Marcin Dorociński, przeboje z Cannes i nie tylko

19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 26 lipca – 3 sierpnia 2025 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Publikacja: 15.07.2025 12:06

Marcin Dorociński w „Minghunie"

Marcin Dorociński w „Minghunie"

Foto: Mat. Pras./Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi

W programie 19. BNP Paribas Dwa Brzegi, którego dyrektorką artystyczną jest Grażyna Torbicka, w sekcji „Świat pod namiotem” zostaną zaprezentowane nowe, oryginalne i intrygujące filmy, pokazujące, jakie jest dziś kino, czym żyją twórcy i twórczynie pochodzący z różnych krajów, jakie filmy nagradzane są na najważniejszych światowych festiwalach.

Reklama
Reklama

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi i trzy retrospektywy

Zaplanowano trzy retrospektywy – Neila Jordana, Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze oraz Marcina Dorocińskiego, Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, sekcje „Muzyka – moja miłość” oraz „Filmowe portrety sztuki”. W programie są koncerty, lekcje kina, spotkania z twórcami oraz wydarzenia towarzyszące.

Do Kazimierza Dolnego przyjadą m.in. Marcin Dorociński, bohater cyklu „I Bóg stworzył aktora”, Jan Englert, Beata Ścibakówna, Katarzyna Warnke, Maciej Drygas, Gabriela Muskała, Zbigniew Zamachowski, Jowita Budnik, Jacek Borcuch, Joanna Kos-Krauze.

Czytaj więcej

Gdynia 2025: Holland, Machulski, Pasikowski i Smarzowski powalczą o Złote Lwy

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu 26 lipca widzowie zobaczą najnowszy film irańskiego mistrza Jafara Panahiego, laureata tegorocznej Złotej Palmy w Cannes za film „To był zwykły przypadek”. Panahi w przewrotny sposób pokazuje, jak cienka jest granica między światem przemocy a sprawiedliwością. Na zamknięcie 2 sierpnia – pokaz „Diamentów” w reżyserii Ferzana Özpeteka z udziałem m.in. Kasi Smutniak. Piękny film, który balansuje między rzeczywistością i fikcją, komedią i dramatem. Jest listem miłosnym reżysera do kina, kobiet i aktorek, do przyjaźni i siostrzeństwa. We Włoszech obejrzało go już 2 mln widzów.

Reklama
Reklama

W sekcji „Świat pod namiotem” znalazły się perły najnowszego kina. Gorące nowości z Cannes, a wśród tych najgłośniejszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu jest „Tajny agent” Klebera Mendonçy Filho. Znakomity brazylijski filmowiec powraca gęstym thrillerem, nagrodzonym w Cannes za reżyserię i główną rolę męską. Z jednej strony to wyrafinowany i trzymający w napięciu film polityczny, z drugiej zaś opowieść o ludzkiej solidarności i niezłomności, a także o pamięci.

Polską premierę na BNP Paribas Dwa Brzegi ma „Wolność po włosku” Mario Martone, oparta na prawdziwej historii opowieść o życiu Goliardy Sapienzy (w tej roli Valeria Golino) – modernistki, pisarki, aktorki, partyzantki i prekursorki feminizmu we Włoszech. Ten pokazywany w Konkursie Głównym w Cannes film jest zmysłowym portretem kobiety wyprzedzającej swoje czasy. „Tajnego agenta” i „Wolność po włosku” festiwal pokaże dzięki współpracy z Festiwalem BNP Paribas Nowe Horyzonty oraz firmą Gutek Film.

W cyklu „I Bóg stworzył aktora” filmy Marcina Dorocińskiego

Wśród najnowszych filmów sekcji „Świat pod namiotem” znalazły się m.in. przebój Tygodnia Krytyki w Wenecji, błyskotliwa satyra na kapitalizm „Paw zwyczajny” Bernharda Wengera, sensualne „Dreams” mistrza kina meksykańskiego Michela Franco, poruszające, pełne nadziei „Początki” Jeanette Nordahl, intymne studium rodzinnych relacji „Miłość która zostaje” Hlynura Pálmasona, nominowane do Oscara brazylijskie „I’m Still Here” Waltera Sallesa, skąpana w słońcu, samotna „Romería” Carli Simón oraz „Skomplikowani” z Dakotą Johnson, czyli błyskotliwa komedia o tym, czy wolność w związku to droga do szczęścia?

Odbędzie się pokaz filmu, który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. To „Sny o miłości” Daga Johana Haugeruda, czyli urocza i mądra opowieść o kobietach i ich sposobach radzenia sobie z trudnymi emocjami. O tym najważniejszym uczuciu mówi też film „Trzy miłości” Łukasza Grzegorzka. Pokazywany na Dwóch Brzegach przedpremierowo film to historia konfliktu bohaterów uwikłanych w miłosny trójkąt. Reżyser Łukasz Grzegorzek, producentka Natalia Grzegorzek i aktorka Marta Nieradkiewicz będą gośćmi BNP Paribas Dwa Brzegi.

Reklama
Reklama

Bohaterem retrospektywy zagranicznej będzie irlandzki twórca Neil Jordan, a polskiej – filmowy duet: Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze. W cyklu „I Bóg stworzył aktora” pokażemy filmy Marcina Dorocińskiego, jednego z najważniejszych aktorów polskiego kina. Sekcje „Filmowe Portrety Sztuki” i „Muzyka – moja miłość” skupią się na najnowszych filmach opowiadających o twórcach, zjawiskach artystycznych i muzycznych inspiracjach. Z kolei w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych zaprezentowanych będzie 28 polskich i zagranicznych produkcji, które oceni jury w składzie: aktorka Katarzyna Warnke, koordynatorka scen intymnych Katarzyna Szustow i dziennikarz Michał Walkiewicz.

Czytaj więcej

Grażyna Torbicka wspomina Jerzego Stuhra: Nigdy nie doklejał wąsów

W sekcji „Pokazy specjalne” znajdzie się m.in. 5 filmów nominowanych i uhonorowanych Nagrodą Publiczności LUX, w tym zwycięski „Flow” Gintsa Zilbalodisa, podkreślających, jak różnorodna i bogata jest kultura europejska. Nieodłącznym, lubianym punktem festiwalowego programu są wieczorne seanse na Zamku (odLOTTOwe Kino Na Zamku) i na Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym (Kino Perła). Odbędzie się Mały Festiwal Sztuki m.in. z wystawą malarstwa Jana Wołka, a gwiazdą koncertu otwarcia 26 lipca będzie Laboratorium 55 feat. Rasm Almashan (godz. 21.00, Zamek).

W czwartek 31 lipca o godz. 12.15 w Małym Kinie odbędzie się pokaz filmu „Agnieszka… Morawińska, co Ty tutaj robisz?” wg. scenariusza i w reżyserii Joanny Federowicz i Małgorzaty Piwowar, a potem spotkanie w Sali Złotej z bohaterką filmu i autorkami (godz. 13.45).

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi: co, gdzie, kiedy?

Miasteczko festiwalowe będzie mieścić się na terenie Gminnego Zespołu Szkół przy ulicy Szkolnej 1 w Kazimierzu Dolnym. Tam znajdzie się Małe Kino, sale spotkań i konferencji (Sala Złota, gdzie – tu 27 lipca o godz. 15.00 zaplanowano „Lekcję kina” z udziałem Marcina Dorocińskiego, a także 2 sierpnia z Janem Englertem i Beatą Ścibakówną po pokazie „Skrzyżowania”) oraz biuro festiwalowe. Obok duży namiot, czyli Kino We Love Cinema ul. Kwaskowej Góry 1. Oficjalnym klubem festiwalowym jest Trzeci Księżyc, ul. Małego Rynku 1, Kazimierz Dolny.

Pełny program festiwalu jest już dostępny na stronie internetowej, a 17 lipca o godz. 10:00 rozpocznie się sprzedaż biletów online (www.dwabrzegi.pl).

Reklama
Reklama

W programie 19. BNP Paribas Dwa Brzegi, którego dyrektorką artystyczną jest Grażyna Torbicka, w sekcji „Świat pod namiotem” zostaną zaprezentowane nowe, oryginalne i intrygujące filmy, pokazujące, jakie jest dziś kino, czym żyją twórcy i twórczynie pochodzący z różnych krajów, jakie filmy nagradzane są na najważniejszych światowych festiwalach.

Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi i trzy retrospektywy

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Film
Stare kino jest jak dobre wino i coraz popularniejsze
Film
Gdynia 2025: Holland, Machulski, Pasikowski i Smarzowski powalczą o Złote Lwy
Film
„Follemente. W tym szaleństwie jest metoda”, czyli randka w ciemno
Film
Trudne wyzwania imigranckich dzieci z wiedeńskiej podstawówki
Film
Jak Vera Brandes zorganizowała słynny solowy koncert Keitha Jarretta w Kolonii?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama