparte na technologii blockchain i poświadczające unikalność np. grafiki w internecie. Nie mają one fizycznej formy, można je jednak kupować i sprzedawać w sieci. Niektórzy traktują NFT jako certyfikaty własności wirtualnych aktywów, jednak co do rzeczywistej wartości NFT jako poświadczania własności wciąż trwają spory. Sygnał, że ukraiński rząd wejdzie w NFT, to dowód na rosnącą popularność aktywów cyfrowych. Fedorow podkreślił przy tym, że rząd Ukrainy nie będzie oferował więcej wymiennych tokenów.

Rząd Ukrainy już pierwszego dnia zbiórki zebrał kilka milionów dolarów w kryptowalutach (bitcoinie i ethereum) poprzez portfele cyfrowe, których adresy udostępniono w ostatnią sobotę lutego, trzeciego dnia wojny. 1 marca wicepremier Ukrainy dziękował osobiście jednemu z donatorów za donację wartości 5 mln dolarów.

W piątek 4 marca rząd Ukrainy pochwalił się, że udało mu się sprzedać wojenne obligacje o wartości 8,1 mld hrywien, czyli ok. 270 mln dolarów. Roczne obligacje o wartości nominalnej 1 tys. hrywien mają oprocentowanie 11 procent rocznie.