Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o dużych stratach Rosjan w sprzęcie w wyniku ukraińskiej kontrofensywy.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski o "bardzo trudnej sytuacji w Donbasie"
W wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy nazwał obecną sytuację w Donbasie „bardzo trudną”, nawiązując do nieustannego ostrzału, jaki prowadzi Rosja i jej stopniowych postępów.
- Dlatego musimy zwiększyć naszą obronę, zwiększyć nasz opór, a Donbas znów będzie ukraiński. Nawet jeśli Rosja przyniesie Donbasowi cierpienie i zniszczenie, odbudujemy każde miasto, każdą społeczność. Nie ma innej alternatywy - mówił prezydent.
Białoruś przerzuciła wojska na granicę z Ukrainą
O ruchach białoruskich wojsk poinformował rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun.
Na granice z Ukrainą Mińsk miał przemieścić siedem batalionów. Sztupun ostrzegł przed możliwością ostrzału rakietowego z terytorium Białorusi.
Kułeba: Ciężka broń priorytetem w rozmowach z USA
Ukraina i Stany Zjednoczone pracują ramię w ramię, aby zapewnić eksport ukraińskiego zboża pomimo lekkomyślnej rosyjskiej blokady - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych.
Czytaj więcej
CNN i The Wall Street Journal, powołując się na urzędników amerykańskich, twierdzą, że administracja prezydenta USA Joe Bidena chce wysłać systemy dalekiego zasięgu w ramach większego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Zełenski wystąpił przed studentami i wykładowcami Uniwersytetu Stanforda
- Odbudowa Ukrainy to jest największy projekt ochrony wolności, w którym wasze pokolenie może brać udział - mówił prezydent Zełenski do społeczności Uniwersytetu Stanforda.
Czytaj więcej
Nasze miasta są zniszczone. Nasze morze jest nadal zablokowane. Ale pozostajemy wolni - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do społeczności Uniwersytetu Stanforda.
Rosjanie strzelają z moździerzy do osad w pobliżu miasta Sumy
Dane dotyczące ofiar wśród ludności cywilnej i szkód w infrastrukturze cywilnej nie zostały jeszcze zaktualizowane - napisało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Północ na Facebooku.
Pentagon „pamięta” o prośbie Ukrainy o rakiety dalekiego zasięgu
Departament Obrony USA powiedział, że jest „uważny i świadomy” prośby Ukrainy o systemy rakiet wieloprowadnicowych, ale „decyzje nie zostały jeszcze podjęte” - przekazał odchodzący rzecznik Pentagonu John Kirby.
CNN podał w czwartek, że administracja Bidena przygotowuje się do wysłania systemów MLRS w ramach większego pakietu pomocy wojskowej na Ukrainę, co może zostać ogłoszone już w przyszłym tygodniu. MLRS i jego lżejsza wersja HIMARS mogą wystrzelić rakiety na odległość do 300 kilometrów, w zależności od rodzaju amunicji.
Minister obrony Ukrainy zaproszony na spotkanie NATO
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow weźmie udział w spotkaniu NATO na szczeblu szefów resortów obrony. Odbędzie się ono w połowie czerwca w Brukseli.
Moskwa uznaje pięciu chorwackich dyplomatów za personae non gratae
Chorwacja w kwietniu wydaliła 24 pracowników ambasady Rosji w Zagrzebiu, w tym 18 dyplomatów. Rosja zareagowała spodziewanymi retorsjami.
Ponadto do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Chorwacji Tomisław Tsar, by wysłuchać protestu przeciwko chorwackiej pomocy dla Ukrainy.
Rosyjski minister finansów przyznał, że wojna jest bardzo kosztowna
Prowadzenie „specjalnej operacji wojskowej”, jak Kreml każe nazywać wywołaną przez Putina wojnę na Ukrainie, pochłania ogromne fundusze. Na wsparcie gospodarki w czasie wojny Moskwa przeznaczy 8 bilionów rubli (170 mld zł).
Czytaj więcej
Prowadzenie „specjalnej operacji wojskowej”, jak Kreml każe nazywać wywołaną przez Putina wojnę na Ukrainie, pochłania ogromne fundusze. Na wsparcie gospodarki w czasie wojny Moskwa przeznaczy 8 bilionów rubli (170 mld zł).
Rosja o pochodzeniu małpiej ospy: USA kontrolują laboratoria w Nigerii
Rosja wzywa przywódców WHO do zbadania działalności finansowanych przez USA nigeryjskich laboratoriów w Abudży, Zarii i Lagos.
Czytaj więcej
W Nigerii, skąd pochodzi małpia ospa, co najmniej cztery laboratoria są kontrolowane przez Stany Zjednoczone - oświadczył szef oddziałów ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej (RCBZ) Sił Zbrojnych Rosji Igor Kiriłłow.
Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego zrywa z Moskwą
„Nie zgadzamy się ze stanowiskiem patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla w sprawie wojny na Ukrainie. Rada przyjęła odpowiednie uzupełnienia i zmiany w Statucie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, które świadczą o jego pełnej niezależności i autonomii” - brzmi komunikat Rady Kościoła.
Sondaż. Rośnie zaufanie do Putina
W ciągu tygodnia o 0,6 pkt. proc. wzrosło zaufanie do prezydenta Rosji.
Czytaj więcej
Ponad 80 procent ankietowanych Rosjan deklaruje zaufanie do prezydenta Putina - wynika z sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (VTsIOM).
Kreml dofinansuje grę komputerową o walce z Polakami
Gra „Smuta” ma opowiadać o okresie, w którym Polacy okupowali Moskwę. Rosyjski rząd dokłada do niej miliony rubli, a specjaliści od rynku gier mają wątpliwości, czy to się uda.
Czytaj więcej
„Smuta” ma opowiadać o okresie, w którym Polacy okupowali Moskwę. Rząd dokłada miliony rubli, specjaliści od rynku gier mają wątpliwości, czy to się uda.
Rosyjski portal: Kreml znów mówi o ataku na Kijów
Pomimo tego, że wyniki armii rosyjskiej ewidentnie nie są zgodne z pierwotnymi planami Moskwy Kreml po raz kolejny dyskutuje o możliwym ataku na Kijów, a nawet liczy na zwycięstwo w tej wojnie na pełną skalę - podaje rosyjski portal Meduza.
Czytaj więcej
W związku z powolnymi, ale skutecznymi działaniami sił rosyjskich w Donbasie, na Kreml wróciły dyskusje o możliwym ataku na Kijów - pisze rosyjski niezależny portal Meduza.
Putin w rozmowie z kanclerzem Austrii wskazuje winnych zagrożenia kryzysem żywnościowym
Władimir Putin odbył rozmowę telefoniczną z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Poinformowano o tym na oficjalnej stronie Kremla.
Czytaj więcej
Kanclerz Austrii Karl Nehammer odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem. -Tylko dialog może utorować drogę do pokoju na Ukrainie - stwierdził austriacki polityk.
Sąd w Fidżi nie zezwolił na wypuszczenie jachtu oligarchy
Sąd Fidżi odrzucił apelację w sprawie aresztowania jachtu Amadea rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Na początku maja luksusowa jednostka wielkości boiska piłkarskiego została aresztowana na wniosek Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Sąd Fidżi odrzucił apelację w sprawie aresztowania jachtu Amadea rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Na początku maja luksusowa jednostka wielkości boiska piłkarskiego została aresztowana na wniosek Stanów Zjednoczonych.
Putin chce stworzyć Euroazjatyckie Centrum Eksportowe
Prezydent Rosji Władimir Putin ma nowy pomysł na ratowanie gospodarki obłożonej sankcjami. Miałoby powstać Euroazjatyckie Centrum Eksportowe, który wspierałoby wymianę handlową między Rosją, „przyjaznymi” krajami byłego ZSRR oraz Azją.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin ma nowy pomysł na ratowanie gospodarki obłożonej sankcjami. Miałoby powstać Euroazjatyckie Centrum Eksportowe, który wspierałoby wymianę handlową między Rosją, „przyjaznymi” krajami byłego ZSRR oraz Azją.
Trwają zaciekłe walki o Siewierodonieck. Rosjanie okrążyli miasto na 2/3 obwodu
Szef Miejskiej Administracji Cywilno-Wojskowej Ołeksandr Striuk miasto jest pod stałym ostrzałem Rosjan, trwają zaciekłe walki. Jest wiele ofiar cywilnych.
Wróg próbuje zdobyć Siewierodonieck od półtora tygodnia. Według wstępnych szacunków 90 proc. budynków mieszkalnych w mieście jest uszkodzonych. 60 proc. będzie musiało zostać odbudowanych.
Zełenski rozmawiał z premierem Włoch
Prezydent Ukrainy poinformował Mario Draghiego o sytuacji na froncie i oczekiwanej pomocy.
W ciągu tygodnia Rosjanie deportowali prawie 3 tys. mieszkańców Mariupola
Mer Mariupola Petro Andruszczenko napisał w mediach społecznościowych, że wczoraj Rosjanie wywieźli z miasta 280 osób, w tym 36 dzieci, do obozu filtracyjnego we wsi Bezimenne.
W ubiegłym tygodniu Rosjanie deportowali w sumie 2 856 osób, wśród nich było 318 dzieci.
Łukaszenko nakazał stworzenie "milicji ludowej"
Najważniejszą rzeczą jest to, że mamy do tego zarówno ludzi, jak i broń - oświadczył minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin podczas rozmowy z dziennikarzam.
Czytaj więcej
Samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko polecił stworzyć „milicję ludową”.
Chersoń. Nauczyciele odmawiają współpracy z siłami okupacyjnymi
W Chersoniu nauczyciele odmówili współpracy z okupantami: nauczania w ramach „nowego programu” i wyjazdu na okupowany Krym, aby „poprawić swoje umiejętności”. Na spotkanie dla nauczycieli zorganizowane przez władze okupacyjne przyjechało tylko 20 nauczycieli z 71 szkół.
Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zakazuje Rosji i Białorusi udziału w mistrzostwach świata
Mistrzostwa odbędą się w 2023 roku w Finlandii i Łotwie.
Impreza miała się odbywać w Sankt Petersburgu, ale po napaści Rosji na Ukrainę Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wezwał do pozbawienia Rosji prawa do organizowania wszystkich międzynarodowych imprez sportowych.
Mieszkańcy Krymu zmuszani do oddawania krwi dla Rosjan
Na półwyspie zawieszono także świadczenie bezpłatnych usług medycznych dla mieszkańców.
Czytaj więcej
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała, że władze okupowanego Krymu tymczasowo zawiesiły świadczenie bezpłatnych usług medycznych dla mieszkańców, zaś zatrudnieni, by nie stracić pracy, muszą oddawać krew.
Kułeba: Putin bardziej zdeterminowany by prowadzić wojnę niż negocjacje
- Nie sądzę, że państwo, które chciałoby negocjować, zachowywałoby się w taki sposób. Jeśli Rosja chciałaby negocjacji, nie przeprowadzałaby operacji ofensywnej, nie prześladowała ukraińskich aktywistów we wschodniej i południowej Ukrainie i nie wpuszczałaby tam w obieg rosyjskich rubli i nie uruchamiałyby rosyjskich numerów telefonicznych oraz nie wydawały (rosyjskich) paszportów - mówił szef MSZ Ukrainy.
Czytaj więcej
Pomimo publicznych oświadczeń rosyjskich przywódców, nic nie wskazuje na to, że Rosja jest gotowa na rozmowy a fakty pokazują, że rosyjski prezydent jest gotów prowadzić wojnę przeciw Ukrainie - mówił szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w związku z wizytą w Kijowie szefa MSZ Macedonii Północnej, Bujara Osmaniego.
Saudyjczycy wspierają Rosjan w OPEC
Kraje G7 apelują o zwiększenie wydobycia ropy naftowej, ponieważ ceny duszą gospodarkę światową.
Czytaj więcej
Ministrowie energetyki G7 wezwali grupę krajów produkujących ropę zrzeszonych w OPEC do wydobywania większej ilości ropy, ponieważ wojna Rosji na Ukrainie pcha ceny ropy do najwyższego poziomu od dekad.
Maleją szanse, by Turcja wyraziła zgodę na wejście do NATO Szwecji i Finlandii przed szczytem w Madrycie
Środowe rozmowy Szwecji, Finlandii i Turcji nie zakończyły się poważnymi postępami i nie ustalono żadnego harmonogramu dalszych negocjacji. To zwiększa prawdopodobieństwo tego, że Turcja nadal będzie przeciwna rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię w czasie szczytu NATO w Madrycie, który odbędzie się między 29 a 30 czerwca.
Czytaj więcej
Rozmowy między przedstawicielami władz Turcji a delegacjami ze Szwecji i Finlandii, które odbyły się w tym tygodniu w Turcji, nie przyniosły przełomu jeśli chodzi o obiekcje Ankary wobec starań obu krajów nordyckich o członkostwo w NATO. Nie jest jasne, kiedy odbędą się kolejne rozmowy - podaje Reuters powołując się na dwa źródła.
Putin mówi, że naciski na Rosję to praktycznie agresja
Prezydent Rosji liczy na bliższą współpracę byłych państw ZSRR.
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin zaapelował w piątek do członków Najwyższej Euroazjatyckiej Rady Gospodarczej o ścisłą integrację. Ma to pozwolić na "wzmocnienie gospodarcze i zmniejszenie uzależnienia od koniunktury zewnętrznej, w tym politycznej".
Gdzie Rosjanie w tym roku nie pojadą na wakacje?
Międzynarodowe sankcje zatrzymają większość turystów z Rosji w kraju.
Czytaj więcej
W tym roku na wakacje wyjedzie co najwyżej 10 proc. Rosjan, z tych którzy zazwyczaj spędzali urlop zagranicą. To, dlatego znacznie rzadziej niż w poprzednich latach usłyszymy podczas urlopu język rosyjski.
Gubernator obwodu chersońskiego: Rosjanie wywożą towary z obwodu chersońskiego na Krym
Giennadij Łaguta, gubernator obwodu chersońskiego, który jest niemal w całości kontrolowany przez Rosję, nie potwierdza doniesień, że Rosjanie rozprowadzają rosyjskie paszporty wśród mieszkańców obwodu. Potwierdził natomiast, że Rosjanie przywożą do obwodu chersońskiego żywność z okupowanego Krymu i wywożą produkty z obwodu chersońskiego na Krym. Łaguta mówi o "kilometrowym korku przed punktem kontrolnym, w którym stoją ciężarówki z pszenicą i warzywami".
Rosyjska dziennikarka: Rosyjska telewizja to maszyna do prania mózgów
Agałakowa mówi, że to co pokazuje telewizja rosyjska i rzeczywistość to "dwie różne planety". - Na jednej planecie są ruiny, nieszczęście, śmierć i tragedia. W innym świecie jest rosyjska armia, która jest witana przez mieszkańców kwiatami. Są tylko zwycięstwa. Te dwa światy się nie łączą i zadziwia mnie jak oni to robią. To niesamowite jak wyprali mózgi (Rosjanom) - przyznaje dziennikarka, która porzuciła pracę w rosyjskiej telewizji w proteście przeciw wojnie na Ukrainie.
Izrael nie zmienił zdania odnośnie dostaw pocisków Spike Ukrainie
Izraelski rząd nie zmienił zdania i nie zgadza się, aby przeciwpancerne pociski kierowane rodziny Spike, z oferty izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems były dostarczane Kijowowi.
Czytaj więcej
Amerykański portal informacyjny Axios podał, że rząd Izraela po raz kolejny odmówił administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena wydania zgody na dostawę izraelskiej broni Ukrainie. Ostatnia faza dwustronnych rozmów na ten temat trwała od dwóch tygodni.
Szef MSZ Macedonii Płn. odwiedził Kijów. Był też w Irpieniu
O wizycie Bujara Osmaniego w Kijowie poinformował na Twitterze szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba. Kułeba napisał, że w Irpieniu Osmani "zobaczył skutki rosyjskiego barbarzyństwa". "Współpracujemy blisko w kwestii naszej wspólnej ścieżki integracji z UE. Ukraina, Macedonia Północna i inne kraje Bałkanów Zachodnich, czynią Europe silniejszą i bardziej konkurencyjną globalnie" - napisał Kułeba.
Niemiecka minister z wizytą na Ukrainie
Svenja Schulze, minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Niemiec, jest na Ukrainie. Podczas wizyty Schulze spotka się z premierem Ukrainy, Denysem Szmyhalem. Informację o wizycie niemieckiej minister przekazała ambasada Niemiec na Ukrainie. Jak czytamy w czasie rozmowy ze Szmyhalem Schulze będzie omawiać m.in. kwestię odbudowy wolnej Ukrainy po wojnie.
Premier Rosji: Nasz kraj objęty sankcjami, bo broni narodowych interesów
- Chcą zniszczyć naszą gospodarkę. Powstrzymać rozwój. Zaszkodzić naszym obywatelom. Skreślić Rosję i wszystko związane z naszą kulturą i tradycją, wszystko co jest rosyjskie i Rosjan - ocenił Michaił Miszustin.
Czytaj więcej
Premier Rosji, Michaił Miszustin mówił w czasie spotkania z finalistami konkursu dla menadżerów "Liderzy Rosji", że na Rosję nałożono już ponad 10 tys. różnych sankcji, a Zachód próbuje "wymazać Rosję z mapy świata".
Putin zadowolony z wyjścia zachodnich firm z Rosji
Prezydent powiedział,że Rosja znajdzie sposoby na zdobycie zaawansowanych technologii i dóbr luksusowych.
Czytaj więcej
Zdaniem prezydenta Federacji Rosyjskiej lukę po zachodnich koncernach wypełnią rosyjskie firmy, a na import dóbr luksusowych i technologii sposób się znajdzie.
Szef MSZ Turcji: Szwecja i Finlandia muszą wstrzymać wsparcie dla terrorystów
Mevlut Cavusoglu, szef MSZ Turcji powiedział, że Szwecja i Finlandia muszą podjąć "konkretne kroki" w związku z zastrzeżeniami Turcji, która obecnie nie zgadza się na członkostwo obu tych państw w NATO. - Muszą odciąć wsparcie, którego udzielają terrorystom - dodał Cavusoglu. Szwecja i Finlandia przed kilkunastoma dniami złożyły formalne wnioski o przyjęcie ich do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja w tej sprawie wymaga jednak jednogłośnej zgody wszystkich państw NATO.
Szef kancelarii Zełenskiego: Wyrzutni rakiet potrzebujemy na wczoraj
"Decyzje muszą być podejmowane szybciej. Nie możemy tracić czasu, za który Ukraińcy płacą życiem i zniszczeniami miast" - napisał Andrij Jermak na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, zaapelował na swoim kanale w serwisie Telegram o jak najszybsze przekazanie Ukrainie amerykańskich, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet (MLRS).
W nocnym ataku na Dniepr zginęło 10 osób
W wyniku nocnego ataku rakietowego na bazę Gwardii Narodowej w Dnieprze zginęło 10 osób, a 30-35 zostało rannych - podają kierujący Centrum Obrony Terytorialnej Hiennadij Korban. W bazę w Dnieprze miały uderzyć trzy rakiety wystrzelone z obwodu rostowskiego w Rosji.
Rosjanie tworzą połączenie kolejowe między południem Ukrainy a Rosją
- Mamy już zamówienia z Kazachstanu, Białorusi, Federacji Rosyjskiej. Aby skrócić transport i nie wysyłać towarów przez Krym, pracujemy nad kwestią transportu przez Donieck i Ługańsk i dalej, w głąb terytorium Rosji - powiedział przedstawiciel kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, Andriej Trofimow.
Czytaj więcej
W okupowanej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego powstało przedsiębiorstwo kolejowe, a obecnie trwają prace nad stworzeniem połączeń przez Donbas z Rosją - poinformował Andriej Trofimow, zastępca gubernatora kolaboracyjnych władz okupowanej części ukraińskiego obwodu.
W ciągu doby w wyniku ostrzału Donbasu przez Rosjan zginęło 13 cywilów
O ofiarach rosyjskiego ostrzału informuje Dowództwo Operacji Sił Połączonych. W wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało w Donbasie 15 osób. Dowództwo Operacji Sił Połączonych podaje, że w Donbasie ostrzelanych zostało 26 maja 55 miejscowości. W wyniku ostrzału uszkodzono i zniszczono 169 budynków cywilnych - w tym 137 domów, 12 przedsiębiorstw i warsztat oraz kopalnię soli i remizę strażacką, szkołę, centrum rekreacyjne i kompleks hotelowy w Lisiczańsku.
Zełenski: Nie jesteśmy chętni, ale będziemy musieli rozmawiać z Putinem
Prezydent Ukrainy uważa, że rozmowa z Władimirem Putinem prawdopodobnie będzie konieczna, aby zakończyć wojnę
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że Ukraina nie jest chętna do rozmów z Władimirem Putinem, ale musi zmierzyć się z rzeczywistością, że prawdopodobnie będzie to konieczne do zakończenia wojny.
Johnson: Putin - wielkim kosztem dla siebie i rosyjskiej armii - wgryza się w Donbas i czyni stopniowe
- Dlatego jest absolutnie kluczowe, abyśmy nadal wspierali Ukrainę militarnie - mówił brytyjski premier.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, w rozmowie z Bloombergiem stwierdził, że Rosja czyni "powolne, zauważalne postępy w Donbasie".
ZUS wydał komunikat ws. 500+ dla uchodźców z Ukrainy
Jeśli uchodźca z Ukrainy wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc, utraci prawo do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym prawo do świadczenia wychowawczego - wyjaśnił ZUS.
Czytaj więcej
Jeśli obywatel Ukrainy, który przybył do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc, utraci prawo do legalnego pobytu w Polsce, a tym samym prawo do świadczenia wychowawczego 500+.
Orban spotkał się z Le Pen
Rzecznik Viktora Orbana poinformował o spotkaniu premiera Węgier z Marine Le Pen. "Przywódcy rozmawiali o zagrożeniach dla Europy, wojnie na Ukrainie i jej konsekwencjach gospodarczych, bezprecedensowym wzroście cen oraz "błędnej" polityce sankcji prowadzonej przez Brukselę " - przekazał Zoltan Kovacs.
Przedstawiciel wywiadu Ukrainy: Wojna będzie trwała długo
- Ta wojna będzie trwać. Jak długo potrwa jej aktywna faza, czy przeciągnie się ona do września lub października, czy do końca roku, to zależy od naszego oporu, od stanu naszych sił obrony i pomocy jaką otrzymamy - mówił Wadym Skibicki, rzecznik ukraińskiego wywiadu.
Czytaj więcej
Rosyjski prezydent Władimir Putin nie zamierza porzucić swoich planów zajęcia Ukrainy, więc jest możliwe, że aktywna faza walk będzie trwać do końca roku - mówił Wadym Skibicki, rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego w rozmowie z nadawcą "Krym. Realia", oddziałem Radia Wolna Europa/Radia Wolność.
Sankcje na Rosję uderzyły w część polskich stacji LNG dla ciężarówek
W Polsce sieć stacji do tankowania ciężarówek LNG budowały rosyjskie firmy Cryogas i Novatek. Od miesiąca stacje są nieczynne.
Czytaj więcej
Nałożone na rosyjskie firmy sankcje zamknęły część stacji LNG dla ciężarówek. Stratni polscy przedsiębiorcy.
"New York Times": Co oznacza zwycięstwo Ukrainy? Zachód nie ma jednego stanowiska
Wraz z postępem inwazji, wśród sojuszników Ukrainy coraz częściej dochodzi do rozbieżności - pisze "New York Times".
Czytaj więcej
Trzy miesiące po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Stany Zjednoczone i jej sojusznicy po cichu dyskutują nad pytaniem, jak zakończy się trwająca wojna - pisze "New York Times".
Ok. 70 ciał zostało znalezionych pod gruzami fabryki w Mariupolu
O znalezisku informuje doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. Andriuszczenko informuje, że ciała zostaną pochowane w zbiorowym grobie. "Pracownicy rosyjskiego resortu spraw nadzwyczajnych znaleźli ok. 70 ciał na terenie fabryki Oktiabr, podczas usuwania gruzów" - napisał Andriuszczenko. "Jak wiele jeszcze takich miejsc pogrzebania ludzi przez rosyjskie bomby w Mariupolu zostanie odnalezionych? Kilka? Kilkanaście? Setki?" - pytał doradca mera miasta. Strona ukraińska szacuje, że w Mariupolu mogło zginąć nawet 22 tys. cywilów w czasie trwającego od 2 marca oblężenia.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że Ukraińcy stracili od 24 lutego 180 samolotów, 127 śmigłowców, 1 027 bezzałogowych statków powietrznych, 324 zestawy przeciwlotnicze, 3 281 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 438 wyrzutni rakiet, 1 693 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 3 218 innych pojazdów wojskowych.
Grupa G7 porozumiała się ws. odejścia od węgla w energetyce
Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła wiele krajów Zachodu, by kupować surowce energetyczne poza Rosją i stawiać mocniej na węgiel, jako źródło energii, by uwolnić się od uzależnienia od rosyjskiego gazu. To z kolei wywołało obawy, że wojna na Ukrainie i wywołany nią kryzys energetyczny może pokrzyżować działania na rzecz walki ze zmianami klimatu.
Czytaj więcej
Minister środowiska Niemiec, Steffi Lemke oświadczyła, że państwa grupy G7 osiągnęły porozumienie ws. odchodzenia od korzystania z energii pochodzącej ze spalania węgla i rozwoju energii odnawialnej.
Rosja wydali pięciu pracowników ambasady Chorwacji w Moskwie
Informację taką podał Reuters.
Prorosyjscy separatyści twierdzą, że przejęli pełną kontrolę nad miastem Łyman
Informację taką przekazali separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej. Informacji tej nie sposób potwierdzić w niezależnych źródłach.
W obwodzie chersońskim powstają struktury policji na wzór tych działających w Rosji
O formowaniu policji na wzór rosyjski poinformował Kirił Stremousow, przedstawiciel kolaboracyjnych władz obwodu. - Obecnie struktury policyjne są już tworzone. Są ludzie, którzy zajmują się tą kwestią na terenie obwodu chersońskiego. Ale kiedy dokładnie zaczną one działać, tego nie mogę powiedzieć. Będą odpowiadać bezpośrednio przed administracją cywilno-wojskową - mówił Stremousow.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 3,636 mln osób
W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 22,1 tys. osób - wynika z komunikatu Straży Granicznej.
Batalion rosyjskich czołgów T-62 na południu Ukrainy - informują władze obwodu zaporoskiego
W ciągu ostatniej doby Rosjanie nie prowadzili aktywnych działań ofensywnych na kierunku zaporoskim, ale ostrzeliwali pozycje ukraińskie ogniem moździerzowym, rakietowym i artyleryjskim - wynika z komunikatu zaporoskich władz.
Czytaj więcej
Zaporoska administracja obwodowa pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie przenoszą jednostki lądowe, jednostki sił powietrznych oraz siły marynarki wojennej z okupowanego Krymu w kierunku obwodu zaporoskiego, który jest częściowo okupowany przez Rosjan.
Ukraińscy sędziowie mieli pomóc Rosji w powrocie Janukowycza
Kreml chciał wykorzystać sędziów, by na początku inwazji Wiktor Janukowycz mógł ponownie zostać prezydentem Ukrainy.
Czytaj więcej
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow poinformował, że Rosjanie od dawna przygotowywali się do przejęcia władzy w Ukrainie. Plan zakładał wykorzystanie sędziów do przywrócenia prezydenta Wiktora Janukowycza.
Doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego: Rosjanie używają najcięższej broni nieatomowej przeciw Ukrainie
Mychajło Podolak opublikował na Twitterze nagranie, które ma przedstawiać użycie przez Rosjan na Ukrainie systemu artylerii rakietowej TOS-1. "Niektórzy partnerzy unikają przekazania nam niezbędnej broni, ponieważ obawiają się eskalacji. Eskalacji, naprawdę? Federacja Rosyjska już używa najcięższej nieatomowej broni przeciw Ukrainie, paląc ludzi żywcem. Może to czas na odpowiedź i przekazanie nam MLRS (wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - red.)" - napisał Podolak.
Japonia ponownie uruchomi niedziałające elektrownie atomowe
Premier Fumio Kishida poinformował, że Tokio podejmie zdecydowane kroki, by uruchomić ponownie nieczynne obecnie elektrownie atomowe, by ustabilizować ceny energii. Japonia nie zamierza natomiast budować nowych elektrowni atomowych.
W Chinach pojawiło się nagranie, z którego wynika, że Duda wysyła wojsko na Ukrainę
Wystąpienie prezydenta z 3 maja przetłumaczono na język chiński jako ogłoszenie mobilizacji i wkroczenie polskiej armii na Ukrainę
Czytaj więcej
Na portalach społecznościowych w Chinach pojawiło się fałszywie przetłumaczone nagranie, z którego wynika, że prezydent Andrzej Duda ogłasza mobilizację wojskową w celu wsparcia ukraińskiej armii. - To absurdalny fake news - komentuje MON.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie: 29 750 żołnierzy, 1 322 czołgi, 3 246 pojazdów opancerzonych, 623 zestawy artyleryjskie, 201 zestawów rakietowych, 93 zestawy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 503 bezzałogowe statki powietrzne, 115 pocisków manewrujących, 2 226 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 48 sztuk sprzętu specjalnego.
Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie próbowali wtargnąć do Siewierodoniecka
26 maja rosyjscy żołnierze próbowali wtargnąć do Siewierodoniecka, w obwodzie ługańskim. W wyniku ostrzału w ciągu doby w obwodzie ługańskim zginęło pięciu cywilów - informuje gubernator obwodu ługańskiego, Sergij Haidai, na swoim kanale w serwisie Telegram. Haidai napisał, że Rosjanie ostrzelali m.in. posterunek policji w Siewierodoniecku. W mieście zginęły cztery osoby, a piąta ofiara ostrzału obwodu ługańskiego to mieszkaniec Komyszuwachy. Haidai dodał, że Siewierodonieck ostrzeliwany jest obecnie stale - a mieszkańcy nie pamiętają czasu, gdy w mieście panował spokój choćby przez pół godziny.
Spokojna noc we Lwowie
Gubernator Lwowa Maksym Kożycki poinformował, że ostatnia noc przebiegła spokojnie. W nocy był jeden alarm przeciwlotniczy, ale nie doszło do ataku
W ciągu ostatniej doby do miasta zostało przesiedlonych 71 osób z rejonów, gdzie obecnie prowadzone są działania wojenne.
Od początku wojny zginęło 241 dzieci
"Według stanu na rano 27 maja 2022 roku, w wyniku zakrojonej na pełną skalę agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainie ucierpiało ponad 679 dzieci. Według oficjalnych informacji od prokuratorów ds. nieletnich, 241 dzieci zostało zabitych, a ponad 438 zostało rannych" - poinformowała Prokuratura Generalna.
Zaznaczono, że dane te nie są ostateczne, ponieważ trwają prace nad ustaleniem liczby ofiar w miejscach aktywnych działań wojennych, na terytoriach tymczasowo okupowanych i wyzwolonych.
Amerykanie nie planują zwiększenia obecności wojskowej w Szwecji i Finlandii
- Środek ciężkości sił NATO przesunął się na wschód - uważa generał Cavoli.
Czytaj więcej
Szwecja i Finlandia, które chcą wstąpić do NATO, nie będą wymagały zwiększenia obecności amerykańskich sił lądowych w żadnym z tych krajów - powiedział w czwartek senatorom amerykański generał Christopher Cavoli nominowany do objęcia dowództwa nad Europą
USA wygrywa batalię prawną o przejęcie rosyjskiego jachtu
Sąd Apelacyjny na Fidżi odrzucił w piątek apelację Feizala Haniffa, który reprezentuje firmę będącą prawnym właścicielem superjachtu Amadea. Haniff argumentował, że Stany Zjednoczone nie miały uprawnień, aby zająć statek, przynajmniej do czasu, gdy sąd ustali, kto naprawdę jest właścicielem jednotski.
Zapowiedział, że teraz planuje skierować sprawę do Sądu Najwyższego Fidżi i będzie wnioskował o wydanie sądowego nakazu powstrzymania amerykańskich agentów od wypłynięcia jachtem z Fidżi, zanim apelacja zostanie rozpatrzona.
Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski
Lokalne władze informują o dużych zniszczeniach. Służby szukają ludzi pod gruzami.
Amerykanie nie wyślą armii, by pomóc w wywiezieniu zboża z Ukrainy
Zdaniem Pentagonu Rosjanie wykorzystują pogłębiający się kryzys żywnościowy jako broń. Władimir Putin oczekuje zniesienia sankcji.
Czytaj więcej
Rosja ucieka się do wykorzystywania żywności jako broni, ale Stany Zjednoczone nie planują udzielenia pomocy wojskowej w celu wywiezienia zboża poza Ukrainę - zapowiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie próbują otoczyć Siewierodonieck i Lisiczańsk
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach podaje, że rosyjskie siły lądowe nadal próbują otoczyć Siewierodonieck i Lisiczańsk i że zdobyły kilka wsi na północny-zachód od Popasnej. "Rosyjskie Południowe Zgrupowanie Sił prawdopodobnie dostało zadanie okupowania terytorium południowej Ukrainy. W ostatnim czasie Rosja prawdopodobnie skierowała 50-letnie czołgi T-62 w rejon odpowiedzialności Południowego Zgrupowania Sił" - czytamy w raporcie.
Rosyjskie media: Brytyjczycy z powodu głodu mogą być zmuszeni do kanibalizmu
Stacja telewizyjna TsargradTV poinformowała o brakach żywności w Wielkiej Brytanii. Żart Jeremy'ego Clarksona odebrała jako zapowiedź zbliżającego się powszechnego głodu.
Czytaj więcej
Rosyjski serwis informacyjny twierdzi, że rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii mogą wkrótce doprowadzić ten kraj do kolejnego kryzysu - kanibalizmu. Powołano się na felieton byłego prowadzącego Top Gear Jeremy'ego Clarksona.
Ukraiński myśliwiec zestrzelił pocisk manewrujący nad obwodem czerniowieckim
Serhij Osadczuk, gubernator obwodu czerniowieckiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że "dziękuje ukraińskim pilotom wojskowym". Z kolei ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych poinformowało, że "ok. 22:30 myśliwiec Sił Powietrznych armii Ukrainy zniszczył wrogi pocisk manewrujący nad obwodem czerniowieckim".
Rosja: Kobieta ranna w ostrzale obwodu biełgorodzkiego zmarła w wyniku odniesionych ran
O śmierci kobiety informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że kobieta, ranna w wyniku czwartkowego ostrzału wsi Żurawlewka w obwodzie biełgorodzkim, zmarła w wyniku odniesionych ran.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie chcą przeciąć linie zaopatrzenia w rejonie Bachmutu
Rosjanie próbują przełamać ukraińską obronę w rejonie miejscowości Bachmut, by przeciąć szlaki zaopatrzenia i odciąć ukraińskie jednostki w tym rejonie od głównych sił - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.
Czytaj więcej
"Od 93 dni trwa heroiczny opór narodu ukraińskiego wobec rosyjskiej inwazji militarnej" - głosi najnowszy raport Sztabu Generalnego ukraińskiej armii ws. sytuacji na frontach Ukrainy.
Polska objęła sankcjami szesnastą osobę za wspieranie agresji Rosji na Ukrainę
59-letni Alexy (Aleksey) Belov został umieszczony na liście na wniosek szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego w połowie maja. Na liście, którą MSWiA opublikowało 26 kwietnia, znajdowało się dotychczas 35 firm i 15 osób fizycznych, m.in. oligarchowie, którzy zbudowali swój majątek na kontaktach z Władimirem Putinem – Oleg Deripaska i Michaił Fridman. Belov jest wspólnikiem kilku podmiotów w Polsce, m.in. posiada udziały w spółce Letnia Park w Legionowie.
Czytaj więcej
Kolejny Rosjanin, Aleksey Belov, trafił na listę sankcyjną szefa MSWiA. Już osiem podmiotów chce być usuniętych z listy – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Według ukraińskiego wywiadu na początku tygodnia Rosjanie mieli w Donbasie ponad 1,5 tys. armat
Ukraińska armia na początku wojny miała ok. 1,8 tys. różnego rodzaju armat i wyrzutni rakiet, ale w przytłaczającej większości przestarzałych (niektóre z czasów drugiej wojny światowej). Znaczna ich część stała się łatwym celem Rosjan w pierwszych tygodniach walk. Pozostałe jednak – połączone w wymyśloną przez ukraińskich żołnierzy wirtualną sieć, funkcjonującą dzięki Starlinkowi Ilona Muska – pozostają zmorą najeźdźców. Ale jest ich za mało - pisze w "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.
Czytaj więcej
Euforia po wygranych bitwach o Kijów i Charków zamieniła się w stolicy w pesymizm. Rosjanie próbują zamknąć w kotłach obrońców Donbasu.
Na Zachodzie widać podział, gdy idzie o strategię, jaką należy przyjąć wobec Rosji
Była redaktor naczelna „Le Monde” Sylvie Kauffmann w komentarzu zamieszczonym w „Financial Times” zwraca uwagę, że jej przyczyną są nadspodziewane sukcesy ukraińskiego wojska w pierwszych trzech miesiącach konfliktu. Stawia to na porządku dziennym pytanie, jak miałby wyglądać pokój z Rosją. Jedni, jak Niemcy i Francuzi, ale też Włosi, uważają, że w przyszłości konieczne jest włączenie Moskwy do nowej, powojennej architektury bezpieczeństwa. Dlatego Emmanuel Macron radził dwa tygodnie temu w Strasburgu, aby „nie upokarzać Putina”. Drudzy, do których należy zaliczyć Amerykanów, Brytyjczyków, ale także Polaków, Bałtów i Skandynawów, woleliby na tyle osłabić Rosję, że przestałaby ona być takim zagrożeniem jak do tej pory.
Czytaj więcej
W kluczowym momencie rosyjskiej ofensywy w Donbasie Niemcy i Francja odmawiają przekazania Ukrainie ciężkiej broni ofensywnej.
Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców
W najnowszej nowelizacji specustawy ukraińskiej pojawił się zapis, że w powiadomieniu o zatrudnieniu uchodźcy trzeba będzie podać liczbę godzin jego pracy. Nowe regulacje to spore zaskoczenie dla przedsiębiorców, bo o zmianach dowiedzieli się w ostatnią środę. Dopiero wtedy tekst nowelizacji ukazał się na internetowej stronie Sejmu. Nie odbyły się żadne konsultacje społeczne. W czwartek projekt był już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Wszystko wskazuje na to, że nowe obowiązki błyskawicznie wejdą w życie - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej:
Kułeba: Ukraińcy z okupowanych ziem chcą żyć na Ukrainie
- Rosyjska propaganda cierpi próbując znaleźć prorosyjskich mieszkańców, którzy udzieliliby prorosyjskiego komentarza - mówił o sytuacji w okupowanych częściach Ukrainy Dmytro Kułeba.
Czytaj więcej
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, odpowiadając na pytania internautów w czasie sesji pytań i odpowiedzi na Twitterze podkreślał, że mieszkańcy okupowanych części Ukrainy "chcą żyć na Ukrainie".
Zełenski: Jak długo UE może szukać porozumienia ws. szóstego pakietu sankcji?
- Katastrofalny rozwój wydarzeń może być zatrzymany, jeśli świat potraktuje sytuację na Ukrainie tak, jakby sam jej doświadczał; jeśli mocarstwa przestaną pogrywać z Rosją i naprawdę wywrą na nią presję, by zakończyła wojnę - mówił prezydent Ukrainy w swoim wieczornym wystąpieniu.
Czytaj więcej
- Przestańcie pogrywać z Rosją i wywrzyjcie na nią prawdziwą presję, by doprowadzić do zakończenia wojny - zaapelował do Zachodu w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
CNN: USA bliskie decyzji o przekazaniu Ukrainie zestawów rakietowych
W tym tygodniu Pentagon miał przekazać Ukrainie, że "pracuje nad sprawą" przekazania jej zestawów rakietowych - podaje przedstawiciel ukraińskich władz, który dodaje, że strona Ukraińska prosi USA o informacje na temat postępów prac w tym zakresie "co godzinę".
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena przygotowuje się do zwiększenia liczby rodzajów wysyłanego Ukrainie uzbrojenia poprzez przekazanie Kijowowi zaawansowanych zestawów rakietowych dalekiego zasięgu, które w ostatnim czasie znajdują się na szczycie listy sprzętu, jakiego od Zachodu domaga się odpierająca rosyjską inwazję Ukraina - podaje CNN powołując się na źródło w administracji.
Ostrzał Charkowa: Na spacerze zginęło 5-miesięczne dziecko i jego ojciec
- Jak dotąd mamy informacje o 19 rannych, w tym 9-letniej dziewczynce. I, niestety, dziewięć osób zginęło, w tym 5-miesięczne niemowlę. To była rodzina na spacerze. Ojciec i dziecko nie żyją, matka jest w szpitalu, w stanie krytycznym - mówił o skutkach ostrzału rakietowego Charkowa gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.
Czytaj więcej
Dziewięć osób zginęło, a 19 zostało rannych, w wyniku ostrzału Charkowa przeprowadzonego przez Rosjan z użyciem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet (MLRS) - informuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Zełenski: Rosjanie realizują w Donbasie politykę ludobójstwa
W swoim ostatnim, wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że zintensyfikowane działania zbrojne Rosji w Donbasie są odbiciem "oczywistej polityki ludobójstwa" realizowanej przez Rosję. - Obecna ofensywa w Donbasie może sprawić, że region ten będzie bezludny - powiedział Zełenski. - Chcą spalić Popasną, Bachmut, Łyman, Lisiczańsk i Siewierodonieck. Tak jak Wołnowachę, jak Mariupol - dodał. Zełenski mówił też, że w kontrolowanych już przez Rosjan miastach w Donbasie, Doniecku i Ługańsku, "Rosjanie zbierają kogo mogą, by wypełnić luki po zabitych i rannych z okupacyjnych sił". - Wszystko to, wraz z deportacją naszych obywateli i masowymi mordami na cywilach, to oczywista polityka ludobójstwa realizowana przez Rosję - podkreślił ukraiński prezydent.
W ciągu doby Ukraińcy odparli 12 ataków wroga w Donbasie
W czasie odpierania ataków Rosjan zniszczonych zostało 16 jednostek sprzętu i trzy cele powietrzne - czytamy na profilu Dowództwa Operacji Sił Połączonych na Facebooku. Jak podaje Dowództwo Ukraińcy zniszczyli 26 maja w Donbasie czołg, pięć zestawów artyleryjskich, pięć bojowych wozów piechoty, pięć innych pojazdów i wielozadaniowy śmigłowiec Ka-52 oraz pocisk manewrujący i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10. Rosjanie mieli w ciągu doby ostrzelać ok. 50 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim oaz zniszczyli i uszkodzili 60 obiektów cywilnych, w tym 55 domów, szkołę i jednostkę straży pożarnej. W wyniku ostrzałów zginęło 9 osób a 14 zostało rannych.
Dowództwo Operacyjne "Wschód": Zniszczyliśmy śmigłowiec
Jednostki armii ukraińskiej, podległe Dowództwu Operacyjnemu "Wschód", w ciągu doby "wyeliminowały 87 rosyjskich żołnierzy, pięć bojowych wozów piechoty, trzy zestawy artyleryjskie, dwa moździerze, trzy ciężarówki, śmigłowiec i bezzałogowy statek powietrzny" - czytamy na profilu dowództwa na Facebooku.