Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja oskarża Zachód o uczynienie z Ukrainy "poligonu testowego" dla różnego rodzaju nowych systemów uzbrojenia.
Koniec środowej relacji
Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Dyplomata z kraju NATO w Kijowie: Nikt nie obwinia Ukrainy, a oni otwarcie kłamią
- To robi się śmieszne. Ukraińcy niszczą (nasze) zaufanie do nich - powiedział w rozmowie z „Financial Times” niewskazany z nazwiska dyplomata z państwa członkowskiego NATO, przebywający w Kijowie. Skomentował w ten sposób ukraińskie deklaracje dotyczące pocisku, który we wtorek spadł we wsi Przewodów w Polsce. Prezydent Zełenski zapewniał w środę, że „nie ma wątpliwości”, iż nie był to pocisk wystrzelony przez Ukraińców.
- Nikt nie obwinia Ukrainy, a oni otwarcie kłamią. To jest bardziej niszczycielskie niż sam pocisk - stwierdził dyplomata, cytowany przez „FT”
Jak długo wśród polskich polityków utrzyma się atmosfera jedności?
– Historia pokazuje, że po pewnym czasie deklaracje tego typu przestają być aktualne. Tak było po wybuchu pandemii, tak było po wybuchu wojny w Ukrainie – twierdzi jeden z rozmówców „Rzeczpospolitej” z opozycji.
Czytaj więcej
Posiedzenie RBN, wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie, a wcześniej minuta ciszy ku czci ofiar wybuchu w Przewodowie – to tylko kilka wydarzeń, które miały miejsce w środę, kilkanaście godzin po pojawieniu się pierwszych informacji o incydencie.
Rosjanom udało się odciąć Ukraińców od atomu, ale tylko na chwilę
Największy od początku wojny rosyjski ostrzał rakietowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej nie oszczędził dwóch elektrowni jądrowych na zachodzie Ukrainy.
Czytaj więcej
Największy od początku wojny rosyjski ostrzał rakietowy ukraińskiej infrastruktury energetycznej nie oszczędził dwóch elektrowni jądrowych na zachodzie Ukrainy. Systemy bezpieczeństwa zadziałały i rezerwowe połączenie z sieciami elektroenergetycznymi pozwali na przywrócenie obiektów w Chmielnickim i Równem do ponownej pracy.
Rozbudowa mostu energetycznego Polski z Ukrainą opóźniona
Oficjalnie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jeden z inicjatorów procesu rewitalizacji połączenia Rzeszów – Elektrownia Chmielnicki 400 kV, które umożliwić miała przesył w kierunku Polski tańszej energii z ukraińskiego atomu, nie komentuje sprawy. Nawet jeśli prace po stronie polskiej zakończą się w terminie, to Ukraina nie będzie gotowa do tego procesu.
Czytaj więcej
Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną naszego wschodniego sąsiada uniemożliwią uruchomienie jeszcze przed końcem tego roku nowego połączenia elektroenergetycznego łączącego Polskę z Ukrainą.
Optymistyczne dane gospodarcze Rosstatu
Rosyjski urząd statystyczny (Rosstat) poinformował, że spadek PKB w III kwartale 2022 roku wyniósł 4 proc. w skali roku. Roczna inflacja na dzień 14 listopada spadła do 12,4 proc.
Czytaj więcej
Im dalej w wojnę, tym lepiej w gospodarce Rosji. Tak wynika z oficjalnych danych Kremla. PKB zmniejszył się poniżej prognoz. Inflacja też jest niewiele wyższa aniżeli w Niemczech, a o 5 punktów procentowych niższa aniżeli w Polsce.
Sekretarz generalny NATO podtrzymuje linię z marca
Zabłąkana rakieta na terytorium Polski to scenariusz, na który NATO było przygotowane. Już w marcu Stoltenberg był pytany o taką ewentualność, gdy Rosjanie atakowali Lwów, gdzie przed wybuchem wojny przebywali instruktorzy NATO.
Czytaj więcej
Jens Stoltenberg uspokaja: to nie była rosyjska rakieta i nie ma żadnych danych wskazujących na zwiększone ryzyko ataku Rosji na terytorium NATO.
Zełenski uczcił minutą ciszy pamięć polskich cywilów z Przewodowa
Zakończenie środowego wystąpienia prezydenta Ukrainy było nietypowe.
Czytaj więcej
W swoim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił m. in. o pocisku, który we wtorek spadł na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Choć zadeklarował, że Ukraina chce wyjaśnić wszelkie okoliczności zdarzenia, to zaznaczył jednocześnie, iż to „rosyjska agresja odebrała życie dwóm polskim obywatelom”.
Rosjanie zatrzymali 961 osób, które odmówiły udziału w pseudoreferendach
Podczas pseudoreferendów na wszystkich okupowanych terytoriach Rosjanie bezprawnie zatrzymali 961 osób, które nie zgadzały się z ich przeprowadzeniem - powiedział adwokat i obrońca praw człowieka Pawło Łysianski, dyrektor „Instytutu Badań Strategicznych i Bezpieczeństwa”. - To było masowe. Część osób została zwolniona, z niektórymi nadal nie możemy się skontaktować. Do tych, którzy odmówili udziału i zignorowali referendum, przyszli z bronią i zabrali ich. Uprowadzano także tych, którzy krytykowali działania okupantów oraz członków tzw. komisji wyborczych. W szczególności w obwodzie chersońskim ludzie są zmuszani do chodzenia do fałszywych lokali wyborczych pod groźbą użycia broni – zauważył ekspert.
Poseł Konfederacji wzywa prezydenta Zełenskiego do przeprosin
- Powinniśmy oczekiwać (od Ukrainy) przeprosin, powinniśmy oczekiwać zadośćuczynienia oczywiście rodzinom. Powinniśmy tak naprawdę czekać na to i myślę, że powinno się to zdarzyć natychmiast - powiedział Artur Dziambor pytany o doniesienia dotyczące ukraińskiego pochodzenia rakiety, która spadła na terytorium Polski.
Czytaj więcej
- Niezależnie od tego, czy to było intencjonalne, czy nie, procedura powinna być taka, że prezydent Zełenski wysyła kondolencje, przy okazji też proponuje jakieś konkretne zadośćuczynienie za to, co się wydarzyło - powiedział poseł Artur Dziambor z Konfederacji, pytany o stanowisko Ukrainy w sprawie pocisku, który we wtorek spadł na terytorium Polski.
Prezes ukraińskiej izby obrachunkowej podał się do dymisji
Izba Obrachunkowa Ukrainy zaplanowała audyty, które dotyczą sektorów obronności i bezpieczeństwa, przeciwdziałania korupcji i egzekwowania prawa. Jednak zanim kontrole ruszyły, do izby podeszli śledczy z Narodowego Biura Antykorupcyjnego.
Czytaj więcej
Walery Packan prezes ukraińskiej izby obrachunkowej podał się do dymisji. Zarzucił władzy w Kijowie, że utrudniała prowadzenie kontroli finansów przeznaczonych na wojnę, a ponieważ się nie podporządkował, to oskarżyła go o nadużycia.
W Kijowie spadł pierwszy śnieg
Poinformował o tym portal liveuamap.com.
Orlen nie przestanie kupować rosyjskiej ropy
Według rozmówcy rosyjskiej gazety „Kommersant”, polski koncern złożył wniosek do Transnieftu o tranzyt 3 mln ton rosyjskiej ropy rocznie. Potwierdziło to źródło „Kommersanta” w polskim przemyśle naftowym.
Czytaj więcej
PKN Orlen złożył rosyjskiemu Transnieftowi zamówienie na odbiór 3 mln ton ropy z naftociągu Przyjaźń w 2023 r. Transnieft potwierdził otrzymanie wniosków od polskich konsumentów na 2023 r. Rosyjski reżim pieniędzmi z eksportu ropy finansuje rozpętaną przez siebie wojnę na Ukrainie.
Polska wciąż w pierwszej dziesiątce importerów rosyjskiej ropy
Raport CREA wskazuje, że w ubiegłym miesiącu dochody Rosji z eksportu ropy naftowej do Unii Europejskiej osiągnęły najniższy poziom od lutego, gdy kraj zaatakował Ukrainę.
Czytaj więcej
Według raportu Fińskiego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), w październiku Polska znalazła się na siódmym miejscu pod względem importu ropy z Rosji.
Sikorski: Putin jest tyranem, złodziejem, agresorem, popełnia zbrodnie wojenne
- Nie możemy się dziwić Ukraińcom, że w ferworze walki walczą z tym wrogiem, którego mają - mówił w TVN24 Radosław Sikorski, pytany o wypieranie się przez Kijów ukraińskiego domniemanego pochodzenia pocisku, który spadł na terytorium Polski.
Czytaj więcej
- Czasami się stawia roboczą hipotezę, która się nie potwierdza. I to żaden wstyd przyznać się, że w świetle nowych dowodów człowiek zmienia zdanie - powiedział Radosław Sikorski, były minister obrony, pytany o stanowisko Ukrainy w sprawie pocisku, który we wtorek spadł na terytorium Polski.
Poważny incydent w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Musiała polegać na generatorach
Ukraińska Chmielnicka Elektrownia Jądrowa w mieście Niecieszyn (obwód chmielnicki) całkowicie straciła wczoraj dostęp do sieci elektrycznej na ponad 9 godzin, z powodu rosyjskich ataków rakietowych. Zmusiło ją to do tymczasowego przejścia na rezerwowe zasilanie z generatorów diesla - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Podczas utraty zasilania dwa reaktory elektrowni zostały wyłączone. - To był bardzo niepokojący rozwój wydarzeń - ocenił w wydanym oświadczeniu Rafael Grossi, dyrektor generalny organizacji.
Inna elektrownia jądrowa, zlokalizowana również na zachodniej Ukrainie – w Równem – straciła wczoraj po południu połączenie z jedną ze swoich linii elektroenergetycznych 750 kV. W rezultacie elektrownia zmniejszyła moc wyjściową, a jeden z jej czterech bloków został automatycznie odłączony.
Ukraiński portal wyliczył ile kosztował Rosję zmasowany atak rakietowy z 15 listopada
Ukraińska Prawda podaje, że - według Sił Powietrznych Ukrainy - 15 listopada Rosjanie wystrzelili w kierunku celów na Ukrainie 96 pocisków manewrujących wystrzelonych z powietrza i z morza.
Czytaj więcej
Portal Ukraińska Prawda pisze, że największy od 24 lutego atak rakietowy Rosji na cele na Ukrainie, do którego doszło 15 listopada, kosztował Rosję od 500 mln do nawet miliarda dolarów.
Gen. Mark Milley ocenił szanse Ukraińców na wygraną w wojnie
„Istnieje niskie prawdopodobieństwo”, że Ukraińcy mogą całkowicie wypchnąć Rosję ze swojego terytorium - powiedział na konferencji prasowej gen. Mark Milley, najwyższy rangą amerykański dowódca. Lloyd Austin, szef Pentagonu ocenił natomiast, że nadchodząca zima „daje Ukrainie przewagę nad Rosją”.
Czytaj więcej
- Podejrzewam, że szybko będziemy mieć dane potwierdzone, mówiące o pochodzeniu tego pocisku, o punkcie uderzania, jaki był kąt natarcia, jaki to był środek bojowy, jaka była trajektoria lotu - zapowiedział gen. Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, pytany o pocisk, który spadł we wtorek w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim.
Prezydent Duda rozmawiał w Warszawie z szefem CIA
Szef CIA William Burns przebywa z wizytą w Polsce. Rozmawiał z nim prezydent Andrzej Duda.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: Rosja odpowiedzialna za eksplozję w Polsce
„Niezależnie od ostatecznych wyników śledztwa, jasne jest, że odpowiedzialna za ten tragiczny incydent jest Rosja, która wystrzeliła na Ukrainę rakiety wycelowane w infrastrukturę cywilną” - oceniła Adrienne Watson, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. W opublikowanym komunikacie podkreślono, że administracja Stanów Zjednoczonych „nie zauważyła niczego, co byłoby sprzeczne ze wstępną oceną prezydenta Dudy, że ta eksplozja (w Przewodowie - red.) była najprawdopodobniej skutkiem ukraińskiego pocisku obrony powietrznej, który niestety wylądował w Polsce”.
Zełenski: Ukraina kontynuuje prace nad zamknięciem nieba
Strona ukraińska prowadzi negocjacje z partnerami międzynarodowymi w sprawie dostarczenia systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - mówił w wywiadzie z ukraińskimi dziennikarzami prezydent Wołodymyr Zełenski. - Mamy proaktywne stanowisko w sprawie systemu obrony powietrznej, w szczególności obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Mamy umowy z Hiszpanią w sprawie systemów Hawk – coś już dotarło, coś jest w drodze na Ukrainę. Ta broń jest w różnych krajach, a my negocjujemy z USA pomoc w sprawie dostaw Hawków. Emmanuel Macron zapewnił też, że Ukraina otrzyma systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej - powiedział.
Ukrzaliznycia: Opóźnienia pociągów po wczorajszym ataku Rosjan
Państwowe przedsiębiorstwo kolejowe na Ukrainie poinformowało, że w związku z uszkodzeniami sieci trakcyjnej zmieniono trasy niektórych pociągów, co wydłuża czas przejazdu na niektórych trasach. Zaznaczono, że większość połączeń na obszarach, gdzie uszkodzona została sieć energetyczna, już przywrócono, ale niektóre składy mają znaczne opóźnienie. Na trasie Użhorod (na granicy ze Słowacją) - Charków to aż 7,5 godz.
20-minutowa wizyta chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie w rosyjskim MSZ
O wezwaniu przez resort, kierowany przez Siergieja Ławrowa, polskiego ambasadora poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Łukasz Jasina, rzecznik polskiego MSZ, przekazał jednak, że chodziło o chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie Jacka Śladewskiego. Rozmowa trwała 20 minut i dotyczyła wtorkowego wezwania rosyjskiego ambasadora w Warszawie do polskiego MSZ. Również Zacharowa w kolejnym wpisie opublikowała nagranie z chargé d'affaires.
Hymn państwowy odśpiewany w Sejmie
Po informacji premiera w Sejmie nie doszło do zadawania pytań. Posłowie odśpiewali natomiast cztery zwrotki hymnu polskiego.
Czytaj więcej
- W obliczu tej kolejnej, wielkiej próby musimy zachować spokój, wykazać się mądrością, umacniać naszą obronność i być solidarni, być razem. Strach zabija myślenie, strachem żywią się tyrani i despoci - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając informację dotyczącą zdarzenia w Przewodowie.
Premier przedstawił w Sejmie informację ws. Przewodowa
- Dziś jako premier rządu staję przed wami, by powiedzieć, że w obliczu tej kolejnej, wielkiej próby musimy zachować spokój, wykazać się mądrością, umacniać naszą obronność i być solidarni, być razem - apelował Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
- W obliczu tej kolejnej, wielkiej próby musimy zachować spokój, wykazać się mądrością, umacniać naszą obronność i być solidarni, być razem. Strach zabija myślenie, strachem żywią się tyrani i despoci - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając informację dotyczącą zdarzenia w Przewodowie.
Minuta ciszy w Sejmie po śmierci dwóch Polaków w Przewodowie
Sejm uczcił minutą ciszy pamięć dwóch polskich obywateli, którzy zginęli w wyniku eksplozji we wsi Przewodów.
Polski ambasador w Moskwie wezwany przez MSZ Rosji
Jednocześnie resort, kierowany przez Siergieja Ławrowa, wydał oświadczenie „w sprawie fałszywych oskarżeń o udział Rosji w incydencie rakietowym w Polsce”.
Czytaj więcej
Chargé d'affaires ambasady RP w Moskwie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
Były szef sztabu generalnego WP: Z obroną przeciwrakietową w Polsce mamy problem
- Obrona przeciwlotnicza jeszcze jakaś tam jest, natomiast te środki, które są zdolne do rażenia rakiet, są nieliczne i na tych pułapach, na których są nieefektywne - powiedział gen. Mieczysław Cieniuch.
Czytaj więcej
Obrona przeciwrakietowa powinna zostać zwiększona na odcinku dwóch województw - podkarpackiego i lubelskiego - ocenił gen. Mieczysław Cieniuch, były szef sztabu generalnego Wojska Polskiego.
Duda: Nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla obywateli
- Nie ma żadnego niebezpieczeństwa dla obywateli. To tragiczne zdarzenie, które miało miejsce wczoraj, nie powtórzyło się w żadnym stopniu, nie było takich następnych zdarzeń, nie mamy żadnych takich sygnałów, nie mamy również żadnych sygnałów, żeby było jakiekolwiek niebezpieczeństwo powtórzenia się takiego zdarzenia - mówił po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Wszystkie kwestie zostały wyjaśnione i odpowiedziano na wszystkie pytania - przekazał po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda.
Polska 2050: Jako opozycja stanęliśmy na wysokości zadania
- My jako opozycja stanęliśmy na wysokości zadania, prezentując jedność, bo ją powinniśmy wykazywać, kiedy chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo - przekonywała n konferencji prasowej w Sejmie Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. - Pojawia się bardzo dużo dezinformacji i paniki dlatego czekajmy na informacje z wiarygodnych źródeł ze spokojem - dodała.
W ocenie jego partyjnego kolegi Mirosława Suchonia najważniejsze w takiej sytuacji jest rzetelna, spokojna, kompleksowa informacja, której wczoraj w początkowych momentach ze strony rządu - jego zdaniem - zabrakło. - Wczoraj, dwie godziny po incydencie, odbywało się tajne posiedzenie Komisji Obrony Narodowej i w tym posiedzeniu brał udział pan minister (Wojciech) Skurkiewicz, prawdopodobnie znający już sytuację i okoliczności tego wydarzenia. Minister mógł przekazać informacje posłom - ocenił.
Chersoń otrzyma 210 terminali Starlink
Dzięki pierwszej partii terminali Starlink od Ministerstwa Cyfryzacji, w ciągu jednego dnia w Chersoniu uruchomiono pięć publicznych punktów Wi-Fi. Do miasta zostanie dostarczonych w sumie 210 terminali - poinformował Mychajło Fedorow, szef ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej. Według niego w ciągu dwóch tygodni w obwodzie chersońskim zostanie zorganizowanych kolejnych 60 punktów Wi-Fi z internetem. Część terminali trafiła już do straży pożarnej, szpitali, policji i pogotowia ratunkowego.
Inwestorzy nie boją się wojny za naszą wschodnią granicą
Polska nadal jest atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznego kapitału.
Czytaj więcej
Wojna w Ukrainie nie spowodowała jak dotąd spadku zainteresowania inwestorów zagranicznych Polską. Incydent w Przewodowie tego raczej nie zmieni – ocenia Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.
Lloyd Austin mówi, że systemy NASAMS są jak na razie niezawodne na Ukrainie
Przed tygodniem minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że "system obrony przeciwlotniczej NASAMS oraz hiszpański system Aspide 2000 dotarły na Ukrainę".
Czytaj więcej
System obrony przeciwlotniczej NASAMS, który dotarł na Ukrainę przed tygodniem, wykazuje się 100-procentową skutecznością - oświadczył sekretarz obrony USA.
Moskwa boi się terrorystów
Na moskiewskich lotniskach prowadzono najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.
Czytaj więcej
Na moskiewskich lotniskach Szeremietiewo, Domodiedowo i Wnukowo obowiązuje trzeci, maksymalny poziom zagrożenia terrorystycznego.
Incydent w Przewodowie wyraźnie popsuł nastroje na GPW
Złoty okazał się jednak dość odporny, a inwestorzy nie wpadli w panikę.
Czytaj więcej
Polskie indeksy giełdowe tracą, ale złoty i obligacje dosyć szybko zdołały odrobić dużą część porannych strat.
We wsi Przewodów, rotacyjnie, przebywa ok. 200 funkcjonariuszy policji
- Na miejscu są obecni policyjni eksperci z zakresu kryminalistyki, wyspecjalizowani w badaniu eksplozji. Zabezpieczają wszystko, co może mieć związek ze zdarzeniem - ślady i dowody, według takiej procedury jaka jest stosowana przy śledztwach „powybuchowych” - mówi „Rzeczpospolitej” Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.
Czytaj więcej
Policyjni eksperci od kryminalistyki doświadczeni w badaniu eksplozji, dron oraz śmigłowiec – trwają oględziny miejsca wybuchu rakiety i dokumentowanie śladów zdarzenia.
Putin za preferencyjnymi kredytami na zakup samochodu dla żołnierzy i ich rodzin
Propozycję wprowadzenia preferencyjnych kredytów na zakup samochodu dla żołnierzy i ich rodzin, a także dla emerytów, którzy służyli w armii, przedstawił prezydentowi Władimirowi Putinowi wicepremier, minister przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej, Denis Manturow. Putin poparł propozycje.
Ukraina chce uzyskać dostęp do miejsca wybuchu
"Jesteśmy gotowi przekazać dowód rosyjskiego śladu, który posiadamy" - napisał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksy Daniłow.
Czytaj więcej
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksy Daniłow twierdzi, że Kijów jest w posiadaniu dowodów "rosyjskiego śladu" we wtorkowym zdarzeniu w Powodowie na wschodzie Polski.
Ambasador Rosji spędził w polskim MSZ cztery minuty
- Ambasador przyjął do wiadomości to co powiedzieliśmy i opuścił budynek bez żadnej grzeczności, kurtuazji - relacjonował rzecznik MSZ, Łukasz Jasina.
Jedna z ofiar eksplozji w Przewodowie to mężczyzna aktywnie wspierający uchodźców z Ukrainy
O ofiarach opowiedział portalowi tvn24.pl Stanisław Staszczuk, sekretarz gminy Dołhobyczów.
Czytaj więcej
Stanisław Staszczuk, sekretarz gminy Dołhobyczów, w rozmowie z tvn24.pl powiedział, że ofiarami eksplozji pocisku, który spadł na Przewodów, wieś przy granicy z Ukrainą, są dwaj mężczyźni w wieku 62 i 60 lat. Obaj pracowali w suszarni, na terenie której doszło 15 listopada do eksplozji.
Rosja zakazała wjazdu na swoje terytorium premierowi Irlandii
Premier Irlandii i 51 innych irlandzkich polityków zostało objętych przez władze w Moskwie zakazem wjazdu na terytorium Rosji za "agresywną antyrosyjską kampanię propagandową". Zakaz wjazdu objął premiera Leo Varadkara, a także szefów resortów dyplomacji, sprawiedliwości i finansów, a także grupy parlamentarzystów.
W wyniku rosyjskiego ostrzału Ukrainy do Węgier przestała płynąć ropa, a Mołdawia została pozbawiona prądu
Mołdawia została tylko z 20 proc. potrzebnej jej energii, pochodzącej z miejscowej elektrociepłowni. Odłączona linia przesyłowa jest bowiem jedyną, którą kraj otrzymuje prąd z zagranicy. Poprzednio energia pochodziła też z Mołdawskiej Elektrowni Cieplnej, ale ta znajduje się w separatystycznym Naddniestrzu, dokąd rosyjski Gazprom znacznie zmniejszył dostawy gazu, na którym pracuje elektrownia. Eksperci sądzą, że obecnie Mołdawia – w której już przywrócono dostawy prądu – postara się o zwiększenie importu energii z Rumunii. A jednocześnie zacznie masowe zakupy zapasowych generatorów, przede wszystkim dla obiektów tzw. infrastruktury krytycznej (m.in. szpitale), jak i dla przemysłu.
Czytaj więcej
Węgry straciły ropę, a Mołdawia – prąd. Nigdzie, poza Polską, nie było ofiar śmiertelnych.
Zestawy S-300 mają w wyposażeniu i Rosjanie, i Ukraińcy
S-300 to rodzina radzieckich, a potem rosyjskich, kierowanych radarowo rakietowych systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych o zasięgu ok. 200 km i pułapie 27 km, w zależności od wersji.
Czytaj więcej
Jeśli zapowiedziane przez polskie władze śledztwo wspomagane przez międzynarodowych, m.in. amerykańskich ekspertów potwierdzi, że przyczyną śmierci dwóch osób w Przewodowie w powiecie hrubieszowskim była eksplozja pocisku wystrzelonego z zestawu przeciwlotniczego S300 trzeba będzie przyjąć że we wtorek ok. godz.15.40 mogło dojść do tragicznego wypadku spowodowanego przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Premier Włoch: Nie ma znaczenia czy rakietę wystrzeliła Rosja. Winna jest Rosja
Giorgia Meloni, premier Włoch, w czasie rozmowy z dziennikarzami na Bali, gdzie odbywa się szczyt G20 oświadczyła, że nie jest ważne czy pocisk, który spadł na Przewodowo w Polsce zabijając dwie osoby został wystrzelony przez Rosję, ponieważ to Rosja jest winna ataków na ukraińską infrastrukturę. - Fakt, że możliwe jest iż pocisk, który spadł na Polskę, nie był rosyjski lecz ukraiński, niewiele zmienai - dodała.
Niemcy oferują Polsce wsparcie swoich Eurofighterów
Niemieckie myśliwce, startując z lotnisk w Niemczech, miałyby pilnować przestrzeni powietrznej nad Polską.
Czytaj więcej
Po tym, jak na Przewodowo, wieś w województwie lubelskim, 15 listopada spadła rakieta (prawdopodobnie ukraiński pocisk wystrzelony przez obronę przeciwlotniczą z zestawu S-300), zabijając dwie osoby, niemiecki rząd miał zaproponować Polsce możliwość skorzystania z Eurofighterów do patrolowania nieba nad Polską - informują niemieckie media, cytując niemiecki resort obrony.
Szef NATO: Na Polskę spadła ukraińska rakieta, ale winę ponosi Rosja
- Nic nie wskazuje na to, że to celowy atak. Prawdopodobnie spowodowane przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w celu obrony terytorium Ukrainy przed rosyjskimi atakami - powiedział Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
Nie ma żadnych dowodów na intencjonalny atak na terytorium NATO - powiedział Jens Stoltenberg po spotkaniu ministrów obrony państw sojuszu. Trwa śledztwo w sprawie incydentu.
Zaskakująca reakcja Muska na tragedię w Przewodowie
Użytkownicy Twittera protestują pouczając Elona Muska, że to nie jest dobry temat do żartów.
Czytaj więcej
Właściciel Tesli i SpaceX odniósł się do jednego z postów na Twitterze, odnoszących się do rakiet, które spadły na Polskę, zabijając dwie osoby. Chciał być zabawny, a w wywołał powszechne oburzenie.
Ukraińcy tracą internet
Rosyjskie ataki na infrastrukturę Ukrainy wyłączyły sporą część sieci internetowej w tym kraju.
Czytaj więcej
Poważne przerwy w działaniu internetu zaczęły się na Ukrainie po rosyjskim zmasowanym ataku rakietowym we wtorek. Ruch w sieci zmniejszył się o jedną trzecią. Operatorzy pracują nad przywróceniem ruchu, a Ukraińcy ograniczają korzystanie z sieci, zgodnie z instrukcjami.
Płociński: Polscy politycy zdali test po wypadku w Przewodowie
Żaden z ważnych polityków tak z jednej, rządzącej strony, jak i drugiej nie próbował tragedii na Lubelszczyźnie podpiąć pod polityczny spór wewnętrzny. W chwilach próby okazuje się, że politycy dobrze rozumieją, jaka powinna być ich rola - pisze Michał Płociński.
Czytaj więcej
Oczywiście, dobrze by było, gdyby powaga i odpowiedzialność nie były jedynie nadzwyczajnymi trybami polskiej polityki, a naszą codziennością. Ale warto docenić polityków za to, jak wypowiadali się o Przewodowie w najbardziej newralgicznych chwilach.
Stoltenberg: Wypadek w Przewodowie spowodowany prawdopodobnie przez ukraińską rakietę
- To nie jest wina Ukrainy. Rosja ponosi odpowiedzialność ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciw Ukrainie - podkreślił sekretarz generalny NATO. - Będziemy wspierać Ukrainę w prawie do samoobrony. Rosja musi wstrzymać tę bezsensowną wojnę - dodał.
Mieszkańcy Kijowa otrzymali instrukcje
Szef kijowskiej administracji obwodowej Ołeksij Kułeba poinformował, że po wtorkowych ostrzałach infrastruktury energetycznej sytuacja w obwodzie jest krytyczna. – Przygotowujemy się do długotrwałych przerw – poinformował na swojej stronie w Telegramie.
Czytaj więcej
Po zmasowanym ataku rakietowym mieszkańcy stolicy otrzymali wytyczne, jak przetrwać bez prądu.
Posiedzenie RBN przemówieniem rozpoczął prezydent Andrzej Duda
Niemiecka prasa o wybuchu w Polsce: W spokoju leży siła
Niemieckie media poświęcają wybuchowi rakiety na polsko-ukraińskim pograniczu wiele miejsca. Jak pisze o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej gazeta „Berliner Morgenpost”, NATO już na początku wojny w Ukrainie jasno dało do zrozumienia, iż atak na jeden z krajów Sojuszu będzie rozumiany jak atak na cały Sojusz. „Szczególnie na pograniczu z Rosją i Ukrainą – w Polsce i w niewielkich krajach bałtyckich – strach przed Rosją był od początku znacznie większy niż dalej na Zachodzie. Dla ludzi ważna była klauzula o wzajemnej pomocy i zapewnienie, że będzie ona obowiązywać” – czytamy.
Czytaj więcej
Wojna w Ukrainie znalazła się na skraju niebezpiecznej eskalacji. Zachód musi wysłać Kremlowi jasne sygnały, ale nie może przesadzić – pisze niemiecka prasa.
Burmistrz Hrubieszowa: Ludzie się nawzajem nakręcają, a to nie jest nam potrzebne
Nie ma
tłumów w sklepach czy na stacjach. Objechałam miasto w ramach czynności
porannych i nic takiego nie widać. Nie ma kolejek, ani sytuacji takich, które
mogłyby na to wskazywać. Więc jest spokojnie - mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Czytaj więcej
Wszyscy czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje, które będzie można przekazywać mieszkańcom – mówi Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego
W posiedzeniu RBN biorą udział przedstawiciele opozycji.
Tusk: Wszyscy mogą liczyć na konstruktywne zachowanie opozycji
Szef PO zwrócił się do rządu o ponowne przemyślenie "koncepcji kopuły europejskiej", mówiąc, że za szybko zrezygnowano ze współpracy w tej kwestii z innymi państwami regionu.
Czytaj więcej
Nie ulega wątpliwości, że to tragiczne zdarzenie jeszcze raz uświadomiło nam, jak ważna jest obrona nieba nad Polską - powiedział podczas posiedzenia klubu KO lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, cytowany przez Onet.
Ziobro: W Przewodowie znaleziono szczątki rosyjskiej rakiety S-300
Minister sprawiedliwości podkreślił, że takich rakiet używają zarówno wojska Rosji, jak i Ukrainy.
Duda: Nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę
Nie był to atak na Polskę. Nie była to rakieta, która była wycelowana w Polsce. Na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta produkcji rosyjskiej, prawdopodobnie S-300. Nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez stronę rosyjską, wiele wskazuje na to, że była to rakieta wystrzelona przez siły ukraińskie - mówił prezydent Andrzej Duda po naradzie prezydenta z premierem, ministrami i dowódcami wojskowymi.
Czytaj więcej
Nic nie wskazuje na to, że był to intencjonalny atak na Polskę. To, że na naszym terytorium spadła rakieta nie było działaniem intencjonalnym - mówił prezydent Polski, Andrzej Duda, po naradzie prezydenta z premierem, ministrami i dowódcami wojskowymi.
Jak Rosja zareaguje na limit cen na ropę
To może być wstrząs dla całego światowego rynku ropy naftowej.
Czytaj więcej
Ceny ropy utrzymują się poniżej 100 dol. za baryłkę, w miarę jak obawy o spadek popytu równoważy wpływ napięć geopolitycznych. Jednak na horyzoncie widać czynnik, który może tą równowagę zburzyć.
Słowacja chce poprosić NATO o dodatkowe zestawy obrony przeciwlotniczej
Zapowiedział to minister obrony Słowacji. Na Słowacji stacjonują już trzy baterie zestawów Patriot obsługiwane przez żołnierzy państw NATO.
Czytaj więcej
Minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad oświadczył, że jego kraj "zażąda dodatkowych zestawów przeciwlotniczych" NATO na wschodniej flance Sojuszu, aby "zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo obywatelom Słowacji".
Wniosek o uruchomienie art. 4 czeka na dowody
Polska złoży wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego tylko w jednym przypadku.
Czytaj więcej
Podczas odbywającego się w środę posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej Polska nie złoży zapowiadanego wniosku o uruchomienie art. 4 traktatu waszyngtońskiego.
Orban: Węgry stoją po stronie Polski
Viktor Orban podkreślił, że Węgry "stoją twardo przy Polsce" i dodał, że "spokojne i dokładne postępowanie jest potrzebne, aby wyjaśnić przyczyny eksplozji w Przewodowie, w pobliżu granicy z Ukrainą".
Prezydent Francji, Emmanuel Macron: Jestem w kontakcie z władzami Polski
Macron poinformował w czasie konferencji prasowej na Bali, że jest w kontakcie z władzami Polski, z którymi współpracuje w sprawie wyjaśnienia okoliczności eksplozji pocisku w Przewodowie. Macron podkreślił, że wyraził "pełną solidarność" z sojusznikiem z NATO. - Trwają analizy - stwierdził Macron.
Ukraińcy zamknęli przejścia graniczne na Podkarpaciu
Powodem jest brak internetu w Kijowie i brak dostępu do systemów.
Czytaj więcej
Strona ukraińska zamknęła obsługę przejść granicznych z Polską na Podkarpaciu. Powodem ma być brak internetu w Kijowie i wyłączenia prądu.
RMF: Polska nie złoży wniosku o uruchomienie artykułu 4 Traktatu Północnoatlantyckiego
RMF, podając tę informację, powołuje się na osobę z najbliższego otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy.
Komorowski: Powinniśmy zażądać od NATO zbudowania bariery, która dawałaby nam komfort
Były prezydent Bronisław Komorowski powiedział na antenie Radia Zet, że jest zdania, iż prawdopodobnie brzmi informacja dotycząca tego, że był to pocisk ukraiński. - Fakt pozostaje faktem – została zauważona zmiana trajektorii lotu rakiety, wychwycona przez stronę amerykańską. To przypomina, że siedem lat jest spóźniony polski wysiłek, jeśli chodzi o zbudowanie efektywnej tarczy antyrakietowej, przeciwlotniczej - powiedział.
Czytaj więcej
Bronisław Komorowski odniósł się w Radiu Zet do wczorajszej eksplozji w Przewodowie, mówiąc, że "Polska powinna wykorzystać sytuację i – bez względu na to, czyja to była rakieta – zażądać od NATO zbudowania bariery, która dawałaby Polakom dużo większy komfort - powiedział były prezydent.
Rosja: Na Kijów spadały 15 listopada ukraińskie pociski przeciwlotnicze
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że Rosjanie 15 listopada nie ostrzelali ukraińskiej stolicy.
Czytaj więcej
Rosja zaprzeczyła, jakoby przeprowadziła 15 listopada atak rakietowy na Kijów, w czasie zmasowanego ataku rakietowego na cele na Ukrainie.
Różański: Zdecydowanie powinniśmy uruchomić artykuł 4.
Generał Mirosław Różański, prezes Fundacji Stratpoints, został zapytany w TVN24 o to, czy po eksplozji rakiety w Przewodowie powinien zostać aktywowany przez Polskę artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. - Zdecydowanie tak, powinnismy być nawet bardziej stanowczy - powiedział. - Polska jest w czołówce państw NATO wydających najwięcej na obronność w stosunku do PKB. To legitymacja do tego, abyśmy mieli prawo oczekiwać – stanowczo domagać się wsparcia i zabezpieczenia Polski, ale i krajów sąsiednich - dodał.
Czytaj więcej
Zdaniem Mirosława Różańskiego, prezesa Fundacji Stratpoints, eksplozja pocisku we wsi Przewodów powinna oczekiwać uruchomienia artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Generał dodał także, że Polska wydaje bardzo dużo na obronność.
Od 10 trwa nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO ws. incydentu w Przewodowie
Posiedzeniem odbywa się pod przewodnictwem sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, który ok. 12:30 zorganizuje konferencję prasową - informują służby prasowe NATO.
Czytaj więcej
W Brukseli o godzinie 10 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO w sprawie pocisku, który 15 listopada spadł na Przewodów, zabijając dwie osoby - informuje Reuters.
Papież potępił falę ataków rakietowych na Ukrainie
Papież Franciszek wezwał do zawieszenia broni, aby uniknąć ryzyka eskalacji konfliktu. Mówił o tym w czasie audiencji generalnej. Papież nie wspomniał o incydencie na pograniczu Polski z Ukrainą i o pocisku, który spadł w Przewodowie zabijając dwie osoby.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Czas dla Europy, by zamknąć niebo nad Ukrainą
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że "tylko Rosja jest odpowiedzialna za rosnące ryzyko w krajach" graniczących z Ukrainą oraz "tylko Rosja jest odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie i masywne ataki rakietowe". "Nie ma potrzeby szukania wymówek i odkładania kluczowych decyzji" - podkreślił Podolak dodając, że zamknięcie nieba nad Ukrainą powinno zostać zamknięte "dla bezpieczeństwa Europy".
Litwa poprze Polskę w kwestii art. 4 NATO
Litwa wystąpi także o rozmieszczenie systemów obrony powietrznej na całej wschodniej flance NATO.
Czytaj więcej
Po wtorkowym uderzeniu rakietowym Polska zwróci się o konsultacje w ramach czwartego artykułu NATO, a Litwa poprze ten wniosek i poruszy kwestię wzmocnienia obrony przeciwlotniczej - poinformowali przedstawiciele prezydenta Litwy.
Premier Hiszpanii: Prezydent Rosji okazuje brak poszanowania prawa międzynarodowego
Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, stwierdził, że rosyjski atak na Ukrainę przeprowadzony w czasie szczytu G20 na Bali pokazuje brak poszanowania prezydenta Rosji, Władimira Putina, dla norm prawa międzynarodowego.
Szwecja dostarczy największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Minister obrony Szwecji, Pal Jonson powiedział, że pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał środki obrony przeciwlotniczej i amunicji z magazynów szwedzkich sił zbrojnych.
Czytaj więcej
3 mld koron (ok. 287 mln dolarów) wyniesie wartość pomocy wojskowej przekazanej przez Szwecję Ukrainie. To największy pakiet pomocy wojskowej jaki dotychczas Szwecja przekazała Ukrainie. W ramach pakietu znajdą się środki obrony przeciwlotniczej - oświadczył premier Szwecji, Ulf Kristersson.
Wiceszef MSZ o eksplozji w Przewodowie: Reakcja członków NATO dowodzi, że jesteśmy bezpieczniejsi
- Mamy do czynienia, po raz pierwszy od wybuchu wojny, z konsekwencjami ataku Rosji na Ukrainę. To jest coś, co zakładaliśmy, że może nastąpić. To wydarzyło się właśnie wczoraj. Zginęli polscy obywatele - powiedział w rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do wczorajszej eksplozji w Przewodowie. - Reakcja członków NATO na wczorajszy incydent w Przewodowie dowodzi, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi będąc członkiem NATO, niż gdybyśmy znajdowali się poza Sojuszem - dodał.
Czytaj więcej
- Reakcja członków NATO na wczorajszy incydent w Przewodowie dowodzi, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi będąc członkiem NATO, niż gdybyśmy znajdowali się poza Sojuszem - powiedział w rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Szef fińskiego MSZ: Rozważane są różne opcje, jak chronić Ukrainę
Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, o co Kijów zabiega od początku wojny, miałoby być rozważane jako jedna z reakcji na incydent w Przewodowie.
Czytaj więcej
Szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto zapowiedział możliwość zamknięcia przestrzeni powietrznej Ukrainy po incydencie w Polsce.
Zełenski: Większość Ukraińców odzyskała dostęp do prądu
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował nad ranem, że "po wtorkowym ataku rakietowym rankiem większość ukraińskich odbiorców odzyskało dostęp do prądu". - Chcę wam powiedzieć, że dla nas nie jesteście odbiorcami, jesteście dla nas ludźmi. Z pewnością pokonamy wszystkich wrogów. Musimy być bardzo cierpliwi. To prawda - podkreślił prezydent Ukrainy. Zełenski życzył Ukraińcom "normalnego dnia, bez rakiet". Tymczasem zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że 45 tys. odbiorców nadal jest bez prądu w obwodzie wołyńskim. W obwodzie tarnopolskim ok. 90 tys. odbiorców nie ma dostępu do prądu. Natomiast dostęp do prądu odzyskało 95 proc. mieszkańców obwodu lwowskiego. W obwodzie charkowskim prądu nie ma 90 tys. odbiorców, a w obwodzie chmielnickim - 105 tysięcy.
Bez paniki na rynkach po incydencie w Przewodowie
Inwestorzy zareagowali wyprzedażą polskich papierów, ale nie było paniki na otwarciu GPW.
Czytaj więcej
Polskie aktywa były w środę rano wyprzedawane, ale do paniki na rynkach było daleko. WIG 20 zaczął środową sesję od spadku o 1,3 proc
Chiny apelują o powściągliwość w ocenie incydentu na wschodzie Polski
W obecnych okolicznościach wszystkie strony powinny zachować spokój i okazać powściągliwość – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning podczas środowego briefingu, poproszona o skomentowanie incydentu w Przewodowie.
FSB zatrzymała Polkę ze statusem dyplomatycznym
Jest podejrzana o wystawianie fałszywych dokumentów.
Czytaj więcej
Pracownica międzynarodowej organizacji o statusie dyplomatycznym została zatrzymana w Rosji podczas przyjmowania łapówki za przygotowanie fikcyjnej dokumentacji zwolnienia z ceł przy imporcie alkoholu - poinformowało w środę Centrum Relacji Publicznych FSB
Prof. Antoni Dudek: Wielu Polaków poczuło ulgę, że na Polskę spadł ukraiński pocisk
- To, że zginęły dwie osoby, to tragedia. Myślę, że wielu Polaków poczuło się uspokojonych, że to nie była rosyjska rakieta, że to był pocisk ukraiński. Ukraińcy po prostu starają się pociski rosyjskie strącać i jak widzimy ta broń czasem jest zawodna. Taki dramat był, w jakimś sensie, nieuchronny - mówił o eksplozji w Przewodowie prof. Antoni Dudek w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
Wiele osób było wczoraj wieczorem w szoku, było przerażonych. Gdyby władze poinformowały o tym wcześniej, nie robiły tajnych narad, po których była mowa o artykule 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, co sugerowało, że stoimy w przededniu rosyjskiej agresji, to może i nastroje paniki byłyby mniejsze - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem politolog i historyk, prof. Antoni Dudek.
Suspilne: Na całej Ukrainie, z wyjątkiem okupowanego Krymu, ogłoszono alarm bombowy
Z informacji podawanych przez ukraińskiego nadawcę wynika, że w Odessie rozległa się eksplozja.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić ok. 82 710 żołnierzy, 2 781 czołgów, 5 797 pojazdów opancerzonych, 1 860 zestawów artyleryjskich, 393 wyrzutnie rakiet, 209 bezzałogowych statków powietrznych, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1 525 bezzałogowych statków powietrznych, 474 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 360 pojazdów (w tym cystern), 160 jednostek sprzętu specjalnego.
Czy polska infrastruktura krytyczna jest bezpieczna
W ocenie eksperta, Polska ma dobrze rozwiniętą płaszczyznę legislacyjną związaną z sytuacjami nadzwyczajnymi. Obowiązuje ustawa o zarządzaniu kryzysowym oraz o działaniach antyterrorystycznych. Przynajmniej co dwa lata aktualizowany jest także Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej.
Czytaj więcej
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie, sabotaż gazociągu Nord Stream, wybuch rakiety w polskiej, przygranicznej wsi - te zdarzenia powodują, że poszczególne kraje oraz Unia Europejska muszą chronić swoją infrastrukturę krytyczną.
Erdogan "traktuje poważnie" zaprzeczenia Rosji
Prezydent Turcji uważa jednak, że incydent na wschodzie Polski, w którym zginęły dwie osoby, wymaga śledztwa.
Czytaj więcej
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że „musi uszanować deklarację złożoną przez Rosję, iż nie ma nic wspólnego z eksplozją na wschodzie Polski. - Incydent musi zostać zbadany - dodał jednak turecki przywódca.
Miedwiediew oskarża Zachód o prowadzenie „wojny hybrydowej”
„Incydent z rzekomym ukraińskim »uderzeniem rakietowym« na polską farmę dowodzi tylko jednego: prowadząc wojnę hybrydową z Rosją, Zachód zbliża się do wojny światowej” – napisał Miedwiediew na Twitterze.
Polianski: Próbą wciągnięcia NATO bezpośrednio do wojny na Ukrainie
Rosja nie miała nic wspólnego z pociskami uderzającymi w terytorium Polski - twierdzi wiceszef misji dyplomatycznej Rosji przy ONZ.
Czytaj więcej
Rosyjska misja w ONZ powtórzyła w środę wcześniejsze zaprzeczenia Moskwy co do udziału w eksplozji w Polsce i stwierdziła – bez przedstawiania dowodów – że incydent w Przewodowie był próbą wciągnięcia NATO bezpośrednio do wojny na Ukrainie.
Państwa G20 uzgodniły treść wspólnego oświadczenia
W deklaracji stwierdzono, że „większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśla, że powoduje ona ogromne ludzkie cierpienie i pogłębia słabości istniejące w światowej gospodarce”.
Czytaj więcej
Liderzy Grupy 20 przedstawili w środę wspólne oświadczenie, w którym mówią, że „najmocniej ubolewają” nad agresją Rosji na Ukrainę.
W ciągu doby w obwodzie donieckim, w wyniku rosyjskich ostrzałów, zginęła jedna osoba
Z informacji przekazanych przez gubernatora obwodu, Pawło Kyryłenkę wynika, że ofiara to mieszkaniec Bachmutu. Ponadto siedem osób na terenie obwodu donieckiego zostało rannych.
Rosyjski dyplomata w ONZ radzi "przeanalizowanie faktów przed wyciąganiem wniosków"
Za dowód, że w Przewodowie nie doszło do ataku rakietowego, uznaje wielkość pozostawionego krateru.
Czytaj więcej
Dmitrij Polianski, zastępca ambasadora Rosji przy ONZ, wskazał na wielkość krateru po wybuchu w Przewodowie jako dowód, że nie mógł to być bezpośredni atak rakietowy.
Erdogan: Turcja chce przedłużyć porozumienie zbożowe o rok
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego zdaniem wynegocjowane przez ONZ porozumienie zbożowe, którego stroną są Rosja, Ukraina i Turcja, powinno być przedłużone o rok, po tym jak wygaśnie 19 listopada.
G20 przyjmie wspólne stanowisko mówiące, że "większość członków potępia wojnę na Ukrainie"
We wspólnym stanowisku, które miało zostać zatwierdzone przez wszystkich uczestników szczytu przywódców państw G20 na Bali czytamy, że wśród państw G20 "większość członków potępia wojnę na Ukrainie, ale są też inne poglądy". W oświadczeniu można przeczytać też, że prawo międzynarodowe musi być przestrzegane, a groźba użycia broni atomowej jest niedopuszczalna.
Ofiary w Przewodowie to magazynier i kierowca
W wyniku wtorkowej eksplozji w suszarni w Przewodowie zginęli 62-letni Bogdan W. i młodszy od niego Bogdan C. Pierwszy z mężczyzn to mieszkaniec Przewodowa, drugi - oddalonej o kilka kilometrów miejscowości Setniki.
Szef BBN o Przewodowie: Trwa analiza ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami
Sztab Generalny armii Ukrainy: Zwiększa się liczba dezercji z jednostek w Donbasie
Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie podaje, że w związku z rosnącymi stratami rosyjskich jednostek na terenie Donbasu, zwiększa się liczba dezercji z jednostek sił okupacyjnych, a morale i stan psychiczny walczących po stronie Rosji stopniowo się pogarsza. "Po walkach w rejonie miejscowości Majorsk 1. Batalion Obrony Terytorialnej stracił zdolność bojową, a jego straty wynoszą ponad 50 proc. zabitych i rannych. Dowództwo wroga rozwiązało wskazaną jednostkę" - czytamy w raporcie.
Olaf Scholz przekazał kondolencje prezydentowi Andrzejowi Dudzie
W wydanym oświadczeniu kanclerz Niemiec pisze o "strasznym incydencie", który trzeba "uważnie wyjaśnić" w kontekście eksplozji, do której doszło w Przewodowie. Scholz w czasie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą miał przekazać kondolencje prezydentowi i wszystkim Polakom w związku ze śmiercią dwóch obywateli Rzeczpospolitej.
W nocy Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko poinformował, że Rosjanie ostrzelali w nocy obwód dniepropietrowski z użyciem ciężkiej artylerii i wyrzutni rakiet Grad. Ostrzelany miał zostać rejon nikopolski. Nie ma informacji o ofiarach. W wyniku ostrzału w Nikopolu wybuchł pożar. Uszkodzonych zostało dziesięć domów, cztery budynki gospodarcze, kilka samochodów, linia wysokiego napięcia i gazociąg.
W czasie rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie przebywał dyrektor CIA
CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji podaje, że we wtorek z wizytą w Kijowie przebywał William Burns, dyrektor CIA, który spotykał się z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami ukraińskiego wywiadu. W czasie ataku rakietowego, przeprowadzonego przez Rosję we wtorek po południu, Burns "był bezpieczny w ambasadzie USA" - podaje CNN. Dzień wcześniej Burns miał spotkać się w Ankarze z szefem Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji Siergiejem Naryszkinem.
Czytaj więcej
William Burns, dyrektor CIA we wtorek przebywał w Kijowie w momencie, gdy Rosja dokonała zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę, ostrzeliwując m.in. ukraińską stolicę - informuje CNN.
AP: Dane wywiadu wskazują, że na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez Ukrainę
Powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji AP podaje, że pocisk, który spadł an Przewodów, został wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą w kierunku nadlatującej rosyjskiej rakiety.
Czytaj więcej
Agencja AP, powołując się na przedstawicieli administracji USA podaje, że z danych wywiadowczych wynika, iż na Polskę spadł pocisk wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Biden: Przekazujemy kondolencje rodzinom ofiar w Polsce i na Ukrainie
Joe Biden napisał na Twitterze, że podczas spotkania przywódców państw G7 i państw NATO biorących udział w szczycie na Bali, jego uczestnicy potwierdzili "gotowość do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za ataki na Ukrainę".
ISW: Rosja użyła we wtorek znaczącej liczby pozostających do jej dyspozycji pocisków precyzyjnych
"Ukraiński Sztab Generalny podał, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 73 rosyjskie pociski manewrujące i wszystkie drony 15 listopada. Wcześniej ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 43 pociski manewrujące z 84 i 13 dronów z 24, w czasie skoordynowanego rosyjskiego uderzenia rakietowego z 10 października" - wylicza think tank.
Czytaj więcej
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie odnotowuje, że Rosja 15 listopada przeprowadziła największy od początku wojny atak rakietowy przeciwko celom na Ukrainie. ISW pisze też o rakietach, które miały spaść po polskiej stronie granicy, zabijając dwie osoby w Przewodowie.
Szef MSW Ukrainy: Ok. 30 obiektów uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ataku z 15 listopada
Denys Monastyrskj, szef MSW Ukrainy poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego z 15 listopada, uszkodzonych zostało ok. 30 obiektów. Rosja miała 15 listopada wystrzelić w kierunku celów na Ukrainie ok. 90 rakiet. Monastyrski podkreślił, że "można powiedzieć, iż w większości przypadków obrona przeciwlotnicza się sprawdziła". W wyniku ataków rakietowych rannych miało zostać sześć osób, jest jedna ofiara śmiertelna.
CNN podaje, że samolot NATO śledził rakietę, która spadła na Polskę
Pocisk miał śledzić radar samolotu NATO, który realizował lot zwiadowczy w pobliżu Ukrainy. Z informacji CNN wynika, że samolot "monitorował sytuację na Ukrainie".
Czytaj więcej
NATO-wski samolot znajdujący się w polskiej przestrzeni powietrznej śledził rakietę, która spadła w rejonie granicy Polski z Ukrainą, po polskiej stronie granicy - podaje CNN. W wyniku eksplozji spowodowanej upadkiem rakiety, zginęły dwie osoby.
Nadzwyczajne spotkanie przywódców państw G7 i NATO uczestniczących w szczycie G20
Po spotkaniu przywódców państw G7 i krajów NATO biorących udział w szczycie G20, jego uczestnicy wydali wspólny komunikat, w którym czytamy, że "zgodzili się pozostać w bliskim kontakcie, aby zdecydować o odpowiednich, kolejnych krokach, w miarę postępów w dochodzeniu" wyjaśniającym okoliczności eksplozji, do jakiej doszło w Przewodowie, przy granicy Polski z Ukrainą.
Czytaj więcej
Po nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw należących do NATO i G7, biorących udział w szczycie grupy G20 na indonezyjskiej wyspie Bali, uczestnicy spotkania wydali komunikat, w którym zapewniają, że "pozostaną w bliskim kontakcie" w związku z eksplozją, do jakiej doszło w Przewodowie, przy granicy Polski z Ukrainą.
Sekretarz stanu USA rozmawiał z szefem MSZ Ukrainy
Antony Blinken rozmawiał z Dmytro Kułebą o tym jak USA będą nadal wspierać Ukrainę w świetle rosyjskiej agresji, a także o eksplozji do której doszło na terenie wschodniej Polski.
Dowództwo Operacyjne Południe: Cztery okręty, wyposażone w pociski Kalibr, na Morzu Czarnym
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że w ciągu doby Rosjanie stracili na froncie południowym 17 żołnierzy, 15 pojazdów opancerzonych, dwie haubice samobieżne i bezzałogowy statek Orlan-10. Ukraińcy zniszczyli też dwa składy amunicji - w miejscowościach Nowa Kachowka i Ołeszki. Z informacji przekazywanych przez dowództwo wynika, że na Morzu Czarnym operuje obecnie 14 okrętów rosyjskich, z których cztery są uzbrojone łącznie w 20 pocisków manewrujących Kalibr, zdolnych razić cele na całej Ukrainie.
Biden: Rakiety, które spadły na Polskę, mogły nie zostać wystrzelone z Rosji
USA i NATO badają doniesienia o wybuchach, które zabiły dwie osoby w Polsce, ale wstępne informacje wskazują, że wybuchy te mogły nie być spowodowane przez rakiety wystrzelone z Rosji - oświadczył prezydent USA, Joe Biden, po nadzwyczajnym spotkaniu przywódców państw G20, którzy biorą udział w szczycie tej organizacji na Bali, w Indonezji.
Czytaj więcej
USA i ich sojusznicy z NATO badają sprawę wybuchu, który zabił dwie osoby w Polsce, ale wstępne informacje wskazują, że mógł on nie zostać wywołany przez rakiety wystrzelone z Rosji - oświadczył prezydent USA, Joe Biden.
We wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), instytucja nadzorująca realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, poinformowało, że we wtorek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki, na pokładzie których znajdowało się 95,4 tys. ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Statki te płyną do Chin i Turcji.
Rosja wzywa ONZ i Europę do rozpoczęcia eksportu rosyjskich nawozów do Afryki
Moskwa zastrzega sobie prawdo do "ostrej reakcji" na "prawdopodobne prowokacje Kijowa" w sprawie tzw. porozumienia zbożowego - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Wierszynin, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia". Wiceszef MSZ Rosji wezwał jednocześnie ONZ i Europę, by te "rozpoczęły proces eksportu do Afryki 280 tys. ton nawozów z Rosji, które wcześniej zostały zatrzymane w portach w licznych państwach Europy. - Strona rosyjska zdecydowała się podarować te nawozy krajom w potrzebie, głównie w Afryce. To nie jest operacja biznesowa - podkreślił. Jak dodał "80 proc. z tych 280 tys. ton znajduje się na Łotwie".
Relację z wczorajszych wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W poniedziałek wieczorem pojawiły się nieoficjalnie doniesienia o zdobyciu przez ukraińską armię przyczółków na lewym brzegu Dniepru.