Coraz bliżej zapowiadanej rekonstrukcji rządu. Ale z naszych ustaleń wynika, że w rządzie i samej Platformie Obywatelskiej coraz silniejsze jest przekonanie, że to ostatnia rekonstrukcja Donalda Tuska. Za rok miałoby bowiem dojść do zmiany szefa rządu – jako przygotowanie do wyborów parlamentarnych.
Założyciel Meta, Mark Zuckerberg, powiedział, że gigant mediów społecznościowych przeznaczy setki miliardów dolarów na budowę ogromnych centrów danych AI w USA. Pierwsze wielogigawatowe centrum danych o nazwie Prometheus ma zostać uruchomione w 2026 roku.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej wręczył Javierowi Domingo Fernándezowi Gonzálezowi, Szefowi Protokołu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, demarche, w którym „strona polska wyraża oburzenie niedawnymi, niedopuszczalnymi wypowiedziami biskupów Długosza oraz Meringa”.
Były prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz nie będzie musiał odbyć kary prac społecznych za naruszenie nietykalności cielesnej aktywistki Babci Kasi. Prokuratura potwierdziła, że prezydent Bąkiewicz został częściowo ułaskawiony przez Andrzeja Dudę.
Rada Ministrów zaakceptowała projekt zmian w kodeksie karnym i kodeksie postępowania karnego, który zmniejsza uprawnienia prokuratora i ograniczy stosowanie m.in. tymczasowego aresztowania.
Platforma radiologiczna połączy lekarzy z AI, a wszystko z poziomu przeglądarki. Cel? Szybka i precyzyjna diagnostyka.
Decyzja Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza to gest podważający autorytet państwa i wspierający przemoc jako narzędzie polityki.
W sytuacji, gdy politycy podsycają antyimigracyjne nastroje potrzebny jest poważny i zdecydowany głos Kościoła. To jedyna właściwie droga do budowania i odbudowywania przez Kościół katolicki w Polsce jego publicznego autorytetu.
Jakie to szczęście, że sukcesy misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego oraz Igi Świątek w Wimbledonie nie miały miejsca w czasie kampanii wyborczej. Jakże się cieszę, że radość z sukcesów naukowych, sportowych, kulturalnych i biznesowych jest czasami oddzielona od polityki.
Kazanie bp. Wiesława Meringa podczas pielgrzymki Radia Maryja obfitowało w mocne słowa. Sęk w tym, że jego najbardziej kontrowersyjne wypowiedzi oparte były na krążących w prawicowych mediach manipulacjach. Czy hierarcha powinien powielać dezinformację?
Kreml ma 50 dni na ofensywę przeciw Ukrainie, która ma słabą obronę przeciwlotniczą i nie wiadomo, kiedy będzie mogła ją wzmocnić, i czy w ogóle to się uda.
Globalny rynek kosmiczny dynamicznie rośnie. To ogromna szansa dla ponad czterystu polskich podmiotów i całej gospodarki. Czy Polska doczeka się wreszcie krajowego programu kosmicznego?
Właściciele sklepów internetowych muszą zapewnić dostęp do oferowanych przez siebie online produktów i usług w taki sposób, aby zakupy w sieci mogły robić także osoby starsze czy z niepełnosprawnościami.
Dwie obniżki stóp procentowych najpewniej ożywią popyt na mieszkania. W górę mogą pójść także ich ceny, bo budowa osiedli jest droższa. Na rynku wtórnym można się jeszcze targować.
Znakiem rozpoznawczym obecnego szefa resortu sprawiedliwości stało się spowalnianie pożądanych i zarazem niezbędnych dla usunięcia chaosu prawnego zmian. To jest stempel jego półtorarocznej obecności w gmachu przy Al. Ujazdowskich.
Trump grozi 100 proc. cłami na Rosję i stawia ultimatum pokojowe. Liczba ofert pracy w Polsce spada, Bruksela gotowa do wojny celnej z USA, a Indie i Chiny robią krok ku normalizacji stosunków.
Gośćmi siódmego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli prof. Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Małgorzata Bonikowska, THINKTANK, Centrum Studiów Międzynarodowych oraz dr Łukasz Kossacki-Lytwyn, HangLung Law.
Rzeczywiście, w samorządach jest więcej środków na działania bieżące. Aczkolwiek podział tych środków cały czas budzi wątpliwości. Mówią o tym coraz częściej samorządowcy różnych opcji politycznych, także tych związanych z koalicją rządzącą - mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
Gościem najnowszego odcinka podcastu „Powiedz to kobiecie” jest dr Katarzyna Wasilewska, psycholożka, autorka książki „Matka wystarczająco dobra”, matka dwóch synów i córki. W rozmowie próbujemy ustalić, co jest dziś wpisane w rolę „dobrej matki”.
Skandal podczas festiwalu Eurofolk w Zamościu. Artyści z różnych krajów świata byli publicznie obrażani. W ich stronę padły wulgarne słowa. A Straż Miejska odbierała sygnały od agresywnych mieszkańców, którzy żądali interwencji, bo „po rynku chodzą imigranci”. – Wygląda to groźnie, powiem szczerze. Nie chcę siać paniki, ale powinniśmy wszyscy naprawdę się bardzo głęboko zastanowić, co się dzieje” – mówi Tomasz Lipiński, muzyk, założyciel miedzy innymi Brygady Kryzys i Tiltu.
O najnowszym kryminale „Zapomniani” z serii „ECHO”, TikToku, Young Adult, zmianie wizerunku, pseudonimie i konflikcie z ojcem, dobrym relacjach z mamą w najnowszym odcinku „Rzeczy o książkach” mówi Marcel Moss.
W najnowszym odcinku „Politycznych Michałków” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko rozmawiają o burzliwym tygodniu w polskiej polityce: spotkaniach Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim, reakcjach Donalda Tuska, problemach lewicy i nadchodzącej rekonstrukcji rządu. W tle pojawia się także polityka kryzysowa związana z powodzią oraz kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – o rosnącym napięciu wokół migracji, nowej ofensywie populistów i zagrożeniach dla idei zjednoczonej Europy. Czy propozycje PiS zakazujące wjazdu obywatelom niektórych krajów są zapowiedzią Polexitu?
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
– Deregulacja, deregulacja, deregulacja – to dziś słychać wszędzie – przekonywał dr Mariusz Filipek w rozmowie z Michałem Kolanką w programie „Rzecz o polityce”.
Iga Świątek i Jannik Sinner to w ostatnich dniach najbardziej gorące nazwiska w świecie sportu. Mistrzowie Wimbledonu w miniony weekend znaleźli się w centrum zainteresowania internautów. Jakich informacji Polacy najczęściej szukali w sieci?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas