Reklama
Rozwiń

Co nie udało się Rafałowi Brzosce? „Kto chce zmieniać świat, nie szuka wymówek”

Rząd Donalda Tuska odrzucił około 25 proc. propozycji zmian w prawie zgłoszonych przez zespół Brzoski. Jednak jego eksperci zapowiadają: będziemy przekonywali rząd do powrotu do dyskusji nad nimi.

Publikacja: 07.07.2025 18:24

Co nie udało się Rafałowi Brzosce? „Kto chce zmieniać świat, nie szuka wymówek”

Warszawa, 07.07.2025. Pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska podczas wydarzenia "Deregulacja. Znosimy bariery, ułatwiamy życie"

Foto: Marcin Obara/PAP

Rząd przyjął dotychczas 125 projektów zmian w prawie, inspirowanych pracami społecznej inicjatywy SprawdzaMY. Taką statystykę ogłoszono na poniedziałkowej konferencji przedstawicieli rządu i zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski. Premier Donald Tusk uznał to za sukces.

– Politycy powinni oddać inicjatywę przedsiębiorcom i ekspertom, to się opłaca każdej ze stron – skomentował premier. 

Czytaj więcej

Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”

Zespół Brzoski rzeczywiście może mieć powody do zadowolenia, bo na 350 zgłoszonych propozycji aż 215 zostało skierowanych do dalszych prac w rządzie. Sam Brzoska na starcie prac zapowiadał, że będzie zadowolony, jeśli uznanie zyska jedna trzecia jego propozycji. Tymczasem odrzuconych zostało 79 wstępnych projektów (zespół nazywa je „formatkami”), a nad 37 prace zostały zawieszone.

Przedstawiciele zespołu Rafała Brzoski: Propozycje odfiltrowane, by nie załatwiać partykularnych interesów

Przedstawiciele inicjatywy SprawdzaMY sami przyznają, że nie wszystkie pomysły na deregulację napływające od społeczeństwa nadawały się do nadania im formy prawnej. Jak relacjonował na konferencji Adam Malinowski, koordynator prac zespołu, spośród 1185 propozycji, jakie zostały zgłoszone, już na wstępnym etapie „odsiano” około 600, czyli połowę.

– Zrobiliśmy tak po części dlatego, że proponowane rozwiązania już są uregulowane w prawie, a w innych przypadkach wyczuwaliśmy chęć załatwienia partykularnych interesów – przyznał Malinowski.

Wśród propozycji, które zostały odrzucone przez rząd, wiele dotyczy podatków. Nie ma zgody na skrócenie z pięciu do trzech lat terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Rząd nie chce się też zgodzić na możliwość przekazywania przez podatników CIT 1 proc. należnego podatku na organizacje pożytku publicznego (mimo że podobne rozwiązanie w PIT funkcjonuje od wielu lat).

Wiele dyskusji między zespołem Brzoski a rządem – dotychczas bez rezultatu – wywołuje pomysł szybkiej egzekucji niewielkich kwot z niezapłaconych faktur. Inicjatywa SprawdzaMY wybiega tu nieco w przyszłość, bo odnosi się do systemu e-fakturowania KSeF, który ma zacząć działać w lutym 2026 roku. Wówczas każda faktura, zanim dotrze do klienta, będzie musiała przejść przez centralny system fiskusa, a więc będzie niejako „urzędowo” zaakceptowana. W ten sposób, z owym „urzędowym” potwierdzeniem można by od razu, z pomocą komornika, wyegzekwować zaległą kwotę.

Czytaj więcej

Deregulacja poczeka na nowego prezydenta? Pierwsze propozycje już uchwalone

Adam Malinowski przyznał, że wciąż trwają dyskusje z rządem, jak zorganizować tę procedurę od strony technicznej. Podkreśla przy tym, że byłoby to rozwiązanie bardzo korzystne zwłaszcza dla małych przedsiębiorców.

– Zdarza się, że w dzisiejszym sformalizowanym postępowaniu sądowym nie mogą oni dotrwać do momentu, aż sąd zatwierdzi ich roszczenie i upadają – mówił Malinowski.

Niezrealizowane propozycje dotyczą także wielu innych dziedzin życia i biznesu, w tym prawa pracy. Rząd nie podchwycił np. postulatu całkowitej elektronizacji dokumentów pracowniczych i skrócenia ich przechowywania z 10 do 5 lat. Zawieszono prace nad pomysłem umożliwienia wcześniejszego powrotu pracownika ze zwolnienia lekarskiego, gdy wyzdrowieje przed terminem w nim oznaczonym. Podobnie stało się z pomysłem wprowadzenia ujednoliconego formularza powypadkowego.

Rząd na razie nie zgadza się też na uproszczone procedury nabycia obywatelstwa polskiego przez cudzoziemców, którzy mieli polskich przodków. Odłożono też dyskusję o przepisach wprowadzających tzw. ZUS HUB, czyli nowe narzędzie pozwalające na szybkie sprawdzenie stanu oszczędności emerytalnych. Obecnie dane te są rozproszone w różnych instytucjach i systemach, co utrudnia planowanie finansowej przyszłości. ZUS HUB pozwoli zebrać w jednym miejscu informacje o składkach ZUS, oszczędnościach w PPK, PPE oraz innych produktach emerytalnych.

Rafał Brzoska: gdy usiedliśmy do dyskusji, znajdowaliśmy rozwiązanie

Sam Rafał Brzoska jest jednak optymistą co do losów odłożonych propozycji.

– Wiele projektów, które przygotowaliśmy, dostało czerwone światło już „na dzień dobry”. A gdy usiedliśmy do merytorycznej dyskusji i nasi eksperci przedstawili argumenty za tym, by się nad daną propozycją ponownie pochylić, to dawało się znaleźć rozwiązanie – wspominał Brzoska.

– Kto chce zmieniać świat, nie szuka wymówek, tylko sposobu, aby go zmieniać – dodał szef InPostu.

Czytaj więcej

Krzysztof Nędzyński: Deregulacja to nie tylko zmiana przepisów

Przedsiębiorcy i zwykli obywatele mogą mieć nadzieję na wdrożenie wielu niezrealizowanych pomysłów także dlatego, że rząd zapowiada kontynuację akcji deregulacyjnej i to długofalowo. 

– Chcemy przejść ze sprintu do biegu długodystansowego. Deregulacja będzie pewną stałą filozofią naszej pracy – zadeklarował minister Maciej Berek, szef rządowego zespołu deregulacyjnego.

Opinia dla "Rzeczpospolitej"
Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, szef Komitetu Sterującego inicjatywy SprawdzaMY

Rząd nie przyjął wielu naszych propozycji, ale to nie znaczy, że dyskusja o nich jest zakończona. Te tematy wrócą, bo postaramy się cierpliwie i konsekwentnie przekonywać rządzących do tego, że są bardzo potrzebne. Na szczęście możemy mieć na to nadzieję, bo dotychczasowe kontakty z rządem miały atmosferę dobrego dialogu. Na przykład kwestia przekazywania jednego procenta CIT na organizacje pożytku publicznego. Ten pomysł, na razie odłożony, ma głęboki sens, bo przecież w ten sposób biznes brałby na siebie finansowanie tych organizacji, a tym samym odpowiedzialność za tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Skorzystają na tym także organy państwa, bo przecież OPP często wyręczają je w rozwiązywaniu problemów społecznych. Inny pomysł, czyli skrócenie do trzech lat terminu przedawnienia podatków, też może być zrealizowany. Mamy zapewnienie od ministra finansów, że będzie to możliwe, gdy służby skarbowe uzyskają nowe narzędzia elektronicznej kontroli podatników. Te i inne, wciąż napływające pomysły będzie można zrealizować, choć musimy się uzbroić w cierpliwość.

Rząd przyjął dotychczas 125 projektów zmian w prawie, inspirowanych pracami społecznej inicjatywy SprawdzaMY. Taką statystykę ogłoszono na poniedziałkowej konferencji przedstawicieli rządu i zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski. Premier Donald Tusk uznał to za sukces.

– Politycy powinni oddać inicjatywę przedsiębiorcom i ekspertom, to się opłaca każdej ze stron – skomentował premier. 

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono