„Moc przeznaczenia” w Operze Narodowej. Króliczki idą na wojnę

Nowy spektakl Mariusza Trelińskiego wzbudził krańcowo różne emocje, ale sposób, w jaki potraktował „Moc przeznaczenia”, wart jest głębszej refleksji.

Duchy, Romowie i sny

Najnowsze spektakle tego sezonu w Operze Narodowej i Teatrze Wielkim w Poznaniu będzie można obejrzeć w święta w internecie.

Premiera „Dziewczyny z Dzikiego Zachodu” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Smutny los dyrektorów

Ta premiera miała być wydarzeniem, a zapowiada kolejny etap kryzysu w Łodzi.

Jubileusz Tomasza Koniecznego. Tak spełniają się marzenia

Tomasz Konieczny będzie świętował w sobotę w Operze Narodowej swój jubileusz, a nim wyjedzie w świat, wystąpi też w styczniu w premierze Mariusza Trelińskiego.

Opera dla internautów

W Światowy Dzień Opery, obchodzony 25 października, Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie uruchomił niecodzienną wirtualną wystawę na Google Arts & Culture.

ARTE.tv transmituje wielkie spektale. Gwiazdy w sieci

Premierą z Opéra Comique rozpoczął sezon kanał ARTE.tv. Zaplanowano 15 transmisji z najważniejszych teatrów Europy, w tym paryską premierę „Hamleta” Krzysztofa Warlikowskiego.

„Chorus Opera”: W tym spektaklu chór będzie najważniejszy

Takiego widowiska w Operze Narodowej nigdy nie było. W premierze, która w piątek inauguruje nowy sezon, soliści obsadzani zawsze w głównych rolach pojawią się na chwilę.

Placido Domingo upada coraz niżej

Występy legendarnego tenora na festiwalu Arena di Verona zakończyły się w tym roku skandalem. Włoski dziennik „Corriere della sera” zrecenzował je krótko: to była klapa.

Zróbmy razem operę

W Centrum OSSA szykuje się 13 sierpnia wyjątkowa premiera operowa – „Zaporożec za Dunajem” – w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Polski śpiewak ranny na scenie. Zasadzki czyhające podczas operowego spektaklu

Tomasz Konieczny został ranny podczas premiery na Festiwalu w Bayreuth i nie mógł dokończyć występu. W teatrach zdarzają się jednak takie wypadki.

Nieśmiały młodzieniec i kobieta

„Albert Herring” i „Manon” to dwa słynne utwory, które długo czekały, by wejść na polskie sceny. Stanie się to w ten weekend w Poznaniu i Wrocławiu.

Opera Narodowa. Przed wyprawą do Nowego Jorku

Na koniec sezonu Opera Narodowa zaprasza na gwiazdorski koncert Pretty Yende oraz Artura Rucińskiego i rozpoczyna sprzedaż biletów na wydarzenia po wakacjach.

Konkurs Moniuszkowski: Dziewiątka Polaków śpiewa dalej

Po trzech dniach przesłuchań jury 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniuszki podjęło pierwszą decyzję. Do drugiego etapu dopuszczono 42 uczestników.

Atrakcyjny temat męskiej nagości

Aleksandra Kurzak zrezygnowała z występów w „Tosce” w Barcelonie, co odnotowały plotkarskie portale, bo można ten news doprawić niemal pornografią.

"Straszny dwór": Renowacja cnót niewieścich

Włoszka Ilaria Lanzino odczytała utwór z naszego kanonu narodowego bez patriotycznych obciążeń i odniosła sukces.

„Nawrócona”: Zmieniają się epoki, nietolerancja zostaje

Odnoszący sukcesy w Europie Krystian Lada zaprezentował się jako współautor opery „Nawrócona” – bardzo współczesnej, choć o wyprawach krzyżowych.

„Król Roger” w Operze na Zamku. Symbole i trochę erotyki

Szczecińska Opera na Zamku postanowiła zmierzyć się z „Królem Rogerem” Karola Szymanowskiego. A kolejna premiera odbędzie w tym roku w Chicago.

„Turandot” w Operze Krakowskiej. Księżniczka z opowieści s.f.

Wszystko wskazuje na to, że „Turandot” jest ostatnią inscenizacją w Operze Krakowskiej za kadencji obecnego dyrektora.