Państwa G7 porozumiały się ws. odejścia od węgla

Minister środowiska Niemiec, Steffi Lemke oświadczyła, że państwa grupy G7 osiągnęły porozumienie ws. odchodzenia od korzystania z energii pochodzącej ze spalania węgla i rozwoju energii odnawialnej.

Publikacja: 27.05.2022 10:40

Uczestnicy szczytu G7

Uczestnicy szczytu G7

Foto: AFP

Wypowiedź Lemke cytuje RTL/ntv.

Zobowiązanie, o których mówi Lemke, byłyby pierwszym zobowiązaniem państw grupy G7 w sprawie odejścia od energii z węgla.

- Są bardzo konkretne deklaracje i porozumienia dotyczące rozwoju energii odnawialnej, ale także, na przykład, odejścia od węgla - mówiła Lemke.

Czytaj więcej

UE gotowa na zieloną transformację. REPowerEU uniezależni od Rosji

Końcowy komunikat po trzydniowym szczycie G7 w Berlinie, który odbył się w tym tygodniu zawierać będzie także silne podkreślenie konieczności ochrony bioróżnorodności i walki z zanieczyszczeniem ziemi plastikiem.

W Berlinie spotkali się ministrowie energii, klimatu i środowiska państw G7, aby rozmawiać o opanowaniu rozkręcającej się spirali wzrostu cen energii i paliwa, co jest związane z wojną na Ukrainie.

Są bardzo konkretne deklaracje i porozumienia dotyczące rozwoju energii odnawialnej, ale także, na przykład, odejścia od węgla

Steffi Lemke, minister środowiska Niemiec

Inwazja Rosji na Ukrainę skłoniła wiele krajów Zachodu, by kupować surowce energetyczne poza Rosją i stawiać mocniej na węgiel, jako źródło energii, by uwolnić się od uzależnienia od rosyjskiego gazu. To z kolei wywołało obawy, że wojna na Ukrainie i wywołany nią kryzys energetyczny może pokrzyżować działania na rzecz walki ze zmianami klimatu.

Niemcy zapewniały, że poszukiwanie alternatywnych - w stosunku do rosyjskich - paliw kopalnych, nie odbędzie się kosztem celów środowiskowych.

Wypowiedź Lemke cytuje RTL/ntv.

Zobowiązanie, o których mówi Lemke, byłyby pierwszym zobowiązaniem państw grupy G7 w sprawie odejścia od energii z węgla.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jest decyzja Senatu USA ws. pomocy dla Ukrainy. Broń za miliard dolarów trafi nad Dniepr
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Polityka
Argentyna: Javier Milei ma nadwyżkę w budżecie. I protestujących na ulicach
Polityka
Świat zapomniał o Białorusi. Co na to przeciwnicy dyktatora?
Polityka
Wybory do PE. Czy eurosceptycy zatrzymają integrację?
Polityka
Wiceminister obrony Rosji zatrzymany za łapówkę. Odpowiadał za majątek armii