Nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO ws. Polski

W Brukseli o godzinie 10 rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO w sprawie pocisku, który 15 listopada spadł na Przewodów, zabijając dwie osoby - informuje Reuters.

Publikacja: 16.11.2022 10:46

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 266

Posiedzeniem odbywa się pod przewodnictwem sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, który ok. 12:30 zorganizuje konferencję prasową - informują służby prasowe NATO.

- Reakcja naszych sojuszników, ich jednoznaczne wsparcie i gotowość stania po naszej stronie pokazuje, że jesteśmy znacznie bezpieczniejszym krajem, niż gdybyśmy nie byli w NATO - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z radiem RMF FM.

Czytaj więcej

Raport: Eksplozja w Przewodowie

- Jako państwo graniczące z Ukrainą możemy być wystawiani na różnego rodzaju incydenty, w tym wypadki - dodał.

Gdyby za incydent w Przewodowie odpowiedzialna była Rosja, mogłoby to wywołać uruchomienie artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego mówiącego o kolektywnej obronie, zgodnie z którym atak na jedno z państw członkowskich jest traktowany jest atak na wszystkich członków Sojuszu.

Czytaj więcej

Państwa G20 "ubolewają" nad agresją Rosji na Ukrainę

Jednak najnowsze doniesienia - informacje podawane przez AP, z powołaniem się na źródła w wywiadzie USA wskazują, że na terytorium Polski spadł ukraiński pocisk, wystrzelony przez obronę przeciwlotniczą w kierunku rosyjskiej rakiety.

Tymczasem Polska chce uruchomić artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego - wynika z informacji przekazywanych przez stronę litewską, która popiera postulat Polski w tym zakresie.

Artykuł 4 dotyczy konsultacji między sojusznikami w świetle zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Do eksplozji w Przewodowie doszło w dniu, w którym Rosja przeprowadziła największy jak dotąd atak rakietowy na cele na Ukrainie. Atakowane były m.in. cele we Lwowie, ok. 72 km od Przewodowa.

W sprawie incydentu na pograniczu Polski z Ukrainą trwają też konsultacje na szczeblu unijnym. Szef dyplomacji UE, Josep Borrell napisał na Twitterze, że zapewnił Polskę o wsparciu "Rady Spraw Zagranicznych UE" w czasie nocnej rozmowy z szefem MSZ, Zbigniewem Rauem.

Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje