Jacek Cieślak

Jacek Cieślak

Związany z „Rzeczpospolitą” od 1992 r. Zajmuje się teatrem, muzyką, fonografią, polityką kulturalną, literaturą. Autor wielu recenzji, analiz i wywiadów w tych dziedzinach. Pomysłodawca, juror i selekcjoner festiwali teatralnych (Polska w IMCE, R@port, Prapremiery, Kaliskie Spotkanie Teatralne, Boska Komedia). Członek Akademii Fonograficznej, przyznającej Nagrodę Fryderyka. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Do 2022 r. członek kapituł nagród imienia Zelwerowicza oraz Swinarskiego i redakcji miesięcznika „Teatr”.

„Równi i równiejsi” wracają. „Folwark zwierzęcy” Orwella reżyseruje Jan Klata

Jan Klata inscenizuje w Katowicach zakazaną w PRL książkę o kłamstwie rewolucji, hipokryzji polityków i naiwności społeczeństw. Premiera 19 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Pearl Jam zaprasza fanów do wysłuchania nowej płyty w kinach

Nowy album Pearl Jam „Dark Matter” ukaże się w piątek 19 kwietnia. 16 i 17 kwietnia wydawnictwa będzie można posłuchać i doświadczyć w sieciach kin Helios oraz Multikino.

„Elisabeth Costello” w Nowym Teatrze. Andrzej Chyra gra diabła i małpę

„Elisabeth Costello” w Nowym Teatrze, to zbiorowa kreacja o ludzkości rozdartej między megalomanią, mordowaniem i autokrytycyzmem.

Na PGE Narodowym, na Mazurach i w klubach. Jakie koncerty czekają nas w 2024 r.?

26 lipca na PGE Narodowym odbędzie się Warsaw Rocks ’24 z udziałem Scorpions, Europe, Omega Testamentum i Dżemu. Ważne koncerty odbędą się w klubach.

Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”

Maryla Rodowicz i Mrozu nagrali nową wersję „Sing-Sing”, wielkiego przeboju Maryli z 1976 r. To zapowiedź nowej płyty królowej polskiej piosenki z gwiazdorskimi duetami.

Minister Sienkiewicz: odcinam finansowanie środowisk ekstremistycznych i Ordo Iuris

Minister Kultury odwołał dyrektor instytutów Dmowskiego i Paderewskiego, Sztuki Filmowej, Pileckiego i Polonica. Zapowiedział kolejne odwołania i konkursy.

Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię

Nie piję. Trudno, żebym grzał heroinę w moim wieku. Dobrej kokainy w Polsce nie ma, więc pozostały mi jointy, więc śpiewam „Populares uber alles”. Generalnie jestem zwolennikiem wolności - mówi Maciej Maleńczuk, który 26 kwietnia wyda płytę Homo Twist, a 12.04 zaczyna koncerty.

Zagrożone sceny. Czy wyniki wyborów samorządowych uderzą w teatry

Zmiany mogą dotknąć Teatr im. Słowackiego w Krakowie oraz scen w Łodzi, Lublinie, Kielcach i we Wrocławiu.

Półwiecze kultowego „Czterdziestolatka”. Seniuk miała ocieplać wizerunek Gierka

O kulisach kultowego serialu „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy i Krzysztofa Teodora Toeplitza z Andrzejem Kopiczyńskim i Anną Seniuk przypomina książka Rafała Dajbora.

Nowak kontra Głuchowski. Teatr im. Słowackiego zależy teraz m.in. od byłej kurator PiS

Wyniki wyborów do sejmików oznaczają zagrożenie dla dyrekcji Krzysztofa Głuchowskiego i Teatru im. Słowackiego. W Legnicy nie przeszedł do drugiej tury prezydent Tadeusz Krzakowski, który nie chciał dotować zasłużonego Teatru im. Modrzejewskiej.