Reklama
Rozwiń

Szymon Hołownia zabrał głos w sprawie spotkania z PiS. Czego dotyczyła rozmowa?

- Jeżeli słyszę teraz opowieści o tym, że dokonuje się zdrada, oto Judasz pod osłoną nocy idzie zdradzić pana, to wszystko są brednie. Nie ma takich planów, nie ma takich negocjacji, a najlepszym dowodem jest to, że nie umówiliśmy się na kolejne spotkanie - mówi o swoich rozmowach z politykami PiS marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu podpisał postanowienie ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego.

Aktualizacja: 07.07.2025 15:27 Publikacja: 07.07.2025 12:52

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej w Sejmie

Foto: PAP/Radek Pietruszka

– Chcę z całą mocą, jasno i wyraźnie powiedzieć, chcę, mogę i będę spotykał się i rozmawiał z każdym, jeśli rozmowa będzie dotyczyła ważnych dla Polski spraw. Znaleźliśmy się w trudnym położeniu i dzisiaj taka rozmowa jest koniecznością, niezależnie od granic, którymi dzielą się różnego rodzaju partyjne czy polityczne plemiona. Wiele z tych spraw, takich jak bezpieczeństwo, położenie międzynarodowe Polski, jest po prostu wspólnych wszystkim wyborcom wszystkich opcji politycznych. Dlatego trzeba o tym rozmawiać – mówił na konferencji prasowej w Sejmie marszałek Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 przyznał, że wybranie miejsca spotkania (mieszkanie Adama Bielana – red.) „było błędem”. – Następnym razem miejsca spotkań, które odbywam, będę z pewnością wybierał, już wiedząc, jakie emocje to budzi, bardziej starannie – powiedział.

– Rozwiewając wszystkie wątpliwości chcę też powiedzieć państwu bardzo jasno: nie otrzymałem od nikogo w żadnym formacie koalicyjnym, nigdy propozycji bycia premierem. Nigdy nie otrzymałem od nikogo w żadnym istniejącym albo wyobrażonym formacie koalicyjnym propozycji kontynuowania mojej misji marszałka Sejmu po 13 listopada 2025 roku – kontynuował.

Czytaj więcej

Polska 2050 zawiesiła Tomasza Zimocha. Wcześniej komentował spotkanie Hołowni z Kaczyńskim

Hołownia podkreślił, że ani on sam, ani nikt z Polski 2050 nie prowadzi rozmów o jakiejkolwiek innej koalicji. – Stoję na stanowisku, że dzisiaj odpowiedzialność za Polskę powinna brać Koalicja 15 października. Powinna ona być właśnie w tych rękach, ale też jasno i wyraźnie mówię o tym, że koalicja wymaga zasadniczej, głębokiej reformy, czego domagam się konsekwentnie – powiedział.

Marszałek Sejmu wyjaśnił, że nocne spotkanie było kontynuacją rozmowy, która została przerwana z powodu innych obowiązków Hołowni. – Tak, będę się spotykał. Będę rozmawiał, dlatego, że jestem człowiekiem pokoju, a nie wojny i uważam, że byłem szczery, być może jako jeden z niewielu kandydatów na prezydenta, mówiąc w czasie kampanii prezydenckiej, że chcę zakończenia wojny polsko-polskiej – mówił.

O czym Szymon Hołownia rozmawiał z politykami PiS?

Z relacji Hołowni tematem rozmowy była m.in. kwestia zaprzysiężenia Karola Nawrockiego na prezydenta. – Oni wciąż nie są tego pewni, nie mają jasności w tej sprawie, więc pytają. (...) Kolejna rzecz, o której rozmawialiśmy, to sytuacja w Polsce po wygranej Karola Nawrockiego, bo Karol Nawrocki został prezydentem na 5 lat. Czy nam się to podoba, czy nie, musimy uzgadniać wspólne i szukać. To było też moje pytanie do nich, choć to oni proponowali spotkanie, by szukać, czy jest jakaś droga współpracy? Są jakieś możliwości współpracy z prezydentem w obszarach absolutnie kluczowych, które są w gestii prezydenta. Mówię o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, mówię tutaj o relacjach Polski z Ukrainą, bo wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu – relacjonował.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Hołownia to tylko pretekst. Tylko Tusk może uratować koalicję 15 października.

Lider Polski 2050 przyznał, że PiS od wielu tygodni wychodzi z pomysłem utworzenia rządu technicznego, a rozmowa na ten temat trwała kilka minut. – Od wielu tygodni traktuję to bardzo poważnie i nie mam z tym kłopotu, że różne siły polityczne zgłaszają różne pomysły polityczne, natomiast mówię wyraźnie, nie jesteśmy zainteresowani – powiedział.

– Jeżeli słyszę teraz jakieś opowieści o tym, że tutaj dokonuje się zdrada, oto Judasz pod osłoną nocy idzie zdradzić Pana, to wszystko są brednie. Nie ma takich planów, nie ma takich negocjacji, a najlepszym dowodem na to jest że po tym spotkaniu nie umówiliśmy się na kolejne. Być może spotkamy się za kilka miesięcy, być może spotkamy się w innych okolicznościach, ale nie ma tu procesu politycznego. Jest komunikowany pomysł polityczny z jednej ze stron. Druga strona nie podejmuje. A tak naprawdę 80 proc. rozmowy i tak dotyczy tych rzeczy, z którymi się od 6 sierpnia będziemy mierzyć na bieżąco – mówił Hołownia.

Hołownia zapowiedział, że w rozmowach z koalicjantami dotyczącymi rekonstrukcji rządu, jego partia będzie chciała mieć wicepremiera ze swojego ugrupowania. Dodatkowo, Polska 2050 chce mieć swojego wicemarszałka, którym nie będzie Hołownia. 

Szymon Hołownia: Podpiszę postanowienie o Zgromadzeniu Narodowym

– Szczególnie apelowałbym do tych, którzy w ciągu ostatnich tygodni w sposób skrajnie nieodpowiedzialny rozhuśtali emocje wokół wyborów prezydenckich, żeby się opanowali. Jeżeli dzisiaj ja mam być tym kozłem ofiarnym, na którego będzie wylewać się frustracja z powodu niedowiezienia rzeczy przez koalicję, z powodu ogólnej frustracji i zmęczenia tym rządem, jeżeli ja mam być tym, który ma teraz wziąć na siebie to, że nie wygrał Nawrocki, możecie to zrobić, nie ma najmniejszego problemu, tylko co z tego będzie dobrego dla Polski – mówił marszałek Sejmu.

– Dzisiaj podpiszę postanowienia o Zgromadzeniu Narodowym. Premier opublikował uchwałę Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, w związku z powyższym moją rolą jest przeciąć ten chocholi taniec, zwołać Zgromadzenie Narodowe. To dzisiaj zrobię, by dać Polkom i Polakom pewność, że demokracja wciąż jest ustrojem, który w naszym kraju panuje – zapowiedział Hołownia.

Po południu Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek podpisał decyzję w sprawie zwołania Zgromadzenia Narodowego. Jak wynika z postanowienia, Zgromadzenie Narodowe odbyć się ma w sali posiedzeń Sejmu w dniu 6 sierpnia 2025 roku. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 10:00. Jego celem jest złożenie przysięgi przez nowo wybranego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest nim Karol Nawrocki, który zgodnie z danymi Państwowej Komisji Wyborczej otrzymał 50,89 proc. (tj. 10 606 877) głosów ważnych i tym samym został wybrany na prezydenta.

Spotkanie Szymona Hołowni w mieszkaniu Adama Bielana

W piątek Radio ZET i „Newsweek” podały, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził w prywatnym mieszkaniu jednego z europosłów Prawa i Sprawiedliwości – Adama Bielana. Do spotkania doszło w czwartek przed północą. Potem do mieszkania Bielana – jak ustalili fotoreporterzy „Faktu” – przyjechał między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia jeszcze w piątek we wpisie na platformie X ocenił, że „wzmożenie i ekscytacja” związane ze spotkaniem nie są „ani uzasadnione, ani wskazane”.

„Jestem jednym z niewielu polityków w Polsce, którzy – podkreślam – regularnie spotyka się z przedstawicielami obu śmiertelnie skłóconych obozów. Twardo stoję na stanowisku, że – zwłaszcza w obecnych czasach – politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać, inaczej pozabijamy się nawzajem. Uważam to za normę, nie za odstępstwo od niej, i nadal będę tak właśnie, jako marszałek Sejmu, postępował” – napisał Hołownia.


– Chcę z całą mocą, jasno i wyraźnie powiedzieć, chcę, mogę i będę spotykał się i rozmawiał z każdym, jeśli rozmowa będzie dotyczyła ważnych dla Polski spraw. Znaleźliśmy się w trudnym położeniu i dzisiaj taka rozmowa jest koniecznością, niezależnie od granic, którymi dzielą się różnego rodzaju partyjne czy polityczne plemiona. Wiele z tych spraw, takich jak bezpieczeństwo, położenie międzynarodowe Polski, jest po prostu wspólnych wszystkim wyborcom wszystkich opcji politycznych. Dlatego trzeba o tym rozmawiać – mówił na konferencji prasowej w Sejmie marszałek Szymon Hołownia.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Migranci w centrum politycznej gry. Realny problem, czy wygodny pretekst?
Polityka
Przemytników wystraszyły kontrole na granicach?
Polityka
Łukasz Pawłowski: Bez zmiany premiera notowania koalicji będą coraz gorsze. Zakończy się to rządem mniejszościowym
Polityka
Polska 2050 zawiesiła Tomasza Zimocha. Wcześniej komentował spotkanie Hołowni z Kaczyńskim
Polityka
Spór o ambasadorów pierwszym testem kohabitacji. Będzie restart relacji PO–PiS?