Wojsko Polskie ma kilkanaście systemów antydronowych, które nie spełniają swojej funkcji. Praktycznie bez ochrony przed bezzałogowcami jest też cywilna infrastruktura krytyczna. MSWiA się nie poczuwa, MON wciąż analizuje, a skutki dla gospodarki mogą być bolesne.
Technologia, którą właśnie ujawnił chiński gigant Huawei, ma szansę zrewolucjonizować sektor elektromobilności i zagrozić pozycji największych graczy na rynku. Mowa o półprzewodnikowej baterii siarczkowej.
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą się przeciwko CDU. Zagłosują na AfD – mówi Wolfgang Münchau, autor bestsellera „Kaput. Koniec niemieckiego cudu gospodarczego”.
Najlepsze wyniki maturzyści zdobyli na egzaminie podstawowym z języka angielskiego. Maturę zdało 80 proc. uczniów, a część z tych, którym się nie poszczęściło, ma prawo do wrześniowej poprawki.
Prawo nie przewiduje możliwości weryfikowania w uczelni wykształcenia osoby, biorącej udział w procesie rekrutacji. Zespół Rafała Brzoski chce to zmienić. Do opiniowania trafił odpowiedni projekt.
Zmiana zasad wynagradzania i zatrudniania ma doprowadzić do zmniejszenia liczby wakatów na stanowiskach lekarzy orzeczników ZUS. Braki kadrowe doprowadziły do dramatycznej sytuacji. Coraz dłużej trzeba czekać na wydanie orzeczenia i przyznanie świadczenia.
W 2027 roku – jeśli nie wcześniej – rząd sformuje prawica. Z PiS, Konfederacją, może Grzegorzem Braunem. Czy premier Donald Tusk znajdzie w sobie wolę walki, czy zwyczajnie się z tym już pogodził?
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracyjne do Europy, ale wprost uderzają w PKB. To już realne, wielomiliardowe straty.
Skoro ślub córki prezydenta odbił się wielkim echem w serwisach społecznościowych, żal zmarnować tak dobrą reklamę. Z sarkazmem zapytam, czy pan prezydent nie mógłby w duchu równości wynajmować pałacu także innym obywatelom na uroczystości rodzinne?
Atak paniki. Wszystko stracone! PiS wyszedł na prowadzenie, a tuż zaraz czai się Konfederacja! Za to resztki Trzeciej Drogi dużo poniżej trzeciego miejsca.
Nie ma wystawy o Witoldzie Pileckim i nie wiadomo, kiedy powstanie. Dlatego amerykańska spółka wynajmująca lokal w reprezentacyjnej części nowojorskiego Manhattanu może podnieść Instytutowi Pileckiego czynsz. To jednak niejedyne konsekwencje.
Większość z Polek i Polaków uważa, że ich praca ma sens. Jednak połowa odczuwa w niej codzienny stres, a co czwarta osoba przyznaje, że obciążenia zawodowe zachwiały równowagą pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
E-Doręczenia mają zastąpić tradycyjny „papierowy” kontakt z urzędem. Ale, żeby system zaczął w pełni działać zobowiązani muszą te konta założyć i aktywować.
Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania przed ewentualnym zakupem, czy komputer dla pracownika – najem sprzętu w Polsce przeżywa boom.
Rząd Donalda Tuska odrzucił około 25 proc. propozycji zmian w prawie zgłoszonych przez zespół Brzoski. Jednak jego eksperci zapowiadają: będziemy przekonywali rząd do powrotu do dyskusji nad nimi.
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
- Premierem będzie Donald Tusk, koalicja będzie tracić i prędzej czy później ten rząd będzie mniejszościowy, bo poszczególne partie będą szukać dla siebie rozwiązania. Jednym z przykładów jest to niedawne spotkanie Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim - mówi Łukasz Pawłowski, szef pracowni badawczej OGB.
Unia i Chiny zaostrzają retorykę handlową po wizycie chińskiego ministra spraw zagranicznych. W Polsce pojawia się pomysł zakończenia taryf na energię. Trwa szczyt BRICS w Rio, a Trump rozmawia z Zełenskim o pomocy dla Ukrainy.
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Anna Zejdler rozmawia z dr n. med. Agnes Frankel, specjalistką dermatologii estetycznej i przeciwstarzeniowej o tym, jak dbać o skórę latem.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński rozmawiają o gorących politycznych tematach początku lipca – od kryzysu na granicy polsko-niemieckiej, przez uznanie wyboru Karola Nawrockiego przez Sąd Najwyższy, po kulisy nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Czy Donald Tusk został zmuszony do reakcji przez PiS i Konfederację oraz Roberta Bąkiewicza? Co oznacza dla Polski nowy szef BBN Sławomir Cenckiewicz? Jakie sygnały wysyła prezydent elekt i jakie napięcia narastają w koalicji rządzącej?
Gośćmi szóstego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli Kacper Kita z portalu Nowy Ład oraz Hubert Kozieł z dziennika „Rzeczpospolita”.
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Bałtyk. Podróż literacka” Tora Eysteina Øveråsa z jej literackim konsultantem doktorem Bartłomiejem Sieką. Autor zaś będzie 6 lipca gościem specjalnym festiwalu „I See You” w Kołobrzegu.
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem miliarderów, a nie biednych ludzi”. Najnowsza ustawa Big Beautiful Bill to finansowa rewolucja, która może przeorać Amerykę na długie lata. Ulgi dla najbogatszych, cięcia socjalne, rekordowy dług i bunt nawet wśród republikanów.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Pod koniec tygodnia – prawdopodobnie w piątek – Donald Tusk spotka się z liderami partii koalicyjnych i przedstawi im swój pomysł na rekonstrukcję rządu. Gdzieś w połowie lipca ten nowy rząd zostanie zaprezentowany - powiedziała w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, unijne emisje mają do 2040 roku zostać zredukowane o 90 proc. w stosunku do poziomów z roku 1990. Jednym ze środków osiągnięcia tego wyniku mają być kredyty węglowe, ostro krytykowane przez ekspertów i aktywistów klimatycznych, którzy twierdzą, że opóźni to konieczne działania na rzecz klimatu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas