04:28
17.11.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 267
00:19
17.11.2022

Koniec środowej relacji

Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.

00:15
17.11.2022

Dyplomata z kraju NATO w Kijowie: Nikt nie obwinia Ukrainy, a oni otwarcie kłamią

- To robi się śmieszne. Ukraińcy niszczą (nasze) zaufanie do nich - powiedział w rozmowie z „Financial Times” niewskazany z nazwiska dyplomata z państwa członkowskiego NATO, przebywający w Kijowie. Skomentował w ten sposób ukraińskie deklaracje dotyczące pocisku, który we wtorek spadł we wsi Przewodów w Polsce. Prezydent Zełenski zapewniał w środę, że „nie ma wątpliwości”, iż nie był to pocisk wystrzelony przez Ukraińców.

- Nikt nie obwinia Ukrainy, a oni otwarcie kłamią. To jest bardziej niszczycielskie niż sam pocisk - stwierdził dyplomata, cytowany przez „FT”

00:09
17.11.2022

Jak długo wśród polskich polityków utrzyma się atmosfera jedności?

– Historia pokazuje, że po pewnym czasie deklaracje tego typu przestają być aktualne. Tak było po wybuchu pandemii, tak było po wybuchu wojny w Ukrainie – twierdzi jeden z rozmówców „Rzeczpospolitej” z opozycji.

Czytaj więcej

Tragedia w Przewodowie zmieniła debatę polityczną. Politycy PiS i opozycji mówią o jedności
23:56
16.11.2022

Rosjanom udało się odciąć Ukraińców od atomu, ale tylko na chwilę

Największy od początku wojny rosyjski ostrzał rakietowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej nie oszczędził dwóch elektrowni jądrowych na zachodzie Ukrainy.

Czytaj więcej

Poważny incydent w Chmielnickiej Elektrowni Atomowej. Efekt rosyjskiego ataku
23:47
16.11.2022

Rozbudowa mostu energetycznego Polski z Ukrainą opóźniona

Oficjalnie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jeden z inicjatorów procesu rewitalizacji połączenia Rzeszów – Elektrownia Chmielnicki 400 kV, które umożliwić miała przesył w kierunku Polski tańszej energii z ukraińskiego atomu, nie komentuje sprawy. Nawet jeśli prace po stronie polskiej zakończą się w terminie, to Ukraina nie będzie gotowa do tego procesu.

Czytaj więcej

Rakietowe ataki na Ukrainę oddalają rozbudowę mostu energetycznego z Polską
23:40
16.11.2022

Optymistyczne dane gospodarcze Rosstatu

Rosyjski urząd statystyczny (Rosstat) poinformował, że spadek PKB w III kwartale 2022 roku wyniósł 4 proc. w skali roku. Roczna inflacja na dzień 14 listopada spadła do 12,4 proc.

Czytaj więcej

Inflacja w Rosji o wiele niższa niż w Polsce. PKB spadł 4 proc.
23:30
16.11.2022

Sekretarz generalny NATO podtrzymuje linię z marca

Zabłąkana rakieta na terytorium Polski to scenariusz, na który NATO było przygotowane. Już w marcu Stoltenberg był pytany o taką ewentualność, gdy Rosjanie atakowali Lwów, gdzie przed wybuchem wojny przebywali instruktorzy NATO.

Czytaj więcej

Zabłąkana rakieta na terytorium Polski to scenariusz, na który NATO było przygotowane
23:22
16.11.2022

Zełenski uczcił minutą ciszy pamięć polskich cywilów z Przewodowa

Zakończenie środowego wystąpienia prezydenta Ukrainy było nietypowe.

Czytaj więcej

Zełenski o pocisku z Przewodowa: Rosyjska agresja przekroczyła polską granicę
23:12
16.11.2022

Rosjanie zatrzymali 961 osób, które odmówiły udziału w pseudoreferendach

Podczas pseudoreferendów na wszystkich okupowanych terytoriach Rosjanie bezprawnie zatrzymali 961 osób, które nie zgadzały się z ich przeprowadzeniem - powiedział adwokat i obrońca praw człowieka Pawło Łysianski, dyrektor „Instytutu Badań Strategicznych i Bezpieczeństwa”. - To było masowe. Część osób została zwolniona, z niektórymi nadal nie możemy się skontaktować. Do tych, którzy odmówili udziału i zignorowali referendum, przyszli z bronią i zabrali ich. Uprowadzano także tych, którzy krytykowali działania okupantów oraz członków tzw. komisji wyborczych. W szczególności w obwodzie chersońskim ludzie są zmuszani do chodzenia do fałszywych lokali wyborczych pod groźbą użycia broni – zauważył ekspert.

22:49
16.11.2022

Poseł Konfederacji wzywa prezydenta Zełenskiego do przeprosin

- Powinniśmy oczekiwać (od Ukrainy) przeprosin, powinniśmy oczekiwać zadośćuczynienia oczywiście rodzinom. Powinniśmy tak naprawdę czekać na to i myślę, że powinno się to zdarzyć natychmiast - powiedział Artur Dziambor pytany o doniesienia dotyczące ukraińskiego pochodzenia rakiety, która spadła na terytorium Polski.

Czytaj więcej

Dziambor: Powinniśmy oczekiwać od Zełenskiego przeprosin i zadośćuczynienia
22:25
16.11.2022

Prezes ukraińskiej izby obrachunkowej podał się do dymisji

Izba Obrachunkowa Ukrainy zaplanowała audyty, które dotyczą sektorów obronności i bezpieczeństwa, przeciwdziałania korupcji i egzekwowania prawa. Jednak zanim kontrole ruszyły, do izby podeszli śledczy z Narodowego Biura Antykorupcyjnego.

Czytaj więcej

Dymisja szefa Izby Obrachunkowej Ukrainy. Naciski polityczne albo korupcja
22:00
16.11.2022

W Kijowie spadł pierwszy śnieg

Poinformował o tym portal liveuamap.com.

21:49
16.11.2022

Orlen nie przestanie kupować rosyjskiej ropy

Według rozmówcy rosyjskiej gazety „Kommersant”, polski koncern złożył wniosek do Transnieftu o tranzyt 3 mln ton rosyjskiej ropy rocznie. Potwierdziło to źródło „Kommersanta” w polskim przemyśle naftowym.

Czytaj więcej

Kommersant: Orlen nie przestanie kupować rosyjskiej ropy
21:04
16.11.2022

Polska wciąż w pierwszej dziesiątce importerów rosyjskiej ropy

Raport CREA wskazuje, że w ubiegłym miesiącu dochody Rosji z eksportu ropy naftowej do Unii Europejskiej osiągnęły najniższy poziom od lutego, gdy kraj zaatakował Ukrainę.

Czytaj więcej

Eksport rosyjskiej ropy spada, Polska wciąż w pierwszej 10. importerów
20:44
16.11.2022

Sikorski: Putin jest tyranem, złodziejem, agresorem, popełnia zbrodnie wojenne

- Nie możemy się dziwić Ukraińcom, że w ferworze walki walczą z tym wrogiem, którego mają - mówił w TVN24 Radosław Sikorski, pytany o wypieranie się przez Kijów ukraińskiego domniemanego pochodzenia pocisku, który spadł na terytorium Polski. 

Czytaj więcej

Czyj pocisk spadł w Przewodowie? Sikorski: Radziłbym Zełenskiemu odpuścić
20:17
16.11.2022

Poważny incydent w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Musiała polegać na generatorach

Ukraińska Chmielnicka Elektrownia Jądrowa w mieście Niecieszyn (obwód chmielnicki) całkowicie straciła wczoraj dostęp do sieci elektrycznej na ponad 9 godzin, z powodu rosyjskich ataków rakietowych. Zmusiło ją to do tymczasowego przejścia na rezerwowe zasilanie z generatorów diesla - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Podczas utraty zasilania dwa reaktory elektrowni zostały wyłączone. - To był bardzo niepokojący rozwój wydarzeń - ocenił w wydanym oświadczeniu Rafael Grossi, dyrektor generalny organizacji.

Inna elektrownia jądrowa, zlokalizowana również na zachodniej Ukrainie – w Równem – straciła wczoraj po południu połączenie z jedną ze swoich linii elektroenergetycznych 750 kV. W rezultacie elektrownia zmniejszyła moc wyjściową, a jeden z jej czterech bloków został automatycznie odłączony.

20:10
16.11.2022

Ukraiński portal wyliczył ile kosztował Rosję zmasowany atak rakietowy z 15 listopada

Ukraińska Prawda podaje, że - według Sił Powietrznych Ukrainy - 15 listopada Rosjanie wystrzelili w kierunku celów na Ukrainie 96 pocisków manewrujących wystrzelonych z powietrza i z morza.

Czytaj więcej

Atak rakietowy z 15 listopada mógł kosztować Rosję nawet 1 mld dol.
19:47
16.11.2022

Gen. Mark Milley ocenił szanse Ukraińców na wygraną w wojnie

„Istnieje niskie prawdopodobieństwo”, że Ukraińcy mogą całkowicie wypchnąć Rosję ze swojego terytorium - powiedział na konferencji prasowej gen. Mark Milley, najwyższy rangą amerykański dowódca. Lloyd Austin, szef Pentagonu ocenił natomiast, że nadchodząca zima „daje Ukrainie przewagę nad Rosją”.

Czytaj więcej

USA: Nasze informacje potwierdzają to, co powiedział prezydent Duda
19:28
16.11.2022

Prezydent Duda rozmawiał w Warszawie z szefem CIA

Szef CIA William Burns przebywa z wizytą w Polsce. Rozmawiał z nim prezydent Andrzej Duda.

19:06
16.11.2022

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: Rosja odpowiedzialna za eksplozję w Polsce

„Niezależnie od ostatecznych wyników śledztwa, jasne jest, że odpowiedzialna za ten tragiczny incydent jest Rosja, która wystrzeliła na Ukrainę rakiety wycelowane w infrastrukturę cywilną” - oceniła Adrienne Watson, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. W opublikowanym komunikacie podkreślono, że administracja Stanów Zjednoczonych „nie zauważyła niczego, co byłoby sprzeczne ze wstępną oceną prezydenta Dudy, że ta eksplozja (w Przewodowie - red.) była najprawdopodobniej skutkiem ukraińskiego pocisku obrony powietrznej, który niestety wylądował w Polsce”.

18:59
16.11.2022

Zełenski: Ukraina kontynuuje prace nad zamknięciem nieba

Strona ukraińska prowadzi negocjacje z partnerami międzynarodowymi w sprawie dostarczenia systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - mówił w wywiadzie z ukraińskimi dziennikarzami prezydent Wołodymyr Zełenski. - Mamy proaktywne stanowisko w sprawie systemu obrony powietrznej, w szczególności obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Mamy umowy z Hiszpanią w sprawie systemów Hawk – coś już dotarło, coś jest w drodze na Ukrainę. Ta broń jest w różnych krajach, a my negocjujemy z USA pomoc w sprawie dostaw Hawków. Emmanuel Macron zapewnił też, że Ukraina otrzyma systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - powiedział.

18:38
16.11.2022

Ukrzaliznycia: Opóźnienia pociągów po wczorajszym ataku Rosjan

Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe na Ukrainie poinformowało, że w związku z uszkodzeniami sieci trakcyjnej zmieniono trasy niektórych pociągów, co wydłuża czas przejazdu na niektórych trasach. Zaznaczono, że większość połączeń na obszarach, gdzie uszkodzona została sieć energetyczna, już przywrócono, ale niektóre składy mają znaczne opóźnienie. Na trasie Użhorod (na granicy ze Słowacją) - Charków to aż 7,5 godz.

18:09
16.11.2022

20-minutowa wizyta chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie w rosyjskim MSZ

O wezwaniu przez resort, kierowany przez Siergieja Ławrowa, polskiego ambasadora poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Łukasz Jasina, rzecznik polskiego MSZ, przekazał jednak, że chodziło o chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie Jacka Śladewskiego. Rozmowa trwała 20 minut i dotyczyła wtorkowego wezwania rosyjskiego ambasadora w Warszawie do polskiego MSZ. Również Zacharowa w kolejnym wpisie opublikowała nagranie z chargé d'affaires.

17:41
16.11.2022

Hymn państwowy odśpiewany w Sejmie

Po informacji premiera w Sejmie nie doszło do zadawania pytań. Posłowie odśpiewali natomiast cztery zwrotki hymnu polskiego.

Czytaj więcej

Morawiecki: Jedyne, co pozostało Kremlowi, to kłamstwa, propaganda, rozsiewanie zamętu, chaosu i strachu. Dlatego nie możemy się bać
17:28
16.11.2022

Premier przedstawił w Sejmie informację ws. Przewodowa

- Dziś jako premier rządu staję przed wami, by powiedzieć, że w obliczu tej kolejnej, wielkiej próby musimy zachować spokój, wykazać się mądrością, umacniać naszą obronność i być solidarni, być razem - apelował Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Morawiecki: Jedyne, co pozostało Kremlowi, to kłamstwa, propaganda, rozsiewanie zamętu, chaosu i strachu. Dlatego nie możemy się bać
17:05
16.11.2022

Minuta ciszy w Sejmie po śmierci dwóch Polaków w Przewodowie

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć dwóch polskich obywateli, którzy zginęli w wyniku eksplozji we wsi Przewodów.

16:59
16.11.2022

Polski ambasador w Moskwie wezwany przez MSZ Rosji

Jednocześnie resort, kierowany przez Siergieja Ławrowa, wydał oświadczenie „w sprawie fałszywych oskarżeń o udział Rosji w incydencie rakietowym w Polsce”.

Czytaj więcej

MSZ Rosji wezwało chargé d'affaires polskiej ambasady w Moskwie
16:34
16.11.2022

Były szef sztabu generalnego WP: Z obroną przeciwrakietową w Polsce mamy problem

- Obrona przeciwlotnicza jeszcze jakaś tam jest, natomiast te środki, które są zdolne do rażenia rakiet, są nieliczne i na tych pułapach, na których są nieefektywne - powiedział gen. Mieczysław Cieniuch.

Czytaj więcej

Gen. Cieniuch: Dwie baterie Patriotów na pewno nie zapewnią bezpieczeństwa Polski
16:13
16.11.2022

Duda: Nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla obywateli

- Nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla obywateli. To tragiczne zdarzenie, które miało miejsce wczoraj, nie powtórzyło się w żadnym stopniu, nie było takich następnych zdarzeń, nie mamy żadnych takich sygnałów, nie mamy również żadnych sygnałów, żeby było jakiekolwiek niebezpieczeństwo powtórzenia się takiego zdarzenia - mówił po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Prezydent po posiedzeniu RBN: Bardzo odpowiedzialne podejście wszystkich przedstawicieli partii
15:47
16.11.2022

Polska 2050: Jako opozycja stanęliśmy na wysokości zadania

- My jako opozycja stanęliśmy na wysokości zadania, prezentując jedność, bo ją powinniśmy wykazywać, kiedy chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo - przekonywała n konferencji prasowej w Sejmie Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. - Pojawia się bardzo dużo dezinformacji i paniki dlatego czekajmy na informacje z wiarygodnych źródeł ze spokojem - dodała.

W ocenie jego partyjnego kolegi Mirosława Suchonia najważniejsze w takiej sytuacji jest rzetelna, spokojna, kompleksowa informacja, której wczoraj w początkowych momentach ze strony rządu - jego zdaniem - zabrakło. - Wczoraj, dwie godziny po incydencie, odbywało się tajne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i w tym posiedzeniu brał udział pan minister (Wojciech) Skurkiewicz, prawdopodobnie znający już sytuację i okoliczności tego wydarzenia. Minister mógł przekazać informacje posłom - ocenił.

15:22
16.11.2022

Chersoń otrzyma 210 terminali Starlink

Dzięki pierwszej partii terminali Starlink od Ministerstwa Cyfryzacji, w ciągu jednego dnia w Chersoniu uruchomiono pięć publicznych punktów Wi-Fi. Do miasta zostanie dostarczonych w sumie 210 terminali - poinformował Mychajło Fedorow, szef ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej. Według niego w ciągu dwóch tygodni w obwodzie chersońskim zostanie zorganizowanych kolejnych 60 punktów Wi-Fi z internetem. Część terminali trafiła już do straży pożarnej, szpitali, policji i pogotowia ratunkowego.

14:59
16.11.2022

Inwestorzy nie boją się wojny za naszą wschodnią granicą

Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznego kapitału.

Czytaj więcej

Jakub Borowski: Wojna i incydent w Przewodowie nie odstraszyły inwestorów od Polski
14:58
16.11.2022

Lloyd Austin mówi, że systemy NASAMS są jak na razie niezawodne na Ukrainie

Przed tygodniem minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że "system obrony przeciwlotniczej NASAMS oraz hiszpański system Aspide 2000 dotarły na Ukrainę".

Czytaj więcej

Sekretarz obrony USA: System NASAMS ma 100 proc. skuteczności na Ukrainie
14:57
16.11.2022

Moskwa boi się terrorystów

Na moskiewskich lotniskach prowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Czytaj więcej

Na moskiewskich lotniskach wprowadzono najwyższy stopień zagrożenia
14:41
16.11.2022

Incydent w Przewodowie wyraźnie popsuł nastroje na GPW

Złoty okazał się jednak dość odporny, a inwestorzy nie wpadli w panikę.

Czytaj więcej

Rynki powściągliwie reagują na incydent w Przewodowie
14:39
16.11.2022

We wsi Przewodów, rotacyjnie, przebywa ok. 200 funkcjonariuszy policji

- Na miejscu są obecni policyjni eksperci z zakresu kryminalistyki, wyspecjalizowani w badaniu eksplozji. Zabezpieczają wszystko, co może mieć związek ze zdarzeniem - ślady i dowody, według takiej procedury jaka jest stosowana przy śledztwach „powybuchowych” - mówi „Rzeczpospolitej” Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

Czytaj więcej

W Przewodowie pracuje kilku prokuratorów i policyjni eksperci
14:22
16.11.2022

Putin za preferencyjnymi kredytami na zakup samochodu dla żołnierzy i ich rodzin

Propozycję wprowadzenia preferencyjnych kredytów na zakup samochodu dla żołnierzy i ich rodzin, a także dla emerytów, którzy służyli w armii, przedstawił prezydentowi Władimirowi Putinowi wicepremier, minister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej, Denis Manturow. Putin poparł propozycje.

14:16
16.11.2022

Ukraina chce uzyskać dostęp do miejsca wybuchu

"Jesteśmy gotowi przekazać dowód rosyjskiego śladu, który posiadamy" - napisał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksy Daniłow.

Czytaj więcej

Ukraina chce wspólnego śledztwa. Twierdzi, że ma dowód na "rosyjski ślad"
14:15
16.11.2022

Ambasador Rosji spędził w polskim MSZ cztery minuty

- Ambasador przyjął do wiadomości to co powiedzieliśmy i opuścił budynek bez żadnej grzeczności, kurtuazji - relacjonował rzecznik MSZ, Łukasz Jasina.

14:13
16.11.2022

Jedna z ofiar eksplozji w Przewodowie to mężczyzna aktywnie wspierający uchodźców z Ukrainy

O ofiarach opowiedział portalowi tvn24.pl Stanisław Staszczuk, sekretarz gminy Dołhobyczów.

Czytaj więcej

Ofiary eksplozji w Przewodowie to 62- i 60-latek
13:51
16.11.2022

Rosja zakazała wjazdu na swoje terytorium premierowi Irlandii

Premier Irlandii i 51 innych irlandzkich polityków zostało objętych przez władze w Moskwie zakazem wjazdu na terytorium Rosji za "agresywną antyrosyjską kampanię propagandową". Zakaz wjazdu objął premiera Leo Varadkara, a także szefów resortów dyplomacji, sprawiedliwości i finansów, a także grupy parlamentarzystów. 

13:47
16.11.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału Ukrainy do Węgier przestała płynąć ropa, a Mołdawia została pozbawiona prądu

Mołdawia została tylko z 20 proc. potrzebnej jej energii, pochodzącej z miejscowej elektrociepłowni. Odłączona linia przesyłowa jest bowiem jedyną, którą kraj otrzymuje prąd z zagranicy. Poprzednio energia pochodziła też z Mołdawskiej Elektrowni Cieplnej, ale ta znajduje się w separatystycznym Naddniestrzu, dokąd rosyjski Gazprom znacznie zmniejszył dostawy gazu, na którym pracuje elektrownia. Eksperci sądzą, że obecnie Mołdawia – w której już przywrócono dostawy prądu – postara się o zwiększenie importu energii z Rumunii. A jednocześnie zacznie masowe zakupy zapasowych generatorów, przede wszystkim dla obiektów tzw. infrastruktury krytycznej (m.in. szpitale), jak i dla przemysłu.

Czytaj więcej

Nie tylko Polska wśród ofiar rosyjskiego bombardowania Ukrainy
13:27
16.11.2022

Zestawy S-300 mają w wyposażeniu i Rosjanie, i Ukraińcy

S-300 to rodzina radzieckich, a potem rosyjskich, kierowanych radarowo rakietowych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych o zasięgu ok. 200 km i pułapie 27 km, w zależności od wersji.

Czytaj więcej

S-300 po obydwu stronach starcia w Ukrainie
13:15
16.11.2022

Premier Włoch: Nie ma znaczenia czy rakietę wystrzeliła Rosja. Winna jest Rosja

Giorgia Meloni, premier Włoch, w czasie rozmowy z dziennikarzami na Bali, gdzie odbywa się szczyt G20 oświadczyła, że nie jest ważne czy pocisk, który spadł na Przewodowo w Polsce zabijając dwie osoby został wystrzelony przez Rosję, ponieważ to Rosja jest winna ataków na ukraińską infrastrukturę. - Fakt, że możliwe jest iż pocisk, który spadł na Polskę, nie był rosyjski lecz ukraiński, niewiele zmienai - dodała.

13:14
16.11.2022

Niemcy oferują Polsce wsparcie swoich Eurofighterów

Niemieckie myśliwce, startując z lotnisk w Niemczech, miałyby pilnować przestrzeni powietrznej nad Polską.

Czytaj więcej

Niemieckie media: Niemcy chcą chronić przestrzeń powietrzną nad Polską
13:10
16.11.2022

Szef NATO: Na Polskę spadła ukraińska rakieta, ale winę ponosi Rosja

- Nic nie wskazuje na to, że to celowy atak. Prawdopodobnie spowodowane przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w celu obrony terytorium Ukrainy przed rosyjskimi atakami - powiedział Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Jens Stoltenberg: Ukraina ma prawo się bronić. Winna jest Rosja
13:00
16.11.2022

Zaskakująca reakcja Muska na tragedię w Przewodowie

 Użytkownicy Twittera protestują pouczając Elona Muska, że to nie jest dobry temat do żartów.

Czytaj więcej

Elon Musk odniósł się do tragedii w Przewodowie. Fala oburzenia
12:54
16.11.2022

Ukraińcy tracą internet

Rosyjskie ataki na infrastrukturę Ukrainy wyłączyły sporą część sieci internetowej w tym kraju.

Czytaj więcej

Padła jedna trzecia sieci internetowej w Ukrainie
12:51
16.11.2022

Płociński: Polscy politycy zdali test po wypadku w Przewodowie

Żaden z ważnych polityków tak z jednej, rządzącej strony, jak i drugiej nie próbował tragedii na Lubelszczyźnie podpiąć pod polityczny spór wewnętrzny. W chwilach próby okazuje się, że politycy dobrze rozumieją, jaka powinna być ich rola - pisze Michał Płociński.

Czytaj więcej

Michał Płociński: Polska klasa polityczna zdała ten test
12:48
16.11.2022

Stoltenberg: Wypadek w Przewodowie spowodowany prawdopodobnie przez ukraińską rakietę

- To nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi odpowiedzialność ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciw Ukrainie - podkreślił sekretarz generalny NATO. - Będziemy wspierać Ukrainę w prawie do samoobrony. Rosja musi wstrzymać tę bezsensowną wojnę - dodał.

12:38
16.11.2022

Mieszkańcy Kijowa otrzymali instrukcje

Szef kijowskiej administracji obwodowej Ołeksij Kułeba poinformował, że po wtorkowych ostrzałach infrastruktury energetycznej sytuacja w obwodzie jest krytyczna. – Przygotowujemy się do długotrwałych przerw – poinformował na swojej stronie w Telegramie.

Czytaj więcej

Kijów przygotowuje się do blackoutu
12:37
16.11.2022

Posiedzenie RBN przemówieniem rozpoczął prezydent Andrzej Duda

12:26
16.11.2022

Niemiecka prasa o wybuchu w Polsce: W spokoju leży siła

Niemieckie media poświęcają wybuchowi rakiety na polsko-ukraińskim pograniczu wiele miejsca. Jak pisze o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej gazeta „Berliner Morgenpost”, NATO już na początku wojny w Ukrainie jasno dało do zrozumienia, iż atak na jeden z krajów Sojuszu będzie rozumiany jak atak na cały Sojusz. „Szczególnie na pograniczu z Rosją i Ukrainą – w Polsce i w niewielkich krajach bałtyckich – strach przed Rosją był od początku znacznie większy niż dalej na Zachodzie. Dla ludzi ważna była klauzula o wzajemnej pomocy i zapewnienie, że będzie ona obowiązywać” – czytamy.

Czytaj więcej

Niemiecka prasa o wybuchu w Przewodowie: Za wcześnie na wspólną odpowiedź NATO
12:23
16.11.2022

Burmistrz Hrubieszowa: Ludzie się nawzajem nakręcają, a to nie jest nam potrzebne

Nie ma tłumów w sklepach czy na stacjach. Objechałam miasto w ramach czynności porannych i nic takiego nie widać. Nie ma kolejek, ani sytuacji takich, które mogłyby na to wskazywać. Więc jest spokojnie - mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Czytaj więcej

Burmistrz Hrubieszowa: Poczucie zagrożenia wśród mieszkańców było
12:22
16.11.2022

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W posiedzeniu RBN biorą udział przedstawiciele opozycji.

12:20
16.11.2022

Tusk: Wszyscy mogą liczyć na konstruktywne zachowanie opozycji

 Szef PO zwrócił się do rządu o ponowne przemyślenie "koncepcji kopuły europejskiej", mówiąc, że za szybko zrezygnowano ze współpracy w tej kwestii z innymi państwami regionu.

Czytaj więcej

Tusk: Najbliższe dni to test dla klasy politycznej
12:04
16.11.2022

Ziobro: W Przewodowie znaleziono szczątki rosyjskiej rakiety S-300

Minister sprawiedliwości podkreślił, że takich rakiet używają zarówno wojska Rosji, jak i Ukrainy.

12:01
16.11.2022

Duda: Nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę

Nie był to atak na Polskę. Nie była to rakieta, która była wycelowana w Polsce. Na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta produkcji rosyjskiej, prawdopodobnie S-300. Nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez stronę rosyjską, wiele wskazuje na to, że była to rakieta wystrzelona przez siły ukraińskie - mówił prezydent Andrzej Duda po naradzie prezydenta z premierem, ministrami i dowódcami wojskowymi.

Czytaj więcej

Duda: To nie był atak na Polskę. Rakieta nie była w nas wymierzona
11:56
16.11.2022

Jak Rosja zareaguje na limit cen na ropę

To może być wstrząs dla całego światowego rynku ropy naftowej.

Czytaj więcej

Limit cen na rosyjską ropę o krok. Reakcja Rosji może zachwiać globalnymi cenami
11:52
16.11.2022

Słowacja chce poprosić NATO o dodatkowe zestawy obrony przeciwlotniczej

Zapowiedział to minister obrony Słowacji. Na Słowacji stacjonują już trzy baterie zestawów Patriot obsługiwane przez żołnierzy państw NATO.

Czytaj więcej

Słowacja chce wzmocnienia obrony przeciwlotniczej na wschodniej flance NATO
11:52
16.11.2022

Wniosek o uruchomienie art. 4 czeka na dowody

Polska złoży wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego tylko w jednym przypadku.

Czytaj więcej

Polska nie złoży dziś wniosku o uruchomienie art. 4. Czeka na dowody
11:37
16.11.2022

Orban: Węgry stoją po stronie Polski

Viktor Orban podkreślił, że Węgry "stoją twardo przy Polsce" i dodał, że "spokojne i dokładne postępowanie jest potrzebne, aby wyjaśnić przyczyny eksplozji w Przewodowie, w pobliżu granicy z Ukrainą".

11:34
16.11.2022

Prezydent Francji, Emmanuel Macron: Jestem w kontakcie z władzami Polski

Macron poinformował w czasie konferencji prasowej na Bali, że jest w kontakcie z władzami Polski, z którymi współpracuje w sprawie wyjaśnienia okoliczności eksplozji pocisku w Przewodowie. Macron podkreślił, że wyraził "pełną solidarność" z sojusznikiem z NATO. - Trwają analizy - stwierdził Macron.

11:32
16.11.2022

Ukraińcy zamknęli przejścia graniczne na Podkarpaciu

Powodem jest brak internetu w Kijowie i brak dostępu do systemów.

Czytaj więcej

Zamknięta granica polsko-ukraińska na Podkarpaciu
11:26
16.11.2022

RMF: Polska nie złoży wniosku o uruchomienie artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

RMF, podając tę informację, powołuje się na osobę z najbliższego otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.

11:22
16.11.2022

Komorowski: Powinniśmy zażądać od NATO zbudowania bariery, która dawałaby nam komfort

Były prezydent Bronisław Komorowski powiedział na antenie Radia Zet, że jest zdania, iż prawdopodobnie brzmi informacja dotycząca tego, że był to pocisk ukraiński. - Fakt pozostaje faktem – została zauważona zmiana trajektorii lotu rakiety, wychwycona przez stronę amerykańską. To przypomina, że siedem lat jest spóźniony polski wysiłek, jeśli chodzi o zbudowanie efektywnej tarczy antyrakietowej, przeciwlotniczej - powiedział.

Czytaj więcej

Komorowski "zaniepokojony działaniami rządu". "Siedem zmarnowanych lat"
11:19
16.11.2022

Rosja: Na Kijów spadały 15 listopada ukraińskie pociski przeciwlotnicze

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że Rosjanie 15 listopada nie ostrzelali ukraińskiej stolicy.

Czytaj więcej

Rosja: Nie atakowaliśmy Kijowa, na Polskę spadł ukraiński pocisk z S-300
11:17
16.11.2022

Różański: Zdecydowanie powinniśmy uruchomić artykuł 4.

Generał Mirosław Różański, prezes Fundacji Stratpoints, został zapytany w TVN24 o to, czy po eksplozji rakiety w Przewodowie powinien zostać aktywowany przez Polskę artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. - Zdecydowanie tak, powinnismy być nawet bardziej stanowczy - powiedział. - Polska jest w czołówce państw NATO wydających najwięcej na obronność w stosunku do PKB. To legitymacja do tego, abyśmy mieli prawo oczekiwać – stanowczo domagać się wsparcia i zabezpieczenia Polski, ale i krajów sąsiednich - dodał.

Czytaj więcej

Różański: Musimy domagać się wsparcia i zabezpieczenia Polski
10:48
16.11.2022

Od 10 trwa nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO ws. incydentu w Przewodowie

Posiedzeniem odbywa się pod przewodnictwem sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, który ok. 12:30 zorganizuje konferencję prasową - informują służby prasowe NATO.

Czytaj więcej

Nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO ws. Polski
10:28
16.11.2022

Papież potępił falę ataków rakietowych na Ukrainie

Papież Franciszek wezwał do zawieszenia broni, aby uniknąć ryzyka eskalacji konfliktu. Mówił o tym w czasie audiencji generalnej. Papież nie wspomniał o incydencie na pograniczu Polski z Ukrainą i o pocisku, który spadł w Przewodowie zabijając dwie osoby.

10:22
16.11.2022

Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Czas dla Europy, by zamknąć niebo nad Ukrainą

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że "tylko Rosja jest odpowiedzialna za rosnące ryzyko w krajach" graniczących z Ukrainą oraz "tylko Rosja jest odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie i masywne ataki rakietowe". "Nie ma potrzeby szukania wymówek i odkładania kluczowych decyzji" - podkreślił Podolak dodając, że zamknięcie nieba nad Ukrainą powinno zostać zamknięte "dla bezpieczeństwa Europy".

10:15
16.11.2022

Litwa poprze Polskę w kwestii art. 4 NATO

Litwa  wystąpi także o rozmieszczenie systemów obrony powietrznej na całej wschodniej flance NATO.

Czytaj więcej

Litwa poprze polski wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego
10:11
16.11.2022

Premier Hiszpanii: Prezydent Rosji okazuje brak poszanowania prawa międzynarodowego

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, stwierdził, że rosyjski atak na Ukrainę przeprowadzony w czasie szczytu G20 na Bali pokazuje brak poszanowania prezydenta Rosji, Władimira Putina, dla norm prawa międzynarodowego.

10:05
16.11.2022

Szwecja dostarczy największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Minister obrony Szwecji, Pal Jonson powiedział, że pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał środki obrony przeciwlotniczej i amunicji z magazynów szwedzkich sił zbrojnych.

Czytaj więcej

Premier Szwecji: Dostarczymy Ukrainie środki obrony przeciwlotniczej
10:04
16.11.2022

Wiceszef MSZ o eksplozji w Przewodowie: Reakcja członków NATO dowodzi, że jesteśmy bezpieczniejsi

- Mamy do czynienia, po raz pierwszy od wybuchu wojny, z konsekwencjami ataku Rosji na Ukrainę. To jest coś, co zakładaliśmy, że może nastąpić. To wydarzyło się właśnie wczoraj. Zginęli polscy obywatele - powiedział w rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do wczorajszej eksplozji w Przewodowie. - Reakcja członków NATO na wczorajszy incydent w Przewodowie dowodzi, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi będąc członkiem NATO, niż gdybyśmy znajdowali się poza Sojuszem - dodał.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Eksplozja to konsekwencje ataku Rosji na Ukrainę
09:47
16.11.2022

Szef fińskiego MSZ: Rozważane są różne opcje, jak chronić Ukrainę

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, o co Kijów zabiega od początku wojny, miałoby być rozważane jako jedna z reakcji na incydent w Przewodowie.

Czytaj więcej

Finlandia analizuje opcję zamknięcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej
09:31
16.11.2022

Zełenski: Większość Ukraińców odzyskała dostęp do prądu

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował nad ranem, że "po wtorkowym ataku rakietowym rankiem większość ukraińskich odbiorców odzyskało dostęp do prądu". - Chcę wam powiedzieć, że dla nas nie jesteście odbiorcami, jesteście dla nas ludźmi. Z pewnością pokonamy wszystkich wrogów. Musimy być bardzo cierpliwi. To prawda - podkreślił prezydent Ukrainy. Zełenski życzył Ukraińcom "normalnego dnia, bez rakiet". Tymczasem zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że 45 tys. odbiorców nadal jest bez prądu w obwodzie wołyńskim. W obwodzie tarnopolskim ok. 90 tys. odbiorców nie ma dostępu do prądu. Natomiast dostęp do prądu odzyskało 95 proc. mieszkańców obwodu lwowskiego. W obwodzie charkowskim prądu nie ma 90 tys. odbiorców, a w obwodzie chmielnickim - 105 tysięcy.

09:26
16.11.2022

Bez paniki na rynkach po incydencie w Przewodowie

Inwestorzy zareagowali wyprzedażą polskich papierów, ale nie było paniki na otwarciu GPW.

Czytaj więcej

Rynki reagują na incydent w Przewodowie
09:24
16.11.2022

Chiny apelują o powściągliwość w ocenie incydentu na wschodzie Polski

W obecnych okolicznościach wszystkie strony powinny  zachować spokój i okazać powściągliwość – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning podczas środowego briefingu, poproszona o skomentowanie incydentu w Przewodowie.

09:20
16.11.2022

FSB zatrzymała Polkę ze statusem dyplomatycznym

Jest podejrzana o wystawianie fałszywych dokumentów.

Czytaj więcej

Polka ze statusem dyplomaty zatrzymana w Rosji
09:19
16.11.2022

Prof. Antoni Dudek: Wielu Polaków poczuło ulgę, że na Polskę spadł ukraiński pocisk

- To, że zginęły dwie osoby, to tragedia. Myślę, że wielu Polaków poczuło się uspokojonych, że to nie była rosyjska rakieta, że to był pocisk ukraiński. Ukraińcy po prostu starają się pociski rosyjskie strącać i jak widzimy ta broń czasem jest zawodna. Taki dramat był, w jakimś sensie, nieuchronny - mówił o eksplozji w Przewodowie prof. Antoni Dudek w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.

Czytaj więcej

Prof. Dudek o rakiecie, która spadła na Polskę: Porażka informacyjna władz
09:17
16.11.2022

Suspilne: Na całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono alarm bombowy

Z informacji podawanych przez ukraińskiego nadawcę wynika, że w Odessie rozległa się eksplozja.

08:58
16.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić ok. 82 710 żołnierzy, 2 781 czołgów, 5 797 pojazdów opancerzonych, 1 860 zestawów artyleryjskich, 393 wyrzutnie rakiet, 209 bezzałogowych statków powietrznych, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1 525 bezzałogowych statków powietrznych, 474 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 360 pojazdów (w tym cystern), 160 jednostek sprzętu specjalnego.

08:55
16.11.2022

Czy polska infrastruktura krytyczna jest bezpieczna

W ocenie eksperta, Polska ma dobrze rozwiniętą płaszczyznę legislacyjną związaną z sytuacjami nadzwyczajnymi. Obowiązuje ustawa o zarządzaniu kryzysowym oraz o działaniach antyterrorystycznych. Przynajmniej co dwa lata aktualizowany jest także Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej.

Czytaj więcej

Polska infrastruktura krytyczna jest bezpieczna
08:33
16.11.2022

Erdogan "traktuje poważnie" zaprzeczenia Rosji

Prezydent Turcji uważa jednak, że incydent na wschodzie Polski, w którym zginęły dwie osoby, wymaga śledztwa.

Czytaj więcej

Prezydent Turcji "szanuje" zaprzeczenia Rosji
08:20
16.11.2022

Miedwiediew oskarża Zachód o prowadzenie „wojny hybrydowej”

„Incydent z rzekomym ukraińskim »uderzeniem rakietowym« na polską farmę dowodzi tylko jednego: prowadząc wojnę hybrydową z Rosją, Zachód zbliża się do wojny światowej” – napisał Miedwiediew na Twitterze.

08:01
16.11.2022

Polianski: Próbą wciągnięcia NATO bezpośrednio do wojny na Ukrainie

Rosja nie miała nic wspólnego z pociskami uderzającymi w terytorium Polski - twierdzi wiceszef misji dyplomatycznej Rosji przy ONZ.

Czytaj więcej

Rosyjski dyplomata: Próba sprowokowania bezpośredniego starcia NATO-Rosja
07:54
16.11.2022

Państwa G20 uzgodniły treść wspólnego oświadczenia

W deklaracji stwierdzono, że „większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśla, że ​​powoduje ona ogromne ludzkie cierpienie i pogłębia słabości istniejące w światowej gospodarce”.

Czytaj więcej

Państwa G20 "ubolewają" nad agresją Rosji na Ukrainę
07:34
16.11.2022

W ciągu doby w obwodzie donieckim, w wyniku rosyjskich ostrzałów, zginęła jedna osoba

Z informacji przekazanych przez gubernatora obwodu, Pawło Kyryłenkę wynika, że ofiara to mieszkaniec Bachmutu. Ponadto siedem osób na terenie obwodu donieckiego zostało rannych.

07:30
16.11.2022

Rosyjski dyplomata w ONZ radzi "przeanalizowanie faktów przed wyciąganiem wniosków"

Za dowód, że w Przewodowie nie doszło do ataku rakietowego, uznaje wielkość pozostawionego krateru.

Czytaj więcej

Zastępca ambasadora Rosji w ONZ: To nie był atak rakietowy
07:26
16.11.2022

Erdogan: Turcja chce przedłużyć porozumienie zbożowe o rok

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego zdaniem wynegocjowane przez ONZ porozumienie zbożowe, którego stroną są Rosja, Ukraina i Turcja, powinno być przedłużone o rok, po tym jak wygaśnie 19 listopada.

07:22
16.11.2022

G20 przyjmie wspólne stanowisko mówiące, że "większość członków potępia wojnę na Ukrainie"

We wspólnym stanowisku, które miało zostać zatwierdzone przez wszystkich uczestników szczytu przywódców państw G20 na Bali czytamy, że wśród państw G20 "większość członków potępia wojnę na Ukrainie, ale są też inne poglądy". W oświadczeniu można przeczytać też, że prawo międzynarodowe musi być przestrzegane, a groźba użycia broni atomowej jest niedopuszczalna. 

07:12
16.11.2022

Ofiary w Przewodowie to magazynier i kierowca

W wyniku wtorkowej eksplozji w suszarni w Przewodowie zginęli 62-letni Bogdan W. i młodszy od niego Bogdan C. Pierwszy z mężczyzn to mieszkaniec Przewodowa, drugi - oddalonej o kilka kilometrów miejscowości Setniki.

07:09
16.11.2022

Szef BBN o Przewodowie: Trwa analiza ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami

07:03
16.11.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Zwiększa się liczba dezercji z jednostek w Donbasie

Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie podaje, że w związku z rosnącymi stratami rosyjskich jednostek na terenie Donbasu, zwiększa się liczba dezercji z jednostek sił okupacyjnych, a morale i stan psychiczny walczących po stronie Rosji stopniowo się pogarsza. "Po walkach w rejonie miejscowości Majorsk 1. Batalion Obrony Terytorialnej stracił zdolność bojową, a jego straty wynoszą ponad 50 proc. zabitych i rannych. Dowództwo wroga rozwiązało wskazaną jednostkę" - czytamy w raporcie.

06:55
16.11.2022

Olaf Scholz przekazał kondolencje prezydentowi Andrzejowi Dudzie

W wydanym oświadczeniu kanclerz Niemiec pisze o "strasznym incydencie", który trzeba "uważnie wyjaśnić" w kontekście eksplozji, do której doszło w Przewodowie. Scholz w czasie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą miał przekazać kondolencje prezydentowi i wszystkim Polakom w związku ze śmiercią dwóch obywateli Rzeczpospolitej.

06:51
16.11.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko poinformował, że Rosjanie ostrzelali w nocy obwód dniepropietrowski z użyciem ciężkiej artylerii i wyrzutni rakiet Grad. Ostrzelany miał zostać rejon nikopolski. Nie ma informacji o ofiarach. W wyniku ostrzału w Nikopolu wybuchł pożar. Uszkodzonych zostało dziesięć domów, cztery budynki gospodarcze, kilka samochodów, linia wysokiego napięcia i gazociąg.

06:42
16.11.2022

W czasie rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie przebywał dyrektor CIA

CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji podaje, że we wtorek z wizytą w Kijowie przebywał William Burns, dyrektor CIA, który spotykał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami ukraińskiego wywiadu. W czasie ataku rakietowego, przeprowadzonego przez Rosję we wtorek po południu, Burns "był bezpieczny w ambasadzie USA" - podaje CNN. Dzień wcześniej Burns miał spotkać się w Ankarze z szefem Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiejem Naryszkinem.

Czytaj więcej

Dyrektor CIA był w Kijowie, gdy Rosja ostrzelała stolicę Ukrainy
06:21
16.11.2022

AP: Dane wywiadu wskazują, że na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez Ukrainę

Powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji AP podaje, że pocisk, który spadł an Przewodów, został wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą w kierunku nadlatującej rosyjskiej rakiety.

Czytaj więcej

AP: Na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez Ukrainę
06:05
16.11.2022

Biden: Przekazujemy kondolencje rodzinom ofiar w Polsce i na Ukrainie

Joe Biden napisał na Twitterze, że podczas spotkania przywódców państw G7 i państw NATO biorących udział w szczycie na Bali, jego uczestnicy potwierdzili "gotowość do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za ataki na Ukrainę".

06:05
16.11.2022

ISW: Rosja użyła we wtorek znaczącej liczby pozostających do jej dyspozycji pocisków precyzyjnych

"Ukraiński Sztab Generalny podał, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 73 rosyjskie pociski manewrujące i wszystkie drony 15 listopada. Wcześniej ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 43 pociski manewrujące z 84 i 13 dronów z 24, w czasie skoordynowanego rosyjskiego uderzenia rakietowego z 10 października" - wylicza think tank.

Czytaj więcej

Think tank: Ukraina coraz skuteczniej zwalcza rosyjskie rakiety
05:46
16.11.2022

Szef MSW Ukrainy: Ok. 30 obiektów uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ataku z 15 listopada

Denys Monastyrskj, szef MSW Ukrainy poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego z 15 listopada, uszkodzonych zostało ok. 30 obiektów. Rosja miała 15 listopada wystrzelić w kierunku celów na Ukrainie ok. 90 rakiet. Monastyrski podkreślił, że "można powiedzieć, iż w większości przypadków obrona przeciwlotnicza się sprawdziła". W wyniku ataków rakietowych rannych miało zostać sześć osób, jest jedna ofiara śmiertelna.

05:44
16.11.2022

CNN podaje, że samolot NATO śledził rakietę, która spadła na Polskę

Pocisk miał śledzić radar samolotu NATO, który realizował lot zwiadowczy w pobliżu Ukrainy. Z informacji CNN wynika, że samolot "monitorował sytuację na Ukrainie".

Czytaj więcej

CNN: Samolot NATO śledził rakietę, która spadła na Polskę
05:28
16.11.2022

Nadzwyczajne spotkanie przywódców państw G7 i NATO uczestniczących w szczycie G20

Po spotkaniu przywódców państw G7 i krajów NATO biorących udział w szczycie G20, jego uczestnicy wydali wspólny komunikat, w którym czytamy, że "zgodzili się pozostać w bliskim kontakcie, aby zdecydować o odpowiednich, kolejnych krokach, w miarę postępów w dochodzeniu" wyjaśniającym okoliczności eksplozji, do jakiej doszło w Przewodowie, przy granicy Polski z Ukrainą.

Czytaj więcej

NATO i kraje G7 w "bliskim kontakcie" ws. eksplozji w Przewodowie
05:11
16.11.2022

Sekretarz stanu USA rozmawiał z szefem MSZ Ukrainy

Antony Blinken rozmawiał z Dmytro Kułebą o tym jak USA będą nadal wspierać Ukrainę w świetle rosyjskiej agresji, a także o eksplozji do której doszło na terenie wschodniej Polski.

04:51
16.11.2022

Dowództwo Operacyjne Południe: Cztery okręty, wyposażone w pociski Kalibr, na Morzu Czarnym

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że w ciągu doby Rosjanie stracili na froncie południowym 17 żołnierzy, 15 pojazdów opancerzonych, dwie haubice samobieżne i bezzałogowy statek Orlan-10. Ukraińcy zniszczyli też dwa składy amunicji - w miejscowościach Nowa Kachowka i Ołeszki. Z informacji przekazywanych przez dowództwo wynika, że na Morzu Czarnym operuje obecnie 14 okrętów rosyjskich, z których cztery są uzbrojone łącznie w 20 pocisków manewrujących Kalibr, zdolnych razić cele na całej Ukrainie.

04:28
16.11.2022

Biden: Rakiety, które spadły na Polskę, mogły nie zostać wystrzelone z Rosji

USA i NATO badają doniesienia o wybuchach, które zabiły dwie osoby w Polsce, ale wstępne informacje wskazują, że wybuchy te mogły nie być spowodowane przez rakiety wystrzelone z Rosji - oświadczył prezydent USA, Joe Biden, po nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw G20, którzy biorą udział w szczycie tej organizacji na Bali, w Indonezji.

Czytaj więcej

Biden: Rakieta, która spadła na Polskę, mogła nie być wystrzelona z Rosji
04:25
16.11.2022

We wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki z żywnością

Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), instytucja nadzorująca realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, poinformowało, że we wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki, na pokładzie których znajdowało się 95,4 tys. ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Statki te płyną do Chin i Turcji.

04:17
16.11.2022

Rosja wzywa ONZ i Europę do rozpoczęcia eksportu rosyjskich nawozów do Afryki

Moskwa zastrzega sobie prawdo do "ostrej reakcji" na "prawdopodobne prowokacje Kijowa" w sprawie tzw. porozumienia zbożowego - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Wierszynin, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia". Wiceszef MSZ Rosji wezwał jednocześnie ONZ i Europę, by te "rozpoczęły proces eksportu do Afryki 280 tys. ton nawozów z Rosji, które wcześniej zostały zatrzymane w portach w licznych państwach Europy. - Strona rosyjska zdecydowała się podarować te nawozy krajom w potrzebie, głównie w Afryce. To nie jest operacja biznesowa - podkreślił. Jak dodał "80 proc. z tych 280 tys. ton znajduje się na Łotwie".

04:17
16.11.2022

Relację z wczorajszych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265