Litwa poprze polski wniosek o uruchomienie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

Po wtorkowym uderzeniu rakietowym Polska zwróci się o konsultacje w ramach czwartego artykułu NATO, a Litwa poprze ten wniosek i poruszy kwestię wzmocnienia obrony przeciwlotniczej - poinformowali przedstawiciele prezydenta Litwy.

Publikacja: 16.11.2022 10:00

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda

Foto: PAP/CTK, Ondrej Deml

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 266

Prezydent Gitanas Nausėda powiedział, że "jego polski kolega Andrzej Duda" poinformował go o zamiarze ubiegania się o uruchomienie art. 4 NATO.

- Dzisiaj Polska wystąpi o aktywację art. 4 NATO. Bez wątpienia Litwa poprze to stanowisko - powiedział prezydent dziennikarzom po międzyinstytucjonalnym spotkaniu na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie po atakach rakietowych na Ukrainę i Polskę, które odbyły się w środę.

Artykuł ten przewiduje, że państwa Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli którekolwiek z nich uzna, że ​​istnieje zagrożenie dla integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa któregokolwiek z członków.

Prezydent Nauseda zapowiedział też, że Litwa poruszy kwestię wzmocnienia obrony przeciwlotniczej w całym regionie.

- Litwa będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji, wnosząc o rozmieszczenie systemów obrony powietrzne na granicy Polski z Ukrainą, ale patrzymy dalej, patrzymy na całą wschodnią flankę NATO – powiedział prezydent.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział wcześniej dziennikarzom, że Litwa „wspiera i solidaryzuje się” z Polską w związku z art. 4.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ławrow ostrzega przed przekazaniem Ukrainie "nuklearnych" F-16
Konflikty zbrojne
Stany Zjednoczone badają przyczyny zawalenia się tamy w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
Sekretarz generalny ONZ: To się musi skończyć
Konflikty zbrojne
Rosja drugi raz od początku wojny informuje o swoich stratach
Konflikty zbrojne
Rosyjski bloger: Ukraina "wymyła" nasze wojska z brzegów Dniepru