Rosyjska propaganda twierdzi, że Wielka Brytania jest na skraju kanibalizmu z powodu sankcji

Rosyjski serwis informacyjny twierdzi, że rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii mogą wkrótce doprowadzić ten kraj do kolejnego kryzysu - kanibalizmu. Powołano się na felieton byłego prowadzącego Top Gear Jeremy'ego Clarksona.

Publikacja: 27.05.2022 07:22

Rosyjska propaganda twierdzi, że Wielka Brytania jest na skraju kanibalizmu z powodu sankcji

Foto: AFP

W swoim felietonie Jeremy Clarkson zażartował: "głód sprawia, że ludzie zjadają swoich sąsiadów"

Powołując się na artykuł, stacja TsargradTV stwierdziła, że "dziennikarze zaczynają mówić na głos straszne rzeczy, przypominając o ryzyku kanibalizmu".

Kanał telewizyjny, którego właścicielem jest popierający Władimira Putina biznesmen Konstantin Małofiejew, obszernie zacytował felieton Clarksona z "Sunday Times". 

"Politycy mówią, że 'monitorują sytuację', co oznacza, że nie robią nic, ale pewnego dnia będą musieli, bo o ile ludzie mogą żyć bez ogrzewania, ubrań, a nawet seksu, to nie mogą żyć bez jedzenia. Głód sprawia, że ludzie zjadają swoich sąsiadów" - przekazano.

W materiale zatytułowanym "Chłód, głód, kanibalizm: Londyn wpadł do własnego ukraińskiego dołu" stwierdzono, że przedstawiono "tylko fakty".

Czytaj więcej

Ostateczny koniec wolności mediów w Rosji. Kreml wprowadza totalną cenzurę

"Sprawy w Wielkiej Brytanii nie mają się dobrze. Podczas gdy politycy grają na ukraińskim kryzysie, ich własna ludność przygotowuje się do śmierci głodowej" - twierdzą Rosjanie.

"W Europie obserwujemy gwałtowny wzrost cen, a politycy mówią o groźbie masowego głodu. W niektórych miastach Wielkiej Brytanii wprowadzono stan wyjątkowy z powodu braku żywności" - informuje TsargradTV.

W rzeczywistości inwazja Rosji na Ukrainę wywołała globalny kryzys żywnościowy, który bardziej dotyka kraje rozwijające się - które najmniej mogą sobie poradzić - niż bogatsze narody Zachodu.

Wojna spowodowała rosnące niedobory żywności i gwałtowny wzrost cen z powodu sankcji i przerwania łańcuchów dostaw.

Zarówno Ukraina, jak i Rosja są głównymi eksporterami zboża, a Wielka Brytania i UE oskarżyły Rosję o wykorzystywanie żywności jako broni.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss oskarżyła Putina o dążenie do "trzymania świata w niewoli" poprzez rosyjską blokadę ukraińskiego eksportu zboża.

Według doniesień, w wyniku rosyjskiej blokady morskiej na Ukrainie - jednym z największych producentów pszenicy na świecie - utknęło około 22 milionów ton zboża.

Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie
Społeczeństwo
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii największy od II wojny światowej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Protesty w Iranie. Wandale zniszczyli grób Mahsy Amini
Społeczeństwo
Rząd Francji chce przed igrzyskami usunąć bezdomnych z Paryża