Zapowiedziany przez PiS projekt ustawy o zakazie wjazdu do Polski osób określonych narodowości jest jawnie dyskryminacyjny i rasistowski. Przesuwa naszą politykę bardzo daleko na prawo. Bez względu na to, czy to tylko prowokacja, nie można być wobec niego obojętnym.
Sieć Obywatelska Watchdog Polska będzie domagała się zapewnień, że żadnych kosztów ślubu Kingi Dudy - jak przekonuje Kancelaria Prezydenta - nie ponieśli podatnicy. Eksperci są zgodni, że brak komunikacji w tej sytuacji to wpadka otoczenia ojca panny młodej.
W poniedziałek stanowisko stracił minister transportu Rosji, a chwilę potem znaleziono go martwego. Przez weekend główne lotniska, w tym w Moskwie i Petersburgu, były sparaliżowane. Odwołano blisko pół tysiąca lotów, nie działały tablice informacyjne i telefony komórkowe.
W poniedziałek pod Moskwą znaleziono ciało byłego ministra transportu Rosji, Romana Starowojta. Według oficjalnych informacji przekazanych przez rosyjski Komitet Śledczy, Starowojt został odnaleziony w samochodzie z raną postrzałową.
Chery z państwowego koncernu Chery Holding to kolejna marka z Chin, która pojawia się na polskim rynku. Do końca roku ma zostać uruchomionych 30 punktów dealerskich, w których pojawią się dwa modele: Tiggo 7 oraz Tiggo 8.
Rząd Donalda Tuska odrzucił około 25 proc. propozycji zmian w prawie zgłoszonych przez zespół Brzoski. Jednak jego eksperci zapowiadają: będziemy przekonywali rząd do powrotu do dyskusji nad nimi.
Spory w koalicji, nieukrywany brak zaufania, zła komunikacja i wzajemne zaskakiwanie się pomysłami oraz zapowiedź trudnej współpracy z prezydentem Karolem Nawrockiem – to wszystko stawia pod znakiem zapytania trwanie rządu Donalda Tuska w obecnym kształcie.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołuje Zgromadzenie Narodowe i narzeka na hejt, jaki go spotkał za spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Przyznaje, że błędem było wybranie mieszkania Adama Bielana na miejsce spotkania.
W 2027 roku – jeśli nie wcześniej – rząd sformuje prawica. Z PiS, Konfederacją, może Grzegorzem Braunem. Czy premier Donald Tusk znajdzie w sobie wolę walki, czy zwyczajnie się z tym już pogodził?
Ostatnie dni zmienią USA na zawsze. Senat przyjął ustawę Donalda Trumpa, która wpędzi miliony w ubóstwo, a nowa partia Elona Muska odbierze głosy Republikanom. W tle mamy nieustający chaos z cłami, z którego wnioski są gorzkie: UE musi inwestować w siebie, bo zależność od USA nam szkodzi.
Zaledwie jeden przypadek przemytu migrantów na granicy z Litwą. Na zachodniej, z Niemcami – żadnego. Pierwsza noc i wczesne popołudnie po wprowadzeniu kontroli, niezwykle spokojne.
Wszystkie kraje świata miały czas do 9 lipca na wypracowanie umów handlowych z USA. Prezydent Trump przesunął ten ten termin na 1 sierpnia.
Jeśli podatnik nabył obligacje firmy, która po jakimś czasie ogłosiła upadłość i nie wykupiła obligacji, to poniósł on niewątpliwie stratę w wymiarze ekonomicznym. Nie jest to jednak strata, którą można rozliczyć podatkowo.
Przedsiębiorcy powinni już teraz zacząć przygotowania do wdrożenia systemu KSeF, aby uniknąć błędów i kar finansowych. Zostało niewiele czasu, a trzeba przeprowadzić audyt procedur, rozpocząć współpracę z informatykami i przeszkolić pracowników.
Kluczowe inwestycje potrzebują ramowej ustawy i wykorzystania wiedzy doświadczonych osób. Tworzenie specjalnych ustaw dla danych inwestycji, jak ta na cele budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, tylko pogłębiło prawny rozgardiasz.
- Premierem będzie Donald Tusk, koalicja będzie tracić i prędzej czy później ten rząd będzie mniejszościowy, bo poszczególne partie będą szukać dla siebie rozwiązania. Jednym z przykładów jest to niedawne spotkanie Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim - mówi Łukasz Pawłowski, szef pracowni badawczej OGB.
Unia i Chiny zaostrzają retorykę handlową po wizycie chińskiego ministra spraw zagranicznych. W Polsce pojawia się pomysł zakończenia taryf na energię. Trwa szczyt BRICS w Rio, a Trump rozmawia z Zełenskim o pomocy dla Ukrainy.
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Anna Zejdler rozmawia z dr n. med. Agnes Frankel, specjalistką dermatologii estetycznej i przeciwstarzeniowej o tym, jak dbać o skórę latem.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński rozmawiają o gorących politycznych tematach początku lipca – od kryzysu na granicy polsko-niemieckiej, przez uznanie wyboru Karola Nawrockiego przez Sąd Najwyższy, po kulisy nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Czy Donald Tusk został zmuszony do reakcji przez PiS i Konfederację oraz Roberta Bąkiewicza? Co oznacza dla Polski nowy szef BBN Sławomir Cenckiewicz? Jakie sygnały wysyła prezydent elekt i jakie napięcia narastają w koalicji rządzącej?
Gośćmi szóstego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli Kacper Kita z portalu Nowy Ład oraz Hubert Kozieł z dziennika „Rzeczpospolita”.
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Bałtyk. Podróż literacka” Tora Eysteina Øveråsa z jej literackim konsultantem doktorem Bartłomiejem Sieką. Autor zaś będzie 6 lipca gościem specjalnym festiwalu „I See You” w Kołobrzegu.
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem miliarderów, a nie biednych ludzi”. Najnowsza ustawa Big Beautiful Bill to finansowa rewolucja, która może przeorać Amerykę na długie lata. Ulgi dla najbogatszych, cięcia socjalne, rekordowy dług i bunt nawet wśród republikanów.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Pod koniec tygodnia – prawdopodobnie w piątek – Donald Tusk spotka się z liderami partii koalicyjnych i przedstawi im swój pomysł na rekonstrukcję rządu. Gdzieś w połowie lipca ten nowy rząd zostanie zaprezentowany - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Lato 2025 roku może zaważyć na dalszym losie rządu Donalda Tuska. Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta, narastające napięcia na granicy i zapowiadana rekonstrukcja rządu zwiastują polityczne przesilenie. Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz polityczny „Rzeczpospolitej”, w rozmowie z Marzeną Tabor-Olszewską komentuje najważniejsze wydarzenia i przewiduje możliwe scenariusze.
Unikatowy ekosystem na Sokotrze, tropikalnej wyspie leżącej na Oceanie Indyjskim, jest poważnie zagrożony z powodu ekstremów pogodowych, ale też najazdu turystów, którzy w poszukiwaniu egzotyki skutecznie zadeptują to miejsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas