Sekretarz obrony USA: System NASAMS ma 100 proc. skuteczności na Ukrainie

System obrony przeciwlotniczej NASAMS, który dotarł na Ukrainę przed tygodniem, wykazuje się 100-procentową skutecznością - oświadczył sekretarz obrony USA.

Publikacja: 16.11.2022 14:55

Zestaw przeciwlotniczy NASAMS

Zestaw przeciwlotniczy NASAMS

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 266

NASAMS to amerykańsko-norweski system krótkiego i średniego zasięgu przeznaczony do zwalczania pocisków, w tym rakiet balistycznych takich jak np. Iskander. NASAMS może zwalczać cele na odległość ok. 40 km.

Przed tygodniem minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że "system obrony przeciwlotniczej NASAMS oraz hiszpański system Aspide 2000 dotarły na Ukrainę".

Wcześniej Ukraina wielokrotnie domagała się dostarczenia jej nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych, które miały zapewnić ochronę ukraińskich miast i obiektów infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Czytaj więcej

Minister obrony: System obrony przeciwlotniczej NASAMS dotarł na Ukrainę

Teraz Lloyd Austin stwierdził, że zestawy przeciwlotnicze przekazane Ukrainie są "całkowicie skuteczne w przechwytywaniu rosyjskich pocisków". Dodał, że skuteczność zestawów NASAMS na Ukrainie wynosi "100 procent".

15 listopada Rosja przeprowadziła największy od początku wojny atak rakietowy przeciwko celom na terytorium Ukrainy. W kierunku ukraińskich miast wystrzelono od 90 do 100 rakiet wymierzonych przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną. Ukraińcy mieli zestrzelić ponad 70 rakiet wystrzelonych przez Rosję we wtorek po południu.

Rosjanie we wtorek atakowali m.in. Lwów, znajdujący się ok. 72 km od Przewodowa, w którym ok. 15:30 doszło do eksplozji. W wyniku eksplozji na terenie Polski zginęły dwie osoby.

Czytaj więcej

Nie tylko Polska wśród ofiar rosyjskiego bombardowania Ukrainy

Austin podkreślił, przemawiając na spotkaniu ministrów obrony państw, udzielających wsparcia wojskowego walczącej z Rosją Ukrainie, że USA "pracują z Polską w gromadzeniu informacji na temat eksplozji, do której doszło na terenie Polski". Austin nie wskazał winnych tego, że na terytorium Polski spadł pocisk.

Ze słów prezydenta Andrzeja Dudy oraz sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga wynika, że na Przewodowo spadł pocisk wystrzelony przez ukraiński zestaw przeciwlotniczy S-300 wystrzelony w kierunku rosyjskiej rakiety, użytej do ataku na cel na Ukrainie. S-300 to zestawy przeciwlotnicze rosyjskiej produkcji, które znajdują się w wyposażeniu ukraińskiej armii.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 466
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Członek Dumy Państwowej: Nie osiągnęliśmy żadnych celów na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Generał USA: Ukraińska kontrofensywa będzie bardzo imponująca
Konflikty zbrojne
ISW: Dlaczego Prigożyn oskarżył rosyjskie wojsko o próbę likwidacji jego najemników
Konflikty zbrojne
Doradca Zełenskiego: Rosja musi ponieść totalną klęskę
Konflikty zbrojne
Prigożyn ponownie krytykuje rosyjskie wojsko i mówi, że jego najemnicy mogą udać się do Biełgorodu