Julita Karaś-Gasparska

Julita Karaś-Gasparska

absolwentka prawa na UW w Warszawie

Coraz więcej obowiązków nakładanych na podatników

Od przedsiębiorców wymaga się obecnie nie tylko terminowego rozliczania się z fiskusem, ale również prawidłowego zorganizowania funkcji podatkowej – mówi Sylwia Kulczycka, ACCA, doradca podatkowy, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego w ALTO

Monitor wolnej przedsiębiorczości: w interpretacji gubią się nie tylko podatnicy, ale też fiskus

W interpretacji przepisów podatkowych gubią się nie tylko podatnicy, ale, jak się okazuje, również fiskus.

Split payment, podzielona płatność: zyska fiskus. Podatnicy niekoniecznie

Już 1 lipca wejdą w życie przepisy wprowadzające do rozliczeń VAT mechanizm podzielonej płatności. Najpierw stosowanie go będzie dobrowolne, potem prawdopodobnie obowiązkowe. Przynajmniej dla niektórych branż.

PIT 2016: ostatni dzwonek na rozliczenie roczne

W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogli złożyć wniosek PIT-WZ i tym samym zlecić urzędowi skarbowemu sporządzenie zeznania rocznego. To duże udogodnienie dla wielu osób, ale niestety możliwość ta istniała tylko przez miesiąc.

VAT: elektroniczna broń fiskusa

W yłudzenia VAT to zmora ministrów finansów ostatnich lat. Ta plaga nie zna granic, zresztą występuje nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach Unii. Mafia, która kiedyś zajmowała się kradzieżami samochodów, wyłudzeniami i sutenerstwem, teraz przerzuciła się na nakręcanie karuzel podatkowych.

JPK: fiskus sprawniej skontroluje przedsiębiorców

Fiskus nie jest w stanie skontrolować wszystkich przedsiębiorców, ale będzie to robił coraz sprawniej i wydajniej. Przeprowadzone ostatnio z dużym rozgłosem wdrożenie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) oznacza nową epokę w kontrolach – najpierw dla dużych firm, a potem dla mniejszych.

Julita Karaś-Gasparska: Surowo dla oszustów, łagodniej dla palaczy

Gra podatników z fiskusem jest stara jak świat. Czasem przybiera formę maksymalnego wykorzystywania wszystkich ulg, kiedy indziej naginania prawa podatkowego, a w skrajnych przypadkach – po prostu oszustw na wielką skalę.

Podatki: Każdy chce zapłacić mniej do urzędu skarbowego

Co zrobić, żeby jak najmniej zapłacić fiskusowi? To pytanie zadają sobie pewnie wszyscy podatnicy, nie tylko ci, którzy są przedsiębiorcami.