Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 266

Prezydent Gitanas Nausėda powiedział, że "jego polski kolega Andrzej Duda" poinformował go o zamiarze ubiegania się o uruchomienie art. 4 NATO.

- Dzisiaj Polska wystąpi o aktywację art. 4 NATO. Bez wątpienia Litwa poprze to stanowisko - powiedział prezydent dziennikarzom po międzyinstytucjonalnym spotkaniu na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie po atakach rakietowych na Ukrainę i Polskę, które odbyły się w środę.

Artykuł ten przewiduje, że państwa Sojuszu będą konsultować się ze sobą, jeśli którekolwiek z nich uzna, że ​​istnieje zagrożenie dla integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa któregokolwiek z członków.

Prezydent Nauseda zapowiedział też, że Litwa poruszy kwestię wzmocnienia obrony przeciwlotniczej w całym regionie.

- Litwa będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji, wnosząc o rozmieszczenie systemów obrony powietrzne na granicy Polski z Ukrainą, ale patrzymy dalej, patrzymy na całą wschodnią flankę NATO – powiedział prezydent.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział wcześniej dziennikarzom, że Litwa „wspiera i solidaryzuje się” z Polską w związku z art. 4.