- „Chcę zwrócić się do moich gruzińskich przyjaciół, mam jedną sugestię. Rozumiem, że jesteście w bardzo trudnej sytuacji - mały kraj, duży sąsiad, trudna sytuacja gospodarcza, nie możecie sprzeciwić się Rosji i poprzeć sankcji. Rozumiem, ale proszę was o choć jeden symboliczny gest. Zamknijcie Muzeum Stalina w Gori - powiedział Maszkiewicz w piątek w Tbilisi. Jego słowa cytują gruzińskie i rosyjskie media.

Sugestia, wygłoszona na konferencji, poświęconej inwazji Rosji na Ukrainę, została przez polską ambasadę w Tbilisi rozwinięta na Facebooku. „Po raz kolejny apelujmy o zamknięcie Muzeum Stalina w Gori, które jest miejscem gloryfikującym zbrodnie stalinizmu. Muzeum powinno zostać przekształcone w miejsce będące świadectwem terroru a nie chwały” - zauważono we wpisie.

Państwowe Muzeum Józefa Stalina znajduje się w jego rodzinnej miejscowości Gori (zresztą przy alei, której jest patronem). 1937 r. Muzeum zostało otwarte w 1957 roku, jednak w domu, w którym urodził się Stalin, już za jego życia otwarto miejsce pamięci - w 1937 roku. W muzeum znajduje się ok. 40 tys. eksponatów, dokumentów, obrazów i innych materiałów, związanych ze Stalinem. W 2019 roku, ostatnim przed pandemią Covid-19, muzeum Stalina odwiedziło 175 962 gości. Zdecydowana większość z nich to turyści z zagranicy.