Kluczowe inwestycje potrzebują ramowej ustawy i wykorzystania wiedzy doświadczonych osób. Tworzenie specjalnych ustaw dla danych inwestycji, jak ta na cele budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, tylko pogłębiło prawny rozgardiasz.
ABW sprawdza, czy zdjęcia lub nagrania płonącego budynku w podwarszawskich Ząbkach trafiły na rosyjskie portale, a jeśli tak, to jakim kanałem. To jeden z elementów weryfikacji możliwych tropów – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Będę cały czas lobbować za powrotem do ryczałtowej składki zdrowotnej lub wprowadzeniem górnego limitu, ponieważ skorzystaliby na tym wszyscy przedsiębiorcy - mówi Agnieszka Majewska, rzecznik MŚP. I wyjaśnia, dlaczego urząd zmieni niebawem nazwę.
Polacy szukają sposobów na ograniczenie wydatków. Już trzech na czterech stara się oszczędzać na żywności, a ponad połowa odczuwa satysfakcję, a nawet dumę, gdy uda się kupić produkty z krótkim terminem przydatności w korzystnej cenie.
Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania przed ewentualnym zakupem, czy komputer dla pracownika – najem sprzętu w Polsce przeżywa boom.
Głównym tematem poniedziałkowych rozmów izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu z Donaldem Trumpem w Białym Domu będzie zakończenie jedynej toczącej się jeszcze wojny na Bliskim Wschodzie.
Spełnił się czarny sen koalicji rządowej – prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego pokieruje Sławomir Cenckiewicz. Historyk, który jeszcze kilkanaście miesięcy temu chciał wykluczyć z życia publicznego m.in. premiera Donalda Tuska.
Konflikt wewnątrz obozu rządzącego narasta. Donald Tusk milczy, gdy jego sympatycy atakują Hołownię. Czy premier zdecyduje się ratować koalicję, czy pozwoli jej upaść?
Wielce fetowany ostatnio w Polsce Wolfgang Münchau, autor książki „Kaput” o systemowej zapaści niemieckiej gospodarki, właśnie opublikował kolejny tekst na brytyjskiej stronie UnHerd, w którym pisze, że Europę może już uratować tylko jakiś nowy Talleyrand lub Metternich. Ale skąd ich wziąć?
Budzenie nienawiści do migrantów i uchodźców jest niemoralne i niezgodne z zasadami chrześcijańskimi. Warto o tym nieustannie przypominać.
Poseł Polski 2050 Tomasz Zimoch poinformował, że decyzją prezydium klubu został zawieszony na miesiąc w prawach członka. Decyzję tę przekazano parlamentarzyście sms-owo.
Polski dług publiczny, niegdyś rozchwytywany przez tzw. nierezydentów, dziś wydaje się mało atrakcyjny. Przy rosnących potrzebach pożyczkowych budżetu i bankach załadowanych obligacjami „pod korek”, trzeba odwrócić ten trend. Ale to może być bardzo trudne.
Cudzoziemiec, posiadający niebieską kartę UE innego państwa członkowskiego, który przyjeżdża do Polski, może rozpocząć legalne wykonywanie pracy już w momencie złożenia wniosku o nowy typ zezwolenia na pobyt.
Po wprowadzeniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą transport spodziewa się najgorszego. Przedstawiciele branży mówią, że pojawią się opóźnienia i niewykluczone są podwyżki cen frachtów.
Przyłączenie się radców spowodowałoby większy zasięg akcji. Tymczasem radcowie nie tylko się nie przyłączyli, ale jeszcze próbowali wykorzystać sytuację - mówi Paulina Tomaszewska-Lipartowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Anna Zejdler rozmawia z dr n. med. Agnes Frankel, specjalistką dermatologii estetycznej i przeciwstarzeniowej o tym, jak dbać o skórę latem.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński rozmawiają o gorących politycznych tematach początku lipca – od kryzysu na granicy polsko-niemieckiej, przez uznanie wyboru Karola Nawrockiego przez Sąd Najwyższy, po kulisy nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Czy Donald Tusk został zmuszony do reakcji przez PiS i Konfederację oraz Roberta Bąkiewicza? Co oznacza dla Polski nowy szef BBN Sławomir Cenckiewicz? Jakie sygnały wysyła prezydent elekt i jakie napięcia narastają w koalicji rządzącej?
Gośćmi szóstego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli Kacper Kita z portalu Nowy Ład oraz Hubert Kozieł z dziennika „Rzeczpospolita”.
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Bałtyk. Podróż literacka” Tora Eysteina Øveråsa z jej literackim konsultantem doktorem Bartłomiejem Sieką. Autor zaś będzie 6 lipca gościem specjalnym festiwalu „I See You” w Kołobrzegu.
Amerykański Senat i Izba Reprezentantów przegłosowały „Big Beautiful Bill” Trumpa, branża logistyczna ostrzega przed kolejkami na granicach, a europejskie firmy protestują przeciwko unijnym regulacjom AI. USA zaś dotrzymują umowy z Chinami.
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem miliarderów, a nie biednych ludzi”. Najnowsza ustawa Big Beautiful Bill to finansowa rewolucja, która może przeorać Amerykę na długie lata. Ulgi dla najbogatszych, cięcia socjalne, rekordowy dług i bunt nawet wśród republikanów.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Pod koniec tygodnia – prawdopodobnie w piątek – Donald Tusk spotka się z liderami partii koalicyjnych i przedstawi im swój pomysł na rekonstrukcję rządu. Gdzieś w połowie lipca ten nowy rząd zostanie zaprezentowany - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
- Co do zasady uważam, że tak - powiedział były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, pytany przez Jacka Nizinkiewicza, czy wszystkie głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich powinny zostać przeliczone ponownie. Sędzia TK w stanie spoczynku przyznał jednocześnie, że jest to już nierealne.
Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do udarów mózgu i zawałów serca. Badanie poziomu cholesterolu jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które zaleca się wykonywać przynajmniej raz w roku. Jakie są aktualnie obowiązujące normy cholesterolu we krwi?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas