Reklama
Rozwiń

Wojsko już gotowe do pomocy. Skutki nawałnic widoczne na południu Polski

Podniesiono gotowość w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej zlokalizowanych na obszarze Polski, przez który przesuwa się niż genueński. Na razie największe spustoszenie spowodował na Podkarpaciu. Są ranni, zerwane dachy, powalone drzewa.

Publikacja: 08.07.2025 13:25

Strażacy usuwają zniszczenia po burzy w Przemyślu

Strażacy usuwają zniszczenia po burzy w Przemyślu

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Jak poinformował „Rzeczpospolitą” kpt. Grzegorz Hubacz, p.o. zastępcy rzecznika prasowego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, wydany został alert gotowości części brygad tej formacji. Czerwony alert oznaczający, że żołnierze WOT mogą być wezwani do natychmiastowego stawienia się w jednostce w ciągu sześciu godzin, obowiązuje dla brygad: małopolskiej, świętokrzyskiej, lubelskiej, mazowieckiej, śląskiej i łódzkiej. 

– Na tym obszarze występuje największe zagrożenie związane z anomaliami pogodowymi, np. ulewnymi deszczami – mówi kpt. Grzegorz Hubacz.

Żołnierze WOT oraz wojsk operacyjnych (głównie wojska inżynieryjne, saperzy) mogą być wysłani do usuwania skutków nawałnic na wniosek skierowany przez wojewodę, zatwierdzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na razie najwyższą gotowość w tym zakresie ogłoszono w 3. Podkarpackiej Brygadzie WOT oraz 20. Przemyskiej Brygadzie WOT. – W drugim rzucie do pomocy mogą zostać skierowani żołnierze z 2. Lubelskiej Brygady WOT oraz 11. Małopolskiej Brygady WOT – dodaje kpt. Grzegorz Hubacz.

Kolejna powódź? Żołnierze w gotowości

Zatem w gotowości jest kilkuset żołnierzy do pomocy strażakom, którzy wzięli na siebie główny ciężar usuwania skutków burz. – Wojska operacyjne mają do dyspozycji np. koparki, spycharki, samochody, piły do usuwania powalonych drzew, a także pompy do usuwania wody – dodaje oficer.

Ratownicy odnotowali już 323 przypadki uszkodzonych dachów

Na razie skutki burz usuwają głównie strażacy oraz pracownicy zakładów energetycznych, którzy starają się przywrócić dopływ prądu (nie docierał on w poniedziałek do kilkunastu tysięcy domów). W Łańcucie działał sztab akcji pod dowództwem zastępcy komendanta głównego PSP, nadbryg. Pawła Frysztaka, który koordynował prace strażaków. W działania zaangażowanych było blisko 2700 strażaków OSP i PSP z terenu Podkarpacia.

Nawałnice na południu Polski. Gdzie najwięcej interwencji strażaków?

Z danych, które podaje rzecznik KG PSP, st. bryg. Karol Kierzkowski, wynika, że w ciągu doby strażacy interweniowali 2200 razy. Najwięcej w województwie podkarpackim – 1200, małopolskim – 500, lubelskim – 300. W Małopolsce najwięcej interwencji miało miejsce w powiecie brzeskim – 218 zdarzeń i bocheńskim – 185. Uszkodzeniu uległo około 100 dachów, w tym m.in. kościół w Brzesku, szkoła w powiecie bocheńskim, a w powiecie tarnowskim doszło do zerwania połowy dachu budynku mieszkalnego. Na Podkarpaciu najwięcej interwencji miało miejsce w powiatach: łańcuckim, krośnieńskim, przeworskim. Tam, jak podaje st. bryg. Karol Kierzkowski, zgłoszono łącznie 195 uszkodzonych dachów.

Czytaj więcej

Niż genueński znowu nad Polską. Alarmujące prognozy IMGW i RCB: Gdzie będzie najgorzej?

Cztery osoby zostały ranne. W Bratkówce (pow. krośnieński) uderzenie pioruna w drzewo spowodowało jego upadek na budynek, a osoba znajdująca się w środku doznała urazu głowy. W Dobryninie (pow. mielecki) strażacy odnotowali porażenie prądem na skutek zerwania linii energetycznych, a w powiatach leżajskim i przemyskim konary spadły na pojazdy.

– W celu zwiększenia gotowości operacyjnej stan osobowy PSP został wzmocniony o dodatkowych 60 strażaków. Aktualnie nie ma potrzeby angażowania sił spoza województwa podkarpackiego – podał rzecznik KG PSP. W województwie lubelskim najwięcej interwencji było w powiatach hrubieszowskim, biłgorajskim i zamojskim. W tym województwie uszkodzonych zostało 28 dachów. W sumie ratownicy odnotowali 323 przypadki uszkodzonych dachów.

– Państwowa Straż Pożarna apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie burz i silnych wiatrów, śledzenie na bieżąco komunikatów meteorologicznych oraz ostrzeżeń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – zwraca uwagę st. bryg. Karol Kierzkowski.

Ostrzeżenie wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Intensywne opady deszczu (do 140 mm) na terenie województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego - ostrzeżenia 3. stopnia, obowiązują od godz. 8, 7 lipca do godz. 8, 10 lipca. 
Intensywne opady deszczu (do 130 mm) na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego - ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują od godz. 8, 7 lipca do godz. 20, 10 lipca. 
Intensywne opady deszczu (do 100 mm) na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, lubelskiego i podkarpackiego - ostrzeżenia 1. stopnia, obowiązują od godz. 8, 7 lipca do godz. 20, 10 lipca. 
Burze (opady deszczu do 40 mm, porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie grad) na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego - ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują od godz. 12 do godz. 20, 8 lipca. 
Burze (opady deszczu do 35 mm, porywy wiatru do 65 km/h, lokalnie grad) na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego - ostrzeżenia 1. stopnia, obowiązują od godz. 12 do godz. 20, 8 lipca. 
Ostrzeżenia hydrologiczne 
Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych (spowodowane prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu) na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego - ostrzeżenia 3. stopnia, obowiązują do godz. 10, 10 lipca. 
Wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (spowodowane prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu) na terenie województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego - ostrzeżenia 2. stopnia, obowiązują do godz. 10, 10 lipca. 
Gwałtowne wzrosty stanów wody (spowodowane prognozowanymi opadami o charakterze burzowym) na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego - ostrzeżenia 1. stopnia, obowiązują do godz. 22, 10 lipca. 
Susza hydrologiczna (spowodowana niskimi przepływami wody) na terenie całego kraju - obowiązuje do odwołania.

Jak poinformował „Rzeczpospolitą” kpt. Grzegorz Hubacz, p.o. zastępcy rzecznika prasowego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, wydany został alert gotowości części brygad tej formacji. Czerwony alert oznaczający, że żołnierze WOT mogą być wezwani do natychmiastowego stawienia się w jednostce w ciągu sześciu godzin, obowiązuje dla brygad: małopolskiej, świętokrzyskiej, lubelskiej, mazowieckiej, śląskiej i łódzkiej. 

– Na tym obszarze występuje największe zagrożenie związane z anomaliami pogodowymi, np. ulewnymi deszczami – mówi kpt. Grzegorz Hubacz.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Oddział Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku wpadł w pułapkę. Skarbonka bez dna
Wojsko
Dronizacja służb mundurowych. Ile wojsko wyda na szkolenia?
Polityka
Odzyskane dzieła sztuki tylko dla państwa. Co z interesem spadkobierców?
Służby
Czy Rosjanie mogą się podszyć pod Alert RCB?
Klęski żywiołowe
Dlaczego powódź w Polsce była tak tragiczna? Wiadomo, co zawiodło