Z projektu nowelizacji kodeksu karnego, który miał odwrócić wątpliwe zmiany przeforsowane przez Zbigniewa Ziobrę, wypadło 95 proc. przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że nie rezygnuje z planów, ale szanse na ich realizację są coraz mniejsze.
Drugi kwartał 2025 r. przyniósł kinom w Polsce wzrost frekwencji. Jednak nie na tyle duży, aby wyrównać stratę z pierwszych trzech miesięcy tego roku. Szefowie multipleksów widzą potencjał w polskim kinie. Ale uważają, że potrzebne są zmiany.
W czerwcu za podstawowe produkty trzeba było zapłacić w sklepach o niemal 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Z miesiąca na miesiąc dynamika cen znowu zaczyna przyspieszać.
Jeżeli uda nam się rozruszać sektor publiczny, to myślę, że w ciągu 5 lat osiągnięcie 80-proc. partycypacji w PPK jest możliwe. Najważniejsza jest jednak stabilizacja programu - mówi Marta Damm-Świerkocka z zarządu PFR Portal PPK.
Przedsiębiorcy zarabiający na twórczej działalności mogą korzystać z ulgi IP Box i płacić tylko 5 proc. podatek. Także wtedy, gdy pomaga im sztuczna inteligencja. Fiskusowi to nie przeszkadza.
Od początku roku w Rosji coraz bardziej szerzy się kult Józefa Stalina. Dla Rosjan jest on już pierwszym wśród „najważniejszych ludzi wszystkich czasów i narodów”.
Zapowiedziany przez PiS projekt ustawy o zakazie wjazdu do Polski osób określonych narodowości jest jawnie dyskryminacyjny i rasistowski. Przesuwa naszą politykę bardzo daleko na prawo. Bez względu na to, czy to tylko prowokacja, nie można być wobec niego obojętnym.
Znają Państwo doktrynę Monroe’a, która mówi, że kontynent amerykański jest strefą wpływów USA? Nie wątpię, że tak. Ale jest jeszcze doktryna Czaputowicza. Minister Siemoniak właśnie ogłosił, że polega ona na przymykaniu oka na to, kto wjeżdża do kraju, bo i tak wszyscy jadą do Niemiec.
Gdyby Instytut Pileckiego został zlikwidowany zaraz po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska, pewnie politycy uniknęliby wielu fikołków związanych z podważaniem ich kompetencji. Ale tak się nie stało, dlatego ich dzisiaj rozliczamy.
Jarosławowi Kaczyńskiemu udało się zdjąć z siebie anatemę koalicji. I właśnie to było głównym celem jego nocnego spotkania z Szymonem Hołownią w mieszkaniu Adama Bielana. Chodziło o pokazanie, że z PiS można siedzieć przy jednym stoliku.
Obaj politycy zwalczają Tuska na swój sposób i w przeszłości udowadniali, że razem są skuteczni. W politycznych kuluarach mówi się, że Michał Kamiński i Adam Bielan łączą siły. Właśnie patrzą jak rząd płonie.
Węgry są gotowe zrezygnować z rosyjskiej ropy, jeśli znajdzie się dobra alternatywa. Koncern MOL widzi ją w rurociągu z Odessy. Firmie nie przeszkadza, że Odessa jest ostrzeliwana przez Rosję, a duże obszary Morza Czarnego są zaminowane. To stawia pod znakiem zapytania intencje Węgrów.
E-Doręczenia mają zastąpić tradycyjny „papierowy” kontakt z urzędem. Ale, żeby system zaczął w pełni działać zobowiązani muszą te konta założyć i aktywować.
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem rynkowym.
Rząd Donalda Tuska odrzucił około 25 proc. propozycji zmian w prawie zgłoszonych przez zespół Brzoski. Jednak jego eksperci zapowiadają: będziemy przekonywali rząd do powrotu do dyskusji nad nimi.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Jerzym Buzkiem – byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego – o rosnącym napięciu wokół migracji, nowej ofensywie populistów i zagrożeniach dla idei zjednoczonej Europy. Czy propozycje PiS zakazujące wjazdu obywatelom niektórych krajów są zapowiedzią Polexitu?
Donald Trump zaostrza retorykę wobec BRICS, polskie firmy wyróżniają się w regionie pod względem adopcji AI, a rosyjskie lotniska notują tysiące opóźnień i odwołań. KE prezentuje państwom członkowskim projekt umowy ramowej z USA.
Od 7 lipca Polska tymczasowo przywróciła kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – decyzja ta, ogłoszona przez Donalda Tuska, ma ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów. Ale czy chodzi tu wyłącznie o bezpieczeństwo? A może przede wszystkim o politykę? O tym, kto i dlaczego rozgrywa temat migracji, rozmawia Marzena Tabor-Olszewska z Michałem Płocińskim, zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
- Premierem będzie Donald Tusk, koalicja będzie tracić i prędzej czy później ten rząd będzie mniejszościowy, bo poszczególne partie będą szukać dla siebie rozwiązania. Jednym z przykładów jest to niedawne spotkanie Szymona Hołowni z Jarosławem Kaczyńskim - mówi Łukasz Pawłowski, szef pracowni badawczej OGB.
W najnowszym odcinku podcastu „Powiedz to kobiecie” Anna Zejdler rozmawia z dr n. med. Agnes Frankel, specjalistką dermatologii estetycznej i przeciwstarzeniowej o tym, jak dbać o skórę latem.
W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński rozmawiają o gorących politycznych tematach początku lipca – od kryzysu na granicy polsko-niemieckiej, przez uznanie wyboru Karola Nawrockiego przez Sąd Najwyższy, po kulisy nadchodzącej rekonstrukcji rządu. Czy Donald Tusk został zmuszony do reakcji przez PiS i Konfederację oraz Roberta Bąkiewicza? Co oznacza dla Polski nowy szef BBN Sławomir Cenckiewicz? Jakie sygnały wysyła prezydent elekt i jakie napięcia narastają w koalicji rządzącej?
Gośćmi szóstego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli Kacper Kita z portalu Nowy Ład oraz Hubert Kozieł z dziennika „Rzeczpospolita”.
W podcaście „Rzecz o książkach” rozmawiamy o książce „Bałtyk. Podróż literacka” Tora Eysteina Øveråsa z jej literackim konsultantem doktorem Bartłomiejem Sieką. Autor zaś będzie 6 lipca gościem specjalnym festiwalu „I See You” w Kołobrzegu.
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem miliarderów, a nie biednych ludzi”. Najnowsza ustawa Big Beautiful Bill to finansowa rewolucja, która może przeorać Amerykę na długie lata. Ulgi dla najbogatszych, cięcia socjalne, rekordowy dług i bunt nawet wśród republikanów.
Polacy z dumą wspominają Jana Pawła II, podziwiają Roberta Lewandowskiego i ekscytują się lotem w kosmos Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Skąd bierze się potrzeba pomnikowych bohaterów i dlaczego wciąż trudniej nam docenić naukowców, reformatorów czy polityków? O mitologii narodowej dumy, jej wzlotach, upadkach i przekształceniach rozmawiają Bogusław Chrabota i dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Zmiany klimatu mają istotny wpływ na rolnictwo. Wzrost temperatury, zmiany opadów oraz występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych – takich jak susze czy powodzie – oddziałują na plony i jakość upraw. Negatywne skutki tych zdarzeń dotyczą jednak także zdrowia i dobrostanu zwierząt gospodarskich, o czym coraz częściej przekonują się między innymi hodowcy krów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas