W rozmowie z agencją Reutera Kasparow wezwał kraje Zachodu do odwołania ambasadorów z Moskwy, wyrzucenie Rosji z Interpolu i wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą.

- Rosja powinna być strącona na powrót do epoki kamienia, aby upewnić się, że branża naftowa czy gazowa, a także wszelkie inne wrażliwe branże, które są kluczowe dla przetrwania reżimu, nie będą mogły funkcjonować bez wsparcia technologicznego z Zachodu - powiedział Kasparow.

Czytaj więcej

Senator z USA wzywa do zamordowania Putina. "Czy w Rosji jest Brutus?"

Kasparow, były prezes nowojorskiej Fundacji Praw Człowieka, który odgrywał ważną rolę w antykremlowskiej opozycji w czasie, gdy mieszkał na co dzień w Moskwie, ocenił, że w Europie nie będzie pokoju dopóki Putin nie zostanie odsunięty od władzy.

Mam nadzieję, że Amerykanie zmienią swoją strategię i okażą siłę

Garri Kasparow, aktywista, były szachowy mistrz świata

- Lista rzeczy, których Putin "nigdy by nie zrobił" jest bardzo długa - zauważył Kasparow. - Popełnił niewyobrażalne zbrodnie wojenne - dodał.

Kasparow zarzucił też prezydentowi USA, Joe Bidenowi, że ten wcześniej nie podjął bardziej agresywnych działań przeciw Putinowi. - Mam nadzieję, że Amerykanie zmienią swoją strategię i okażą siłę - dodał.